Kościół wspomina dziś świętego Grzegorza Wielkiego, pierwszego Papieża zakonnika Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Grzegorza Wielkiego, pierwszego Papieża zakonnika

Pierwszy zakonnik, który został Papieżem, pierwszy Papież, który nazywał siebie „Sługą Sług Bożych”, jeden z Czterech Wielkich Ojców i Doktorów Kościoła Zachodniego – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 3 września wspominamy św. Grzegorza Wielkiego, Papieża i doktora Kościoła.

Prof. Zoll rozbija w puch wytyczne Ministerstwa Zdrowia ws. aborcji Wiadomości
Prof. Zoll rozbija w puch wytyczne Ministerstwa Zdrowia ws. aborcji

Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia ws. aborcji skrytykował na antenie Radia RMF24 prof. Andrzej Zoll. Prawnik zwrócił uwagę, że pomijają one kwestię dobra rozwijającego się człowieka, które to dobro jest uwzględniane w polskim prawie.

Franciszek w Indonezji. Papieska pielgrzymka zanurzeniem w Kościołach „poza centrum” Wiadomości
Franciszek w Indonezji. Papieska pielgrzymka zanurzeniem w Kościołach „poza centrum”

Papież Franciszek przybył do Dżakarty. Od stolicy Indonezji rozpoczął swą 45. podróż zagraniczną, w ramach której odwiedzi także Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. Według prefekta Dykasterii ds. Duchowieństwa ta podróż będzie zanurzeniem w Kościołach „poza centrum”.

„Był do głębi poruszony”. W samolocie Franciszek otrzymał zdjęcie zbombardowanej Warszawy Wiadomości
„Był do głębi poruszony”. W samolocie Franciszek otrzymał zdjęcie zbombardowanej Warszawy

W samolocie do Indonezji, pierwszego etapu długiej podróży apostolskiej w dniach 2–13 września, Franciszek przywitał się z dziennikarzami z całego świata, którzy towarzyszą mu w 45. międzynarodowej podróży jego pontyfikatu. Papież otrzymał liczne prezenty, w tym reprodukcję chińskiej steli z V wieku i dwa prezenty związane z dramatem migracji.

Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów Wiadomości
Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów

W dniu 1 września w Toruniu odbyły się wojewódzkie obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia miały na celu uhonorowanie pamięci o tym przełomowym wydarzeniu w historii województwa kujawsko - pomorskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w katedrze świętych Janów. Obchodom przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Uczestnicy mieli okazję wspólnie przypomnieć sobie dramatyczne zaułki historii oraz oddać hołd wszystkim, którzy cierpieli na skutek wojny. To ważne wydarzenie miało na celu nie tylko refleksję nad przeszłością, ale także uświadomienie nowym pokoleniom konieczności pielęgnowania pamięci historycznej.

Bp Jezierski: Niemcy widzieli w Polakach rezerwuar taniej siły roboczej i ludzi półdzikich Wiadomości
Bp Jezierski: Niemcy widzieli w Polakach rezerwuar taniej siły roboczej i ludzi półdzikich

Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na peronie stacji kolejowej, uroczystości pod pomnikiem zamordowanych kolejarzy, celników oraz ich rodzin, złożyły się 1 września w Szymankowie na obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyli w nich m.in. posłowie na Sejm RP, przedstawiciel Prezydenta RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (szef Krajowej Administracji Państwowej), wicewojewoda pomorski, władze samorządowe oraz licznie zgromadzeni kolejarze i pracownicy służby celnej z całego kraju.

Abp Guzdek w rocznicę wybuchu 2WŚ: Jeśli nie chcemy kolejnej katastrofy, potrzebujemy powrotu do prawdy Wiadomości
Abp Guzdek w rocznicę wybuchu 2WŚ: Jeśli nie chcemy kolejnej katastrofy, potrzebujemy powrotu do prawdy

- Jeśli nie chcemy doprowadzić do kolejnej katastrofy w Europie i na świecie, trzeba nieustannie powtarzać, że są takie chwile w życiu narodów i społeczeństw, gdy mówienie prawdy jest nakazem, a milczenie staje się grzechem – mówił abp Józef Guzdek podczas Mszy św. w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej sprawowanej na Cmentarzu Farnym w Białymstoku, gdzie spoczywają dwaj Westerplatczycy – strzelcy Alfons Bartulewicz i Antonii Ozorowski.

Czyste czy nieczyste? Jednoznaczna odpowiedź Jezusa [wideo] wideo
Czyste czy nieczyste? Jednoznaczna odpowiedź Jezusa [wideo]

Scena z dzisiejszej Ewangelii podejmuje bardzo ważny temat: stosunek Jezusa do rzeczy nieczystych, rzeczy powszechnie w czasach Jezusa uważanych za nieczyste – pisze Marcin Majewski, biblista, dr hab. teologii, profesor i wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 1 września.

Wiadomości
Kard. Nycz: Takiego zawirowania w oświacie nie przeżyłem

- To, co dzieje się teraz, nie ma nic wspólnego z tym, co nazywa się rozmowami - ocenił dialog z rządem w sprawie zmian w nauczaniu religii w szkole kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski w Świątyni Opatrzności Bożej w sobotę zainaugurował archidiecezjalną odprawę katechetyczną.

