Maria Skłodowska Curie – bohaterka nauki, noblistka i ... matka noblistki Wiadomości
Maria Skłodowska Curie – bohaterka nauki, noblistka i ... matka noblistki

Maria Salomea Skłodowska–Curie, niezrównana bohaterka nauki, pierwsza kobieta we Francji z tytułem profesora, dwukrotna noblistka i matka noblistki. Obaj jej zięciowie dostali Nobla, a wnuki zostały naukowcami. Film o jej życiu wchodzi w piątek do kin.

Największe i najstarsze muzeum techniczne w Polsce - wciąż nie wiadomo co dalej Wiadomości
Największe i najstarsze muzeum techniczne w Polsce - wciąż nie wiadomo co dalej

Największe i najstarsze muzeum techniczne w Polsce zostało postawione w stan likwidacji chociaż wszyscy, którzy mogliby je uratować deklarują, iż bardzo im zależy na jego dalszym istnieniu. – My - pracownicy podobnie jak eksponaty jesteśmy zakładnikami tej sytuacji -  mówi Ewa Kowalczyk z zakładowej Solidarności.

Łysakowski Wyklęci przypisy cz.2 Wiadomości
Łysakowski Wyklęci przypisy cz.2

Przypisy cz. 2

Łysakowski Wyklęci przypisy cz.1 Wiadomości
Łysakowski Wyklęci przypisy cz.1

Przypisy cz. 1

Rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil Wiadomości
Rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil

Dzisiaj przypada 64. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil, organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK. Do dziś nie odnaleziono jego szczątków.

Zakochajmy się w AK! W szeregach Armii Krajowej co dziesiąty żołnierz był kobietą Wiadomości
Zakochajmy się w AK! W szeregach Armii Krajowej co dziesiąty żołnierz był kobietą

14 dzień lutego w krajach kultury anglosaskiej to Dzień Zakochanych. W historii naszego kraju data ta też jest bardzo ważna, lecz z innego powodu. Właśnie 14 lutego 1942 roku rozkazem generała Władysława Sikorskiego powstała Armia Krajowa.

[Nasz Patronat] Nowa książka Pawła Zyzaka: „Efekt Domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?” Wiadomości
[Nasz Patronat] Nowa książka Pawła Zyzaka: „Efekt Domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”

Zapraszamy na spotkanie autorskie Pawła Zyzaka wokół jego najnowszej książki „Efekt Domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”

Kopaliny na Górnym Śląsku pozyskiwano już w epoce kamienia Wiadomości
Kopaliny na Górnym Śląsku pozyskiwano już w epoce kamienia

Kopaliny na Górnym Śląsku pozyskiwano już 12 tys. lat temu. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przez ostatnie lata badali torfowiska na terenie Miasteczka Śląskiego k. Tarnowskich Gór. Znaleźli prehistoryczne ślady działalności przemysłowej.\nWyniki tych badań prezentuje otwarta w środę w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim wystawa "Odczytano z torfowisk – początki i sposoby pozyskiwania metali na terenie tarnogórskiego obszaru kruszconośnego". Na kilkunastu planszach przedstawiono m.in. metody badania torfowisk, rodzaje kopalin i minerałów wydzielonych z różnowiekowych warstw torfu oraz ślady dawnych kultur znalezione na wydmach przy torfowiskach.

Vis, czyli siła. Pierwszy pistolet seryjnie produkowany w Polsce przeszedł do legendy Wiadomości
Vis, czyli siła. Pierwszy pistolet seryjnie produkowany w Polsce przeszedł do legendy

Pierwszy pistolet seryjnie produkowany w Polsce przeszedł do legendy. Vis wz. 35 występuje nie tylko w literaturze i filmie, lecz także w piosence. Ciekawa jest także historia jego powstania – skonstruowano go z oszczędności.

Tadeusz Kowalczyk: "S" rolnicza nie była aż tak duża jak robotnicza. I zdecydowanie mniej... solidarna Wiadomości
Tadeusz Kowalczyk: "S" rolnicza nie była aż tak duża jak robotnicza. I zdecydowanie mniej... solidarna

Jeden z najbardziej aktywnych działaczy podziemia NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Przewodniczący „S” RI Ziemi Świętokrzyskiej w 1981 roku. W III RP poseł na sejm z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Podczas jednego z sejmowych wystąpień oskarżył Służbę Bezpieczeństwa o zamordowanie w stanie wojennym ponad stu osób. W efekcie powstała Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności MSW pod przewodnictwem posła Jana Rokity.

Muzeum, moje życie - Wspomnienie o Jerzym Jasiuku Wiadomości
Muzeum, moje życie - Wspomnienie o Jerzym Jasiuku

„Ochrona zabytków techniki nie jest problemem samoistnym. Przeciwnie, jest tylko pochodną ważniejszego zagadnienia, jakim jest odtworzenie historii postępu technicznego jako źródła inspiracji dla dalszych odkryć i jako elementu mobilizującego wynalazców i racjonalizatorów”. – pisał Jerzy Jasiuk w roku 1965 w czasopiśmie Ochrona Zabytków. Tym poglądom przyszły dyrektor Muzeum Techniki pozostał wierny do końca życia.

