Łotwa inwestuje w mobilne schrony

Według ministra mobilne schrony mogłyby być rozmieszczane np. w pobliżu instytucji, w których brakuje tradycyjnych pomieszczeń chroniących przed atakami rakietowymi lub bombowymi.
Prototyp mobilnego schronu żelbetowego został zaprezentowany w Rydze podczas wydarzenia "Dzień Przemysłu", współorganizowanego przez resort spraw wewnętrznych – podała w piątek agencja LETA. Według przedsiębiorstwa budowlanego UPB takie schrony z gotowych elementów konstrukcyjnych można szybko dostarczyć i zmontować w ciągu kilku godzin.
Łotwa inwestuje w mobilne schrony
Mobilne schrony mogłyby zapewnić schronienie przypadkowym przechodniom, jak również służyć jako punkt medyczny czy magazyn – podkreślono.
Firma wcześniej dostarczyła już żelbetowe prefabrykaty do instalacji zapór granicznych typu "zęby smoka".
Według Kozlovskisa możliwe jest uzyskanie dofinansowania ze środków UE na inwestycje w mobilne schrony.
Na Łotwie największe zapotrzebowanie na schrony dla mieszkańców jest w Rydze. W stolicy, zamieszkanej przez ok. 600 tys. mieszkańców, sklasyfikowano ok. 400 obiektów mogących pełnić funkcję schronu. Są one zlokalizowane m.in. w szkołach i innych budynkach komunalnych, jak również w obiektach należących do przedsiębiorstw, takich jak garaże i parkingi podziemne.
- Decyzja sądu ws. koncesji dla Telewizji Republika i wPolsce24. Jest reakcja KRRiT
- Komunikat dla mieszkańców Szczecina
- Redbad Klynstra-Komarnicki po zwolnieniu ze stanowiska dyrektora teatru ma opuścić mieszkanie służbowe "ze skutkiem natychmiastowym"
- Była polityk Lewicy: Przedstawiam dokumentację pobicia działaczki przez Andrzeja Szejnę
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Ochronią nawet 200 tys. osób
Potencjalnie mogą zapewnić schronienie ok. 200 tys. osób, ale wiele miejsc wymaga adaptacji.
Szacuje się, że w całym kraju, liczącym ok. 1,8 mln mieszkańców, w razie zagrożenia bombardowaniem schronienie znalazłoby ok. 0,5 mln osób, co oznacza, że schronów brakuje dla ponad 70 proc. społeczeństwa – wynika z raportów inwentaryzacyjnych państwowej straży pożarnej i władz lokalnych