Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 301 mężczyzn, o 21 więcej niż rok temu, ale łącznie kleryków jest mniej niż w 2023 r. - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Z całą pewnością w przyszłości w Polsce kapłanów będzie mniej niż obecnie, co już teraz zaczyna być wyzwaniem duszpasterskim i administracyjnym. Ufam jednak, że wiązać się z tym może dynamizacja życia całych wspólnot - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Nuncjusz apostolski w Belgii został wezwany na rozmowę przez ustępującego premiera Alexandra De Croo. Poinformował o tym sam polityk podczas burzliwej debaty w parlamencie na temat niedawnej wizyty Ojca Świętego. Parlamentarzystom nie spodobały się papieskie słowa na temat króla Baldwina oraz ustaw godzących w ludzkie życie.
Głównym nakazem i tematem tego dnia jest dęcie w szofar, barani róg, który przypomina nam o związaniu Izaaka, syna Abrahama i Sary, w zastępstwie którego złożono barana w ofierze - o żydowskich tradycjach noworocznych w kontekście pierwszego dnia 5785 roku opowiada Centrum Heschela KUL rabin Oded Peles, kantor, muzykolog i izraelski pedagog.
W Rzymie została zaprezentowana książka pt. „Sii tenere, sii coraggioso” („Bądź czuły, bądź odważny”), na którą składa się zbiór rozmów Ojca Świętego z jezuitami, przeprowadzonych podczas kolejnych podróży apostolskich. Otwiera ją zapis spotkania z polskimi jezuitami, które odbyło się w Krakowie w 2016 r. przy okazji papieskiej pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży.
Dziś w domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej w Warszawie odbyła się konferencja Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, zapowiadająca XXIV Dzień Papieski, który obchodzony będzie 13 października pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. – Jan Paweł II nie tylko głosił Ewangelię starości, cierpienia, ale także świadczył o niej swoim własnym życiem – mówił metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Obecnie ze wsparcia Fundacji korzysta rocznie ponad 2000 młodych uzdolnionych osób. – Przyznaliśmy 30 dodatkowych stypendiów dla diecezji powodziowych: opolskiej, świdnickiej i wrocławskiej – poinformował przewodniczący zarządu Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk.
Uczestnicy synodu zostali poinformowani o wynikach prac grup roboczych, którym w marcu papież powierzył analizę niektórych problemów, które wyłoniły się podczas dotychczasowego procesu synodalnego. Najbardziej konkretne wnioski pojawiły się w wystąpieniu kard. Victora Fernandeza, który przedstawił kwestię roli kobiety w Kościele i jej udziału w procesach decyzyjnych.
Jak podała Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu, dwóm duchownym z diecezji sosnowieckiej oraz jednemu byłemu księdzu postawiono zarzuty dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich i przestępstw gospodarczych.
Rozmowa z Adamem Bujakiem, fotografikiem, autorem zdjęć zawartych w książce „Męczennik za wiarę i Solidarność.” Jest to najnowsza, bogato ilustrowana biografia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Podczas otwarcia XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności, jego sekretarz generalny kard. Mario Grech wyraził swój sceptycyzm wobec pomysłów reformatorskich w Kościele.
Tragedia wojny, wyzwania demograficzne, migracje i rozwój technologii zdających się odbierać człowiekowi podmiotowość - to współczesne znaki czasu. Człowiek, który żyje nadzieją, próbuje te problemy rozwiązywać - powiedział w środę metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, podczas konferencji prasowej zapowiadającej VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 16-20 października w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pod hasłem “Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”.
- Reagujemy i bezzwłocznie wdrażamy kościelne procedury opracowane na takie właśnie przypadki - mówi KAI rzecznik diecezji sosnowieckiej. Jak podkreśla, każda osoba skrzywdzona w Kościele może liczyć na konkretne wsparcie ze strony diecezji. Publikujemy oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.
Kościół ma być rzeczywistością inkluzywną, ale nie za wszelką cenę. Pan Jezus nigdy nie powiedział: „Zdobędziemy cały świat”, lecz: „Idźcie na cały świat i głoście” – zauważył bp Sławomir Oder, biskup gliwicki i delegat Konferencji Episkopatu Polski na Synod. W rozmowie z KAI opowiedział m.in. o nadziejach, jakie niesie to wydarzenie, oraz o możliwych zmianach, których można się po nim spodziewać. Druga sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” odbywa się w dniach 2-27 października w Rzymie.
O powołaniu chrześcijan do głoszenia wszystkim radości Ewangelii, a także o potrzebie modlitwy w intencji pokoju „zwłaszcza w tej dramatycznej godzinie naszej historii” mówił Franciszek w homilii podczas Mszy św. wznawiającej prace XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Zapowiedział, że w niedzielę 6 października będzie się modlił o pokój na różańcu w bazylice Matki Bożej Większej. Zaapelował też do wiernych, by 7 października, przeżyć jako dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie.
Niedaleko Bazyliki Watykańskiej znajduje się jeden z najsłynniejszych zabytków Rzymu, tzw. Zamek Świętego Anioła (wł. Castel Sant'Angelo). Jego początki związane są z rzymskim cesarzem Hadrianem. Dziś Kościół katolicki wspomina Aniołów Stróżów.
Kuria Diecezjalna w Sosnowcu wydała komunikat w sprawie zatrzymania na terenie diecezji sosnowieckiej dwóch księży, do których dojść miało 1 października. Rzecznik kurii informuje, że prokuratura podjęła czynności związane z zatrzymaniami.
Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Tradycja tej modlitwy sięga średniowiecza. Różaniec łączy w sobie prostotę i głębię, duchowość chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Papież Leon XIII mówił, że jest on „streszczeniem całej Ewangelii”.
Rzym kojarzy się cudzoziemcom przede wszystkim z zabytkami starożytnej czy też sakralnej architektury, słynnymi na całym świecie miejscami. Jak mówią jednak sami rzymianie - dosłownie w każdym miejscu Wiecznego Miasta możemy zetknąć się z bezcennymi skarbami kultury oraz sztuki, skrytymi często w wydawałoby się zwyczajnych miejscach. Tak jest chociażby z Caravaggiem, którego 453. rocznicę urodzin obchodzimy w niedzielę 29 września, i jego najsłynniejszymi dziełami.
Były minister obrony Shigeru Ishiba został 27 września nowym przewodniczącym rządzącej Partię Liberalno-Demokratycznej (PL-D) i tym samym kolejnym premierem Japonii. Jest on członkiem Zjednoczonego Kościoła Chrystusa w Japonii (Nihon Kiristo Kyodan) – największej wspólnoty protestanckiej w tym kraju. Znamienne, iż jest on dziewiątym już chrześcijańskim szefem rządu w kraju, który zwykło się uważać za buddyjsko-sintoistyczny a liczba wyznawców Chrystusa nie przekracza tam 1 procenta mieszkańców.
- Ważne jest, aby termin «prawo człowieka» był dokładnie i rozważnie stosowany, tak aby nie stał się retorycznym chwytem, który jest bez końca rozszerzany, aby dopasować się do przemijających kaprysów epoki – stwierdził podczas Warszawskiej Konferencji Wymiaru Ludzkiego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, ks. Richard Gyhra. Wydarzenie jest jedną z najważniejszych platform dialogu na temat praw człowieka i gromadzi ponad tysiąc uczestników.
- Nie spotykamy się na synodzie, aby negocjować kompromisy lub krytykować przeciwników. Jesteśmy tutaj, aby uczyć się od siebie nawzajem znaczenia tego dziwnego słowa «miłość». Każdy z nas jest umiłowanym uczniem, który ma szczególny dar dostrzegania nieznajomego na plaży i mówienia: "To jest Pan" - w czasie rekolekcji dla uczestników Synodu Biskupów mówił o. Timothy Radcliffe.