Celtowie - innowacyjni przybysze na polskich ziemiach Wiadomości
Celtowie - innowacyjni przybysze na polskich ziemiach

Wprowadzili znajomość koła garncarskiego, zaawansowanej metalurgii żelaza oraz mennictwa - Celtowie przybyli 2,5 tys. lat temu na południowe tereny obecnej Polski i znacząco wpłynęli na dalsze losy tego obszaru - mówi w rozmowie z PAP dr Przemysław Dulęba.\nMało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kolebką Celtów, wbrew pozorom, nie jest wcale Irlandia i Wielka Brytania, ale kontynentalna Europa. Lud ten rozprzestrzenił się po całej Europie w poł. I tysiąclecia p.n.e. z obszaru rozciągającego się na północ od Alp (od Burgundii po Kotlinę Czeską).

75 lat temu powołano Armię Krajową Wiadomości
75 lat temu powołano Armię Krajową

Dzisiaj przypada 75. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Rozkaz wydał Naczelny Wódz i Premier Rządu Polskiego gen. broni Władysław Sikorski.

Somosierra. Szarża po wieczną sławę trwała niespełna dziesięć minut Wiadomości
Somosierra. Szarża po wieczną sławę trwała niespełna dziesięć minut

210 lat temu wydawać się mogło ówczesnym Polakom, że nadchodzą nowe, wspaniałe czasy. Wszyscy trzej zaborcy zbierali ostre cięgi, stary system sypał się w gruzy. Armia cesarza Francuzów wkroczyła na nasze ziemie, bijąc Prusaków i Rosjan.

Tak mogłaby wyglądać Polska, gdyby... Wiadomości
Tak mogłaby wyglądać Polska, gdyby...

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych już w przysiędze obiecywali walczyć do ostatniej krwi o wolną i wielką ojczyznę.

Henryk Prajs: Jeśli ktoś mi dzisiaj mówi, że polska wieś była antysemicka, to mówię mu, że kłamie Wiadomości
Henryk Prajs: Jeśli ktoś mi dzisiaj mówi, że polska wieś była antysemicka, to mówię mu, że kłamie

– Byłem już tak zasiedziały w polskim domu, że kiedy weszli SS-mani, odruchowo powiedziałem, że jestem synem pani Pokorskiej. I kiedy kilka dni później inni łapacze Żydów przystawili jej pistolet do skroni, bez zmrużenia oka potwierdziła, że jestem jej synem. Od tego czasu uważałem Janinę Pokorską za swoją matkę.

Promocja książki 18 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego w wojnie polsko-sowieckiej 1919-1921 Wiadomości
Promocja książki 18 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego w wojnie polsko-sowieckiej 1919-1921

Książkę zaprezentują profesor Tadeusz Rawski i profesor Piotr Matusak w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. Dr Bartosz Zakrzewski jest członkiem NSZZ Solidarność.

3500 lat temu nad Wartą istniał zaawansowany warsztat odlewniczy Wiadomości
3500 lat temu nad Wartą istniał zaawansowany warsztat odlewniczy

Unikalny w skali środkowoeuropejskiej warsztat odlewniczy, w którym wytwarzano przedmioty z brązu, zbadali w miejscowości Szczepidło, w woj. wielkopolskim archeolodzy z Poznania. Właśnie opublikowali wyniki dziesięcioletnich wykopalisk.\nOdkryty i zbadany przez naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu warsztat odlewniczy był użytkowany przez społeczność tzw. kultury mogiłowej. Nazwa tej kultury archeologicznej pochodzi od mogił, czyli kurhanów – grobów z nasypem.

Dyskretny czar techniki międzywojnia Wiadomości
Dyskretny czar techniki międzywojnia

Na całym świecie w muzeach technicznych odwiedzający oglądają maszyny parowe, maszyny do szycia, piece hutnicze, wytwory rzemiosła ludowego, czy samochody. Muzealnicy mawiają, ze ludzie przychodzą do takich placówek z potrzeby wiedzy. Chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego o przeszłości. Tata pokazując synowi jednoślad często zwraca się do syna: „zobacz jaki stary rower, chciałbyś na takim jeździć?”. Dziecko przecząco kręci głową.

Ok. 2,6 tys. zabytków odnaleziono na Reducie Ordona w Warszawie Wiadomości
Ok. 2,6 tys. zabytków odnaleziono na Reducie Ordona w Warszawie

Ok. 2,6 tys. zabytków, m.in. wyposażenie wojskowe i monety; fosę i "wilcze doły" ze szczątkami stu kilkudziesięciu żołnierzy polskich i rosyjskich odkryto podczas kilkuletnich badań na Reducie Ordona, miejscu walk powstania listopadowego, obecnie na stołecznej Ochocie.\nLokalizacja Reduty Ordona, miejsca walk powstania listopadowego przy obecnej ul. Na Bateryjce na warszawskiej Ochocie, a nie - jak wcześniej sądzono - na terenie Woli, została potwierdzona w 2010 r.

Emerytury
Stażowe