NATO ma przewagę nad Unia Europejską. I nie chodzi tu o bezpieczeństwo z ostatniej chwili
NATO ma przewagę nad Unia Europejską. I nie chodzi tu o bezpieczeństwo

Prezydent Duda i premier Tusk spotkali się 12 marca w Waszyngtonie z Joe Bidenem z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. W tym dniu warto przypomnieć, w jaki sposób Polska stała się częścią liczącego dziś 32 członków najsilniejszego sojuszu na świecie i jakie korzyści, poza artykułem 5, daje nam Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego.

Jurij Felsztyński: Rosja stanie się normalnym państwem, jeśli poniesie taką porażkę jak Niemcy w 1945 roku z ostatniej chwili
Jurij Felsztyński: Rosja stanie się normalnym państwem, jeśli poniesie taką porażkę jak Niemcy w 1945 roku

– Rosja może stać się normalnym państwem, jeśli przestanie być imperium. Aby tego dokonać, Rosja musi przejść przez porażkę, podobną do porażki Niemiec w roku 1945 roku. Niestety, to jedyny sposób. Żeby Rosja odrodziła się i stała się normalnym państwem, imperium musi zostać pokonane – stwierdził Jurij Felsztyński dziennikarz i historyk rosyjskiego pochodzenia na stałe mieszkający w USA, współautor bestsellerowej książki "Od Dzierżyńskiego do Putina".

[NA ŻYWO] Federacja Rosyjska – egzystencjalne zagrożenie dla Polski, jej sąsiadów i całej Unii Europejskiej” z ostatniej chwili
[NA ŻYWO] "Federacja Rosyjska – egzystencjalne zagrożenie dla Polski, jej sąsiadów i całej Unii Europejskiej”

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbywa się dziś dyskusja na temat zagrożenia, jakie dla Polski i całej Unii Europejskiej stanowi Federacja Rosyjska. W spotkaniu prowadzonym przez Michała Rachonia biorą udział: pochodzący z Rosji historyk i dziennikarz Jurij Felsztyński oraz były premier Czeczeńskiej Republiki Iczkerii Achmied Zakajew, a także europoseł Anna Fotyga. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Solidarność. 

Reparacje od Niemiec. Poseł Mularczyk: Rząd Tuska stawia Polskę w roli petenta Wiadomości
Reparacje od Niemiec. Poseł Mularczyk: Rząd Tuska stawia Polskę w roli petenta

– Polska stawia się w roli petenta i oddaje Niemcom piłeczkę mówiąc: słuchajcie mamy problem, wy coś może zaproponujcie, a my z pocałowaniem ręki to przyjmiemy. Rząd Tuska będzie kluczyć wokół sprawy reparacji – stwierdził poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu, którego wynikiem prac był zaprezentowany 1 września 2022 roku “Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939–1945” w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

tylko u nas
Więźniowie polityczni Tuska - nowy numer Tygodnika Solidarność

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stali się pierwszymi więźniami politycznymi uśmiechniętej Polski Donalda Tuska, w której praworządność wprowadza się bezprawiem. O tym jak dokładnie działa prawo łaski, w jaki sposób w Polsce naruszana jest Konstytucja , o sytuacji żon więzionych polityków PiS i szerzej o kryzysie praworządności państwa przeczytamy w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność".

Kazimierz Smoliński dla Tysol.pl: Adam Bodnar się ośmiesza tylko u nas
Kazimierz Smoliński dla Tysol.pl: Adam Bodnar się ośmiesza

Z jednej strony mamy oficjalny list prokuratorów, którzy protestują przeciwko jego metodzie, a z drugiej strony zbiórka w stylu Owsiaka. Takich podpisów można zebrać tysiące, ale to nie ma żadnego znaczenia. To są metody kompromitujące urząd ministra sprawiedliwości i kompromitujące państwo polskie - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński w rozmowie z Tysol.pl, komentując petycję w obronie działań Adama Bodnara.

