Wybory na Białorusi: Dwie przedstawicielki opozycji w parlamencie. Najbardziej liberalne wybory od 20 lat Wiadomości
Wybory na Białorusi: Dwie przedstawicielki opozycji w parlamencie. Najbardziej liberalne wybory od 20 lat

Znane są już wyniki przeprowadzonych w niedzielę wyborów parlamentarnych na Białorusi. Jeden mandat trafił do przedstawicielki białoruskiej opozycji – Hanny Kanapackiej ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej na Białorusi stwierdziła, że to najbardziej liberalne wybory od 20 lat.

Komisja Wenecka wraca dziś do Polski Wiadomości
Komisja Wenecka wraca dziś do Polski

Przedstawiciele organu doradczego Rady Europy spotkają się m. in. z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądu Najwyższego, Kancelarii Premiera, Trybunału Konstytucyjnego, a również z parlamentarzystami oraz odbędą rozmowy w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rada Polityczna PiS wybrała wiceszefów partii Wiadomości
Rada Polityczna PiS wybrała wiceszefów partii

W niedzielę Rada Polityczna PiS wybrała premier Beatę Szydło, wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego, szef MSWiA Mariusza Błaszczaka, ministra koordynatora specsłużb Mariusza Kamińskiego, szefa MON Antoniego Macierewicza oraz ministra w KPRM Adama Lipińskiego na wiceszefów partii.

Szef MON powołał nowego p.o. szefa GROM-u i p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych Wiadomości
Szef MON powołał nowego p.o. szefa GROM-u i p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych

Gen. Wojciech Marchwica jest p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych, a ppłk Robert Kopacki p.o. dowódcą GROM – podało w czwartek MON. Wojskowi zastąpili odwołanych: gen. Piotra Patalonga i płk Piotra Gąstała.

Niemieckie media o wyborach lokalnych w  Meklemburgii Wiadomości
Niemieckie media o wyborach lokalnych w Meklemburgii

W niedzielę odbyły się wybory w Meklemburgii. Wybory wygrała partia SPD (Socjaldemokracja) z wynikiem 30,6 %. Wynik jest gorszy o 5% w porównaniu z 2011 rokiem. Również pozostałe partie straciły swoich wyborców. Chrześcijańska Demokracja (CDU), która zajęła w wyborach trzecie miejsce uzyskując 19% głosów, straciła 4% wyborców. Lewicowa partia Linke otrzymała tylko 13,2 % głosów, o 5,2 % mniej niż poprzednio. Największy sukces odniosła Alternatywa dla Niemiec. W 2011 roku nie było jej na listach wyborczych. Teraz uzyskali drugi wynik i 20,8 % głosów. Pozostałe partie z 2011 nie przekroczyły tym razem progu wyborczego. Frekwencja wyborcza była stosunkowa wysoka i wyniosła 61,1 %

Jadwiga Wiśniewska [europoseł PiS]: Łyżeczka miodu w beczce dziegciu Wiadomości
Jadwiga Wiśniewska [europoseł PiS]: Łyżeczka miodu w beczce dziegciu

Przebieg prac nad raportem w sprawie work-life balance, którym Parlament Europejski zajmie się na najbliższej sesji plenarnej komentuje europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Wicepremier Morawiecki popiera ograniczenie handlu w niedzielę Wiadomości
Wicepremier Morawiecki popiera ograniczenie handlu w niedzielę

Wicepremier i jednocześnie minister rozwoju Mateusz Morawiecki w pełni popiera projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę, pod którym zebrano ponad 518 tys. podpisów.

Debata o Polsce w przyszłym tygodniu w PE? Wiadomości
Debata o Polsce w przyszłym tygodniu w PE?

W przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim, być może odbędzie się debata poświęcona Polsce. Nasz kraj w projekcie rezolucji, krytykowany jest za sprawę Trybunału Konstytucyjnego, Puszczę Białowieską oraz ustawy: medialną, policyjną i antyterrorystyczną.

Specustawa w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń Wiadomości
Specustawa w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń

Niewykluczone, że jeszcze dziś, w wieczornym bloku głosowań, posłowie przyjmą rządowy projektu specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Marszałek Kuchciński zostaje Wiadomości
Marszałek Kuchciński zostaje

Posłowie odrzucili wniosek Platformy Obywatelskiej dotyczący odwołania Marka Kuchcińskiego z funkcji Marszałka Sejmu. 

Jarosław Kaczyński w Sejmie: Kogo Platforma chce odwołać? Pana marszałka czy mnie? Wiadomości
Jarosław Kaczyński w Sejmie: Kogo Platforma chce odwołać? Pana marszałka czy mnie?

Podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego głos - w imieniu PiS - zabrał Jarosław Kaczyński.

Waszczykowski, Ziobro i Błaszczak jadą do Londynu w związku z atakami na Polaków Wiadomości
Waszczykowski, Ziobro i Błaszczak jadą do Londynu w związku z atakami na Polaków

Taka informacja pojawiła się na Twitterze Polskiej Agencji Prasowej. W przeciągu zaledwie tygodnia w brytyjskim Harlow doszło do dwóch napaści na Polaków. W ubiegłą sobotę młodzi Brytyjczycy zabili 40-letniego Polaka, zaś jego 43-letniego kolegę poważnie ranili.

Druzgocząca porażka partii Angeli Merkel Wiadomości
Druzgocząca porażka partii Angeli Merkel

W niedzielę odbyły się wybory samorządowe w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. Wyraźne zwycięstwo odniosła socjaldemokratyczna SPD, która zdobyła 30,6 procent głosów. Drugie miejsce zajęło antyislamskie AfD z 20,8 proc. poparciem. Partia Angeli Merkel, CDU zdobyło zaledwie 19 procent.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej jest już w Polsce Wiadomości
Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej jest już w Polsce

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej jest już w Polsce

Emerytury
Stażowe