Tegoroczną laureatką Nagrody Templetona została kobieta Wiadomości
Tegoroczną laureatką Nagrody Templetona została kobieta

Nagroda Templetona przyznawana jest co roku za „wyjątkowy wkład w afirmację duchowego wymiaru życia poprzez spostrzeżenie, odkrycie lub prace praktyczne”. Ustanowiona została ona w 1972 roku przez sir Johna Templetona, obecnie przyznaje ją fundacja jego imienia. Przez wiele lat wręczał ją książę Filip w Pałacu Buckingham. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się naukowcy, ludzie kultury, społecznicy np. Matka Teresa z Kalkuty, abp Desmond Tutu, Aleksandr Sołżenicyn, kard. Leo Suerens, ks. Michał Heller, król Jordanii Abdullah II, ks. Tomáš Halík. W tym roku nagroda wyniosła ponad 1.3 mln dolarów.

Wybrano nowego sekretarza generalnego KWP Zakonów Męskich w Polsce Wiadomości
Wybrano nowego sekretarza generalnego KWP Zakonów Męskich w Polsce

Zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce potwierdziło wybór Konsulty z 15 maja 2023 roku, która po zakończeniu kadencji Sekretarza Generalnego KWPZM o. Kazimierza Malinowskiego OFMConv zaproponowała na to stanowisko ks. Dariusza Bartochę SDB. O. Malinowski był Sekretarzem Generalnym KWPZM od 2008 roku.

Program pilotażowy - Pierwsza Komunia inaczej. Czy przyjmie się w całej Polsce? [wywiad] Wiadomości
Program pilotażowy - Pierwsza Komunia inaczej. Czy przyjmie się w całej Polsce? [wywiad]

Przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzez przygotowanie rodziców i zaangażowanie ich w formację religijną własnych dzieci – tak można byłoby podsumować założenia programu przygotowania do pełnego uczestnictwa we Mszy św., który realizowany był od września 2022 r. w formie pilotażu w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskiej Zielonce we współpracy z Wydziałem Teologicznym UKSW. Program przejęty został z archidiecezji poznańskiej, gdzie działa już od 13 lat. – Głoszenie z ambony już nie wystarcza. Trzeba iść dalej, głębiej. Widzimy w tym programie szansę na budzenie wiary, na ewangelizację – podkreślają w rozmowie z KAI ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW oraz Roman Wojciechowski, diakon stały, inicjator Kursu Wiedzy Biblijnej i Teologicznej oraz Kursu dla katechistów parafialnych, katechista - prowadzący jedną z grup w Zielonce.

Moskiewski sąd kościelny wydalił księdza ze stanu duchownego. Bulwersujący powód Wiadomości
Moskiewski sąd kościelny wydalił księdza ze stanu duchownego. Bulwersujący powód

Prawosławny sąd eparchialny (diecezjalny) w Moskwie usunął ze stanu kapłańskiego ks. Joana Kowala z parafii Świętego Apostoła Andrzeja w podstołecznej miejscowości Lublino za to, że "samowolnie zmienił tekst modlitwy «Za Świętą Ruś»". Wyrok nabierze mocy prawnej po zatwierdzeniu go przez kierującego tą eparchią, czyli patriarchę Cyryla.

Święto św. Andrzeja Boboli – „niezwyciężonego bohatera Chrystusowego”, patrona Polski Wiadomości
Święto św. Andrzeja Boboli – „niezwyciężonego bohatera Chrystusowego”, patrona Polski

Dziś (16 kwietnia), przypada w Polsce święto św. Andrzeja Boboli. Ten XVII-wieczny jezuicki męczennik, patron Polski, kilka razy był niemal zupełnie zapomniany – ostatnio w latach PRL, kiedy komuniści rugowali wszelkie przejawy pamięci o nim. Kilka razy jego kult ożywał. Ostatnio również zatacza coraz szersze kręgi. Co ciekawe, niekiedy przyczyniał się do tego sam św. Andrzej, ukazując się różnym osobom wiele lat po swojej śmierci.

