Dlaczego Józefa możemy nazwać „cieniem Ojca” i co to oznacza dla Kościoła i każdego wierzącego rozmawiają w ostatnim już odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel wraz z grupą dzieci nagrali filmik z życzeniami świąteczno-noworocznymi. Życzenia zostały opublikowane na oficjalnym koncie bielskiego pasterza.
W tym roku Wigilia Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.
„Składając sobie życzenia, miejmy odwagę mówić o istocie świąt Bożego Narodzenia, jaką jest przyjście Chrystusa na świat. Stworzyliśmy piękną kulturę, będącą wyrazem naszej wiary. Nie pozwólmy sobie jej odebrać” – powiedział PAP redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.
O tym, że rzeczywistość Józefa dzielona między ciężką pracę a troskę o rodzinę może zbliżyć go do codzienności wielu współczesnych mężczyzn, rozmawiają w szóstym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Papież Franciszek udzielił wyjątkowego wywiadu. We włoskiej telewizji Mediaset rozmawiał z czterema osobami, które określono jako „niewidzialne”. Była wśród nich kobieta-ofiara przemocy, mężczyzna skazany dwukrotnie na dożywocie, osoba bezdomna i nastoletnia skautka. Ojciec Święty spotkał się z nimi w Domu św. Marty, gdzie został nagrany program zatytułowany „Franciszek i niewidzialni - Papież spotyka ostatnich”.
O tym, na czym w życiu św. Józefa polegała twórcza odwaga, z czyją postawą można ją porównać na kartach Ewangelii i jak można ją realizować, dzisiaj rozmawiają w piątym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Końcówka Adwentu – także za sprawą przypisanej na rok C Ewangelii – może stać się dla nas różańcowa, a co za tym idzie biblijna.
W jaki sposób postawa Józefa wobec Maryi zainspirowała Jezusa i jakim wzorem jest dla współczesnych mężczyzn, a także o słowie, które Józef musiał wypowiedzieć rozmawiają w czwartym odcinku rekolekcji adwentowych„Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że pierwszym aktem miłosierdzia wobec bliźniego jest ofiarowanie mu pogodnej i uśmiechniętej twarzy. Apelował, by nie ulegać niechęci, nie być niewolnikiem narzekania i nie szukać kogoś, na kogo można zrzucić winę.
8 grudnia Kosciół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Święto to obchodzone jest w Kościele od 1708 r. a ustanowił je papież Klemens XI. Z kolei Pius IX oficjalnie potwierdził tę prawdę w 1854 r. poprzez ogłoszenie dogmatu. Niepokalane poczęcie wyraża prawdę o tym, że Maryja od chwili swego poczęcia została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym.
„Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!” Komentarz o. Łukasz Wiśniewski OP.
O zwyczajności i męskości św. Józefa rozmawiają w pierwszym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Adwent oznacza zarówno "przyjście", jak i "obecność". To czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego – napisał w liście pasterskim na rozpoczynający się adwent prymas Polski abp Wojciech Polak.
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ujawnia całą paradoksalność, całe odwrócenie chrześcijańskiego myślenia od logiki świata.
Od wielu lat każdego dziewiętnastego dnia miesiąca w kościele pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krośnie odbywa się Msza Święta w intencji Ojczyzny, Ludzi Pracy i Solidarności. Dziewiętnasty dzień miesiąca jest dniem śmierci naszego patrona – bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę nową listę krajów systematycznie łamiących wolności religijne. Obok m.in. Iranu, Arabii Saudyjskiej i Chin na „czarnej liście” po raz pierwszy znalazła się Rosja.
Na cmentarzach można już oglądać owoce przyspieszonej dechrystianizacji. Obserwując, nie sposób nie zauważyć jak wielu z nas staje wobec pewnego rozdarcia metafizycznego, co ma swoje skutki w modelu katolicyzmu.
– Od jakiegoś czasu mówimy niejednokrotnie w publicystyce katolickiej, ale także poważnych debatach teologicznych o tak zwanej pentekostalizacji Kościoła. Najogólniej ujmując, to jest próba zerwania z wizją Kościoła instytucjonalnego, hierarchicznego, opartego na Tradycji katolickiej i zastąpienia go wizją Kościoła jako wspólnoty, coraz bardziej demokratyzującej się, podległej mechanizmom działania społecznego na wzór społeczeństw świeckich - mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie - mówił w sobotę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.