Niemcy: świeccy wzywają przewodniczącego episkopatu do rezygnacji z reform drogi synodalnej Wiadomości
Niemcy: świeccy wzywają przewodniczącego episkopatu do rezygnacji z reform drogi synodalnej

Zdecydowaną krytykę niemieckiej drogi synodalnej i apel do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) o zakończenie współpracy z przewodniczącą Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK) zawiera opublikowany dzisiaj list otwarty zainicjowany przez inicjatywę Maria 1.0, a podpisany przez osobistości katolickie Niemiec. Szefowa ZdK, Irme Stetter-Karp domagała się w lipcu, „ogólnokrajowego świadczenia aborcji”. Wchodzi ona w skład czteroosobowego prezydium niemieckiej drogi synodalnej.

Aresztowano podejrzanych o masakrę chrześcijan w Nigerii Wiadomości
Aresztowano podejrzanych o masakrę chrześcijan w Nigerii

Nigeryjskie służby aresztowały członków Państwa Islamskiego Afryki Zachodniej. Mężczyźni podejrzani są o współudział w masakrze chrześcijan w Owo w stanie Ondo.

Niezwykłe wydarzenie. Król Hamad zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w Bahrajnie Wiadomości
Niezwykłe wydarzenie. Król Hamad zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w Bahrajnie

Król Bahrajnu Hamad zaprosił papieża Franciszka do odwiedzenia tego muzułmańskiego państwa. List w tej sprawie przekazał dwa dni temu w Watykanie doradca monarchy ds. dyplomatycznych, szejk Chalid ibn Ahmad Al Chalifa.

Watykan: Msza pogrzebowa najstarszego członka Kolegium Kardynalskiego Wiadomości
Watykan: Msza pogrzebowa najstarszego członka Kolegium Kardynalskiego

Mszą św. w bazylice św. Piotra pożegnano w Watykanie zmarłego 8 sierpnia kard. Jozefa Tomko, byłego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W homilii dziekan Kolegium Kardynalskiego zwrócił uwagę, że liczne zadania, jakie otrzymywał słowacki hierarcha w Kurii Rzymskiej zawsze traktował jako powołanie do służby. Kard. Giovanni Battista Re zaznaczył, że zmarłego cechowały solidna wiara, głęboka duchowość, żywy zmysł eklezjalny, wielka równowaga w osądach, spokój, właściwe wyczucie oraz sympatia i finezja w sposobie bycia.

Zakony wzywają do międzynarodowej interwencji na Haiti Wiadomości
Zakony wzywają do międzynarodowej interwencji na Haiti

Na Haiti każdego dnia mają miejsce porwania i zabójstwa z rąk zorganizowanych grup przestępczych. Ostatnia eskalacja wojny gangów przyniosła olbrzymie straty ludzkie i materialne. Zakony pracujące w tym kraju wezwały społeczność międzynarodową do bezpośredniej interwencji w celu rozwiązania problemu terroru uzbrojonych syndykatów. „Są diaboliczne, przerażające i nie do przyjęcia” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Stolica Apostolska: „nie” dla ataków na elektrownie atomowe Wiadomości
Stolica Apostolska: „nie” dla ataków na elektrownie atomowe

- Energia jądrowa, medycyna i obiekty badawcze nie mogą być celem ataków podczas wojny – powiedział podczas konferencji ONZ poświęconej przeglądowi Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, która odbywa się w Nowym Jorku od 1 do 26 sierpnia, abp Gabriele Caccia. Szef watykańskiej delegacji powtórzył stanowisko Stolicy Apostolskiej, że energia atomowa powinna być wykorzystywana wyłącznie do celów pokojowych.

Zabójstwo księdza w Demokratycznej Republice Konga Wiadomości
Zabójstwo księdza w Demokratycznej Republice Konga

W nocy z soboty na niedzielę grupa przestępcza zaatakowała parafię w Demokratycznej Republice Konga. Przebywający na terenie parafii ksiądz został ciężko raniony i efekcie odniesionych ran zmarł tej samej doby.

20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu Wiadomości
20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu

20 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, w krakowskich Łagiewnikach, dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. „To zwieńczenie jego dążeń do rozpowszechnienia kultu Bożego Miłosierdzia na całym świecie i wyznanie, że tylko Bóg może uratować świat” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Wiadomości
W sierpniu obserwujemy na niebie „łzy św. Wawrzyńca”

W sierpniu, jak w żadnej innej porze roku, możemy obserwować na niebie „spadające gwiazdy”. Kiedy Ziemia na swojej drodze wokół Słońca przecina tor komety Swifta-Tuttle’a, wielkie ilości odłamków komety pędzące z prędkością 60 km na sekundę, a więc 216 tys. km na godzinę, dostają się w sferę okołoziemską i tam się spalają. Ludowa tradycja mówi, że to „płacze niebo” albo że są to „łzy św. Wawrzyńca”, ponieważ nasilenie tego zjawiska przypada na okres, w którym przypada wspomnienie tego świętego – 10 sierpnia.

Wiadomości
Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek autokarowych bez noclegów w drodze!