Paraklet w Starym Testamencie [video] Wiadomości
Paraklet w Starym Testamencie [video]

Paraklet – słowo, które nie zostało przetłumaczone. Pojawia się w greckich tłumaczeniach Biblii hebrajskiej jeszcze sprzed czasów Jezusa i w aramejskim tłumaczeniu tekstu z I wieku. Kiedy więc pierwsi żydowscy uczniowie Chrystusa słyszeli słowo Paraklet, nie było ono im obce, ale sprawiało, że natychmiast jak symfonia rozbrzmiewały w nich wszystkie biblijne skojarzenia – o tym, jak rozumieć to greckie słowo w perspektywie Starego Testamentu i dlaczego w tłumaczeniach na różne języki pozostało ono w oryginale pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich.

Nowa „konstytucja” Państwa Watykańskiego Wiadomości
Nowa „konstytucja” Państwa Watykańskiego

W Watykanie ogłoszono nową ustawę zasadniczą Państwa Watykańskiego, która będzie obowiązywać od 7 czerwca bieżącego roku.

Komentarz biblisty do Ewangelii: Co to znaczy, że Bóg jest Parakletem? Wiadomości
Komentarz biblisty do Ewangelii: Co to znaczy, że Bóg jest Parakletem?

Paraklet to jedno z określeń Ducha Świętego. Posiada wiele znaczeń: obrońca, adwokat, orędownik, wspomożyciel, pocieszyciel. O tym, dlaczego to określenie pokazuje wielką miłość Boga do nas pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu na niedzielę 14 maja.

Franciszek: bądźmy posłuszni Duchowi Świętemu i wrażliwi na Jego obecność Wiadomości
Franciszek: bądźmy posłuszni Duchowi Świętemu i wrażliwi na Jego obecność

Do posłuszeństwa Duchowi Świętemu i wrażliwości na Jego obecność zachęcił papież w rozważaniu przed wielkanocną modlitwą Regina Caeli.

Ewangelia na VI Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na VI Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

"Będę prosił Ojca a da wam Ducha Prawdy". Kazanie do dzisiejszej Ewangelii - o. Adam Szustak OP.

Zełenski: „Zachowując cały szacunek dla Jego Świątobliwości, nie potrzebujemy mediatorów... Wiadomości
Zełenski: „Zachowując cały szacunek dla Jego Świątobliwości, nie potrzebujemy mediatorów..."

„Zachowując cały szacunek dla Jego Świątobliwości, nie potrzebujemy mediatorów, potrzebujemy sprawiedliwego pokoju”. powiedział w programie Porta a Porta włoskiej telewizji publicznej RAI ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski.

40-minutowa rozmowa prezydenta Zełenskiego z papieżem Franciszkiem Wiadomości
40-minutowa rozmowa prezydenta Zełenskiego z papieżem Franciszkiem

Prezydent Wołodymyr Zełenski został powitany w Watykanie o godz. 16.10 przez regnesa Domu Papieskiego, o. Leonarda Sapienzę. Natomiast Ojciec Święty wyszedł jemu naprzeciw i przywitał w drzwiach auli Pawła VI. „Dziękuję za tę wizytę” - powiedział Franciszek, a co Zełenski odpowiedział „To wielki zaszczyt że tutaj jestem”. Przybył ubrany w wojskowe spodnie i bluzę również na to spotkanie. Jego rozmowa z papieżem trwała 40 minut. Tłumaczył o. Marek Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Wiadomości
Dziś 106. rocznica początku objawień fatimskich

Trwające od 13 maja do 13 października 1917 r. objawienia Matki Boże w Fatimie, to najsłynniejsze w XX stuleciu objawienia maryjne, które nastąpiły w czasie, gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, a w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim. W Rosji za kilka tygodni miała zacząć ateistyczna rewolucja, która - w swych konsekwencjach - przyniosła najwięcej zbrodni i ofiar w historii świata oraz prześladowania Kościoła w niespotykanej dotąd skali. Dziś przypada 105. rocznica początku objawień fatimskich.

