Prezydent Andrzej Duda napisał list do premiera Tuska. Chodzi o politykę migracyjną

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę przed wylotem do Rzymu, że podpisał ustawę ws. ograniczenia prawa do azylu. Polski przywódca napisał także list do premiera Donalda Tuska ws. działań rządu w kwestii imigrantów.
Prezydent Andrzej Duda Prezydent Andrzej Duda napisał list do premiera Tuska. Chodzi o politykę migracyjną
Prezydent Andrzej Duda / PAP/Albert Zawada

Zdecydowałem dzisiaj o tym, że tzw. ustawa azylowa, o czym ostatnio była mowa w polskiej przestrzeni publicznej i politycznej wejdzie w życie. Podpisałem tę ustawę i uważam, że jest ona potrzebna dla umacniania bezpieczeństwa naszych granic, dla umacniania bezpieczeństwa Polaków

– oświadczył prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ustawa stwarza rządowi możliwość wprowadzania instrumentów ograniczających migrację do Polski, także ubieganie się w Polsce o azyl. Nawiązał też do rozporządzenia zawieszającego prawo do składania wniosków o azyl, które we wtorek pokazywał premier Donald Tusk

Panie premierze, w takim razie zapraszam do wprowadzenia tego rozporządzenia w życie i zapraszam do podejmowania aktywnych działań w przedmiocie obrony polskiej granicy

– zwrócił się prezydent do premiera.

Andrzej Duda wyraził jednocześnie zadowolenie, że "premier ponownie zmienił zdanie na temat ochrony granicy wschodniej". 

Przypomnę, że kontestował obronę wschodniej granicy, kontestował kiedyś budowę zapory na tej granicy. Dzisiaj jest wielkim jej rzecznikiem. Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ale najważniejsze jest to, żeby bronić polskiej granicy

– zaznaczył prezydent i podkreślił, że "najważniejsze jest to, żeby bronić także dobrego imienia polskich służb, polskich funkcjonariuszy, którzy tej granicy bronią". 

A więc jeszcze raz apeluję do pana premiera, żeby zwrócił uwagę i przypomniał swoim partyjnym koleżankom, co na temat Polskiej Straży Granicznej, polskich funkcjonariuszy mówili jeszcze kilka lat temu

– powiedział. Wyraził nadzieję, że "nigdy więcej taka sytuacja się już nie powtórzy". 

Aby ktokolwiek na polskiej scenie politycznej ośmielił się w tak bezczelny sposób wypowiadać na temat ludzi, którzy pełnią służbę, chroniąc naszego bezpieczeństwa, chroniąc bezpieczeństwa naszego państwa 

– podsumował Andrzej Duda.

 

List do premiera Donalda Tuska

Prezydent Andrzej Duda napisał również list do premiera Donalda Tuska, w którym kieruje serię pytań o kwestię m.in. działania rządu ws. relokowania imigrantów z Niemiec do Polski oraz o sprawę Centrum Integracji Cudzoziemców.

Biorąc pod uwagę, że obecnie prezydencję w Radzie UE sprawuje Polska oraz w obliczu obaw polskich Obywateli i zastrzeżeń państw członkowskich, co do poszczególnych elementów Paktu o Azylu i Migracji, w tym deklarowanej przez Rząd odmowy jego wdrażania należy postawić następujące pytania:

1) Jakie działania podjął Pan Premier w celu przeciwdziałania przekazywaniu migrantów do Polski przez władze Republiki Federalnej Niemiec? Jakie działania podjął Pan Premier w ramach prezydencji w zakresie toczących się prac nad wdrażaniem Paktu o Azylu i Migracji na poziomie Unii Europejskiej. Aby przeciwdziałać niekorzystnym dla Rzeczypospolitej rozwiązaniom?

2) Jakie działania zostały do tej pory poczynione w celu zwolnienia Polski z zobowiązań przewidzianych ww. puli solidarnościowej, w szczególności 2 udziału w mechanizmie relokacji (przekazywania) i kontrybucji finansowych?

3) Czy organy Państwa podejmują obecnie działania w celu realizacji wytycznych Komisji Europejskiej, co do implementacji Paktu, jak na przykład budowa Centrów Integracji Cudzoziemców? Ile takich Centrów powstaje? W jaki sposób są finansowane?

4) Jakie działania zostały podjęte w ramach polskiej prezydencji w celu zmiany stanowiska Komisji Europejskiej i uzyskania wsparcia finansowego na rzecz budowy zabezpieczeń granicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo także granicy zewnętrznej UE?

- czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy do premiera Donalda Tuska.

 

Nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski

Zgodnie z nowelą ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, możliwość czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie mogło zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Powinno uwzględniać "potrzebę zapobieżenia destabilizacji sytuacji wewnętrznej" w kraju oraz mieć na celu "możliwie jak najmniejsze ograniczenie praw cudzoziemców zamierzających ubiegać się o udzielenie ochrony międzynarodowej".

