GUS: Wzrost produkcji przemysłowej Wiadomości
GUS: Wzrost produkcji przemysłowej

W 30 z 34 działów produkcji przemysłowej w styczniu 2017 roku odnotowano wzrost. Najnowsze dane przedstawił Główny Urząd Statystyczny.

Amazon zainwestuje w Polsce. Utworzy kolejne centrum logistyczne Wiadomości
Amazon zainwestuje w Polsce. Utworzy kolejne centrum logistyczne

Amerykański koncern Amazon poinformował, że w Sosnowcu (woj. śląskie) wybuduje centrum logistyki. Będzie to piąta taka inwestycja w Polsce.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2017 wzrosło w skali roku o 4,5 proc Wiadomości
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2017 wzrosło w skali roku o 4,5 proc

GUS poinformował, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2017 wzrosło w skali roku o 4,5 proc.

Morawiecki: sektor energetyczny będzie częściowo repolonizowany Wiadomości
Morawiecki: sektor energetyczny będzie częściowo repolonizowany

Szukamy szansy, szukamy możliwości, które dadzą nam po niskich kosztach możliwość repolonizacji, np. w branży energetycznej. Ale nie przesądzamy tego, szanujemy prawo własności (...) - powiedział w środę wiceminister

prezes UOKiK uznał klauzule zawarte w umowach kredytowych Raiffeisen Bank Polska za niedozwolone. Wiadomości
prezes UOKiK uznał klauzule zawarte w umowach kredytowych Raiffeisen Bank Polska za niedozwolone.

Prezes UOKiK przedstawił trzy kolejne istotne poglądy w sprawie. Dotyczą one sporów między konsumentami a Raiffeisen Bank Polska o postanowienia umowy kredytu hipotecznego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego

Frankowiczom na pomoc już nikt nie spieszy Wiadomości
Frankowiczom na pomoc już nikt nie spieszy

Kandydat na prezydenta Andrzej Duda deklarował daleko idącą pomoc frankowiczom. W lutym Jarosław Kaczyński stwierdził, że muszą liczyć tylko na siebie i polskie sądy. O sytuacji frankowiczów opowiada Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

PE przegłosował stanowisko w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 Wiadomości
PE przegłosował stanowisko w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2

W środę Parlament Europejski przegłosował stanowisko w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 Jak zaznacza PAP: „Polskim eurodeputowanym udało się złagodzić jego zapisy, by chronić przemysł i energetykę, ale nie wszystkie ich poprawki przeszły.”

Nielegalny handel elektrośmieciami Wiadomości
Nielegalny handel elektrośmieciami

Według czasopisma Ingenieur.de z 15.02.2017 istotnym problemem w krajach Unii Europejskiej jest utylizacja elektrośmieci. Tylko jedna trzecia wytworzonych elektrośmieci jest właściwie utylizowana. Przeważająca większość nie podlega recyklingowi i jest nielegalnie wywożona za granicę lub po prostu wyrzucana.

Karuzela podatkowa w Warszawie Wiadomości
Karuzela podatkowa w Warszawie

Próbę wyłudzenia ponad 318 mln zł VAT udaremnił Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście. Tzw. karuzelę podatkową tworzyły 3 firmy, które miały hurtowo handlować m.in. produktami spożywczymi i były zarejestrowane w różnych krajach UE - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Gorsze prognozy dla polskiego PKB. Ministerstwo Finansów komentuje Wiadomości
Gorsze prognozy dla polskiego PKB. Ministerstwo Finansów komentuje

Komisja Europejska obniżyła prognozy Produktu Krajowego Brutto dla Polski na 2018 rok.

Bezrobocie nieznacznie wzrosło Wiadomości
Bezrobocie nieznacznie wzrosło

Do 8,7 proc. wzrosło bezrobocie w styczniu 2017 roku w Polsce. W porównaniu z grudniem 2016 r. różnica ta wynosi 0,4 proc.

Polska, Czechy i Słowacja intensyfikują współpracę w łączeniu szlaku wodnego Odra-Łaba-Dunaj Wiadomości
Polska, Czechy i Słowacja intensyfikują współpracę w łączeniu szlaku wodnego Odra-Łaba-Dunaj

Ministrowie z Polski, Czech i Słowacji podpisali w Warszawie memorandum, które zapowiada przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze, Łabie i Dunaju. Ministrowie planują, że do projektu przekonają Komisje Europejską.