- Po wypadku autokaru w Chorwacji jesteśmy wstrząśnięci, modlimy się i jesteśmy w żałobie. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar. Ale ta tragedia zmusza nas do refleksji nad stanem przestrzegania przez organizatorów pielgrzymek i wyjazdów turystycznych standardów bezpieczeństwa – mówi KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zapowiada, że jesienią zostaną ogłoszone „Wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów”, mówiące także o podstawowych wymogach bezpieczeństwa.

Niezwykle poważna sytuacja w Jemenie Wiadomości
Niezwykle poważna sytuacja w Jemenie

Niezwykle poważna jest sytuacja w Jemenie. Mimo trwającego od czterech miesięcy rozejmu konsekwencją paroletniej wojny domowej jest nadal potężna zapaść gospodarcza. Zapasy żywności mogą skończyć się w przeciągu kilku miesięcy, informuje OXFAM - międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmująca się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. „Odblokowanie portów Ukrainy to za mało, konieczna jest interwencja organów ONZ” – stwierdza Francesco Petrelli, doradca OXFAM ds. polityki bezpieczeństwa żywnościowego.

„New York Times”: Franciszek uczy świat znaczenia i wartości starzenia się Wiadomości
„New York Times”: Franciszek uczy świat znaczenia i wartości starzenia się

Papieskie podejście do problemu starzenia się przedstawił Jason Horowitz, watykański korespondent „New York Timesa” w kontekście niedawnej pokutnej pielgrzymki Franciszka do Kanady. W artykule, zamieszczonym na łamach dziennika 28 lipca, zauważył przy okazji, że zagadnienie to poruszali też dwaj poprzednicy obecnego papieża, ale każdy czynił to na swój sposób i odmiennie. Według autora Franciszek chce w większym niż dotychczas zakresie katechizować i uczyć ludzi o znaczeniu i wartości starzenia się, zwłaszcza w społeczeństwach, w których problem ten stał się swego rodzaju tematem zakazanym.

Wiadomości
[wywiad] Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem

„Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem” – mówi biskup świdnicki Marek Mendyk w rozmowie z KAI, odnosząc się do zarzutów byłego seminarzysty Andrzeja Pogorzelskiego, który twierdzi, że jako ośmioletni chłopiec był przez niego molestowany seksualnie.

Bp Mendyk prosi metropolitę wrocławskiego o podjęcie działań kanonicznych w jego sprawie Wiadomości
Bp Mendyk prosi metropolitę wrocławskiego o podjęcie działań kanonicznych w jego sprawie

W wywiadzie opublikowanym na łamach polskiej edycji "Newsweeka" p. Andrzej Pogorzelski oskarżył obecnego biskupa świdnickiego o molestowanie go. Według rozmówcy "Newsweeka", miało do tego dojść, gdy Pogorzelski miał osiem lat. Na publikację zareagował bp Marek Mendyk, który w wydanym oświadczeniu kategorycznie zaprzecza zarzutom.

Kościół, który milczy, kompromituje się! - list Edyty Stein do Piusa XI Wiadomości
"Kościół, który milczy, kompromituje się!" - list Edyty Stein do Piusa XI

W święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy - Edyty Stein, a zarazem w 80. rocznicę jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz-Birkenau – abp Grzegorz Ryś przypomniał długo niepublikowany list z 1935 roku, który przyszła karmelitanka napisała do papieża Piusa XI, wskazując w nim, co dzieje się w Niemczech i co może dziać się w Kościele i z Kościołem.

80. rocznica śmierci Edyty Stein. W Kościele święto św. Teresy Benedykty od Krzyża Wiadomości
80. rocznica śmierci Edyty Stein. W Kościele święto św. Teresy Benedykty od Krzyża

"Ten, kto poszukuje prawdy, poszukuje Boga, bez względu na to, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie". Była o tym przekonana Edith Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. Żydówkę, filozofa, karmelitankę i męczennicę, jedną ze współpatronek Europy, Kościół katolicki wspomina w liturgii 9 sierpnia. 80 lat temu, 9 sierpnia 1942 roku, Edyta Stein i jej siostra Rosa zostały zamordowane w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Odmieniona twarz tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Odmieniona twarz

„Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe” (Łk 9, 29).

Bp Muskus: misją Kościoła dzisiaj jest dawanie nadziei pośród kryzysów i zwątpienia Wiadomości
Bp Muskus: misją Kościoła dzisiaj jest dawanie nadziei pośród kryzysów i zwątpienia

Pokora „małej trzódki”, odwaga i wezwanie do niesienia nadziei to trzy punkty „Jezusowego programu dla Kościoła”, o których mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. dla pielgrzymów Wspólnoty Śródmiejskiej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Odprawił ją przy Bramie Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym.

Papież modli się za ofiary wypadku autokaru w Chorwacji i o pokój na Ukrainie Wiadomości
Papież modli się za ofiary wypadku autokaru w Chorwacji i o pokój na Ukrainie

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie ofiary wypadku autokaru w Chorwacji z polskimi pielgrzymami zmierzającymi do Medugorje, oraz w intencji pokoju na Ukrainie.

Ewangelia na XIX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XIX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Nie bój się, mała trzódko...". Komentarz o. Wojciech Prus OP.

Emerytury
Stażowe