Siemianowice Śląskie: Abp Galbas odwiedził poszkodowanych górników Wiadomości
Siemianowice Śląskie: Abp Galbas odwiedził poszkodowanych górników

Arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas odwiedził poszkodowanych górników z kopalni Pniówek przebywających w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich - podało kierownictwo tego ośrodka. Arcybiskup spotkał się z rannymi górnikami przebywającymi na oddziałach szpitalnych, zapewnił o modlitwie i udzielił błogosławieństwa.

[Wywiad] Rzecznik Ukraińskiej Cerkwi: Jeśli nasz kraj przegra, to zakusy Moskwy nie zatrzymają się na granicy Unii Europejskiej Wiadomości
[Wywiad] Rzecznik Ukraińskiej Cerkwi: Jeśli nasz kraj przegra, to zakusy Moskwy nie zatrzymają się na granicy Unii Europejskiej

- Ukraina jest krajem demokratycznym, w którym panuje wolność słowa i przekonań, dążącym do integracji ze strukturami europejskimi, a taki wzorzec ustrojowy i polityczny jest zupełnie nie do przyjęcia dla autorytarnej Rosji i jej prezydenta i stąd ta wojna – mówi KAI arcybiskup czernihowski i niżyński Eustracjusz (Zoria), rzecznik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Abp Zoria dodaje, że “trudno przewidzieć, kiedy i jak zakończy się ta okrutna i bezsensowna wojna, ale jestem przekonany, że to my odniesiemy ostateczne zwycięstwo, gdyż po naszej stronie jest prawda i Bóg”.

Papież o obowiązku koncelebry dla księży tradycjonalistów Wiadomości
Papież o obowiązku koncelebry dla księży tradycjonalistów

Ojciec Święty nakazuje księżom, którym zezwolono na sprawowanie liturgii „trydenckiej”, aby koncelebrowali przynajmniej Mszę św. Krzyżma w Wielki Czwartek- donosi agencja I-Media po audiencji dla prezydium episkopatu 21 kwietnia. Franciszek przyjął przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji, abp Eric’a de Moulins-Beaufort, któremu towarzyszyli wiceprzewodniczący przedstawiciele episkopatu: bp Dominique Blanchet, bp Olivier Leborgne, oraz ks. Hugues de Woillemont, sekretarz generalny francuskiego episkopatu.

Charków: Mimo wojny grekokatolicy przeżywają Triduum Paschalne Wiadomości
Charków: Mimo wojny grekokatolicy przeżywają Triduum Paschalne

Rosja odrzuciła apel sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa o czterodniową wielkanocną przerwę w działaniach wojennych na Ukrainie. Kościoły prawosławny i grekokatolicki zmuszone są przeżywać Triduum Paschalne w warunkach wojennych.

Kard. Arborelius po zamieszkach w Szwecji: Brakuje integracji [video] wideo
Kard. Arborelius po zamieszkach w Szwecji: Brakuje integracji [video]

W miniony weekend w szwedzkich miastach doszło do brutalnych zamieszek. Na ulicę wyszli muzułmańscy imigranci. Do sprawy odnosi się sztokholmski biskup.

wideo
W niedzielę Caritas organizuje Dzień Dobra. Znani muzycy nagrali piosenkę [video]

Przypadająca 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas. W tym roku będzie obchodzona jako Dzień Dobra. Organizowane w tym dniu pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty, będą okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

Wiadomości
[Wywiad] „Papież nie jest kimś w rodzaju kapelana wojskowego na wojnie”

– Zaangażowanie papieży na rzecz pokoju odbywa się zawsze w perspektywie ich zaangażowania na rzecz dobra ludzkości ponad stronami konfliktów. Nie można wymagać od papieży postawy, jakby mieli być kimś w rodzaju kapelanów wojskowych na wojnie. Papieże są zawsze ponad stronami konfliktów. Tak było z Benedyktem XV, Piusem XII w czasie II wojny światowej, Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II i teraz z Franciszkiem – mówi o. Federico Lombardi SJ, prezes Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera/Benedykta XVI i były wieloletni dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Kard. Duka: Niemiecka droga synodalna traktuje Kościół jak partię czy firmę Wiadomości
Kard. Duka: Niemiecka droga synodalna traktuje Kościół jak partię czy firmę

