Ponad tysiąc lat temu na terenach obecnej Polski znano łaźnie parowe Wiadomości
Ponad tysiąc lat temu na terenach obecnej Polski znano łaźnie parowe

Znajomość łaźni parowych rozprzestrzeniła się po Europie Środkowej już ponad tysiąc lat temu dzięki... Słowianom. Nie jest zatem prawdą, że zwyczaj kąpieli upowszechnił się w tej części świata dopiero wraz z powrotem rycerzy z krucjat z Ziemi Świętej - opowiada PAP archeolog Anna Tyniec.\nNa terenie Italii już ponad dwa tysiące lat temu wnoszono monumentalne akwedukty, a na terenie Polski w tym czasie brak tego typu konstrukcji. Czy to świadczy o tym, że wówczas w Europie Środkowej nie dbano o higienę i stroniono od kąpieli? Absolutnie nie - odpowiada archeolog Anna Tyniec z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Setna rocznica urodzin Johna Kennedy'ego Wiadomości
Setna rocznica urodzin Johna Kennedy'ego

Gdyby żył dziś skończyłby 100 lat. 29 maja 1917 roku urodził się John Fitzgerald Kennedy, zwanym JFK - 35. prezydent Stanów Zjednoczonych.

[video] "Bitwa pod Rząbcem" - Fabularyzowany dokument odkłamujący historię NSZ Wiadomości
[video] "Bitwa pod Rząbcem" - Fabularyzowany dokument odkłamujący historię NSZ

Na obelisku upamiętniającym bitwę pod Rząbcem z 8 września 1944 roku, bohaterów z NSZ walczących o Polską niepodległą i niezależną od wpływów komunistycznych nazwano zbirami, zaś kolaborantów z Armii Ludowej, współpracujących z agenturą sowiecką – bohaterami.\nBy położyć kres tym propagandowym kłamstwom, Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię przedstawia fabularyzowany film dokumentalny „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa.”

25 maja 1948 r. – mord na rotmistrzu Pileckim. Wciąż nie znamy miejsca jego pochówku Wiadomości
25 maja 1948 r. – mord na rotmistrzu Pileckim. Wciąż nie znamy miejsca jego pochówku

Legenda konspiracji Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu (Karelia). W okupowanej stolicy współtworzył od listopada 1939 roku Tajną Armię Polską. 9 września 1940 r. dał się zatrzymać w łapance na Żoliborzu i trafił do Auschwitz jako więzień nr 4859. Poszedł do obozu ochotniczo, żeby zorganizować konspirację wojskową i zdobyć dane o zbrodniach Niemców. Z 26 na 27 kwietnia 1943 r. uciekł z obozu.

Niezwykłe odkrycie w Turcji. Zidentyfikowano szczątki pradziadka "Inki" Wiadomości
Niezwykłe odkrycie w Turcji. Zidentyfikowano szczątki pradziadka "Inki"

Szczątki podpułkownika Karola Rzepeckiego, pradziadka Danuty Siedzikówny ps. Inka zostały odnalezione i zidentyfikowane na wschodzie Turcji.

Dzisiaj 82. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego Wiadomości
Dzisiaj 82. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

W piątek 12 maja wypada 82. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. W wielu miastach Polski odbędą się uroczystości upamiętniające postać Naczelnego Wodza Wojska Polskiego.

Kwaśna polewka dla bogów - odkrycie w średniowiecznej chacie w Lubelskim Wiadomości
Kwaśna polewka dla bogów - odkrycie w średniowiecznej chacie w Lubelskim

Ponad tysiąc lat temu przesądni budowniczowie chaty umieścili pod podłogą gliniane naczynie, w którym złożyli w ofierze... kwaśną polewkę. O związanym z tym odkryciu w Żmijowiskach (woj. lubelskie) poinformował PAP kierujący wykopaliskami archeolog, Paweł Lis.\nOdkryta przez archeologów chata z X w. znajduje się w pobliżu grodziska Żmijowiska - jest to miejsce, w którym naukowcy w ramach otwartego muzeum tematycznego od kilku lat popularyzują archeologię.

Ostatnie słowa załogi pasażerskiego IŁ 62M do wieży kontrolnej: "Dobranoc, do widzenia. Cześć, giniemy…' Wiadomości
Ostatnie słowa załogi pasażerskiego IŁ 62M do wieży kontrolnej: "Dobranoc, do widzenia. Cześć, giniemy…'

Trzydzieści lat temu, 9 maja 1987 roku doszło do największej katastrofy w historii polskiego lotnictwa cywilnego. Pasażerski IŁ 62M „Tadeusz Kościuszko” uderzył w ziemię w Lesie Kabackim – niecałe sześć kilometrów od początku pasa lotniska Okęcie. Zginęli wszyscy pasażerowie i załoga – 183 osoby.

125. rocznica urodzin gen. Sosabowskiego Wiadomości
125. rocznica urodzin gen. Sosabowskiego

125 lat temu urodził się gen. Stanisław Sosabowski, generał Wojska Polskiego.