Zamach na JP2. Ekspert: stoi za nim Moskwa, a Zachód nie pomaga w wyjaśnieniu sprawy Wiadomości
Zamach na JP2. Ekspert: stoi za nim Moskwa, a Zachód nie pomaga w wyjaśnieniu sprawy

Za zamachem na Jana Pawła II stoi Moskwa, posłużono się bułgarskimi służbami specjalnymi, w których dyspozycji byli ich tureccy współpracownicy - mówi dr Andrzej Grajewski. W rozmowie z KAI z okazji rocznicy zamachu na Jana Pawła II (13 maja 1981 r.) historyk wskazuje, że do dziś Niemcy, Francja czy Wielka Brytania nie pomagają w wyjaśnieniu tej sprawy. "Nie mam jednak wrażenia, dodaje, aby komukolwiek, także Stolicy Apostolskiej, zależało na wyjaśnieniu wszystkich okoliczności zamachu, chociaż miał on zmienić bieg historii, nie tylko Kościoła" - mówi dr Grajewski.

Watykan potwierdza audiencję dla Zełenskiego. Włoskie media: Jest tylko jeden agresor Wiadomości
Watykan potwierdza audiencję dla Zełenskiego. Włoskie media: Jest tylko jeden agresor

W opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej planie papieskiej działalności znajduje się dzisiaj audiencja dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Senat podjął uchwałę w sprawie wkładu Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata Wiadomości
Senat podjął uchwałę w sprawie wkładu Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata

Senat RP podjął uchwałę w sprawie wkładu Papieża Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata, wyraża w niej papieżowi wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata. 18 maja mija 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły.

Papież: społeczeństwa i narody bez dzieci nie mają przyszłości Wiadomości
Papież: społeczeństwa i narody bez dzieci nie mają przyszłości

„Nie możemy zaakceptować, żeby nasze społeczeństwo przestało rodzić dzieci i zatraciło się w smutku” – powiedział papież do uczestników Stanów Generalnych na temat dzietności. Wydarzenie organizowane przez Włoskie Forum Stowarzyszeń Rodzinnych kolejny już raz z udziałem Franciszka odbywa się w Rzymie. Zwrócił on uwagę, że jest to kwestia podstawowa dla przyszłości Włoch i Europy. Narodziny dzieci pozostają głównym wskaźnikiem dla zmierzenia nadziei każdego narodu.

60-latka skazana za „zbezczeszczenie” grobu rodziców Putina Wiadomości
60-latka skazana za „zbezczeszczenie” grobu rodziców Putina

Sąd w Sankt-Petersburgu skazał na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu 60-letnią Irinę Cybaniewą za „zbezczeszczenie” grobu rodziców Władimira Putina w tym mieście i kierowanie się „nienawiścią na tle politycznym”. 6 października ub.r. – w przededniu 70. urodzin prezydenta Rosji – położyła ona na grobie jego rodziców kartkę z napisem, iż wychowali maniaka i bandytę.

Czy papież przyjmie Zełenskiego? Wiadomości
Czy papież przyjmie Zełenskiego?

Włoskie media zastanawiają się, czy podczas europejskiej podróży prezydent Zełenski przyjedzie do Rzymu i czy spotka się z papieżem.

W Wielkiej Brytanii urodziły się dzieci modyfikowane genetycznie z trojga rodziców. Bioetycy biją na alarm Wiadomości
W Wielkiej Brytanii urodziły się dzieci modyfikowane genetycznie z trojga rodziców. Bioetycy biją na alarm

Bioetycy z oksfordzkiego, katolickiego ośrodka The Anscombe Bioethics Centre wyrażają bardzo ostrą krytykę wobec nowej metody genetycznego procesu tworzenia jednego zdrowego zarodka ludzkiego przy użyciu i zniszczeniu dwóch innych.

Emerytury
Stażowe