Abp Galbas: Hipokryci tym się różnią od dinozaurów, że nie wyginęli Wiadomości
Abp Galbas: Hipokryci tym się różnią od dinozaurów, że nie wyginęli

Metropolita katowicki abp Adrian Galbas przewodniczył Mszy św. w parafii NMP Nieustającej Pomocy i św. Rozalii w Chorzowie-Maciejkowicach. Podczas liturgii odbyła się instalacja relikwii św. Rozalii. W homilii abp Galbas przestrzegał przed hipokryzją, zwracał uwagę, że dotyczy ona też ludzi Kościoła.

Przewodniczący KEP w 85. rocznicę wybuchu IIWŚ: Podejmijmy trud budowania pokoju Wiadomości
Przewodniczący KEP w 85. rocznicę wybuchu IIWŚ: Podejmijmy trud budowania pokoju

- Powinniśmy robić wszystko, co tylko możliwe, aby budować pokój. Dzień 1 września wzywa nas do tego, abyśmy ten trud podjęli, abyśmy zechcieli i modlitwą, i naszą postawą, i troską, i wszystkim innym, podejmować trud budowania pokoju – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Ewangelia na XXII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji". Komentarz - o. Paweł Kozacki OP.

Bp Dajczak: Solidarność nie rodziła się dla samej siebie, rodziła się dla Polski Wiadomości
Bp Dajczak: Solidarność nie rodziła się dla samej siebie, rodziła się dla Polski

Obchody 44. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych zainaugurowała w Koszalinie Msza św. w katedrze. Liturgii przewodniczył bp senior Edward Dajczak. - Rok 1980 potrzebny jest nam nie tylko we wspomnieniach. On jest również potrzebny w krwioobiegu narodu - mówił hierarcha.

Bp Balcerek: Dzień Solidarności i Wolności jest wezwaniem do działania Wiadomości
Bp Balcerek: Dzień Solidarności i Wolności jest wezwaniem do działania

Dzień Solidarności i Wolności jest nie tylko wspomnieniem, ale także wezwaniem do działania. Niech wartości solidarności i wolności będą nieodłącznym elementem naszego życia. Niech będą inspiracją do tego, abyśmy żyli w duchu miłości, sprawiedliwości i prawdy – mówił w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych obchodzono w kościele ojców dominikanów i przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56.

Zbliża się najdłuższa i najbardziej niebezpieczna podróż papieża Franciszka Wiadomości
Zbliża się najdłuższa i najbardziej niebezpieczna podróż papieża Franciszka

Podróż apostolska papieża Franciszka w dniach 2-13 września do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru jest pełna wyzwań związanych z bezpieczeństwem, w tym terroryzmem, przemocą plemienną, a nawet starciami między rywalizującymi grupami sztuk walki – stwierdza na łamach portalu "The Pillar" Luke Coppen.

Wiadomości
[wywiad] Małgorzata Bilska: Ewangelia jest antyprzemocowa; sprzeciw wobec przemocy Kościół ma wpisany w DNA

- Ewangelia jest antyprzemocowa, Chrystus nie użył jej ani razu. Kościół sprzeciw wobec przemocy ma wpisany w DNA – mówi Małgorzata Bilska. W rozmowie z KAI wyjaśnia, czym jest przemoc, omawia profilaktykę przemocy, wskazuje wychowawcom, jak dostrzec problemy młodego człowieka, a także komentuje wprowadzenie elementów profilaktyki przemocy do programu lekcji religii.

W Belgii ogromne zainteresowanie wizytą papieża Franciszka Wiadomości
W Belgii ogromne zainteresowanie wizytą papieża Franciszka

Pod koniec września papież Franciszek ma złożyć oficjalną wizytę w Luksemburgu i Belgii. Konferencja Episkopatu Belgii poinformowała,, że wydarzenie to cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości Wiadomości
Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości

- W gronie rodziny, bliskich i znajomych stajemy przy ołtarzu, aby podziękować Panu Bogu za osobę i życie śp. starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego, strażaka z krwi i kości, 34-latka z 12-letnim stażem, człowieka odważnego i pełnego chęci pomagania bliźniemu, który zginął w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy na poznańskich Jeżycach – powiedział 30 sierpnia abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji tragicznie zmarłego śp. st. ogn. Patryka Michalskiego.

Patron i kapelan Solidarności. Na Jasnej Górze otwarto wystawę o bł. ks. Jerzym Popiełuszce Wiadomości
"Patron i kapelan Solidarności". Na Jasnej Górze otwarto wystawę o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Instytut Dziedzictwa Solidarności zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”, który odbędzie się 14 września 2024 roku w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Ekspozycja została przygotowana w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

Wiadomości
Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat

Dykasteria ds. Nauki Wiary udzieliła zgody na praktykowanie nabożeństwa maryjnego związanego z objawieniami Najświętszej Maryi Panny, które w 1876 roku mieć miała służąca Estelle Faguette. Arcybiskup Bourges we Francji wydał w tej sprawie dekret „nihil obstat”.

Emerytury
Stażowe