[video] 43 lata temu kard. Karol Wojtyła wybrany na Stolicę Piotrową Wiadomości
[video] 43 lata temu kard. Karol Wojtyła wybrany na Stolicę Piotrową

16 października 1978 roku o godz.18.18 z Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym... Karol Wojtyła został wybrany nowym papieżem. Dziś mijają 43 lata od tamtego wydarzenia.

[FRAGMENTY] Bóg zawsze słyszy, nawet gdy.... Dziennik więzienny kardynała Pella, bezpodstawnie skazanego za molestowanie Wiadomości
[FRAGMENTY] "Bóg zawsze słyszy, nawet gdy...". Dziennik więzienny kardynała Pella, bezpodstawnie skazanego za molestowanie

Już w październiku polska premiera pierwszej części głośnego już na całym świecie Dziennika więziennego kard. George’a Pella! Kardynał Pell to były ordynariusz Sydney i prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii. Spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Bezpodstawnie skazano go na sześć lat więzienia za rzekome molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów. Mimo że miał możliwość skorzystania z immunitetu dyplomatycznego, nie zrobił tego i poddał się procesowi, od początku wnosząc, iż jest niewinny, i wierząc, że prawda się obroni. Po skandalicznym procesie, wielkiej nagonce mediów i drugiej apelacji 7 kwietnia 2020 roku został uniewinniony jednomyślnym orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Zawiązano kabel na szyi Matki Bożej i ściągnięto z cokołu. Profanacja w Aninie Wiadomości
"Zawiązano kabel na szyi Matki Bożej i ściągnięto z cokołu". Profanacja w Aninie

Dokonano profanacji figury Matki Bożej w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Aninie. Do zdarzenia doszło dziś w nocy. Sprawa jest zgłoszona na policję - informuje w piątek Radio Warszawa.

Sprofanował Krzyż, ksiądz próbował go powstrzymać więc złamał mu szczękę. Brutalny napad w Szczecinie Wiadomości
Sprofanował Krzyż, ksiądz próbował go powstrzymać więc złamał mu szczękę. Brutalny napad w Szczecinie

Na szczecińskich Pomorzanach, w parafii św Józefa doszło do profanacji Krzyża i ciężkiego pobicia księdza.

Kard. Müller: Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu Wiadomości
Kard. Müller: "Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu"

Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu - powiedział w wywiadzie dla Telewizji Trwam kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W jego ocenie UE nie może szantażować Polski środkami finansowymi.

Prymas Wyszyński uważał, że prawo do życia to podstawowe prawo człowieka Wiadomości
"Prymas Wyszyński uważał, że prawo do życia to podstawowe prawo człowieka"

Kard. Stefan Wyszyński uważał, że prawo do życia nie wynika jedynie z Dekalogu, lecz jest to podstawowe, naturalne prawo człowieka - powiedziała PAP Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Nie byłoby państwa i narodu polskiego, gdyby nie moralność chrześcijańska Wiadomości
"Nie byłoby państwa i narodu polskiego, gdyby nie moralność chrześcijańska"

Nie byłoby państwa, nie byłoby narodu polskiego, gdyby nie chrześcijański system wartości – ocenił w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Oficjalne zawieszenie sprawowania mszy trydenckich na terenie jednej z polskich diecezji Wiadomości
Oficjalne zawieszenie sprawowania mszy trydenckich na terenie jednej z polskich diecezji

Bp Romuald Kamiński wydał specjalny komunikat związany z publikacją listu apostolskiego papieża Franciszka zatytułowanego "Traditionis Custodes" [opiekunowie tradycji - tłum. łac.]. Przypomnijmy, że dekret ów ogranicza swobodę stosowania w liturgii nadzwyczajnej (przedsoborowej) formy rytu rzymskiego oraz działania grup tzw. katolickiej tradycji. Dokument nakazuje biskupom kościołów lokalnych weryfikację działających na ich terenach wspólnot tradycjonalistów oraz duchownych sprawujących msze trydenckie, a także zakazuje tworzenia nowych grup i parafii personalnych tradycjonalistów oraz sprawowania liturgii w rycie przedsoborowym w parafiach terytorialnych.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Jednostronna różnorodność Wiadomości
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Jednostronna różnorodność

Decyzja Franciszka dotycząca radykalnego ograniczenia możliwości odprawiania Mszy świętej w rycie trydenckim to błąd na bardzo wielu poziomach. I niestety smutny dowód na to, że zapewnienia o różnorodności i możliwości sprawdzania różnych rozwiązań dotyczą jedynie jednej części Kościoła.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Optyka Pasterza Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Optyka Pasterza

„Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. (…) Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz”. (J 10, 2-4; 14-16)

[video] Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem Wiadomości
[video] Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem

Chrystus dobrym pasterzem. Komentarz do Ewangelii o. Adam Szustak OP.