Zgodnie z nowelą, ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. Okres ten będzie mógł być przedłużony na czas oznaczony


 

POLECANE
Wszczęto śledztwo w sprawie zabójstwa w Prusicach Wiadomości
Wszczęto śledztwo w sprawie zabójstwa w Prusicach

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu wszczęła w sobotę śledztwo w sprawie zabójstwa 71-letniej kobiety, 5-letniej dziewczynki oraz usiłowania pozbawienia życia 9-letniego chłopca w Prusicach na Dolnym Śląsku.

Niepokojące wieści z Francji. Tego produktu zaczyna brakować na sklepowych półkach Wiadomości
Niepokojące wieści z Francji. Tego produktu zaczyna brakować na sklepowych półkach

Po doniesieniach o brakach jajek w sklepach spożywczych w Stanach Zjednoczonych, we Francji również zaczyna ich brakować na sklepowych półkach - przekazał w sobotę dziennik "Le Monde". Przyczyną jest w dużej mierze efekt paniki, który nastąpił, gdy sieć obiegły zdjęcia pustych regałów sklepowych w USA, ale też epidemia ptasiej grypy.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry wykluczony Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry wykluczony

Relacje księcia Harry’ego z rodziną królewską od dawna są napięte, jednak najnowsze doniesienia pokazują, jak daleko zaszło to rozluźnienie więzi. Według brytyjskich mediów, młodszy syn króla Karola III nie został poinformowany o tym, że jego ojciec trafił do szpitala. Co więcej, książę miał dowiedzieć się o hospitalizacji monarchy dopiero z mediów.

Pożar na terenie dawnego poligonu. Potężna akcja służb pilne
Pożar na terenie dawnego poligonu. Potężna akcja służb

Na terenie dawnego poligonu wojskowego w Zielonce wybuchł rozległy pożar, który objął aż sześć hektarów lasu. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, a akcja gaśnicza była wyjątkowo trudna ze względu na trudno dostępny teren. W działaniach ratowniczych udział bierze 12 zastępów straży pożarnej, a z powietrza wsparcie zapewnił samolot gaśniczy Lasów Państwowych, który dokonał kilku zrzutów wody.

Tak Niemcy chcą zarabiać na zbrojeniach z ostatniej chwili
Tak Niemcy chcą zarabiać na zbrojeniach

Niemieckie medium o profilu ekonomicznym Manager Magazin opublikowało bardzo interesującą analizę na temat ewentualnych zysków i możliwości dla niemieckich firm w ramach wielkiego planu zbrojeniowego zainicjowanego przez niemiecki rząd, który chce wydać na ten cel 400 miliardów euro oraz Unię Europejska, która dopuszcza nawet 800 miliardów.

Nadchodzi załamanie pogody. Nowy komunikat IMGW Wiadomości
Nadchodzi załamanie pogody. Nowy komunikat IMGW

W nachodzących dniach pogoda będzie pochmurna, mglista - poinformowała w sobotę PAP synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha. Dodała, że od niedzieli prognozuje się lekkie ochłodzenie, a w górach może spaść śnieg.

Kaczyński w Słubicach: Niemcy uważają, że im wolno wszystko polityka
Kaczyński w Słubicach: Niemcy uważają, że im wolno wszystko

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w sobotę, że Polska jest obecnie "w szczególnej sytuacji", gdyż "nie wiadomo, czy jest państwem suwerennym, czy przestaje już nim być”. Według lidera PiS obecnie rządzący są "zdeterminowani, by realizować tą politykę, która jest dzisiaj narzucana przez Berlin, Brukselę".

Nowy polski serial już na platformie Max. Dobre emocje gwarantowane Wiadomości
Nowy polski serial już na platformie Max. Dobre emocje gwarantowane

Na platformie Max zadebiutował nowy polski thriller psychologiczny – "Porządny człowiek". Serial od razu przyciągnął rzesze widzów i błyskawicznie wskoczył do czołówki najchętniej oglądanych produkcji.

Mariusz Błaszczak: Niemiecka policja traktuje polską ziemię jak swoją polityka
Mariusz Błaszczak: Niemiecka policja traktuje polską ziemię jak swoją

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił w sobotę w Rosówku (Zachodniopomorskie), że policja niemiecka "traktuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak swoje", "podrzucając" - jak stwierdził - nielegalnych migrantów na teren naszego kraju. Przekonywał też, że trzeba "odważnie zabiegać o polskie interesy".

Zdemilitaryzowana wspólnota hipisów. Mocny apel Meloni ws. obronności Europy z ostatniej chwili
"Zdemilitaryzowana wspólnota hipisów". Mocny apel Meloni ws. obronności Europy

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w sobotę. że jej kraj trzyma z Unią Europejską, której zadaniem - jak podkreśliła - powinna być obrona jedności Zachodu. Szefowa włoskiego rządu ostrzegła, że bez sojuszu z USA i zarazem bez własnej obrony Unia może stać się "zdemilitaryzowaną wspólnotą hipisów".

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda napisał list do premiera Tuska. Chodzi o politykę migracyjną

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę przed wylotem do Rzymu, że podpisał ustawę ws. ograniczenia prawa do azylu. Polski przywódca napisał także list do premiera Donalda Tuska ws. działań rządu w kwestii imigrantów.
Prezydent Andrzej Duda Prezydent Andrzej Duda napisał list do premiera Tuska. Chodzi o politykę migracyjną
Prezydent Andrzej Duda / PAP/Albert Zawada

Zdecydowałem dzisiaj o tym, że tzw. ustawa azylowa, o czym ostatnio była mowa w polskiej przestrzeni publicznej i politycznej wejdzie w życie. Podpisałem tę ustawę i uważam, że jest ona potrzebna dla umacniania bezpieczeństwa naszych granic, dla umacniania bezpieczeństwa Polaków

– oświadczył prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ustawa stwarza rządowi możliwość wprowadzania instrumentów ograniczających migrację do Polski, także ubieganie się w Polsce o azyl. Nawiązał też do rozporządzenia zawieszającego prawo do składania wniosków o azyl, które we wtorek pokazywał premier Donald Tusk

Panie premierze, w takim razie zapraszam do wprowadzenia tego rozporządzenia w życie i zapraszam do podejmowania aktywnych działań w przedmiocie obrony polskiej granicy

– zwrócił się prezydent do premiera.

Andrzej Duda wyraził jednocześnie zadowolenie, że "premier ponownie zmienił zdanie na temat ochrony granicy wschodniej". 

Przypomnę, że kontestował obronę wschodniej granicy, kontestował kiedyś budowę zapory na tej granicy. Dzisiaj jest wielkim jej rzecznikiem. Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ale najważniejsze jest to, żeby bronić polskiej granicy

– zaznaczył prezydent i podkreślił, że "najważniejsze jest to, żeby bronić także dobrego imienia polskich służb, polskich funkcjonariuszy, którzy tej granicy bronią". 

A więc jeszcze raz apeluję do pana premiera, żeby zwrócił uwagę i przypomniał swoim partyjnym koleżankom, co na temat Polskiej Straży Granicznej, polskich funkcjonariuszy mówili jeszcze kilka lat temu

– powiedział. Wyraził nadzieję, że "nigdy więcej taka sytuacja się już nie powtórzy". 

Aby ktokolwiek na polskiej scenie politycznej ośmielił się w tak bezczelny sposób wypowiadać na temat ludzi, którzy pełnią służbę, chroniąc naszego bezpieczeństwa, chroniąc bezpieczeństwa naszego państwa 

– podsumował Andrzej Duda.

 

List do premiera Donalda Tuska

Prezydent Andrzej Duda napisał również list do premiera Donalda Tuska, w którym kieruje serię pytań o kwestię m.in. działania rządu ws. relokowania imigrantów z Niemiec do Polski oraz o sprawę Centrum Integracji Cudzoziemców.

Biorąc pod uwagę, że obecnie prezydencję w Radzie UE sprawuje Polska oraz w obliczu obaw polskich Obywateli i zastrzeżeń państw członkowskich, co do poszczególnych elementów Paktu o Azylu i Migracji, w tym deklarowanej przez Rząd odmowy jego wdrażania należy postawić następujące pytania:

1) Jakie działania podjął Pan Premier w celu przeciwdziałania przekazywaniu migrantów do Polski przez władze Republiki Federalnej Niemiec? Jakie działania podjął Pan Premier w ramach prezydencji w zakresie toczących się prac nad wdrażaniem Paktu o Azylu i Migracji na poziomie Unii Europejskiej. Aby przeciwdziałać niekorzystnym dla Rzeczypospolitej rozwiązaniom?

2) Jakie działania zostały do tej pory poczynione w celu zwolnienia Polski z zobowiązań przewidzianych ww. puli solidarnościowej, w szczególności 2 udziału w mechanizmie relokacji (przekazywania) i kontrybucji finansowych?

3) Czy organy Państwa podejmują obecnie działania w celu realizacji wytycznych Komisji Europejskiej, co do implementacji Paktu, jak na przykład budowa Centrów Integracji Cudzoziemców? Ile takich Centrów powstaje? W jaki sposób są finansowane?

4) Jakie działania zostały podjęte w ramach polskiej prezydencji w celu zmiany stanowiska Komisji Europejskiej i uzyskania wsparcia finansowego na rzecz budowy zabezpieczeń granicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo także granicy zewnętrznej UE?

- czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy do premiera Donalda Tuska.

 

Nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski

Zgodnie z nowelą ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, możliwość czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie mogło zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Powinno uwzględniać "potrzebę zapobieżenia destabilizacji sytuacji wewnętrznej" w kraju oraz mieć na celu "możliwie jak najmniejsze ograniczenie praw cudzoziemców zamierzających ubiegać się o udzielenie ochrony międzynarodowej".

Zgodnie z nowelą, ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. Okres ten będzie mógł być przedłużony na czas oznaczony



 

Polecane
Emerytury
Stażowe