Czy nowy szlak wodny Odra-Łaba-Dunaj uderzy w interesy Niemiec? Wiadomości
Czy nowy szlak wodny Odra-Łaba-Dunaj uderzy w interesy Niemiec?

Odpowiedzialni za żeglugę ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej Polski, Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, podczas międzynarodowej konferencji dotyczącej żeglugi śródlądowej zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w ramach Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej – V4 podpisali porozumienie przewidujące między innymi współpracę przy budowie szlaku żeglugi rzecznej Odra-Łaba-Dunaj. Po stronie polskiej kluczowa jest tutaj budowa infrastruktury na odcinku Ostrawa-Koźle-Odra. Mogłoby to uderzyć w interesy Niemiec.

Beata Szydło: zgłosiłam kilka zastrzeżeń do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Wiadomości
Beata Szydło: zgłosiłam kilka zastrzeżeń do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Premier w ten sposób podsumowała decyzję nie przyjęcia strategii na wczorajszym posiedzeniu rządu. Szydło dodała, że strategia nie spełniła do końca jej oczekiwań, tymczasem jest to najważniejsza strategia PiS i musi być perfekcyjna.

Gdy kupiliśmy kota w worku... Wiadomości
Gdy kupiliśmy kota w worku...

Pani Ania kupiła wadliwy towar w sklepie. Chciała go oddać ale sprzedawca nie chciał uznać zwrotu. Pani Ania postanowiła domagać się sprawiedliwości w sądzie ale, gdy zobaczyła, że zajmie jej to wiele czasu, zrezygnowała. Od stycznia pani Ania będzie mogła próbować dogadać się z producentem wadliwego korzystając usług z mediatora lub koncyliatora.

Wicepremier Morawiecki: Nie podniesiemy podatków Wiadomości
Wicepremier Morawiecki: Nie podniesiemy podatków

40-50 mld zł ma wpłynąć do Skarbu Państwa po tym jak rząd wprowadzi zmiany mające uszczelnić system podatkowy zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że nie ma planów podwyższania podatków.

Dr. Piotr Michoń dla "TS": Łodzie bogatych żeglują po morzach, łódeczki ubogich grzęzną na mieliźnie Wiadomości
Dr. Piotr Michoń dla "TS": Łodzie bogatych żeglują po morzach, łódeczki ubogich grzęzną na mieliźnie

Zdaniem Leszka Balcerowicza ci, którzy tak się zajmują bogatymi, żerują na zawiści. Czy rzeczywiście tak jest? Czy bogactwo najbogatszych nie ma wpływu na funkcjonowanie społeczeństw? O nierównościach na świecie z dr. Piotrem Michoniem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu rozmawia Andrzej Berezowski.

Według dr. Marty Zahorskiej gimnazja nie zasypały różnic między dziećmi Wiadomości
Według dr. Marty Zahorskiej gimnazja nie zasypały różnic między dziećmi

Celem reformy wprowadzającej gimnazja miało być wyrównanie poziomu nauczania. Zasypaniu różnic miały służyć gimnazja. Według badań dr. hab. Marty Zahorskiej nic takiego nie nastąpiło.

Prekariusze. Jak powstała nowa klasa porzuconych? Wiadomości
Prekariusze. Jak powstała nowa klasa porzuconych?

Guy Standing w swojej książce wskazuje, że w latach 70. XX w. politycy na zachodzie Europy pod wpływem grupy ekonomistów wprowadzili neoliberalny model gospodarki, który opierał się na twierdzeniu, że wzrost i rozwój zależą od rynkowej konkurencyjności, a wszelkie działania trzeba nakierować na maksymalizację konkurencji i konkurencyjności.

Pełzająca likwidacja: w latach 2008-14 zlikwidowano w Polsce 1407 szkół Wiadomości
Pełzająca likwidacja: w latach 2008-14 zlikwidowano w Polsce 1407 szkół

Przeciwnicy nowych zmian w systemie edukacji straszą, że wraz z wprowadzeniem w życie podpisanych przez prezydenta ustaw nastąpią masowe zwolnienia nauczycieli. Ale według danych MEN w Polsce w latach 2012-14 zlikwidowano w Polsce 551 szkół i nie była potrzeba do tego żadna ustawa.

Emerytury
Stażowe