W Krakowie trwają Warsztaty Muzyki Niezwykłej Wiadomości
W Krakowie trwają Warsztaty Muzyki Niezwykłej

Już po raz siódmy do krakowskiego klasztoru dominikanów na Warsztaty Muzyki Niezwykłej zjechali pasjonaci muzyki liturgicznej z całej Polski. W tym roku wydarzenie wpisuje się w obchody „Triduum Jackowego”, czyli jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Polski.

[wywiad] Bp Damian Bryl: Kościół wobec nowej epoki musi dokonać poważnej refleksji i procesu rozeznania Wiadomości
[wywiad] Bp Damian Bryl: Kościół wobec nowej epoki musi dokonać poważnej refleksji i procesu rozeznania

- Zgadzam się z papieżem Franciszkiem, że Kościół stoi nie tylko wobec epokowych zmian, ale też wobec całkiem nowej epoki. Stąd jednym z głównych tematów moich modlitw jest prośba o dobre rozeznanie obecnego czasu, jak winniśmy pracować w tej nowej epoce – stwierdza w wywiadzie dla KAI bp Damian Bryl, od 1,5 roku biskup kaliski. Informuje też o swej pracy nad odnową życia diecezjalnego po głośnych skandalach pedofilskich. Dużą wagę przywiązuje do podmiotowości osób świeckich, pogłębienia wiary i właściwej formacji kapłanów. A toczący się obecnie Synod o synodalności bp Bryl traktuje „jako oczekiwany, ożywczy nurt, z którym wiąże nadzieję na odnowę Kościoła”.

Nikaragua: Jest ciąg dalszy sprawy uprowadzenia biskupa Álvareza przez reżim Ortegi Wiadomości
Nikaragua: Jest ciąg dalszy sprawy uprowadzenia biskupa Álvareza przez reżim Ortegi

Biskup Rolando Álvarez, ordynariusz diecezji Matagalpa w Nikaragui znajduje się w areszcie domowym w stolicy kraju Managui, gdzie przyjął rodzinę i spotkał się z tamtejszym arcybiskupem, kardynałem Leopoldo Brenesem. Natomiast inne osoby, aresztowane wraz z nim znajdują się w więzieniu El Chipote – poinformowała nikaraguańska policja . W komunikacie stwierdzono, że przeprowadzono „operację, która pozwoliła na przywrócenie normalności mieszkańcom i rodzinom Matagalpy”.

Kard. Ouellet odrzuca oskarżenia Wiadomości
Kard. Ouellet odrzuca oskarżenia

Nazajutrz po decyzji papieża Franciszka o niewszczynaniu dochodzenia kanonicznego wobec kard. Marca Ouelleta, prefekta Dykasterii ds. Biskupów, kanadyjski hierarcha odrzucił podnoszone wobec niego oskarżenia.

Wiadomości
Papież: robię dla Ukrainy wszystko, co możliwe

"Robię dla Ukrainy wszystko, co możliwe" – zapewnił papież Franciszek w odręcznym liście, wysłanym do włoskich sióstr zakonnych na Sycylii, które przyjęły grupę ukraińskich dzieci.

Wiadomości
Nikaragua: policja uprowadziła biskupa

Po dwóch tygodniach arbitralnego aresztu domowego policja reżimu Ortegi uprowadziła biskupa Rolando José Álvareza Lagosa z Matagalpy wczesnym rankiem 19 sierpnia w konwoju co najmniej ośmiu samochodów patrolowych.

Poznań: abp Gądecki erygował parafię z kaplicą w bloku mieszkalnym Wiadomości
Poznań: abp Gądecki erygował parafię z kaplicą w bloku mieszkalnym

Arcybiskup Stanisław Gądecki ustanowił nową parafię w Poznaniu – pw. Imienia Jezus, z tymczasową kaplicą w bloku mieszkalnym. „Nowej parafii życzę, by pomyślnie się rozwijała i była radością Kościoła, który jest w Poznaniu” – czytamy w dekrecie metropolity poznańskiego.

Wiadomości
Nikaragua: Ksiądz osadzony w areszcie za krytykę reżimu Ortegi

Nasilają się szykany wobec Kościoła katolickiego w Nikaragui. Po niedawnych zamknięciach sześciu katolickich redakcji oraz zakazie organizacji procesji, tym razem doszło do aresztowania kolejnego duchownego, który wyrażał krytykę działań rządu.

Wiadomości
Papież podjął decyzję ws.oskarżeń wobec kard. Ouelleta

Wobec kard. Ouelleta kierowano oskarżenia o molestowanie młodej kobiety. Watykan badał sprawę. - Papież Franciszek oświadcza, że ​​nie ma wystarczających elementów, aby wszcząć kanoniczne śledztwo w sprawie molestowania seksualnego przez kardynała Ouelleta - oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Bp Solarczyk modlił się o dar beatyfikacji ks. Kotlarza, w rocznicę jego męczeńskiej śmierci Wiadomości
Bp Solarczyk modlił się o dar beatyfikacji ks. Kotlarza, w rocznicę jego męczeńskiej śmierci

Biskup radomski Marek Solarczyk modlił się 18 sierpnia o dar beatyfikacji ks. Romana Kotlarza, w rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Msza święta była celebrowana w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Mirosław Kszczot, kapelan Stowarzyszenia Radomski Czerwiec‘76. Proces beatyfikacyjny niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu prowadzi diecezja radomska.