Watykan. Papież zabrania odprawiania mszy trydenckiej w parafiach Wiadomości
Watykan. Papież zabrania odprawiania mszy trydenckiej w parafiach

Papież Franciszek zakazał odprawiania w kościołach parafialnych mszy po łacinie w liturgii przedsoborowej. To ryt, w którym kapłan stoi tyłem do wiernych, a przodem do ołtarza i Tabernakulum z Ciałem Chrystusa. W Watykanie opublikowano w piątek list papieża, w którym wyznał, że obecna sytuacja go "zasmuca i martwi".

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Miało być o czymś zupełnie innym, ale... Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Miało być o czymś zupełnie innym, ale...

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali»”. (J 13, 34-35)

[Tylko u nas] Ks. Mateusz Markiewicz: Czy Papież odwiedzi Koreę Północną? Wiadomości
[Tylko u nas] Ks. Mateusz Markiewicz: Czy Papież odwiedzi Koreę Północną?

Niedawno, katolickie media przekazały kolejną już informację o możliwej wizycie papieża Franciszka w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej (KRLD). Jak każdy artykuł o tym dalekim i tajemniczym państwie, również ten spowodował pewne zaciekawienie, ale i zwyczajową reakcję w postaci znanych nam wszystkim komentarzy o Korei i o panującej w niej sytuacji. Sądzę, że sprawa ewentualnej wizyty papieża Franciszka na północy Półwyspu Koreańskiego zasługuje jednak na analizę inną niż powtarzanie tego, co już każdy na ten temat wie. Do zagadnienia jakim jest ta wizyta należy podejść inaczej, tym bardziej, że nie należy jej co do zasady wykluczyć. Wszak zarówno papież Franciszek, jak i marszałek Kim Dzong-un przyzwyczaili nas do nieoczekiwanych gestów o wielkim znaczeniu.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: O kryzysie modlitwy Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: O kryzysie modlitwy

Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Daleko od mego Wybawcy słowa mego jęku. Boże mój, wołam przez dzień, a nie odpowiadasz, [wołam] i nocą, a nie zaznaję pokoju. (Ps 22, 2-3)

[video] Ewangelia na XIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem Wiadomości
[video] Ewangelia na XIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem

Prorok lekceważony w Nazarecie. Komentarz o. Łukasz Wiśniewski OP.

Aleksandra Jakubiak OV: Usprawiedliwienie w łasce Wiadomości
Aleksandra Jakubiak OV: Usprawiedliwienie w łasce

"Ale teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków. Jest to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, którzy wierzą. Bo nie ma tu różnicy: wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie. Jego to ustanowił Bóg narzędziem przebłagania przez wiarę mocą Jego krwi. Chciał przez to okazać, że sprawiedliwość Jego względem grzechów popełnionych dawniej - za dni cierpliwości Bożej - wyrażała się w odpuszczaniu ich po to, by ujawnić w obecnym czasie Jego sprawiedliwość, i [aby pokazać], że On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który wierzy w Jezusa". (Rz 3 21-26)

[Tylko u nas] Ks. Prof. P. Bortkiewicz: Ateizm jest paradoksalnie formą nowej religii Wiadomości
[Tylko u nas] Ks. Prof. P. Bortkiewicz: Ateizm jest paradoksalnie formą nowej religii

- Najbardziej absurdalne pomysły, przeczące empirycznej rzeczywistości, zdrowemu rozsądkowi, tezy, które do tej pory wywoływały albo uśmiech, albo zaniepokojenie kondycją psychiczną, to wszystko stało się dzisiaj elementem prawa stanowionego, narracji uniwersyteckiej, narracji medialnej i wreszcie znaczącym narzędziem polityki. Do niedawna obserwowaliśmy to tuż obok nas, ale w tej chwili te zdarzenia rozgrywają się wśród nas, w Polsce. Granica absurdu została przekroczona – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

[video] Ewangelia na XIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem Wiadomości
[video] Ewangelia na XIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem

Uzdrowienie kobiety cierpiącej na krwotok i wskrzeszenie córki Jaira. Komentarz o. Mateusz Kosior OP.

[video] Ewangelia na XII Niedzielę Zwykłą z komentarzem Wiadomości
[video] Ewangelia na XII Niedzielę Zwykłą z komentarzem

Uciszenie burzy na jeziorze. Komentarz o. Szymon Popławski OP.

Emerytury
Stażowe