Choć miliony ludzi na świecie hucznie obchodzą 31 grudnia pod nazwą „Sylwestra”, to tak naprawdę niewiele osób wie, kim właściwie był Sylwester I, ten „najbardziej nieznany znany święty” chrześcijaństwa.
Opowiadanie o dwunastoletnim Jezusie w świątyni kieruje już myśl czytelnika w stronę ostatniego etapu publicznej działalności Jezusa. Gdy Chrystus oświadcza: „powinienem być w tym, co należy do mego Ojca” wyraża gotowość na podjęcie dzieła zbawienia ludzkości poprzez mękę, śmierć i zmartwychwstanie – pisze dr Magdalena Jóźwiak – adiunkt w Katedrze Patrologii Greckiej i Łacińskiej Instytutu Nauk Teologicznych KUL, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 29 grudnia.
W Roku Jubileuszowym nie chodzi o pojechanie do Rzymu, a o pojednanie - przejście przez Bramę Miłosierdzia, którą jest Serce Chrystusa, źródło wszelkich łask i pociech - powiedział abp Adrian Galbas SAC podczas uroczystego rozpoczęcia Roku Jubileuszowego 2025 w archidiecezji warszawskiej, które nastąpiło w czasie Mszy św. sprawowanej w niedzielę w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Zainaugurowany dziś Rok Jubileuszowy potrwa do 28 grudnia 2025 roku.
Niedziela Świętej Rodziny, czyli Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia. Komentarz - o. Tomasz Grabowski OP.
29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny, w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Franciszek skupił się nad tematem relacji rodzinnych. - Dialog to najważniejszy element w rodzinie! Rodzina, która nie komunikuje się ze sobą, nie może być szczęśliwa – powiedział papież.
„Rodzina miejscem uczenia się nadziei” to tytuł listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji obchodzonego dziś w Kościele święta Świętej Rodziny. Biskupi życzą w nim, aby Rok Jubileuszowy 2025 był dla wszystkich czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
John Ronald Reuel Tolkien żył w latach 1892-1973 i był filologiem i pisarzem. Jego książki „Hobbit” i „Władca Pierścieni” ustanowiły fundamentalne kanony dla literatury fantasy. Jego syn Christopher opublikował wiele innych opowieści po jego śmierci, w tym „Silmarilliona”, jedno z najwybitniejszych dzieł w twórczości Tolkiena. „Hobbit” jest drugą najlepiej sprzedającą się książką dla dzieci na świecie, a „Władca Pierścieni” jest również jedną z najlepiej sprzedających się i najczęściej tłumaczonych książek w literaturze światowej.
W stolicy Estonii Tallinie od 28 grudnia do 1 stycznia 2025 roku tysiące młodych ludzi z różnych krajów będzie modlić się, uczestniczyć w warsztatach tematycznych oraz dzielić się doświadczeniem wiary. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé odbędzie się po raz 47.
"Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców. Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma" (Mt 2, 16-18).
Jubileusze w Rzymie przyciągały pielgrzymów od wieków. Również nasz wielki rodak i jeden z największych astronomów, Mikołaj Kopernik przybył do Wiecznego Miasta na Jubileusz 1500 roku. Miał się tu spotkać z papieżem i wygłosić wykłady na uniwersytetach.
Umiłowany uczeń Jezusa i jedyny z Apostołów, który zmarł śmiercią naturalną – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 27 grudnia obchodzimy święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty. Zmarł ok. 100 r. w Efezie. Jest patronem teologów, pisarzy, właścicieli winnic, kowali.
Media obiegła dziś wiadomość o przeszukaniu przez policję i prokuraturę lubelskiego klasztoru dominikanów, powodem miało być rzekome ukrywanie się tam Marcina Romanowskiego. Do sprawy odniosły się już władze polskiej prowincji zakonu. Bracia zapewniają o gotowości do współpracy z organami śledczymi, apelują także o niewykorzystywanie zdarzenia do walk międzypartyjnych oraz ubolewają nad wykorzystaniem przez media poufnych informacji i powielaniem "nieprawdziwych wypowiedzi".
Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie nawiązując do przypadającego dziś święta św. Szczepana Pierwszego Męczennika wezwał także do modlitwy za chrześcijan prześladowanych z powodu swej wiary. „Maryjo, Królowo Męczenników, pomóż nam być odważnymi świadkami Ewangelii, dla zbawienia świata” – powiedział Ojciec Święty. Według międzywyznaniowej organizacji pomocowej Open Doors ponad 365 mln chrześcijan na całym świecie jest narażonych na wysoki poziom prześladowań i dyskryminacji ze względu na swoją wiarę - to jeden na siedmiu chrześcijan. Organizacja od ponad 30 lat opracowuje ranking 50 krajów o największych prześladowaniach chrześcijan.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie, aby wszyscy ludzie mogli zostać zbawieni. Przypomniał, że to zabójcy „bardziej od innych potrzebują przebaczenia i odkupienia” i zachęcił do modlitwy za prześladowanych i do wzbudzania w sobie pragnienia dobra także dla prześladowców.
Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump w przemówieniu w niedzielę 22 grudnia obiecał podpisać rozporządzenia wykonawcze w celu zakończenia operacji transpłciowych u dzieci i promowania ideologii płci w szkołach i w wojsku oraz uniemożliwienia biologicznym mężczyznom uprawiania sportów kobiecych.
Kościół obchodzi dziś drugi dzień oktawy Bożego Narodzenia, jest on poświęcony św. Szczepanowi. W liturgii obchody Bożego Narodzenia trwają osiem dni. Oktawa (łac. octavus - ósmy) jest to czas w liturgii obejmujący ważną uroczystość i siedem dni po niej następujących. Ma ona swoją wielowiekową tradycję.
Spalenie choinki w Wigilię Bożego Narodzenia w pobliżu syryjskiego miasta Hama, wywołało protesty w stolicy kraju, Damaszku. Poinformował o tym watykański portal informacyjny Vatican News 25 grudnia powołując się na raport agencji prasowej AFP.
„Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel” (Iz 7, 14).
Tegoroczna zbieżność Chanuki i Bożego Narodzenia łączy w sobie dwa wielkie święta, niosące przesłanie światła, nadziei i pokoju. Choć mają one różne korzenie religijne, obie tradycje skupiają się na symbolice światła, które przezwycięża ciemność.
Trwa wizyta kard. Konrada Krajewskiego w kraju nękanym przez prawie trzyletnią wojną. Ludzie wyrażają wdzięczność Papieżowi za pamięć i konkretną pomoc. Wczoraj kard. Krajewski przekazał mieszkańcom Charkowa generatory prądu, a dziś rano w rosyjskich atakach została zniszczona część infrastruktury energetycznej, a temperatura jest na minusie.