MNiSW przyjrzy się stypendiom dla studentów, którzy oddali Kartę Polaka Wiadomości
MNiSW przyjrzy się stypendiom dla studentów, którzy oddali Kartę Polaka

Resort nauki przyjrzy się stypendiom dla studentów, którzy oddali Kartę Polaka – zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister nauki Aleksander Bobko. Problemy ze stypendium socjalnym dla takich osób zgłosili w pytaniu poselskim przedstawiciele Kukiz’15.\nPoseł Józef Brynkus (Kukiz'15) alarmował, że uczelnie wyższe „odmawiają przyznania stypendium socjalnego obcokrajowcom legitymującym się kartą pobytu z adnotacją +dostęp do rynku pracy+".

Minister Jarosław Gowin: Uczelnie powinny się bać utrzymania status quo Wiadomości
Minister Jarosław Gowin: Uczelnie powinny się bać utrzymania status quo

W pracach nad nową ustawą o uczelniach resort nauki rozważa m.in. wprowadzenie stanu spoczynku dla profesorów po 70. r. ż. czy nowe podejście do studiów doktoranckich. „Uczelnie powinny się bać jednego: utrzymania status quo” – mówi PAP minister nauki Jarosław Gowin.

Duszyński: Uniwersytet PAN będzie wizytówką polskiej nauki na świecie Wiadomości
Duszyński: Uniwersytet PAN będzie wizytówką polskiej nauki na świecie

Chcemy, żeby Uniwersytet Polskiej Akademii Nauk był wizytówką polskiej nauki na świecie i w nieodległej przyszłości trafił do pierwszej setki najlepszych uczelni - tak o planach stworzenia uczelni powiedział w rozmowie z PAP prezes akademii, prof. Jerzy Duszyński.\nPrace nad kształtem uniwersytetu (PAN-University) prezes PAN ocenił jako średnio zaawansowane. "Liczę, że szczegółowa koncepcja dotycząca kształtu Uniwersytetu PAN będzie wypracowana do końca roku" - poinformował.

Jarosław Gowin: Uczelnie powinny się bać utrzymania status quo Wiadomości
Jarosław Gowin: Uczelnie powinny się bać utrzymania status quo

W pracach nad nową ustawą o uczelniach resort nauki rozważa m.in. wprowadzenie stanu spoczynku dla profesorów po 70. r. ż. czy nowe podejście do studiów doktoranckich. „Uczelnie powinny się bać jednego: utrzymania status quo” – mówi PAP minister nauki Jarosław Gowin.

Bezpieczne szlaki górskie dzięki geomatyce Wiadomości
Bezpieczne szlaki górskie dzięki geomatyce

Zamierające drzewa rosnące wzdłuż górskich szlaków mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla turystów. Dzięki teledetekcji lotniczej i technologiom geoinformacyjnym powstanie mobilna aplikacja „Bezpieczny szlak” w formie interaktywnej mapy, ze wskazaniem fragmentów szlaków turystycznych szczególnie zagrożonych ewentualnym upadkiem drzew.\nPrzemiany dokonujące się w strukturze krajobrazów Tatrzańskiego i Gorczańskiego Parku Narodowego można monitorować z wykorzystaniem nowoczesnych technologii geoinformacyjnych, jak lotnicze skanowanie laserowe. Zajmuje się tym architekt krajobrazu Karolina Zięba-Kulawik.

Sensacyjne odkrycie NASA: Siedem planet podobnych do Ziemi Wiadomości
Sensacyjne odkrycie NASA: Siedem planet podobnych do Ziemi

NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe ogłosiły odkrycie pozasłonecznego układu planet. Jak się okazuje, w odległym od Słońca o 40 lat świetlnych układzie krąży siedem planet podobnych rozmiarem do Ziemi. O nowym odkryciu poinformowano na dzisiejszej konferencji prasowej.

