Polskie dzieci w krainie ognia i lodu Wiadomości
Polskie dzieci w krainie ognia i lodu

Na co dzień chodzą do szkół islandzkich, w soboty uczą się języka polskiego w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Reykjavíku. Placówka umożliwia prawie 200 polskim dzieciom w Islandii udział w różnorodnych inicjatywach poświęconych kulturze i historii Polski. „Dzieci są wszędzie takie same, zawsze ciekawe wszystkiego” - mówi Family News Service dyrektor Szkoły Polskiej s. Beata Ciszewska MChR. 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka.

Ewangelia na IX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na IX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Syn Człowieczy jest Panem szabatu". Komentarz - o. Dominik Jarczyński OP.

Bp Ważny do młodych na Lednicy: Dlaczego uciekasz z domu? Dlaczego odchodzisz z Kościoła? [video] Wiadomości
Bp Ważny do młodych na Lednicy: Dlaczego uciekasz z domu? Dlaczego odchodzisz z Kościoła? [video]

O odchodzeniu z Kościoła, smutku i pustce, a zarazem ogromnej tęsknocie za miłością, przebaczeniem, pokojem serca mówił bp Artur Ważny do młodych modlących się 1 czerwca na Polach Lednickich k. Gniezna. Kościół jest jak gliniane naczynie, delikatny często popękany, dotknięty cierpieniem i niedostatkiem. - Wracajcie do domu i odbudowujcie Kościół - prosił duchowny.

Dziś Święto Dziękczynienia i wprowadzenie relikwii św. Królowej Jadwigi do Świątyni Opatrzności Bożej Wiadomości
Dziś Święto Dziękczynienia i wprowadzenie relikwii św. Królowej Jadwigi do Świątyni Opatrzności Bożej

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodzonego dziś XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku towarzyszy mu hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Święto Dziękczynienia będzie dniem modlitwy, ale także koncertów i zabawy. Wydarzenie rozpocznie się 10-kilometrową pielgrzymką, która wyruszy rano z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.

Wiadomości
Jan Paweł II o dzieciach: To dorośli jutra

Jan Paweł II powtarzał, że człowiek jest pierwszą i główną drogą Kościoła, a dziecko stanowi „drogę wyjątkową”, nadzieję i przyszłość świata. - Troska o dziecko jest podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka - podkreślał Papież Polak.

Uobecniajcie Chrystusa w środowisku robotniczym. Papież spotkał się ze związkowcami Wiadomości
"Uobecniajcie Chrystusa w środowisku robotniczym". Papież spotkał się ze związkowcami

Chrześcijańscy związkowcy to często święci z sąsiedztwa. Ludzie, którzy nie trafiają na pierwsze strony gazet, ale potrafią zmienić rzeczy na lepsze – powiedział Papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskich Chrześcijańskich Stowarzyszeń Robotniczych (ACLI). W tym roku obchodzą one 80-lecie istnienia.

Pozytywne i negatywne strony wiary Polaków. Rozmowa z abp. Budzikiem Wiadomości
Pozytywne i negatywne strony wiary Polaków. Rozmowa z abp. Budzikiem

O tym jakie są kryteria uznawania danych wspólnot czy ruchów za katolickie, jak również o pozytywnych stronach wiary Polaków oraz o grożących jej deformacjach mówi w rozmowie z KAI abp Stanisław Budzik, stojący na czele Komisji Nauki Wiary KEP, której zadaniem jest troska o integralny przekaz wiary w Kościele w Polsce. Duchowny ocenia też stan polskiej teologii, która, jak podkreśla, „wyróżniała się wśród innych krajów wiernością wobec depozytu wiary i szacunkiem wobec Urzędu Nauczycielskiego Kościoła”. Niedawno „pojawił się jednak problem księży i teologów, którzy zerwali z Kościołem i z kapłaństwem, i zajęli pozycje dalekie od nauki Kościoła”. Rozmowa jest swego rodzaju mini „raportem o stanie wiary” Polaków.