Elżbieta Witek w Sejmie: To wszystko będzie zapamiętane i rozliczone polityka
Elżbieta Witek w Sejmie: To wszystko będzie zapamiętane i rozliczone

– Z pełną świadomością i odpowiedzialnością złamaliście przyrzeczenie składane podczas ślubowania i przykładacie rękę do niszczenia państwa polskiego. To wszystko będzie zapamiętane i rozliczone. Może nie dzisiaj i może nie jutro – powiedziała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek podczas dyskusji w Sejmie, zwracając się do posłów obecnej koalicji rządzącej.

Komisja Etyki Poselskiej zdecydowała ws. ukarania Jarosława Kaczyńskiego polityka
Komisja Etyki Poselskiej zdecydowała ws. ukarania Jarosława Kaczyńskiego

Komisja Etyki Poselskiej ukarała naganą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za wypowiedź o Donaldzie Tusku – poinformowała Polską Agencję Prasową posłanka komisji Ewa Schädler (Polska 2050-TD). Chodzi o słowa Kaczyńskiego, że Tusk jest „niemieckim agentem”.

Premier Tusk ogłosił termin wyborów samorządowych. Kiedy się odbędą? polityka
Premier Tusk ogłosił termin wyborów samorządowych. Kiedy się odbędą?

– Wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia – ogłosił w poniedziałek premier Donald Tusk. – Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności – dodał szef rządu.

Ast dla Tysol.pl o działaniach Bodnara:  To jest „putinizacja” Polski tylko u nas
Ast dla Tysol.pl o działaniach Bodnara: To jest „putinizacja” Polski

– Mamy absurdalną sytuację, w której instytucja odpowiedzialna za egzekwowanie i przestrzegania prawa, jaką jest prokuratura, która jest ustawą zobowiązana do ścigania przestępców, będzie przez przestępców kierowana – powiedział poseł PiS Marek Ast, komentując działania ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara w sprawie powołania pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego.

„Newsweek” zaatakował ciężko chorego Ziobrę. Kowalski reaguje polityka
„Newsweek” zaatakował ciężko chorego Ziobrę. Kowalski reaguje

„Wiedzą, że Zbigniew Ziobro jest ciężko chory. Wiedzą, że walczy o życie. Wiedzą, że prawicy właśnie teraz bardzo go brakuje, bo miał we wszystkim rację. Ale szczują, atakują, manipulują” – napisał poseł Suwerennej Polski Janusz Kowalski we wpisie w mediach społecznościowych, odpowiadając na okładkę „Newsweeka”.

Sejmowi debiutanci. Poglądy nowych posłów mogą budzić zdziwienie z ostatniej chwili
Sejmowi debiutanci. Poglądy nowych posłów mogą budzić zdziwienie

W nowej X kadencji parlamentarnej w sejmowych ławach zasiada 117 debiutantów. Nie jest to jednak nadzwyczajna liczba. W poprzedniej kadencji do Sejmu weszło 142 nowych posłów, a po wyborach w 2015 roku aż 203 polityków bez stażu sejmowego.

tylko u nas
[TYLKO U NAS] Kacper Płażyński: PSL-owi na pewno bliżej do nas niż do Platformy

– Polska rozwinęła się niesamowicie w porównaniu do czasów rządu PO – PSL, ale nie udało się Polakom tego skutecznie zakomunikować w czasie kampanii. […] W mojej ocenie to była przegrana kampania, bo nie przyniosła takich efektów, jakie powinny przynieść tak dobre rządy – mówi Kacper Płażyński, poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z Konradem Wernickim.

Afery z bilbordami WOŚP ciąg dalszy! gorące
Afery z bilbordami WOŚP ciąg dalszy!

Wiceminister sprawiedliwości, Piotr Cieplucha, doniósł do prokuratury o potencjalnym popełnieniu przestępstwa przez Fundację WOŚP w związku kontrowersyjnymi plakatami, które mają promować kampanię przeciw sepsie, a stylistyką i formą wpisują się również w kampanię wyborczą.

