Szymon Hołownia ustąpi jednak ze stanowiska. Kto go zastąpi?

Jak wynika z sondażu SW Research dla Onetu tylko co trzeci ankietowany uważa, że Szymon Hołownia powinien być marszałkiem Sejmu do końca jego kadencji. Grupa zwolenników dotrzymania ustaleń koalicyjnych w tej sprawie jest jednak większa. Wszystko wskazuje na to, że jesienią nastąpi zmiana na czele tej izby parlamentu.
Szymon Hołownia ustąpi jednak ze stanowiska. Kto go zastąpi?
Na zlecenie Onetu pracownia SW Research wykonała badanie, w którym ankietowanym zadano pytanie „Czy Szymon Hołownia powinien być marszałkiem Sejmu do końca kadencji, czyli listopada 2027 roku?”, wskazując, że „zgodnie z umową koalicyjną w listopadzie 2025 r. stanowisko to powinien objąć Włodzimierz Czarzasty z Lewicy”.
31,8 proc. ankietowanych uważa, że Hołownia mimo umowy koalicyjnej powinien pozostać marszałkiem Sejmu. Jednak 40,8 proc. wskazuje, że zgodnie z planem marszałek powinien ustąpić. Zdania w tej sprawie nie ma 27,4 proc. badanych.
- Niemcy niezadowoleni z decyzji Polski. Chodzi o ogromne złoża gazu
- TVN Warner Bros. Discovery ogłosił podwyżki. Na jakie profity mogą liczyć pracownicy?
- Niespokojnie na wschodniej granicy. Komunikat Straży Granicznej
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- "Jesteśmy w szoku". Książę Harry rezygnuje
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy. Sparaliżowane będzie pięć dzielnic
Pozostałe dane z sondażu
Z badania wynika także, że kobiety dużo chętniej niż mężczyźni wolałyby, żeby to Hołownia stał nadal na czele Sejmu.
„Widać także, że za dotrzymaniem umowy koalicyjnej w tym zakresie wyraźnie opowiadają się zwłaszcza najstarsi uczestnicy sondażu. W grupie powyżej 50. roku życia odpowiedź »nie« wybrało 45,3 proc”.
– czytamy w tekście Onetu.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 25-26 marca 2025 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line CAWI na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 810 ankiet z ogólnopolską próbą dorosłych. Zastosowano dobór kwotowy — próba była reprezentatywna ze względu na łączny rozkład płci, wieku i klasy wielkości miejscowości zamieszkania.