Kościół wspomina dziś świętego Justyna, pierwszego chrześcijańskiego filozofa Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Justyna, pierwszego chrześcijańskiego filozofa

Pierwszy chrześcijański filozof, najwybitniejszy obrońca wiary w II wieku, autor najstarszego przekazu o celebracji Eucharystii – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 1 czerwca przypada wspomnienie św. Justyna (ok. 100 - ok. 165), męczennika. Jego relikwie znajdują się w kościele św. Justyna w Rzymie i w kościele św. Anny w Mosarzu na Białorusi. Jest patronem filozofów.

[wywiad] Mama dziecka z niepełnosprawnością: Do decyzji o aborcji prowadzi poczucie osamotnienia, beznadziei, braku wsparcia Wiadomości
[wywiad] Mama dziecka z niepełnosprawnością: Do decyzji o aborcji prowadzi poczucie osamotnienia, beznadziei, braku wsparcia

Czasem wydaje mi się, że jesteśmy jedną z najszczęśliwszych rodzin. Szykowaliśmy się na najgorsze, które nie nastąpiło, więc cieszy nas obecna rzeczywistość. Każda zwykła chwila codzienności, radość z bycia razem- wyznała Alicja Zyznarska, mama Tomka, u którego w czasie ciąży wykryto wady letalne. W rozmowie z KAI podzieliła się swoją historią, opowiedziała też o tym, jakie wsparcie w tym trudnym czasie otrzymała od Fundacji Evangelium Vitae, a także ze strony wrocławskiego hospicjum perinatalnego. - Myślę że kobiet, które rozważają aborcję z wygody i zupełnie egoistycznych pobudek, nie ma. Do tej decyzji prowadzi je poczucie osamotnienia, beznadziei, braku wsparcia i wizji, że mimo trudów, można być szczęśliwym – stwierdziła.

Papież upamiętni spotkanie pokojowe z prezydentami Izraela i Palestyny Wiadomości
Papież upamiętni spotkanie pokojowe z prezydentami Izraela i Palestyny

W przyszłą sobotę papież Franciszek upamiętni w Ogrodach Watykańskich swoje spotkanie sprzed 10 lat z prezydentami Izraela i Palestyny, kiedy to posadzono wspólnie drzewko oliwne oraz oddano modlitwie.

Tysiące osób na koncertach uwielbienia w Boże Ciało Wiadomości
Tysiące osób na koncertach uwielbienia w Boże Ciało

W Polsce rozwija się nowy fenomen przeżywania Bożego Ciała. Wieczorem tego dnia tysiące osób, głównie młodych, gromadzi się na koncertach uwielbienia. Przykładowo, w Rzeszowie na koncercie było ponad 25 tysięcy osób, w innych miastach również wiele osób wzięło udział w koncertach. Relacja w mediach dotarła do milionów osób w Polsce i na świecie.

[wywiad] O. Tomasz Nowak OP o Lednicy: Można być z Bogiem wszędzie, tak zwyczajnie Wiadomości
[wywiad] O. Tomasz Nowak OP o Lednicy: Można być z Bogiem wszędzie, tak zwyczajnie

Młodych na Lednicę przyciąga spotkanie z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem, a jako organizatorzy bardzo staramy się o dobrą jakość tego co robimy Chodzi też o to, by młodzi mogli czuć radość i dumę z tego co dzieje się w Kościele – powiedział O. Tomasz Nowak OP. Duszpasterze Lednicy w rozmowie z KAI opowiedzieli m.in. o tegorocznym 27. Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które odbędzie się już jutro, 1 czerwca, pod hasłem „Wracaj do domu”.

