Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
W związku z debatą na temat rozbudowy arsenału militarnego w Europie Watykan apeluje o powściągliwość. - Ponowny wyścig zbrojeń, którego obecnie doświadczamy, jest niezwykle ryzykowny i niebezpieczny – ostrzegł sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin w wywiadzie dla niemieckiej grupy wydawniczej Bistumspresse, opublikowanym 13 marca. Jego zdaniem dotyczy to nie tylko ogromnego potencjału niszczącego współczesnej broni, ale również dlatego, że słabną ramy prawne, które powinny ograniczać jej użycie. Poza tym, wojna wykracza dziś poza aspekt militarny.
„Franciszek wyleczył nas z (małej) choroby, która istniała za pontyfikatów jego dwóch poprzedników: papolatrii”, pisze ks. Pierre Amar w komentarzu opublikowanym w paryskim dzienniku „La Croix” w dwunastą rocznicę wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża. Jednocześnie francuski duchowny zwraca uwagę, że jest zbyt wcześnie na kreślenie bilansu pontyfikatu Franciszka.
W czasie 400. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie podjęto temat mediów katolickich. Głos w sprawie zabrał m.in. kierownik Redakcji Audycji Katolickich Telewizji Polskiej, który omówił biskupom kwestie dotyczące audycji katolickich TVP.
Podczas 400. Zebrania Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Tomasz Wielebski z Katedry Prakseologii Pastoralnej i Organizacji Duszpasterstwa WT UKSW oraz Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) przedstawili analizę pt. "Formacja stała prezbiterów. Wyniki badań wśród wikariuszy i proboszczów". W rozmowie z KAI zwrócili uwagę na najważniejsze wnioski z powyższych badań oraz wyzwania, potrzeby i kierunki zmian, które z nich wynikają.
12 czerwca 1987 roku w Gdańsku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Podczas trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny św. Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą na gdańskiej Zaspie, w której uczestniczyło ponad milion wiernych z całego kraju. Było to spotkanie, które na zawsze zapisało się w pamięci Polaków, stając się symbolem ducha walki o wolność i godność człowieka.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od blisko czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
W siódmym rozważaniu podczas rekolekcji wielkopostnych dla Kurii Rzymskiej, o. Roberto Pasolini mówił m.in. o „iluzji nieśmiertelności”, którą proponuje współczesny świat, zachęcając do nadmiernej aktywności w wielu dziedzinach życia i odsuwania myśli o kresie życia i jego znaczeniu.
13 marca br. mija 12. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka. 88-letni Ojciec Święty jest 266. biskupem Rzymu. W dniu wyboru miał 76 lat. Jest drugim najstarszym panującym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii. Starszy od niego był tylko Leon XIII. Publikujemy 10 kluczowych wydarzeń pontyfikatu.
Życie, które ma być pełne, piękne, bogate, musi składać się z wyborów – mówił kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w homilii z okazji uznania heroiczności cnót czcigodnego sługi bożego Salvo D'Acquisto. W wieku 22 lat ten oficer włoskich karabinierów dokonał największego wyboru i poświęcił swoje życie, by uratować od rozstrzelania kilkudziesięciu cywili.
W obliczu wyzwań, jakie stawia współczesność, warto wrócić do słów św. Jana Pawła II, które padły podczas jego pamiętnej pielgrzymki do Gdańska w 1987 roku. To właśnie wtedy, w homilii wygłoszonej na gdańskiej Zaspie, Ojciec Święty przypomniał fundamentalne zasady dotyczące pracy, solidarności i dobra wspólnego.
Dyskusja nad mediami Episkopatu Polski, formacja stała księży i stan powołań kapłańskich, powołanie komisji ds. zbadania nadużyć seksualnych oraz sprawa lekcji religii w szkole - to główne tematy trzydniowego 400. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w środę w Warszawie.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od blisko czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
- Szukamy lekarstw, szukamy życia, ale często polegamy na fałszywych bożkach, które pozostawiają nas pustymi – przestrzegał o. Roberto Pasolini OFMCap, kaznodzieja Domu Papieskiego w kolejnej nauce rekolekcyjnej dla Kurii Rzymskiej.
- Mocno wierzę, że francuska dusza jest katolicka. Nie możemy więc żyć jako kolejna mniejszość. Katolicyzm ma ogromne zasoby duchowe, dzięki którym może z nadzieją stawić czoła wielkim wyzwaniom przyszłości – powiedział abp Éric de Moulins-Beaufort. Odwołując się do słów kard. Jean-Marie Lustigera, podkreślił, że cechą charakterystyczną Francji nie jest to, że była doskonale katolickim społeczeństwem, ale że wydała świętych. Dla mnie to jest misją Kościoła – powiedział ustępujący przewodniczący Episkopatu.
Współczesna Europa stoi przed wyzwaniem związanym z redefinicją swoich fundamentalnych wartości. Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbyła się 14 lutego, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, J.D. Vance, zwrócił uwagę na zagrożenie wewnętrzne, jakim jest stopniowy odwrót Europy od zasad, które przez wieki stanowiły jej fundament. Podkreślił, że wartości te są wspólne również dla Stanów Zjednoczonych i szeroko pojętej tradycji chrześcijańskiej.
Mali pacjenci szpitala pediatrycznego Bambino Gesù w Rzymie wykonali rysunki dla Franciszka z radami, jak spędzać czas w szpitalu. 88-letni Franciszek od 14 lutego przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. W ostatnich dniach stan jego zdrowia ulega stopniowej poprawie.
W dzisiejszej nauce rekolekcyjnej głoszonej dla Kurii Rzymskiej kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini, skupił się na zjawisku śmierci biologiczne j śmierci duchowej.
Trzej chrześcijańscy patriarchowie antiocheńscy, zwierzchnicy Kościołów w Syrii, wystosowali 8 marca wspólny apel o zaprzestanie mordowania niewinnych ludzi i o przywrócenie prawdziwego pokoju w tym kraju. Dokument podpisali patriarchowie: syryjskojakobicki Mor Ignacy Efrem II, prawosławny Jan X i melchicki (greckokatolicki) Józef Absi.
„Via Dolorosa” to unikalny film umożliwiający widzom medytacyjne przejście drogą krzyżową Chrystusa w Jerozolimie, które dzięki technologii VR staje się autentycznym doświadczeniem dostępnym dla każdego. Produkcja Fundacji Christian Heritage dostępna jest w Muzeum Świętego Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie.