Relokacja amerykańskich wojsk. Prezydent Duda zabrał głos

Komunikat amerykańskiej armii
Dowództwo armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) ogłosiło planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce do innych miejsc w Polsce.
To część szerszej strategii optymalizowania amerykańskich operacji wojskowych, poprawienia wsparcia sojuszników i partnerów przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności
– podkreślono w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej dowództwa.
- Dowództwo armii USA: Będzie relokacja amerykańskich wojsk z Jasionki
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "Historyczny moment". Właściciel TVN Warner Bros. Discovery mierzy się z nową sytuacją
- IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka
- Nie żyje muzyk legendarnego zespołu
- Niespokojnie na wschodniej granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów ośmiesza Adama Bodnara
- "Antypolski ubecki pomiot". Mocny głos po emisji popularnego programu TVN
Relokacja amerykańskich wojsk. Prezydent Duda zabrał głos
Prezydent Andrzej Duda, który przebywa we wtorek z wizytą w Tallinie, podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Estonii Alarem Karisem, że relokacja nie jest wycofaniem wojsk. Jak dodał, nie potrafi wyjaśnić sytuacji "w szczegółach".
Samą sprawę przejęcia odpowiedzialności za kwestie bezpieczeństwa portu lotniczego w Rzeszowie, jego zabezpieczenia, znam. Nie wiem, czy to jest w tym momencie realizowane
– oświadczył prezydent RP.
Dodał, że była to kwestia omawiana na "poziomie sojuszniczym".
Inwazja Rosji na Ukrainę. Hub w Jasionce
Amerykańskie wojsko pojawiło się na podrzeszowskim lotnisku wraz z początkiem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku; od tego czasu Jasionka stała się kluczowym hubem logistycznym dla wsparcia sprzętowego, które państwa zachodnie przekazują Ukrainie. Jako miejsce szczególnie istotne zostało objęte m.in. obroną przeciwlotniczą amerykańskich systemów Patriot.
Z początku wsparcie dla Ukrainy w ramach tzw. grupy Ramstein było kontrolowane przez USA; na mocy ustaleń ze szczytu NATO w Waszyngtonie odpowiedzialność za tę kwestię została przeniesiona na NATO, a zatem także inne państwa sojusznicze, które zaczęły brać odpowiedzialność m.in. za ochronę hubu w Jasionce. Dla zluzowania Amerykanów rozmieszczone zostały tam w ostatnich miesiącach systemy przeciwlotnicze z Niemiec i Norwegii.