Podczas ostatniego spotkania w Timorze Wschodnim Ojciec Święty przestrzegał młodych ludzi przed fałszywymi „sprzedawcami szczęścia” Prosił ich też, aby nigdy nie tracili entuzjazmu wiary ani uśmiechu, mieli odwagę „robić raban”, nie bali się „marzyć o wielkich rzeczach” i troszczyli się o dwa „największe skarby społeczeństwa”: dzieci i osoby starsze.
- Bez wątpienia, jeżeli kapłan prowadzi podwójne życie, czy z osobą tej samej płci, czy z kobietą, biskup powinien bezwzględnie reagować. Jeśli dowie się o sprawie jako ostatni, to bardzo źle świadczy o całej wspólnocie lokalnego duchowieństwa, które prowadzi niedopuszczalną praktykę zmowy milczenia – powiedział o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka. W rozmowie z KAI wyjaśnił skąd bierze się postawa zmowy milczenia oraz jak wpływa na całe społeczeństwo. Wytłumaczył też co należy zrobić w przypadku, gdy duchowny dopuszcza się poważnych naruszeń, jak np. prowadzenie życia seksualnego.
Wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić” – podkreślił ks. Tomasz Trzaska suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy”. W rozmowie z KAI duchowny opowiedział m. in. o pomocy osobom z myślami samobójczymi oraz o wpływie social mediów na zdrowie psychiczne ich użytkowników. 10 września, przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który w Polsce organizowany jest od 2018 r. przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.
O godz. 14.50 (8.50 czasu polskiego) samolot A 320 linii lotniczych Aero Dili z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na lotnisku Changi w Singapurze. W ten sposób rozpoczął się czwarty i ostatni etap 45. podróży apostolskiej papieża Franciszka do krajów Azji i Oceanii.
Ostatnim punktem 45. podróży zagranicznej papieża Franciszka będzie Singapur, gdzie Franciszek ma przebywać w dniach 11-13 września br. Już teraz wiadomo, że na jego cześć nazwany zostanie nowy gatunek orchidei.
W czasie Mszy świętej sprawowanej przez Franciszka w okolicach Dili - największego miasta, portu i stolicy Timoru Wschodniego udział wzięło około 600 tys. osób. Papież zwrócił uwagę na największy dar zgromadzonych oraz na zagrożenia dla kultury kraju.
Do poszanowania osoby ludzkiej i jej przekonań religijnych wezwał episkopat szwajcarski w oświadczeniu po opublikowaniu przez działaczkę szwajcarskiej Zielonej Partii Liberalnej Saniję Ameti zdjęć, na których strzela do obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.
Prośmy, abyśmy umieli odzwierciedlać w świecie silne i czułe światło Boga miłości – powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej na placu Taçi Tol w stolicy Timoru Wschodniego – Dili. Wzięło w niej udział ponad 600 tys. wiernych, także pielgrzymów przybyłych z zagranicy.
Dziś, 10 września, przypada pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów. Było to szczególne wydarzenie, zarówno w wymiarze religijnym, jak i organizacyjnym. Zainteresowanie „Samarytanami z Markowej” nie słabnie, co widać po liczbie odwiedzających Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów oraz jak miejscowy kościół, gdzie znajdują się ich doczesne szczątki.
„Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły, Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły” (Ignacy Krasicki „Przyjaciele”).
Duża część działalności Jezusa odbywa się w okolicach Kinneretu - Jeziora Galilejskiego. W tamtych czasach na obrzeżach jeziora znajdowało się wiele wiosek, takich jak Betsaida, Kafarnaum, gdzie wielu rybaków łowiło i sprzedawało ryby – pisze rabin Oded Peles, izraelski edukator, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 8 września.
Łącznie ponad 400 dni spędził w więzieniach w różnych okresach i miejscach w Irlandii Enoch Burke – nauczyciel chrześcijański z jednej z tamtejszych szkół za to, że nie chciał używać zaimków niewskazujących na płeć uczniów. Obecnie po raz trzeci skazano go na karę pozbawienia wolności, tym razem pod pretekstem złamania sądowego zakazu zbliżania się do Szkoły Przyszpitalnej w Wilcox w hrabstwie Westmeath w środkowej Irlandii.
Papież Franciszek udaje się do nadmorskiego miasta Vanimo w Papui-Nowej Gwinei i wzywa wiernych katolików do dawania świadectwa Ewangelii jako misjonarze w ich codziennym życiu.
7 września br. w parafii w Drobinie, w mieszkaniu wikariusza, znalezione zostało ciało mężczyzny. Kuria Płocka opublikowała komunikat w tej sprawie.
«Effatha». Komentarz - o. Radosław Broniek OP.
Papież spotkał się dziś z najmłodszymi mieszkańcami Papui-Nowej Gwinei. Powiedział im, że ich szczęście zależy wyłącznie od miłości. Dlatego zachęcał, by skoncentrowały wszystkie swoje siły na tym, by kochać Pana Jezusa, a w Nim wszystkich ludzi, z którymi się spotykają.
- Niech wszystkie ludy Papui Nowej Gwinei, z różnorodnością ich tradycji, żyją razem w harmonii i dają światu znak braterstwa – stwierdził Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego Papui Nowej Gwinei. W APEC Haus, głównym centrum konferencyjnym Port Moresby zgromadziło się ok. 300 osób.
Papież Franciszek odbywa właśnie 45. podróż zagraniczną do Azji i Oceanii, pierwszym z odwiedzanych przez niego krajów była Indonezja. Okazuje się, że w czasie papieskiej wizyty mogło dojść do niebezpiecznych wydarzeń.
Szkolnictwo katolickie w Polsce, stłumione w czasach komunistycznych, po 1989 r. przeżywało dynamiczny rozwój. U progu transformacji było w Polsce ok. 20 szkół katolickich, dziś jest ich niemal 500. Uczy się w nich ok 75 tys. uczniów. Szkoły katolickie cieszą się renomą. Zaufanie rodziców budzą zwykle programy wychowawcze i wysoki poziom nauczania. Placówki zajmują wysoką pozycję w rozmaitych rankingach. Pewną barierę dla rodziców może stanowić konieczność płacenia czesnego, warto jednak podkreślić, że połowa szkół katolickich w Polsce ma statut szkoły publicznej, a takie szkoły czesnego nie pobierają. Jednym z największych wyzwań dla szkół katolickich jest dziś zachowanie tożsamości – by nie były one katolickie tylko z nazwy, ale naprawdę uczyły i wychowywały młodych ludzi w duchu wartości ewangelicznych. Publikujemy tekst, który ukazał się w Raporcie KAI „Kościół w Polsce 2023”.
- Czekam na skonsultowanie pewnej konkretnej historii dziecka, u którego jeszcze pod sercem matki wykryto poważne schorzenie. Lekarz zalecił aborcję. Rodzice dowiedziawszy się o rodzinie Ulmów, zaczęli się modlić za ich wstawiennictwem. I 10 września 2023 r., dokładnie w dniu ich beatyfikacji, dziewczynka urodziła się zupełnie zdrowa – relacjonuje w rozmowie z KAI ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego bł. rodziny Ulmów. Duchowny zaznacza jednocześnie, że do uznania cudu konieczna jest dogłębna analiza zdarzenia i wykazanie, że nie da się go wytłumaczyć od strony naukowej.