Chwytak polskich inżynierów może pomóc w łapaniu kosmicznych śmieci Wiadomości
Chwytak polskich inżynierów może pomóc w łapaniu kosmicznych śmieci

Mechanizm zaciskowy, który pomoże w łapaniu kosmicznych śmieci projektują polscy inżynierowie z SENER Polska. Ich chwytak ma szansę na złapanie m.in. największego kosmicznego śmiecia: ważącego ponad 8 ton satelity Envisat.\nWedług szacunków wokół Ziemi krąży kilkadziesiąt tysięcy obiektów większych niż 10 cm, mogących zagrozić bezpieczeństwu misji kosmicznych. Największe obiekty to przede wszystkim nieaktywne satelity oraz górne człony rakiet nośnych. Mniejszych śmieci jest wielokrotnie więcej.

W Berlinie powstaje pomnik jedności Wiadomości
W Berlinie powstaje pomnik jedności

Pomnik będzie miał kształt olbrzymiej czaszy, wprawionej dodatkowo w ruch . To poruszanie się czaszy nastąpi wówczas, gdy zgromadzeni tam wszyscy lub dostatecznie dużo ludzi przejdzie na jedną stronę .

Czy człowiek, aby przeżyć, musi połączyć się z robotem ? Wiadomości
Czy człowiek, aby przeżyć, musi połączyć się z robotem ?

Okazuje się, że takie są najnowsze prognozy. Potwierdza to wizjoner techniki, Elon Musk, twórca takich firm jak Pay Pal, Tesla czy SpaceX. Musk uważa, że człowiek sam nie będzie w stanie nadążyć za szybko rozwijającą się techniką i stanie się w niedalekiej przyszłości cyborgiem, który tylko tak będzie dorównywał kroku sztucznej inteligencji .

Polscy naukowcy powstrzymali stwardnienie rozsiane u myszy Wiadomości
Polscy naukowcy powstrzymali stwardnienie rozsiane u myszy

Specyficzne leukocyty pochodzące od myszy zarażonej pasożytem jelitowym zahamowały postęp stwardnienia rozsianego u innych myszy – wykazała dr Katarzyna Donskow-Łysoniewska z Uniwersytetu Warszawskiego.\nByć może odkrycie przyczyni się do leczenia chorób autoimmunologicznych u ludzi.

Drukarka 3D produkuje ludzka skórę Wiadomości
Drukarka 3D produkuje ludzka skórę

Hiszpańskim naukowcom udało się wyprodukować ludzką skórę przy pomocy specjalnej drukarki 3D , która pracuje ze specjalnymi biotintami. Wytworzona skóra może służyć do dalszych eksperymentów lub być implantowana.

Szczątki mamutów na wystawie w Poznaniu Wiadomości
Szczątki mamutów na wystawie w Poznaniu

Kości, zęby i ciosy mamutów włochatych można obejrzeć na wystawie czasowej "Mamut i jego myśliwi" w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Te olbrzymie zwierzęta żyły w Europie do końca epoki lodowcowej (ok. 15 tys. lat temu).\nMamuty włochate osiągały ponad 3 m wysokości i ważyły do 6 ton. W Europie pojawiły się ok. 500 tys. lat temu, ale wiek najstarszych szczątków z terenu Polski szacowany jest na ok. 54 tys. lat.

Traszka na torach i pochwała zapuszczonych trawników Wiadomości
Traszka na torach i pochwała zapuszczonych trawników

Bardzo rzadko widywany przez przeciętnego człowieka płaz - traszka zwyczajna - okazuje się pospolity w pozornie całkowicie zadeptanych i zagospodarowanych miejscach, w pobliżu blokowisk, w miejskich parkach i na torach tramwajowych - ustalili biolodzy z Poznania. Aby pomóc tym płazom przeżyć, warto trochę "zaniedbać" miejską zieleń.\nJedną z obecnych w Poznaniu populacji traszki przebadali dwaj naukowcy w Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - Jan Kaczmarek i Mikołaj Kaczmarski. Swoje obserwacje przedstawili w piśmie "Acta Herpetologica"

Sposób na utylizację dwutlenku węgla? Sztuczny liść! Wiadomości
Sposób na utylizację dwutlenku węgla? Sztuczny liść!

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej czerpią inspirację z przyrody: chcą stworzyć sztuczny liść - wykorzystując przy tym grafen. Dzięki niemu można byłoby nie tylko pozbywać się dwutlenku węgla, ale i przy okazji produkować paliwo.\nTechnologie wykorzystujące paliwa kopalne do wytwarzania energii produkują olbrzymie ilości dwutlenku węgla, co staje się jedną z przyczyn globalnego ocieplenia. Problemem jest więc to, jak ten gaz utylizować. "To jeden z ważniejszych tematów, jakimi zajmują się obecnie naukowcy" – uważa dr Bartłomiej Szyja z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec wraz ze swoim zespołem prowadzi badania nad stworzeniem sztucznego liścia na bazie grafenu. O badaniach poinformowano na stronie uczelni.

Nadchodzi przełom? Polski sposób na ultraszybki zapis informacji Wiadomości
Nadchodzi przełom? Polski sposób na ultraszybki zapis informacji

Polsko-holenderskiemu zespołowi fizyków udało się ominąć barierę w szybkości oraz wydajności zapisu informacji. Dzięki temu dane na dyskach komputerowych można będzie zapisywać tysiąc razy szybciej niż teraz, a w dodatku komputery będą bardziej energooszczędne.

Gimnazja – niebezpieczny czas zbyt szybkiego dojrzewania Wiadomości
Gimnazja – niebezpieczny czas zbyt szybkiego dojrzewania

Dziecko w pewnej fazie rozwojowej musi się wyszumieć. Nauczyciele mieli z tym problemy w początkowym okresie funkcjonowania gimnazjów. Teraz jednak potrafią sobie z tym radzić – twierdzą zwolennicy pozostawienia nauki w systemie 6 lat podstawówki, 3 lata gimnazjów i 3 lata liceum. Ten system zdecydowanie nie podoba się natomiast Agnieszce Balli, psychologowi dziecięcemu i pedagogowi. Jak podkreśla, „dziewczynki w wieku gimnazjalnym, wyglądające i zachowujące się jak osiemnastolatki, to niedorzeczność”.

Polskie białko z rzepaku może za kilka lat zastąpić proteiny z soi i pochodzenia zwierzęcego Wiadomości
Polskie białko z rzepaku może za kilka lat zastąpić proteiny z soi i pochodzenia zwierzęcego

Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na zdrową i ekologicznie produkowana żywność, a w szczególności na białka pochodzenia roślinnego. Łódzki start-up Napiferyn Biotech opracował i udoskonala unikalną na skalę światową technologię pozyskiwania jadalnego białka z rzepaku, a konkretnie z biomasy rzepakowej pozostałej po wytłoczeniu oleju.\nRzepakowe białko będzie można stosować np. w napojach, pieczywie, makaronach, deserach czy w batonach proteinowych. "W przyszłości planujemy też zastosowanie naszej innowacyjnej technologii do pozyskiwania protein z innych roślin oleistych np. słonecznika" – powiedziała współzałożycielka i prezes Napiferyn Biotech, Magdalena Kozłowska.

Naukowcy sprawdzili kukułkę Wiadomości
Naukowcy sprawdzili kukułkę

Kukułeczka kuka, lot nad kukułczym gniazdem, zegary z kukułką - w folklorze i szeroko rozumianej kulturze kukułka pojawia się często i wyraźnie. Badania naukowców z Polski, Francji i Czech stanowią twardy dowód na to, że coś jest na rzeczy.

Wielki Brat u sikor, czyli i ty możesz uprawiać naukę Wiadomości
Wielki Brat u sikor, czyli i ty możesz uprawiać naukę

Każdy może się włączyć w badania ptaków, wieszając specjalne budki lęgowe naszpikowane elektroniką. Internauci przekaz z gniazd będą mogli oglądać w sieci, a związane z nim dane - analizować. Realizowany w Czechach projekt BirdsOnline rozszerza się właśnie na inne kraje, m.in. na Polskę.

Okoliczności śmierci Adama Mickiewicza wciąż są niejasne Wiadomości
Okoliczności śmierci Adama Mickiewicza wciąż są niejasne

Śmierć Adama Mickiewicza, której 150. rocznica przypada 26 listopada, wciąż jest otoczona tajemnicą. Wielu badaczy nie wierzy, że poeta zmarł na cholerę.

Emerytury
Stażowe