72 lata temu w Europie zakończyła się II wojna światowa Wiadomości
72 lata temu w Europie zakończyła się II wojna światowa

72 lata temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła II wojnę światową na terytorium Europy. \nW dalszym ciągu walki toczyły się na Dalekim Wschodzie między Japonią a Aliantami.

Kariera sterowców zakończyła się w błysku wybuchu. 80 lat temu społonął największy LZ-129 „Hindenburg” Wiadomości
Kariera sterowców zakończyła się w błysku wybuchu. 80 lat temu społonął największy LZ-129 „Hindenburg”

Ludzkie marzenia o lataniu spełniły się już w XVIII wieku za sprawą balonów. Ciągle poszukiwano jednak maszyny, która będzie kierowana przez człowieka – i tak powstał sterowiec. Przed stu laty te olbrzymie machiny latające miały swój wielki czas.

Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie przez żołnierzy NSZ Wiadomości
Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie przez żołnierzy NSZ

W tym roku przypada 72. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie przez żołnierzy Wojska Polskiego Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

77 rocznica śmierci "Hubala" Wiadomości
77 rocznica śmierci "Hubala"

77 lat temu w czasie walki z Niemcami pod Anielinem poległ mjr Henryk Dobrzański ps. Hubal - żołnierz Legionów Polskich, kawalerzysta, olimpijczyk.

Rudnickim „Orlętom”. 70 lat temu uczniowie rudnickiego liceum założyli tajną młodzieżową organizację Wiadomości
Rudnickim „Orlętom”. 70 lat temu uczniowie rudnickiego liceum założyli tajną młodzieżową organizację

70 lat temu uczniowie rudnickiego liceum założyli tajną młodzieżową organizację „Orlęta” w ten sposób sprzeciwiając się sowietyzacji Polski. W niedzielę w Rudniku nad Sanem odbyły się uroczystości rocznicowe pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

28 kwietnia 1947 roku. „Akcja Wisła”. Wysiedlenia doprowadziły do upadku Polski południowo-wschodniej Wiadomości
28 kwietnia 1947 roku. „Akcja Wisła”. Wysiedlenia doprowadziły do upadku Polski południowo-wschodniej

Operacja przeprowadzona przez Grupę Operacyjną „Wisła” zwaną potocznie „Akcją Wisła” rozpoczęła się 28 kwietnia 1947 roku. Wysiedlenia z terenów Polski południowo-wschodniej objęły Ukraińców, Łemków oraz rodziny mieszane polsko-ukraińskie.

105 lat temu zatonął RMS „Titanic”. Do tej pory pozostaje sporo wątpliwości w sprawie katastrofy Wiadomości
105 lat temu zatonął RMS „Titanic”. Do tej pory pozostaje sporo wątpliwości w sprawie katastrofy

105 lat temu zatonął RMS „Titanic”. Napisano o tej katastrofie wiele książek, nakręcono kilka filmów – a mimo to wciąż krąży o tym wydarzeniu wiele mitów.

Archeolodzy odkryli zaginiony zamek w Borach Dolnośląskich Wiadomości
Archeolodzy odkryli zaginiony zamek w Borach Dolnośląskich

Na terenie Borów Dolnośląskich archeolodzy znaleźli pozostałości zamku, należącego do piastowskiego księcia Bolka II Małego (zm. w 1368 r.) - ostatniego niezależnego księcia piastowskiego władającego na Śląsku.\nRuiny znajdują się w opustoszałej po 1945 wsi Nowoszów (Neuhuas) na pograniczu woj. lubuskiego i dolnośląskiego.

Cenne pamiątki trafiły do Muzeum na Majdanku Wiadomości
Cenne pamiątki trafiły do Muzeum na Majdanku

Pamiątki po Stefanii Perzanowskiej do Muzeum na Majdanku.

Życie duchowe dawnych Słowian. Właściwie nic nie wiemy Wiadomości
Życie duchowe dawnych Słowian. Właściwie nic nie wiemy

Nie jest prawdą, że Słowianie przed nastaniem chrześcijaństwa modlili się tylko w świętych gajach. Wiemy np., że wznosili ziemskie "domy" dla bogów, i że ich wiara przenikała się z wieloma sferami życia. O tym, w co i jak mogli wierzyć dawni Słowianie, opowiada PAP etnolog i archeolog dr Paweł Szczepanik.\nPonieważ wcześni Słowianie byli ludem niepiśmiennym, nie posiadamy zwartego opisu ich dziejów czy wierzeń. Nie byli też grupą jednolitą: w momencie największej ekspansji Słowianie zasiedlali obszar sięgający na wschodzie niemal do podnóża gór Ural, po Łabę na zachodzie, i po Morze Śródziemne na południu.

Sześćdziesiąt lat temu podpisano Traktaty Rzymskie – prawne podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej Wiadomości
Sześćdziesiąt lat temu podpisano Traktaty Rzymskie – prawne podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej

Legenda głosi, że zostały podpisane in blanco – przedstawiciele sześciu krajów złożyli podpisy na pustych kartkach, bowiem negocjacje ciągle trwały. Sześćdziesiąt lat temu podpisano Traktaty Rzymskie – prawne podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe