Sukcesy naszych lekarzy i naukowców: Polska jednym ze światowych liderów innowacji w medycynie Wiadomości
Sukcesy naszych lekarzy i naukowców: Polska jednym ze światowych liderów innowacji w medycynie

"Jesteśmy w świetnym miejscu, Polska jest zagłębiem, znacząco wyprzedzamy cały świat w wielu miejscach. Wiedza naszych lekarzy, specjalistów, naukowców jest czymś, co będzie w krótkim czasie mocno owocowało" – twierdzi ekspert Mateusz Kierepka.

Co skrywa Trójkąt Bermudzki? Naukowcy z USA dokonali odkrycia, które pomoże rozwiązać tajemnicę Wiadomości
Co skrywa Trójkąt Bermudzki? Naukowcy z USA dokonali odkrycia, które pomoże rozwiązać tajemnicę

Trójkąt Bermudzki to nazwa obszaru Atlantyku w rejonie Bermudów. Fascynaci zjawisk paranormalnych uznają je za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów. Jak donosi telegraph.co.uk, amerykańscy badacze trafili na ślad pogodowej anomalii w tym rejonie, pod postacią sześciobocznych chmur.

Polacy pracują nad rewolucyjnym środkiem transportu. "Hyperloop" pojedzie do 1100 km/h. Prototyp gotowy Wiadomości
Polacy pracują nad rewolucyjnym środkiem transportu. "Hyperloop" pojedzie do 1100 km/h. Prototyp gotowy

Hyperloop to projekt nowego, niezwykle szybkiego środka transportu, który ma duże szanse stać się przełomem komunikacyjnym na świecie, w tym i w Polsce. Już teraz trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem tej technologii. Kapsuła z pasażerami będzie się poruszać w specjalnym tunelu, w którym zostanie obniżone ciśnienie, co pozwoli na jazdę z prędkością nawet 1100 kilometrów na godzinę przy zachowaniu niewielkich kosztów transportu.

Ryby wędrowniczki. Bardzo mało gatunków ryb pozostaje przez całe swoje życie tylko w jednym miejscu Wiadomości
Ryby wędrowniczki. Bardzo mało gatunków ryb pozostaje przez całe swoje życie tylko w jednym miejscu

Jedną z najważniejszych części cyklu życiowego wszystkich gatunków ryb są ich wędrówki. Ta prosta biologiczna czynność jest niezwykle widowiskowa i wywołuje ogromne wrażenie zarówno na naukowcach, jak i ludziach, którzy w ogóle się rybami nie interesują.

Edukacja spersonalizowana - edukacja przyszłości? Wiadomości
Edukacja spersonalizowana - edukacja przyszłości?

Kiedy wchodzimy do nowoczesnego budynku w krakowskiej szkole, która realizuje model edukacji spersonalizowanej, pierwszą rzeczą, która się rzuca w oczy, jest obecność samych mężczyzn i chłopców. Mamy, siostry i babcie można spotkać na szkolnym korytarzu wyłącznie na chwilę, gdy przyprowadzają uczniów lub ich odbierają.

Eksperci: kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej i obserwować reakcję organizmu Wiadomości
Eksperci: kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej i obserwować reakcję organizmu

Trwa sezon aktywności kleszczy. Co zrobić, kiedy odkryjemy go na skórze? Specjaliści radzą, by usunąć go jak najszybciej, najlepiej specjalistycznym przyrządem, a potem uważnie obserwować reakcję organizmu pod kątem objawów ewentualnego zakażenia, np. boreliozą.\nKleszczy w naszym otoczeniu jest coraz więcej, a przy tym coraz częściej są one nosicielami boreliozy - przypominają naukowcy z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którzy prowadzą badania tych pajęczaków.

Stare odmiany zbóż wracają do łask Wiadomości
Stare odmiany zbóż wracają do łask

Komosa ryżowa, amarantus, pszenica: płaskurka, samopsza i orkisz, a także proso – to bogate w składniki odżywcze i mineralne stare odmiany zbóż, które przeżywają obecnie swój renesans – mówi PAP dietetyk Sandra Ataniel.\nProdukty zbożowe jeszcze do niedawna były u podstawy piramidy żywieniowej i - zdaniem ekspertki - choć teraz wyparły je warzywa i owoce, jednak to nie znaczy, że są mniej ważne. Nadal powinny stanowić główne źródło energii - razem z warzywami i owocami - bowiem są doskonałym źródłem węglowodanów, są bogate w witaminy z grupy B: B1 i B2, a także kwas foliowy i niacynę.

Pszczoły wcale nie wymierają. Od dwóch dekad tych owadów stale przybywa Wiadomości
Pszczoły wcale nie wymierają. Od dwóch dekad tych owadów stale przybywa

71 proc. Polaków jest przekonanych, że pszczoły masowo wymierają i jest ich zbyt mało. Tymczasem od lat 90. stale przybywa rodzin pszczelich. Obecnie w naszym kraju żyje ponad 60 miliardów pszczół, co daje 1,5 mln rodzin pszczelich, w których mieszka obecnie około 60 mld owadów. Jak wynika z badań, większość z nas nie wie, jaką rolę odgrywają pszczoły w środowisku i posługuje się zasłyszanymi stereotypami na ten temat. Z okazji uchwalenia przez ONZ Światowego Dnia Pszczół startuje kampania informacyjna na ich temat.

Wykręcone kleszcze mogą posłużyć nauce Wiadomości
Wykręcone kleszcze mogą posłużyć nauce

Kleszcze wyjęte ze skóry ludzi i zwierząt, a także te napęczniałe od krwi, które same odpadły z ciała żywiciela, mogą przyczynić się do rozwoju nauki. Badania tych organizmów - roznoszących bakterie, wirusy, a przede wszystkim pierwotniaki - prowadzi Anna Kloc z Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.

Dzięki badaniom DNA wiemy więcej o wilkach z Puszczy Kampinoskiej Wiadomości
Dzięki badaniom DNA wiemy więcej o wilkach z Puszczy Kampinoskiej

W ciągu dwóch lat para rodzicielska wilków z Puszczy Kampinoskiej doczekała się co najmniej siedmiu szczeniąt - twierdzą naukowcy po analizach genetycznych. Ustalili również, że podwarszawskie drapieżniki mają krewnych w Puszczy Bydgoskiej i Lasach Gostynińsko-Włocławskich.

Wielki powrót barci do polskich lasów Wiadomości
Wielki powrót barci do polskich lasów

Miód bartny wytworzony w dziuplach drzew zawiera więcej pyłu kwiatowego, wosku i żywicy drzew, niż ten pochodzący z uli. Przez wieki jego uzyskiwanie opłacało się bardziej niż łowiectwo czy handel drewnem. Polska podjęła próbę przywrócenia barci na swoim terenie.

Gowin: chcemy, by w Polsce powstało 10 centrów Maxa Plancka Wiadomości
Gowin: chcemy, by w Polsce powstało 10 centrów Maxa Plancka

Chcemy, by w Polsce powstało dziesięć centrów doskonałości Maxa Plancka - zapowiedział w Hanowerze Jarosław Gowin. Związaną z tym deklarację o współpracy naukowej podpisał on w poniedziałek wraz z niemiecką minister ds. nauki Johanną Wanke.\nDeklarację współpracy naukowej wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i niemiecka minister edukacji i badań naukowych Johanna Wanka podpisali w poniedziałek podczas targów Hannover Messe (Niemcy).

Obrzeżki gołębie - „ptasie” kleszcze – groźne również dla ludzi Wiadomości
Obrzeżki gołębie - „ptasie” kleszcze – groźne również dla ludzi

Obrzeżek gołębi – gatunek kleszcza atakującego przede wszystkim te ptaki – może być też bardzo groźny dla ludzi. Ślina tego pasożyta to bardzo silny alergen. Obrzeżek może być też nosicielem groźnych chorób, a walka z nim jest bardzo trudna.\nJak powiedział PAP parazytolog, prof. Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) w Katowicach, na inwazję obrzeżka narażone są osoby mające kontakt z gołębiami i miejscami, gdzie często przebywają ptaki. W przeszłości obrzeżki atakowały m.in. hejnalistów na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, a współcześnie - hodowców gołębi.

Gorączka złota trwa Wiadomości
Gorączka złota trwa

Jako wyznacznik władzy, siły i bogactwa złoto długo było obiektem zainteresowań głównie arystokratów, poszukiwaczy skarbów czy miłośników biżuterii, a nie chemików. Wszystko zmieniło się blisko 40 lat temu, wraz z wybuchem kolejnej - tym razem chemicznej - gorączki złota.\nZłoto w formie metalicznej, znanej z wyrobów jubilerskich jest nieaktywne chemicznie. W przeciwieństwie do większości metali nie reaguje z tlenem, więc nie zmienia swego koloru tak jak żelazo czy miedź. Właśnie ta cecha zapewniła mu niezastąpione miejsce w jubilerstwie i przydomek najszlachetniejszego z metali. Jednocześnie spowodowała brak zainteresowania nim w chemii, w przeciwieństwie do platyny, srebra czy miedzi.

Polska postawi na górnictwo kosmiczne? Wiadomości
Polska postawi na górnictwo kosmiczne?

Powstało konsorcjum EX-PL, które założyły polskie firmy specjalizujące się w robotyce kosmicznej i obserwacjach\nplanetoid.

Superszybka kapsuła studentów Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej Wiadomości
Superszybka kapsuła studentów Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej

Studenci Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej planują zbudować superszybki środek transportu – kapsułę Hyperloop.

Pajęcza sieć pomoże walczyć z zanieczyszczonym powietrzem Wiadomości
Pajęcza sieć pomoże walczyć z zanieczyszczonym powietrzem

Pajęczyna może być świetnym materiałem do analizy jakości powietrza, uzupełniającym stosowane obecnie elektroniczne czujniki. Pająki tkają swoją sieć wszędzie, a naukowcy mogą ją łatwo zebrać do badań lub nawet wyhodować w laboratorium i samodzielnie rozstawić.\n"W powietrzu różnego rodzaju zanieczyszczenia m.in. związki kancerogenne, czyli zwiększające ryzyko rozwoju nowotworów takie jak np. benzopiren, rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Dlatego stan jakości powietrza trzeba stale monitorować. Służą do tego różnego rodzaju elektroniczne czujniki, które są jednak dosyć ciężkie, bardzo drogie, wymagają ciągłego dozoru, a prowadzone za ich pomocą pomiary są ograniczone czasowo. Dzięki naszym badaniom chcielibyśmy udoskonalić cały proces" – mówi doktorant Politechniki Wrocławskiej (PWr) Radosław Rutkowski.

W Europie Wschodniej dobra wspólne to wciąż dobra niczyje - zbadali naukowcy Wiadomości
W Europie Wschodniej dobra wspólne to wciąż dobra niczyje - zbadali naukowcy

W krajach Europy Środkowo-Wschodniej dobra publiczne i zasoby wspólne jak: infrastruktura, czyste powietrze, lasy czy zwykła klatka schodowa, wciąż traktowane są jak dobra niczyje - potwierdziły badania naukowców z UW. To efekt m.in. doświadczenia komunizmu i transformacji.

Polowania mogą mieć fatalne konsekwencje dla populacji wilka Wiadomości
Polowania mogą mieć fatalne konsekwencje dla populacji wilka

W przypadku niektórych populacji wilków polowania mogą oznaczać takie same konsekwencje, jak całkowita eksterminacja. Potwierdzają to badania populacji wilka w Polsce zachodniej, opisane w „Applied Ecology and Environmental Research”.\nDo takiego wniosku doszli Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Aby ocenić konsekwencje polowań, analizowali oni losy populacji wilka w zachodniej Polsce. W badaniach uwzględnili dane z kilkudziesięciu lat: od czasów drugiej wojny światowej po czasy współczesne.

Fikcyjna ekspert redaktorem pism naukowych – prowokacja polskich naukowców Wiadomości
Fikcyjna ekspert redaktorem pism naukowych – prowokacja polskich naukowców

Anna O. Szust, fikcyjna badaczka, została redaktorem kilkudziesięciu recenzowanych pism naukowych. Kilka z nich uczyniło ją nawet redaktorem naczelnym - to wynik prowokacji przeprowadzonej przez polskich naukowców. O swoim śledztwie piszą na łamach "Nature".\nTo pierwsze szeroko zakrojone śledztwo naukowców, w którym sprawdzono wiarygodność przyjmowanych redaktorów, wśród pism wydawanych w otwartym dostępie (Open Access) o dobrej reputacji, oraz takich, które są często cytowane - posiadają wysoki "Impact Factor", czyli współczynnik wpływu. W ramach badań ujęto też czasopisma o dyskusyjnej reputacji.

Emerytury
Stażowe