Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Nie poniżyć Jaruzelskiego… Wiadomości
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Nie poniżyć Jaruzelskiego…

„Ideologia lancy ułańskiej na usługach kapitalistycznej wolności zasłoniła im historyczną szansę wydobycia Polski z wielowiekowych zaniedbań cywilizacyjnych. […] Kierują się zazdrością, nie mogąc znieść, że nowa rzeczywistość w Polsce tworzona jest nie przez «fraki, ale kombinezony robotnicze, nie proporczyki kawaleryjskie, ale kielnie murarskie»” – tak w PRL o legalnym polskim rządzie w Londynie pisał późniejszy premier Tadeusz Mazowiecki, nazywając go także „rewanżystowskim” i „agenturalnym”.

Jerzy Klistała: Józef Braszka. „Był jasnością w mrokach” Wiadomości
Jerzy Klistała: Józef Braszka. „Był jasnością w mrokach”

Jeżeli słyszy się obecnie samozwańców oceniających siebie jako patriotów, to jak winniśmy mówić o osobach, których poniższy bardzo krótki biogram, zmusza do refleksji nad autentycznymi patriotami wyjątkowej wielkości – a takim bez wątpienia był prof. Józef Braszka.

Jerzy Klistała: SS-mani rzucili półtorarocznym Wiesiem.... POLENLAGRY. Odtwarzam tragiczne losy Wiadomości
Jerzy Klistała: "SS-mani rzucili półtorarocznym Wiesiem...". POLENLAGRY. Odtwarzam tragiczne losy

Pochylając się nad przeżyciami bliskich, którzy odeszli do wieczności, z jednakową empatią i skrupulatnością, na podstawie materiałów, jakie udało mi się zebrać, odtwarzam tragiczne losy pojedynczych osób, niezależnie od ich przynależności narodowościowej czy orientacji religijnej.

Polacy popierają dekomunizację przestrzeni publicznej Wiadomości
Polacy popierają dekomunizację przestrzeni publicznej

49% respondentów pozytywnie odbiera proces dekomunizacji w Polsce a 43% uważa działania Instytutu Pamięci Narodowej w tym zakresie za właściwe.

Zbliża się premiera trzech animacji o Żołnierzach Wyklętych Wiadomości
Zbliża się premiera trzech animacji o Żołnierzach Wyklętych

Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii realizuje projekt, w ramach którego powstają trzy krótkometrażowe animacje pokazujące losy Żołnierzy Wyklętych. Ich premiera przewidziana jest na połowę grudnia br.

[Wideo] „Akcja Daniłowiczowska. Odbicie więźniów z aresztu Kriminalpolizei”– wykład online Wiadomości
[Wideo] „Akcja Daniłowiczowska. Odbicie więźniów z aresztu Kriminalpolizei”– wykład online

Co kryje się pod sformułowaniem akcja Daniłowiczowska? Kto ją zorganizował? Kiedy i gdzie została przeprowadzona? Na czym polegała?

Hale z warszawską duszą  Wiadomości
Hale z warszawską duszą 

Sześćdziesiąt lat temu do życia przywrócona została Hala Mirowska, niezwykle ważne miejsce życia codziennego tysięcy warszawiaków, ale również milczący świadek historii stolicy Polski.  

75 lat temu miś Wojtek rozstał się z żołnierzami Armii Andersa Wiadomości
75 lat temu miś Wojtek rozstał się z żołnierzami Armii Andersa

75 lat temu miś Wojtek rozstał się z żołnierzami Armii Andersa i został przekazany do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.

Tadeusz Płużański:  Tak komuniści odwdzięczyli się Stanisławowi Skalskiemu, asowi polskiego lotnictwa Wiadomości
Tadeusz Płużański: Tak komuniści "odwdzięczyli się" Stanisławowi Skalskiemu, asowi polskiego lotnictwa

12 listopada 2004 r. zmarł w Warszawie - okradziony, w domu pomocy społecznej - gen. Stanisław Skalski, as polskiego lotnictwa, uczestnik Bitwy o Anglię. W czasie II wojny światowej strącił 22 niemieckie samoloty. W latach 1948–1956 był więziony przez komunistyczne władze.

Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka wystartuje w Katowicach Wiadomości
Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka wystartuje w Katowicach

Biegi Niepodległości od kilku lat stają się coraz popularniejszym sposobem na radosne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku po raz pierwszy takie wydarzenie odbędzie się także w Katowicach. Będzie to jednak bieg inny niż w pozostałych polskich miastach, bo jako jedyny odwołuje się bezpośrednio do pamięci o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK „Wujek”, na początku stanu wojennego.

Wiadomości
Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Blisko tysiąc imprez zostanie zorganizowanych w całym kraju z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. W Warszawie staną trzy sceny - na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, we Wrocławiu ruszy Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia oraz gra terenowa „Różnorodna Niepodległa”, a w Sulejówku będzie można podziwiać pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego, to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wiadomości
Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą „Żeby Polska była Polską” Fundacji Jana Pietrzaka

6 listopada 2022 r. podczas koncertu w Warszawskim Domu Technika już po raz dziesiąty wręczone zostały nagrody „Żeby Polska była Polską”.  Towarzystwo Patriotyczne – Fundacja Jana Pietrzaka, satyryka i publicysty, piosenkarza, autora tekstu  i wykonawcy słynnej pieśni „Żeby Polska była Polską” – honoruje w ten sposób osoby, które szczególnie przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce.

Wiadomości
Powrót trzech Prezydentów RP na uchodźctwie do Polski

Szczątki trzech Prezydentów na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, które były w ubiegły czwartek ekshumowane na cmentarzu Newark–on–Trent w Anglii, w sobotę będą sprowadzone do Polski. Tego samego dnia zostaną uroczyście złożone w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Tadeusz Płużański: Komunistyczni mordercy Kazimierza Pużaka Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komunistyczni mordercy Kazimierza Pużaka

5 listopada 1948 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się pokazowy proces kierownictwa podziemnej PPS-WRN (Wolność - Równość – Niepodległość): Kazimierza Pużaka, Tadeusza Szturm de Sztrema, Józefa Dzięgielewskiego, Ludwika Cohna oraz Feliksa Misiorowskiego i Wiktora Krawczyka.

Aktywne świętowanie Niepodległości - gra miejska „Zmierzch przed burzą” oraz gra dla dzieci „Mali reporterzy” - ruszyły zapisy Wiadomości
Aktywne świętowanie Niepodległości - gra miejska „Zmierzch przed burzą” oraz gra dla dzieci „Mali reporterzy” - ruszyły zapisy

Gry miejskie to główne atrakcje tegorocznego 17. Przystanku Niepodległość, który Muzeum Historii Polski organizuje 11 listopada w Warszawie. Aktywnie i całymi rodzinami można świętować Niepodległość. Jak co roku udział w wydarzeniach jest wolny.

Wiadomości
Srebra Funduszu Obrony Narodowej - wystawa Muzeum Narodowego w Poznaniu

Dla upamiętnienia 83. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej Muzeum Narodowe w Poznaniu w swoim oddziale Muzeum Sztuk Użytkowych prezentuje srebrny skarb – grupę obiektów pochodzących z Funduszu Obrony Narodowej. To niezwykle ciekawa historia solidarności i ofiarności narodu polskiego.

Wiadomości
Wystawa „Hołodomor i ponowne ludobójstwo”

Nawet 17 osób na minutę – taka była śmiertelność ludności ukraińskiej w szczytowym momencie Wielkiego Głodu (1932–1933), sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa „Hołodomor i ponowne ludobójstwo”, przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie.

Wiadomości
Otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Pileckich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

2 listopada w oryginalnie zachowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej została otwarta wystawa stała ukazująca w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów – „ochotnika do Auschwitz” – rotmistrza Witolda Pileckiego. W otwarciu wziął udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Wiadomości
Wszystkich Świętych - msza na polskim cmentarzu na Monte Cassino

Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino we włoskim regionie Lacjum odprawiona została msza w uroczystość Wszystkich Świętych. Obecni byli ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe