Wykryto szokujące nadużycia w zakresie finansowania przez UE organizacji pozarządowych

Szokujące przypadki obejmują jeden duży instytut badawczy, który został sklasyfikowany jako organizacja pozarządowa, mimo że składał się wyłącznie z przedstawicieli rządu, podczas gdy inna organizacja pozarządowa realizowała interesy komercyjne
– powiedziała reporterom Laima Andrikienė, litewska polityk i eurodeputowana, kierująca dochodzeniem w sprawie nadużyć.
Ponad 7 miliardów euro dofinansowania z UE przyznano organizacjom pozarządowym w latach 2021–2023, w tym na takie programy jak finansowanie rozwoju regionalnego, co stanowi łącznie około 4 proc. budżetu
– dodała.
Jednak, jak powiedziała, nawet to „należy traktować z przymrużeniem oka”, ponieważ „nie ma wiarygodnego wykazu pieniędzy UE wypłacanych organizacjom pozarządowym".
Wykryto szokujące nadużycia w zakresie finansowania przez UE organizacji pozarządowych
Jak ujawniono, Unia Europejska przekazuje każdego roku miliardy euro organizacjom pozarządowym bez odpowiedniego monitorowania, w jaki sposób są one wydawane, ani czy faktycznie środki są kierowane do organizacji tego typu.
Taka jest główna konkluzja raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który ma dalej badać, w jaki sposób organizacje non-profit wykorzystują pieniądze z dotacji UE.
Sprawozdanie stwierdza, że cały proces finansowania organizacji pozarządowych nie jest przejrzysty i wzywa do reform w sposobie zarówno przyznawania dotacji, jak również nadzorowania ich wydawania.
Obraz finansowania UE organizacji pozarządowych pozostaje niejasny, ponieważ informacje na temat finansowania UE – w tym lobbingu – nie są ani wiarygodne, ani przejrzyste
– powiedziała Laima Andrikienė.
UE "straci reputację"
– Komisja nie ujawniła należycie niektórych finansowanych przez UE działań orzeczniczych, takich jak lobbing, ani nie ma aktywnych kontroli, czy finansowane przez UE organizacje pozarządowe szanują wartości UE – powiedziała podczas konferencji prasowej Anrikiene, dodając, że te „niedociągnięcia narażają UE na ryzyko utraty reputacji”.
Jak obawiają się prounijne media, krytyka dostarczy amunicji konserwatywnym posłom w Parlamencie Europejskim, którzy chcą zmienić sposób, w jaki pieniądze UE są rozdzielane na organizacje pozarządowe, twierdząc, że brakuje mu przejrzystości i jest często wykorzystywany do lobbowania instytucji UE, które to podejrzenia znalazły faktyczne odzwierciedlenie w raporcie.
Jak to się ma do unijnych wartości?
Jak zauważa portal Politico, pozostają otwarte pytania, czy organizacje pozarządowe wykorzystują publiczne pieniądze, aby wpływać na kształtowanie polityki UE? A jeśli tak, to jak to się ma do wartości, do których dąży wspólnota?
Od czasu, gdy w maju 2024 r. organ wykonawczy UE dokonał przeglądu wytycznych dotyczących finansowania, organizacje pozarządowe i ich postępowi sojusznicy polityczni oskarżyli polityków centroprawicowych o stosowanie autorytarnych taktyk w celu tłumienia niepożądanych głosów – informuje Euractive.
Głównym zarzutem konserwatystów było to, że biurokraci nadużywali organizacji pozarządowych, aby przełamać barierę między władzą wykonawczą a ustawodawczą za pośrednictwem tajnych kontraktów przyznawanych grupom ekologicznym w ramach programu LIFE.
W nowym raporcie audytorzy stwierdzili, że znaleźli dowody nadużyć, ale nie stwierdzili problemu strukturalnego.
- Dowództwo armii USA: Będzie relokacja amerykańskich wojsk z Jasionki
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "Historyczny moment". Właściciel TVN Warner Bros. Discovery mierzy się z nową sytuacją
- IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka
- Nie żyje muzyk legendarnego zespołu
- Niespokojnie na wschodniej granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów ośmiesza Adama Bodnara
- "Antypolski ubecki pomiot". Mocny głos po emisji popularnego programu TVN
Problem z "zaokrągleniem"
Europoseł Zielonych Daniel Freund przyznał, że audytorzy „mają prawo narzekać na brak przejrzystości w przyznawaniu funduszy UE”, ale w jego opinii „ten problem nie dotyczy wyłącznie organizacji pozarządowych” i zamiast „walczyć z tym, jadąc na plecach organizacji pozarządowych”, wezwał do zakończenia wobec nich polityki „ogólnej podejrzliwości”.
Wcześniej organizacje pozarządowe argumentowały, że ich finansowanie jest znikome, a 15 milionów euro rocznie dla grup ekologicznych z programu LIFE to błąd wynikający z "zaokrąglenia w budżecie".
Unijni audytorzy odsłaniają „szokujące nadużycia w finansowaniu NGO – organizacji pozarządowych”. Otrzymały one aż 7 mld € w latach 2021–2023, ale temu finansowaniu brakuje zarówno przejrzystości jak i odpowiedzialności
– skomentował sytuację w mediach społecznościowych Jacek Saryusz-Wolski.
“Unijni audytorzy odslaniają “szokujące nadużycia w finansowaniu NGO - organizacji pozarządowych”.
Otrzymały one aż 7 mld € w latach 2021-2023, ale temu finansowaniu brakuje zarówno przejrzystości
jak i odpowiedzialności,
wg raportu @EUauditors
⬇️ https://t.co/B5lyXxnsts— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) April 8, 2025
.