Wiadomości
Kalwaria Zebrzydowska: 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył Maryi siebie i Kościół w Polsce

Dzisiaj mija 20 lat od ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do kalwaryjskiego sanktuarium. 19 sierpnia 2002 roku, w akcie zawierzenia Matce Bożej, papież błagał, by Matka Boża wypraszała dla niego siły ciała i ducha – „bym mógł wypełnić do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały”. Prosił też, aby Maryja upraszała światło Ducha Świętego dla biskupów, a kapłanów uczyła naśladować Chrystusa – „w oddawaniu co dnia życia za swe owce”.

Dmitrij Muratow na katolickim kongresie wyjaśnia, jak działa rosyjska propaganda Wiadomości
Dmitrij Muratow na katolickim kongresie wyjaśnia, jak działa rosyjska propaganda

Dziś w Seulu zakończył się Kongres Międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS na temat „pokoju w świecie cyfrowym”. Jedna z ostatnich sesji dotyczyła fake newsów w czasie wojny i nacjonalistycznej propagandy. – Aby umieć rozróżniać prawdę od propagandy, musimy wiedzieć, w jaki sposób ta ostatnia powstaje – powiedział w swoim przemówieniu rosyjski dziennikarz opozycyjny Dmitrij Muratow.

Egipt: Pożar w kolejnym kościele koptyjskim Wiadomości
Egipt: Pożar w kolejnym kościele koptyjskim

Po zeszłotygodniowym pożarze w kościele koptyjskim w Gizie, w którym zginęło kilkadziesiąt osób, dziś media egipskie podają informację o kolejnym tego typu wydarzeniu.

Ks. Sanavio: działanie Zachodu w Afganistanie to klęska ludzkości Wiadomości
Ks. Sanavio: działanie Zachodu w Afganistanie to klęska ludzkości

Afganistan jest zrujnowany z powodu przejęcia władzy przez talibów przed rokiem. Katolików nie ma już w stolicy tego kraju. Zakony, które niosły pomoc niepełnosprawnym zostały zmuszone do zakończenia działalności. - Afgańczycy są zagubieni i pozostawieni sami sobie. Nie ma wolności, a kryzys gospodarczy i humanitarny jest przerażający – tak opisuje sytuację ks. Matteo Sanavio.

USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm Wiadomości
USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

W nowojorskim światku młodych pisarzy i aktorów pojawiło się obecnie nowe zjawisko: zainteresowanie katolicyzmem, i to niekiedy w jego dość ekscentrycznych przejawach. Nad tym, czy jest to tylko chwilowa moda czy coś poważniejszego, zastanawiała się na łamach „New York Timesa” z 14 sierpnia katolicka dziennikarka Julia Yost, od 2017 starsza redaktor konserwatywnego i ekumenicznego czasopisma „The First Things”.

Czy duch pojednania kłóci się z oczekiwaniem reparacji? Społeczna nauka Kościoła ws. relacji polsko-niemieckich Wiadomości
Czy duch pojednania kłóci się z oczekiwaniem reparacji? Społeczna nauka Kościoła ws. relacji polsko-niemieckich

Z punktu widzenia nauczania społecznego Kościoła, nie widać żadnej zasadniczej sprzeczności między zainicjowanym przez biskupów polskich w roku 1965 procesem pojednania między Polską a Niemcami, a mandatem demokratycznie wybranych polityków do tego, by na różnych etapach tej drogi podnosili słuszne prawa społeczeństw które reprezentują, w tym m. in. wojennych reparacji - uważa dr hab. Sławomir Sowiński z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Dodaje przy tym, że „od wyboru politycznego stylu w jakim podjęta zostanie kwestia reparacji zależeć będzie to, czy stanie się ona jeszcze jednym etapem w budowaniu dobrego sąsiedztwa Polski i Niemiec czy też proces ten zmrozić może atmosferą niechęci i uprzedzeń”.

Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji: technologia nie może być idolem Wiadomości
Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji: technologia nie może być idolem

Są rzeczy, których technologia nie zastąpi. „Jak wolność. Jak cud spotkania między ludźmi, zadziwienie niespodziewanym, nawrócenie, iskra geniuszu, bezinteresowna miłość”. Wskazał na to prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, przemawiając na otwarcie światowego kongresu SIGNIS. Spotykanie pod hasłem „Pokój w świecie cyfrowym” odbywa sią w stolicy Korei Południowej i gromadzi 300 uczestników z wszystkich kontynentów.

Triduum Jackowe. O. Radcliffe: wszyscy jesteśmy zranionymi głosicielami Wiadomości
Triduum Jackowe. O. Radcliffe: wszyscy jesteśmy zranionymi głosicielami

- Wszyscy jesteśmy zranionymi głosicielami, a nasze rany mogą być błogosławieństwem dla innych ludzi – mówił o. Timothy Radcliffe OP w drugim dniu rekolekcji „Bądź!". W najstarszym polskim klasztorze dominikanów trwa Triduum Jackowe dla uczczenia 800-lecia obecności Zakonu Kaznodziejskiego nad Wisłą.

Św. Jacek Odrowąż. Na świecie znany bardziej niż w Polsce? Wiadomości
Św. Jacek Odrowąż. Na świecie znany bardziej niż w Polsce?

17 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, który habit dominikański przyjął z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu. Życiorys św. Jacka obfitował w wydarzenia cudowne i heroiczne. Czy jednak we własnym kraju jest on powszechnie znany?

Narodowa Pielgrzymka Francuzów do Lourdes Wiadomości
Narodowa Pielgrzymka Francuzów do Lourdes

„Z Maryją stańmy się świadkami nadziei” – te słowa towarzyszą 149. Narodowej Pielgrzymce Francuzów, która na uroczystość Wniebowzięcia przybyła do Lourdes. Bierze w niej udział ponad 4 tys. pątników, w tym 450 chorych.

Emerytury
Stażowe