Abp Gänswein ma rację. W Niemczech istnieje pewien nurt, który chce uderzyć w Benedykta XVI – mówi kard. Dominik Duka w wywiadzie dla portalu NBQ. Jego zdaniem do tego nurtu należą kard. Reinhard Marx oraz przewodniczący niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing. Prymas Czech ponownie wyraził przekonanie, że Papież Senior został niesłusznie zaatakowany przez tych zwierzchników niemieckiego Kościoła w kontekście doniesień na temat raportu w sprawie nadużyć w archidiecezji monachijskiej.

Burger King przeprasza za obrazoburczą akcję w Wielkim Tygodniu Wiadomości
Burger King przeprasza za obrazoburczą akcję w Wielkim Tygodniu

Globalna sieć fast foodów Burger King opublikowała przeprosiny dotyczące kampanii reklamowej burgerów opatrzonej cytatami z Ostatniej Wieczerzy. Plakaty wywołały w Hiszpanii duże wzburzenie.

Wiadomości
Matki, żony i dzieci obrońców Mariupola do Franciszka: „Jesteś naszym ostatnim bastionem nadziei”

Do Watykanu dotarł list skierowany bezpośrednio do Papieża z rozpaczliwą prośbą o pomoc od ludzi uwięzionych w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. Kard. Michaelowi Czernemu przekazał go jeden z dziennikarzy ukraińskiej telewizji. „Pomoc Waszej Świątobliwości w ewakuacji byłaby prawdziwym aktem miłosierdzia. Nie zasługujemy na śmierć na oczach świata” – czytamy w piśmie podpisanym przez matki, żony i dzieci obrońców Mariupola, którzy nadal ukrywają się w atakowanym mieście.

Franciszek: Trzeba umiłować życie już przeżyte Wiadomości
Franciszek: Trzeba umiłować życie już przeżyte

Na potrzebę otaczania czcią osób starszych i pokoleń, które żyły przed nami zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych starości papież zaapelował o umiłowanie życia już przeżytego. Po raz pierwszy od pandemii Covid-19 audiencja odbyła się na placu św. Piotra.

Holenderscy katolicy uratowali wielkanocną tradycję ozdabiania kwiatami Placu św. Piotra Wiadomości
Holenderscy katolicy uratowali wielkanocną tradycję ozdabiania kwiatami Placu św. Piotra

Wbrew pesymistycznym zapowiedziom sprzed kilku miesięcy, iż z powodów finansowych Plac św. Piotra nie zostanie ozdobiony na Wielkanoc kwiatami z Holandii, udało się ponownie, po dwuletniej przerwie, zapewnić przywóz kolorowych roślin i przyozdobić nimi zarówno bazylikę, jak i Plac św. Piotra w Watykanie. Stało się to możliwe dzięki przedsiębiorczości i energicznym działaniom katolików niderlandzkich a także słoweńskich. Tym samym trwający już 37 lat został utrzymany.

Rosyjskie władze wydaliły katolickiego proboszcza moskiewskiej parafii. Zakazano mu odprawiania wielkanocnej liturgii Wiadomości
Rosyjskie władze wydaliły katolickiego proboszcza moskiewskiej parafii. Zakazano mu odprawiania wielkanocnej liturgii

Władze Federacji Rosyjskiej wydaliły w Wielką Sobotę proboszcza moskiewskiej parafii świętych Piotra i Pawła, księdza Fernanda Verę, nakazując mu opuścić kraj w ciągu 24 godzin i nie pozwalając nawet na odprawienie liturgii Wigilii Paschalnej i Dnia Wielkanocnego.

