Nie cichną echa skandalu związanego z obchodami inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Bp Emmanuel Gobilliard, delegat Stolicy Apostolskiej na olimpiadę, poinformował o tym, że napisał specjalny list do przewodniczącego MKOl.
Robert Barron, biskup diecezji Winona-Rochester w USA, znany na całym świecie ze swojej ewangelizacyjnej działaności medialnej i pisarskiej, w internetowym komentarzu odniósł się do sprawy skandalu, który miał miejsce w czasie inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu oraz przeprosin MKOl związanych z tym wydarzeniem.
Papież Franciszek zapowiedział na dziś przerwanie swojego urlopu, w czasie którego nie odbywają się żadne audiencje, aby spotkać się ministrantami pielgrzymującymi do Rzymu. Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zaplanowane na wieczór ze względu na przetaczającą się przez Włochy falę upałów. Służby watykańskie przygotowały dla młodych pielgrzymów kilkadziesiąt tysięcy butelek z wodą i zachęcają, by nie zapomnieć o nakryciach głowy.
Za każdym razem, gdy spożywamy kawałek chleba, możemy sobie przypomnieć 6. rozdział św. Jana - posiłek pełen wspomnień wraz z ważną nauką, która była i nadal jest ofiarowana - pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 28 lipca.
W wyniku utrzymujących się upałów i suszy, w sobotni poranek wybuchł pożar na Górze Krzyża (Križevac) w miejscu pielgrzymkowym Medziugorje w Bośni i Hercegowinie. Lokalne media publikują zdjęcia i nagrania wideo z akcji gaśniczej w pobliżu słynnego krzyża, a także działań straży pożarnej na 520-metrowej górze, która jest popularnym celem pielgrzymek i motywem do pamiątkowych zdjęć. Według lokalnych informacji pożar ugaszono w niedzielę rano, ale dostęp do góry pozostał zamknięty dla pielgrzymów.
Nie milkną krytyczne komentarze dotyczące bluźnierczej sceny z parodią Ostatniej Wieczerzy w wykonaniu drag queens na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Papieski wysłannik na to sportowe wydarzenie podkreślił, że podobnie jak miliony chrześcijan na całym świecie poczuł się „głęboko zraniony”. Dodał jednocześnie, że „olimpiada jest ostatnim miejscem do tworzenia podziałów”.
Do dostrzegania błogosławieństwa, które płynie ze szczerego ofiarowania Bogu nawet tego „niewiele”, co mamy zachęcał papież Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański. Ojciec Święty nawiązał do niedzielnej Ewangelii o cudzie rozmnożenia chleba i ryb. Zauważył, że są w nim obecne trzy gesty, które Jezus powtórzy podczas Ostatniej Wieczerzy: ofiarowanie, dziękczynienie i dzielenie.
W Kościele katolickim obchodzony jest w dniu dzisiejszym IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka i odbywa się w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Anny i św. Joachima – dziadków Jezusa Chrystusa. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszą słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”. Wszystkie osoby, które aktywnie włączą się w obchody tego dnia, mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
Rozmnożenie chleba. Komentarz - ks. Marek Studenski.
Chrześcijanie we Francji są oburzeni postawą organizatorów olimpiady, którzy wykorzystali wczorajszą ceremonię otwarcia igrzysk, by zakpić z chrześcijaństwa, a zwłaszcza z Ostatniej Wieczerzy.
Po Powstaniu Warszawskim zachowało się wiele przedmiotów kultu religijnego. Pokaźny zbiór takich pamiątek znajduje się w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego założonym przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, które zrzesza pasjonatów historii. Wśród pamiątek są zachowane opisy gorliwej modlitwy żołnierzy. – Chłopcy podczas ostrzału cały czas trzymali się za ręce i się modlili – mówi KAI członek Stowarzyszenia, Tomasz Karasiński. Świadectwem wiary jest także zachowany ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej, który uratował powstańcowi życie, chroniąc go przed postrzałem; a także list, w którym opisano, jak jeden z więźniów obozu koncentracyjnego podczas marszu śmierci, niesiony przez współwięźnia, nie ustawał w modlitwie. „Jestem gotowy na śmierć” – to były jego ostatnie słowa. W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Azerskie władze dążą do całkowitego zatarcia śladów po wielowiekowej chrześcijańskiej kulturze ormiańskiej w Karabachu – stwierdza raport Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ). Kościoły są burzone bądź zamieniane w meczety, usuwa się krzyże i profanuje cmentarze. To konsekwentna polityka, której celem jest zniszczenie i rewizjonizm, aby wymazać ormiańskie dziedzictwo z Karabachu – czytamy w raporcie.
Afryka ma ogromny potencjał, nie tylko duchowy ale także intelektualny, dlatego nie zdziwiłbym się gdyby następnym papieżem został ktoś pochodzący z Afryki – powiedział ks. prof. Jarosław Różański OMI, wybitny teolog i misjonarz, specjalizujący się w badaniach nad religiami afrykańskimi oraz dialogiem międzykulturowym. W rozmowie z KAI opowiedział m.in. o problemach z jakimi wciąż boryka się ten kontynent, a także o życiu religijnym jego mieszkańców.
Narodowa pielgrzymka do katedry Notre-Dame w Paryżu rozpocznie się 28 lipca w siedmiu miastach Francji. Potrwa do 14 września i ma być formą świętowania ponownego otwarcia tej świątyni po pożarze z kwietnia 2019 roku. Uroczyste otwarcie katedry zaplanowano na 7-8 grudnia br.
Zaledwie kilka tygodni przed planowaną wizytą papieża Franciszka wojna plemienna w Papui-Nowej Gwinei po raz kolejny osiągnęła smutny punkt kulminacyjny. W napadach na trzy wioski we wschodniej prowincji Sepik na północy kraju zostało zamordowanych co najmniej 26 osób – głównie kobiet i dzieci, poinformował rzymski portal informacyjny Fides 25 lipca.
W Meksyku kolejny biskup padł ofiarą napadu. Biskupa Gonzalo Alonso Calzada Guerrero zaatakowało sześciu mężczyzn.
Dziś rozpoczynają się we Francji Letnie Igrzyska Olimpijskie "Paryż 2024". Z tej okazji papież Franciszek zaapelował o poszanowanie idei pokoju olimpijskiego.
Pozostają, używając terminologii filmowej, „mistrzami drugiego planu”, czyli w cieniu głównych postaci, ale nieodzowni – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 26 lipca wspominamy świętych Joachima i Annę, rodziców Matki Bożej i dziadków Jezusa. Patronują dziadkom, a św. Anna też matkom i wdowom.
Z Helu wyruszyła dziś rano 43. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W ciągu 19 dni pątnicy przejdą 640 km. To jeden z najdłuższych w Polsce szlaków pątniczych do narodowego sanktuarium, dlatego uczestnicy wyprawy maszerują w tempie szybszym niż pątnicy z innych miast. Pielgrzymi wyruszyli tradycyjnie z kościoła Bożego Ciała na Helu, a do Częstochowy dotrą 12 sierpnia. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania i tematem rozważań podczas drogi będą słowa: Uczestniczę we wspólnocie Kościoła.
O górskiej wyprawie sprzed 71 lat w Beskidzie Żywieckim i Małym oraz o liście z tej wyprawy, jaki wysłał jej organizator i uczestnik – ks. Karol Wojtyła – przypomina Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Jest to instytucja należącą do watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, utworzonej 16 października 1981 r.