Pacjent ma zagwarantowane w Konstytucji i ustawach prawo do bezpośredniego kontaktu z kapelanem, uczestnictwa w obrzędach religijnych organizowanych na terenie szpitala czy przyjmowania sakramentów, a personel medyczny powinien zagwarantować chorym realizację tych praw - przypominamy o nich 11 lutego, w Światowym Dniu Chorego.
- Nie sposób przejść dziś obojętnie wobec skali i skutków naszego konfliktu politycznego, który grozi chaosem instytucjonalnym polskiego państwa – mówi arcybiskup Józef Kupny w rozmowie z KAI. Zastępca przewodniczącego KEP wyjaśnia, że "wobec pogłębiającego się kryzysu państwa, podobnie jak w latach poprzednich, Kościół będzie wołał do klasy politycznej o opamiętanie i powtarzał że autentyczna demokracja możliwa jest tylko w państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej”.
„Wasze podążanie razem jest znakiem dla wszystkich, hymnem na cześć ludzkiej godności, pieśnią nadziei”, stwierdza Franciszek w opublikowanym dziś Orędziu na XXXIII Światowy Dzień Chorego, który obchodzony będzie 11 lutego 2025. Jego hasłem są słowa. „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5) i umacnia nas w ucisku”.
Od ponad 30 lat Kościół katolicki obchodzi 11 lutego każdego roku Światowy Dzień Chorego. Jest to jedna z licznych inicjatyw św. Jana Pawła II. W ten sposób papież odpowiedział na zgłaszane od wielu lat z różnych stron prośby i postulaty, aby przynajmniej jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, którzy cierpią fizycznie czy duchowo i oczekują pomocy i wsparcia.
„Człowiek jest tym tylko, czym jest w oczach Boga i niczym więcej” (św. Franciszek z Asyżu - Napomnienie XIX).
Twarze więźniów wyświetlane na fasadzie domu w pobliżu Watykanu, manifest mający na celu przekazanie kulturowego kodeksu religii i historyczna papieska wizyta w studiach Cinecittà w Rzymie - to tylko niektóre z inicjatyw, które w dniach 15-18 lutego planuje Dykasteria ds. Kultury i Edukacji z okazji Jubileuszu Artystów i Świata Kultury.
„Czy J .D. Vance próbuje dodać stanowisko `naczelnego katechety` do swoich licznych obowiązków, co ostatnio nadaje nowej administracji klimat teologiczny, nawet jeśli nie wszyscy to lubią?- pyta Jonathan Liedl z National Catholic Reporter (NCR). Odwołanie się 30 stycznia wiceprezydenta do "ordo amoris" (właściwie uporządkowanej miłości) - zasady teologicznej opracowanej przez świętych: Augustyna i Tomasza z Akwinu zasugerowało, że zasady katolickie mogą wkrótce odegrać bezprecedensową rolę w sporach politycznych.
«Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». Komentarz - o. Mieczysław Łusiak SJ.
Kolejną - po dziennikarzach i pracownikach mediów - grupą zawodową obchodzącą swój jubileusz byli żołnierze, policjanci oraz funkcjonariusze służb mundurowych związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa. Wydarzeni obchodzone było w Watykanie w dniach 8-9 lutego br.
Do postawy czujności, „aby nie zostać skażonymi trucizną propagandy nienawiści, która dzieli świat na przyjaciół, których trzeba bronić i nieprzyjaciół, których należy zwalczać” apelował Franciszek podczas Mszy św. z odprawianej z okazji Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Mundurowych.
Rok po uwolnieniu z tortur w Nikaragui i wydaleniu do Rzymu, 58-letni biskup dysydent Rolando Alvarez udzielił obszernego wywiadu. W materiale wyemitowanym przez stację EWTN biskup Matagalpy i administrator apostolski Esteli przyznał, że przybył do Rzymu w lutym 2024 r. „sprowadzony do zera pod względem psychologicznym, psychiatrycznym, emocjonalnym, moralnym, duchowym i fizycznym”. Teraz czuje się pełen sił i „w 90 procentach powrócił do siebie”.
Pomimo zapalenia oskrzeli papież Franciszek wykonuje swoje obowiązki. Dzisiaj rano w Domu św. Marty przyjął na prywatnej audiencji premiera niemieckiego kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu Alexandra Schweitzera. Rozmawiał on też z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i przeszedł przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), podkreślił ścisły związek między rządem jego kraju związkowego a Kościołem katolickim w ich zaangażowaniu społecznym w regionie.
8 lutego w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat walki z handlem ludźmi.
Chrześcijanie palestyńscy odrzucili plan prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczący Strefy Gazy, nazywając go neokolonialnym i odrażającym. Ponadto „orędowanie Trumpa na rzecz czystek etnicznych w Strefie Gazy” zagraża kruchemu zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem oraz trwającym negocjacjom w sprawie jego drugiej fazy – oceniła palestyńska inicjatywa chrześcijańska Kairos Palestine 6 lutego w Betlejem.
Handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne, w tym dzieci, oraz praca przymusowa to hańba i rażące naruszenie podstawowych praw człowieka - podkreślił Ojciec Święty podczas spotkania z delegacją sieci „Talitha Kum” z okazji 11. Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji poświęconej Walce z Handlem Ludźmi, który będzie obchodzony w sobotę, 8 lutego.
W Rzymie zakończyło się coroczne spotkanie zarządu Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. Instytucja działająca przy Stolicy Apostolskiej już od ponad 43 lat chce zwiększyć aktywność w kilku ważnych obszarach. W spotkaniu prowadzonym przez ks. Pawła Ptasznika uczestniczyli wszyscy członkowie Rady Administracyjnej: kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski i bp Sławomir Oder, a do tego duchowni i świeccy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec i Polski. Po dwudniowych obradach Fundacja podjęła ważne decyzje.
O potrzebnej i dobrze przyjmowanej w środowisku służb mundurowych posłudze kapelanów, mówił w rozmowie z mediami watykańskimi bp Wiesław Lechowicz. Biskup polowy Wojska Polskiego przebywa w Rzymie w związku ze spotkaniem ordynariuszy polowych z różnych stron świata oraz rozpoczynającego się jutro Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Mundurowych.
- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Kościół zawsze wymaga reformy. Kościół zawsze wymaga zmiany. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za Niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kard. Ryś podczas uroczystości 500. rocznicy poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku.
Otwarte Drzwi Święte to wejście w Serce Boga i zaproszenie do tego, żeby z Nim być bliżej i bardziej - w rozmowie z mediami watykańskimi wskazał prof. Aleksander Bańka, który pielgrzymuje w Roku Świętym do Rzymu.
- Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka – mówi dr Marek Michalak. W rozmowie z KAI opowiada o I Międzynarodowym Szczycie nt. Praw Dziecka, który odbył się w Watykanie. Były Rzecznik Praw Dziecka był jedynym przedstawicielem Polski oraz wygłosił prelekcję na temat prawa dziecka do czasu wolnego i wypoczynku. - To nie jest kwestia dobrej woli dorosłych, którzy łaskawie uznają prawa dziecka, ale coś, co istnieje tu i teraz. Prawa dziecka są absolutnie niedyskutowalne i muszą być bezwzględnie przestrzegane - podkreśla.