Dojdzie do usunięcia rosyjskiej Cerkwi ze Światowej Rady Kościołów? Rosną naciski na przewodniczącego Wiadomości
Dojdzie do usunięcia rosyjskiej Cerkwi ze Światowej Rady Kościołów? Rosną naciski na przewodniczącego

Rosyjski Kościół Prawosławny pozostanie na razie w Światowej Radzie Kościołów, instytucji reprezentującej ponad 580 mln chrześcijan z całego świata. Pomimo presji, aby go usunąć, przewodniczący rady ks. Ioan Sauca odrzuca takie rozwiązanie. Jak podkreślił, odbiegałoby to od historycznej misji tej organizacji, jaką jest wzmacnianie dialogu ekumenicznego. O losie rosyjskiej Cerkwi ostatecznie zdecyduje komitet centralny Rady, który zbierze się w czerwcu.

Szef Amerykańskiego Kongresu Żydów otrzyma polski honorowy tytuł Człowieka Pojednania Wiadomości
Szef Amerykańskiego Kongresu Żydów otrzyma polski honorowy tytuł Człowieka Pojednania

Polska Rada Chrześcijan i Żydów, będąca członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów do roku przyznaje tytuł Człowieka Pojednania osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do pojednania i porozumienia chrześcijańsko-żydowskiego. W tym roku tytuł przypadnie dyrektorowi Amerykańskiego Kongresu Żydów (American Jewish Committee).

Uniwersytet zapłaci 400 tys. dolarów profesorowi, który odmówił określania transpłciowego studenta żeńskimi zaimkami Wiadomości
Uniwersytet zapłaci 400 tys. dolarów profesorowi, który odmówił określania transpłciowego studenta żeńskimi zaimkami

Uniwersytet Stanowy Shawnee w Ohio zgodził się na podpisanie ugody z profesorem filozofii, który stanął w obliczu postępowania dyscyplinarnego za odmowę stosowania żeńskich zaimków wobec samozdefiniowanego transpłciowo studenta.

Kard. Koch: Obawy dotyczące niemieckiej „drogi synodalnej” są uzasadnione Wiadomości
Kard. Koch: Obawy dotyczące niemieckiej „drogi synodalnej” są uzasadnione

Kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, odniósł się w telewizyjnym wywiadzie do głosów krytyki wobec niemieckiej drogi synodalnej. Chodziło m.in. o niedawny list otwarty kilkudziesięciu biskupów w tej sprawie. Watykański dygnitarz przychylił się do zaniepokojenia związanego z kierunkiem planów niemieckich reform.

[Wywiad] Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy? Wiadomości
[Wywiad] Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy?

Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń – mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP. Wykładowca papieskich uczelni w Rzymie i członek zespołu fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny porusza również kwestie braku postu w piątek po Wielkanocy, klękania w okresie wielkanocnym, podstaw i znaczenia oktawy.

Biskupi niemieccy odpowiadają na list biskupów z całego świata: W żaden sposób nie podważamy autorytetu Kościoła Wiadomości
Biskupi niemieccy odpowiadają na list biskupów z całego świata: W żaden sposób nie podważamy autorytetu Kościoła

„W naszej drodze nie kierujemy się tymczasową socjologią czy ideologią świecką, ale centralnym źródłem poznania wiary, jakim są Pismo Święte i Tradycja, Magisterium Kościoła i teologia, a także zmysł wiernych i znaki czasu, interpretowane w świetle Ewangelii” – napisał w odpowiedzi na list otwarty biskupów z całego świata do niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing.

Wielkanocny Poniedziałek. Śmigus i Dyngus - dwa odrębne zwyczaje Wiadomości
Wielkanocny Poniedziałek. Śmigus i Dyngus - dwa odrębne zwyczaje

Czy wiesz, że Śmigus i Dyngus to dwa różne zwyczaje? Czym się charakteryzują? Jaka jest ich historia? Dlaczego obchodzone są akurat w Wielkanocny Poniedziałek?

Emerytury
Stażowe