Siostry Nazaretanki: Bezpieczeństwo i dobro dzieci są dla nas najważniejsze Wiadomości
Siostry Nazaretanki: Bezpieczeństwo i dobro dzieci są dla nas najważniejsze

- Bezpieczeństwo i dobro dzieci są dla nas najważniejsze – podkreślają siostry nazaretanki w przesłanym KAI oświadczeniu. Oświadczenie wydane zostało w związku z wyrokiem sądu Okręgowego w Siedlcach wydanym 18 lipca br. w sprawie znęcania się nad dziećmi przez jedną z zakonnic pełniącą funkcję nauczycielki w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Nazaretanek im. Jana Pawła II w Łukowie. Siostry wyrażają głęboki smutek w związku z tą sprawą. Zapewniają też, że nie czekając na wyrok sądu, podjęły już kroki mające na celu zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości.

„Tutaj odradza się nadzieja”. W Santiago de Compostela przybywa pątników Wiadomości
„Tutaj odradza się nadzieja”. W Santiago de Compostela przybywa pątników

Święto Jakuba Apostoła łączy się ze szczytem pielgrzymkowym w Santiago de Compostela. Piesze pielgrzymki po słynnym Camino cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością.

Metropolita Epifaniusz: Delegalizacja Kościoła moskiewskiego jest jak zakaz niewolnictwa Wiadomości
Metropolita Epifaniusz: Delegalizacja Kościoła "moskiewskiego" jest jak zakaz niewolnictwa

Projekt ustawy nr 8371, zwany powszechnie "ustawą o zakazie działalności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego [UKP PM]", można porównać z przepisami o zakazie niewolnictwa. Jest to jedyny sposób obrony wolności wyznania na Ukrainie. Taki pogląd wyraził zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz na 10. posiedzeniu zamkniętym Klubu L.B.ua, działającym w ramach tzw. Reguły Chatham House.

Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Jakuba, pierwszego Apostoła Męczennika

Jako pierwszy z Apostołów przelał krew za Chrystusa – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 25 lipca obchodzimy święto św. Jakuba Starszego. Jego relikwie znajdują się w hiszpańskim Santiago de Compostela. Jest patronem pielgrzymów, wytwórców kapeluszy, chorych na reumatyzm.

„Nie chcemy wojny z Izraelem. Libańczycy liczą na cud św. Charbela Wiadomości
„Nie chcemy wojny z Izraelem". Libańczycy liczą na cud św. Charbela

- Libańscy chrześcijanie powracają do Boga. Liczą na pomoc św. Charbela – mówi bp Munir Khairallah. Kościół powszechny właśnie dziś, w rocznicę jego śmierci obchodzi liturgiczne wspomnienie tego świętego pustelnika i cudotwórcy. W jego rodzimej wspólnocie maronickiej święto to przypada w trzecią niedzielę lipca. Kościoły w niedziele były pełne, teraz wierni tysiącami pielgrzymują do jego sanktuarium, błagają św. Charbela o pomoc dla ojczystego Libanu, dodaje maronicki biskup Batrounu.

Pozytywna opinia Dykasterii Nauki Wiary ws.wizji Gioacchina Genovese Wiadomości
Pozytywna opinia Dykasterii Nauki Wiary ws.wizji Gioacchina Genovese

Dykasteria Nauki Wiary wydała pozytywną opinię (nihil obstat) w sprawie „wizji intelektualnych” Gioacchina Genovese. Nie orzeka ona o nadprzyrodzonym charakterze tych wizji, a stwierdza jedynie, że nie są one sprzeczne z nauczaniem Kościoła, docenia obecne w nich pozytywne treści, a także wskazuje na elementy, które wymagają wyjaśnienia, by nie prowadziły do interpretacji sprzecznych z wiarą katolicką.

Wiadomości
Prolajferzy zawiadamiają prokuraturę ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez min. Kotulę

Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) złożył zawiadomienie o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa przez Katarzynę Kotulę – minister do spraw równości. Chodzi o podejrzenie „udzielania kobietom ciężarnym pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub do takiego działania nakłaniania” poprzez publikacje w serwisie „X”, w których pani minister reklamowała „bezpieczny zestaw do aborcji”.

Uroczystości pogrzebowe najstarszej Polki. Dożyła bardzo sędziwego wieku Wiadomości
Uroczystości pogrzebowe najstarszej Polki. Dożyła bardzo sędziwego wieku

- Nie zapomnę jej życzliwości, uśmiechu, radości, niejednej wypitej wspólnie kawy - powiedział nad trumną śp. Anny Gawłowskiej ks. Jacek Klepacz, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Czerwionce-Leszczynach koło Rybnika. 23 lipca odbył się pogrzeb najstarszej mieszkanki Polski. Urodzona w Cieszynie pani Anna dożyła 111 lat, przeżyła dwie wojny światowe.

Abp Marek Jędraszewski obchodzi dziś 75. urodziny Wiadomości
Abp Marek Jędraszewski obchodzi dziś 75. urodziny

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski kończy dziś 75 lat. Jest to wiek emerytalny biskupa przewidziany przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Zgodnie z wolą papieża Franciszka, arcybiskup Krakowa będzie nadal pełnił urząd biskupa diecezjalnego aż do chwili mianowania następcy.