XII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin Wiadomości
XII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

Pod hasłem „Miłość, szczęście, bezpieczeństwo - Rodzina TO MA” rozpoczyna się trzydniowe święto radości, koncertów i spotkań, w których co roku uczestniczy ponad 1000 osób z rodzin wielodzietnych z całej Polski. Zjazd potrwa od dziś do niedzieli 2 czerwca. Jego organizatorem jest Związek Dużych Rodzin 3 Plus, a gospodarzem Tomaszów Mazowiecki. Gośćmi zjazdu będą m. in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i b. prezydent Bronisław Komorowski.

Wiadomości
Kard. Parolin: Z bronią NATO w Rosji eskalacja byłaby niekontrolowana

Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin odpowiada dziennikarzom na temat możliwości użycia zachodniej broni na terytorium Rosji: „Niepokojąca perspektywa, która powinna martwić każdą osobę, która troszczy się o losy świata”. Kardynał potwierdza humanitarne zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w powrót ukraińskich dzieci. Na temat finansów Watykanu mówi: „Wiele się w tej kwestii przesadza. Ze strony Papieża jest wielki wysiłek, aby uporządkować sprawy”.

Kard. Nycz: Nasza obecność na ulicach Warszawy z Najświętszym Sakramentem jest wyrazem normalności Wiadomości
Kard. Nycz: Nasza obecność na ulicach Warszawy z Najświętszym Sakramentem jest wyrazem normalności

Po Mszy św. sprawowanej w archikatedrze św. Jana w Warszawie ulicami stolicy wyruszyła centralna procesja Bożego Ciała. Jej motywem przewodnim były słowa wypowiedziana przez Jezusa w Wieczerniku: „To jest Ciało Moje, które za was będzie wydane na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na Moją pamiątkę”. Słowa te rozważał też kard. Kazimierz Nycz w kazaniu wygłoszonym przy czwartym ołtarzu, na pl. Piłsudskiego. Mówił też o tym, że procesja Bożego Ciała na ulicach Warszawy jest wyrazem normalności. - Choć dyskusja o świeckości państwa pewnie będzie nas czekała, jesteśmy przekonani, że świeckości nie przekreślają znaki religijne. Nie potrzeba też nowych wojenek i podziałów. Są o wiele poważniejsze problemy – mówił.

Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek Wiadomości
Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek

W czasie procesji eucharystycznej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwrócił się do wiernych. – Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości – mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Papież do młodych kapłanów: Z kryzysu nie wychodzi się samemu Wiadomości
Papież do młodych kapłanów: Z kryzysu nie wychodzi się samemu

Z kryzysu nie wychodzi się samemu – mówił wczoraj Papież do najmłodszych księży diecezji rzymskiej. W spotkaniu z Ojcem Świętym uczestniczyło ok. 90 prezbiterów wyświęconych w ostatnich 10 latach. Podjęto nie tylko temat wyzwań, ale i piękna posługi kapłańskiej.

Abp Galbas: Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność Wiadomości
Abp Galbas: Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność

Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność ‒ mówił w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Po liturgii wziął udział w procesji teoforycznej ulicami Śródmieścia Katowic.

Cuda eucharystyczne w Polsce i na świecie Wiadomości
Cuda eucharystyczne w Polsce i na świecie

Na całym świecie doszło do około 130 cudów eucharystycznych, z czego w Polsce wydarzyło się osiem, w tym najsłynniejsze w naszym kraju przeistoczenia w Sokółce i Legnicy. Dziś Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną „Bożym Ciałem” na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii przez Jezusa Chrystusa i ku czci Jego obecności w Najświętszym Sakramencie.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Wiadomości
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało to jedno z głównych świąt w Kościele katolickim. Od samego początku obchodzone jest w sposób wyjątkowy, w formie publicznej procesji ulicami miast i wsi. Ustanowione zostało na prośbę samego Jezusa, wyrażoną w jednym z objawień. Data Bożego Ciała nie jest stała. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej, który w tym roku przypada jutro, 30 maja.

Emerytury
Stażowe