Wybory w Turcji. Analityk PISM: Erdoğan sprytnie obrócił kryzys na swoją korzyść z ostatniej chwili
Wybory w Turcji. Analityk PISM: Erdoğan sprytnie obrócił kryzys na swoją korzyść

– Pierwszym postulatem opozycji jest odsunięcie Recepa Tayyipa Erdoğana od władzy i odejście od systemu prezydenckiego, który oceniają jako destrukcyjny dla funkcjonowania państwa. Hipercentralizacja władzy spowodowała, że proces decyzyjny na poziomie lokalnym został mocno opóźniony co wypłynęło na skalę zniszczeń i liczbę ofiar w czasie ostatniego trzęsienia ziemi – mówiła Aleksandra Maria Spancerska, analityk PISM ds. Turcji w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

„Mieszkanie prawem, a nie towarem”. Tusk znów puszcza oko do wyborców lewicy z ostatniej chwili
„Mieszkanie prawem, a nie towarem”. Tusk znów puszcza oko do wyborców lewicy

Polityka mieszkaniowa będzie jednym z najważniejszych tematów w nadchodzącej kampanii wyborczej. Brak możliwości zakupu domu, mieszkania czy kawałka ziemi jest równoznaczny z brakiem szans i perspektyw na przyszłość, szczególnie dla młodych ludzi. Ci z kolei mogą odegrać decydującą rolę, zwłaszcza w kolejnych wyborach prezydenckich.

Piotr Skwieciński: Rosjanie popełniają wciąż tę samą pomyłkę [WYWIAD] z ostatniej chwili
Piotr Skwieciński: Rosjanie popełniają wciąż tę samą pomyłkę [WYWIAD]

– Rosjanin przypomina człowieka, który utracił wzrok, w związku z czym wyostrzył mu się słuch. Jest to pewna rekompensata, ale w związku z tym jego pojęcie o świecie zewnętrznym jest zaburzone, wręcz fałszywe. Rosjanie popełniają ciągle tę samą pomyłkę, jeśli chodzi o Ukrainę. Świetnie potrafili rozpracować siatki interesów, oligarchów, partie polityczne, rolę Zachodu czy Turcji. Wydawało im się, że widzą wszystko bardzo dobrze, ale nie byli w stanie zauważyć społeczeństwa ukraińskiego – jego własnych suwerennych ambicji. I na tym przegrywali – stwierdził Piotr Skwieciński, dziennikarz i dyplomata, autor książki pt. „Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji” wydanej przez Fundację Świętego Mikołaja i Teologię Polityczną w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

Abramsy, Patrioty, Apache. Polska zbroi się na potęgę. Wojskowe podsumowanie 2022 roku z ostatniej chwili
Abramsy, Patrioty, Apache. Polska zbroi się na potęgę. Wojskowe podsumowanie 2022 roku

Rok 2022 można bez wątpienia określić jako przełomowy dla Wojska Polskiego. Wybuch wojny za naszą wschodnią granicą spowodował gwałtowny wzrost wydatków na zbrojenia, największe w historii Polski kontrakty na dostawy sprzętu wojskowego i poszukiwanie nowych partnerów do współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. Rząd postawił w tej sytuacji na koreańsko-amerykański duet. Jak zmieni się polska armia w ciągu tej dekady i ile będzie nas to kosztować?

z ostatniej chwili
Litwo, ojczyzno nasza, nie depolonizuj!

W ostatnim czasie Polska i Litwa mają naprawdę dobre i przyjacielskie relacje. Wspólne mianowniki w polityce międzynarodowej, bezpieczeństwie i energetyce zbliżają państwa na poziomie strategicznym, a bliskość kulturowa i wspólna historia pomagają budować narrację łączącą oba narody. Jednak mimo to w sprawach zwykłych ludzi nie jest tak kolorowo, bo litewska Polonia ma swoje problemy, czego przejawem są przykłady dyskryminacji polskich szkół.

Ryszard Czarnecki: Brak solidarności. W przededniu wojny Wiadomości
Ryszard Czarnecki: Brak solidarności. W przededniu wojny

Brak solidarności - w przededniu wojny.

Emerytury
Stażowe