„Wolność reprodukcyjna”, czyli co proponuje Kamala Harris? Wiadomości
„Wolność reprodukcyjna”, czyli co proponuje Kamala Harris?

Kamala Harris od lat jest zaangażowaną agitatorką na rzecz aborcji i finansowania programów aborcyjnych na całym świecie - pisze Ewa Kowalewska z Human Life International Polska. Po rezygnacji prezydenta Bidena, Kamala Harris, od 2021 roku pełniąca funkcję wiceprezydenta USA, ma duże szanse na certyfikację Partii Demokratycznej jako kandydatka na prezydenta USA.

Ekspert: To narzucanie aborcji na żądanie Wiadomości
Ekspert: To narzucanie aborcji na żądanie

"Dowiedzieliśmy się, że ich biura poselskie są oblewane farbami, hejtowane, a poparcie dla tego typu działań wyrażają niektóre posłanki i posłowie koalicji rządzącej", pisze w komentarzu dotyczącym prób wprowadzania aborcji na żądanie były Senator RP, kurator sądowy, działacz katolicki i solidarnościowy Antoni Szymański.

Wspólnota z Taizé poprowadzi modlitwy w czasie Igrzysk Olimpijskich Wiadomości
Wspólnota z Taizé poprowadzi modlitwy w czasie Igrzysk Olimpijskich

W najbliższy piątek we Francji odbędzie się inauguracja Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. W ramach tego międzynarodowego wydarzenia odbywać się będą również inicjatywy o charakterze religijnym i modlitewnym.

 [wywiad] Bp Michel Dubost: Kościół we Francji żyje dzięki imigrantom Wiadomości
[wywiad] Bp Michel Dubost: Kościół we Francji żyje dzięki imigrantom

Kościół we Francji żyje dzięki imigrantom – mówi bp Michel Dubost. W rozmowie z KAI 82-letni francuski hierarcha tłumaczy m.in. jak w praktyce wygląda francuski model rozdziału Kościoła od państwa, dlaczego Kościół stracił wieś, jakie są przyczyny popularności nurtu tradycjonalistycznego w tamtejszym Kościele, dlaczego kandydaci do kapłaństwa pochodzą głównie z zamożnych warstw społecznych, a także na czym polega dialog z muzułmanami.

Kard. Parolin w  legendarnym kościele św. Mikołaja w Kijowie Wiadomości
Kard. Parolin w legendarnym kościele św. Mikołaja w Kijowie

W czasie swego pobytu w Kijowie kard. Pietro Parolin odwiedził 22 lipca kościół św. Mikołaja. Jego zwrotu od ponad 20 lat domagają się wierni, jednak mimo obietnic władz Ukrainy kościół nadal pozostaje w rękach państwa. Watykański sekretarz stanu zapewnił parafian, że papież wie o ich problemach i ma nadzieję, że wkrótce będą znowu u siebie w tym pięknym kościele

Kościół wspomina dziś św. Brygidę Szwedzką, patronkę Europy Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Brygidę Szwedzką, patronkę Europy

23 lipca przypada liturgiczne święto św. Brygidy Szwedzkiej. W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją patronką Europy wraz ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Benedyktą od Krzyża (Edytą Stein). Za swoją patronkę uważa św. Brygidę także Szwecja.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wołanie o wytchnienie tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wołanie o wytchnienie

"Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was - wyrocznia Pana - zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie. Będziecie Mnie wzywać, zanosząc do Mnie swe modlitwy, a Ja was wysłucham. Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca" (Jr 29, 11-13).

Jezus przychodzi z „Ewangelią empatii” wideo
Jezus przychodzi z „Ewangelią empatii”

Wiele dawnych pewników jawi się w oczach dzisiejszego człowieka jako relatywne. I właśnie do takiego człowieka przychodzi Jezus ze swoją „Ewangelią empatii”. Wywraca stolik skostniałych ujęć teologicznych i ustami papieża Franciszka woła, by „wstać z kanapy”, wyruszyć w drogę, szukać Go – pisze ks. prof. Krzysztof Bardski, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 21 lipca.

Abp Galbas w Czernej: Nie musimy do Boga doskakiwać Wiadomości
Abp Galbas w Czernej: Nie musimy do Boga doskakiwać

‒ Weźmy Maryję nie tylko do swoich domów, ale bardziej do swojego życia ‒ mówił w Czernej abp Adrian Galbas, metropolita katowicki podczas XXVI Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej.

Papież na Anioł Pański: Strzeżmy się dyktatury działania! Wiadomości
Papież na Anioł Pański: Strzeżmy się dyktatury działania!

Nadmierny aktywizm może być wrogiem naszego życia i apostolstwa. Papież Franciszek przypomniał o tym w rozważaniu na Anioł Pański. Przestrzegł, by nie ulegać dyktaturze działania i zachęcił do zatrzymania się oraz szukania pośród codzienności wewnętrznej pustyni.

Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza.". Komentarz - o. Grzegorz Kluz OP.

Emerytury
Stażowe