Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa Wiadomości
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów. Ze względu na rangę uroczystości, w ten piątek, nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Idea oddania się Najświętszemu Sercu Jezusa jest też mocno związana z historią Polski. Nasza ojczyzna kilkukrotnie została powierzona Sercu Jezusa przez Episkopat.

Bp Janocha w rocznicę beatyfikacji ks. Popiełuszki: Wywalczyliśmy zewnętrzną wolność, ale czy jesteśmy wewnętrznie wolni? Wiadomości
Bp Janocha w rocznicę beatyfikacji ks. Popiełuszki: Wywalczyliśmy zewnętrzną wolność, ale czy jesteśmy wewnętrznie wolni?

- Potrafiliśmy wywalczyć sobie wolność wewnętrzną? Ale czy jesteśmy naprawdę wolni? Czy jesteśmy wolni wewnętrznie? – pytał bp Michał Janocha, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy św. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarta została wystawa „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Beatyfikacja ks. Popiełuszki odbyła się 6 czerwca 2010 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Franciszek: Zbyt wielu kapłanów żyje w osamotnieniu Wiadomości
Franciszek: Zbyt wielu kapłanów żyje w osamotnieniu

Na audiencji dla Dykasterii ds. Duchowieństwa papież podkreślił, że samotność księży to wyzwanie dla wszystkich, trzeba zadbać, by poczuli się oni jak w domu.

W przyszłym tygodniu beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu Wiadomości
W przyszłym tygodniu beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu

W przyszłą sobotę 15 czerwca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne męczennika komunizmu Księdza Michała Rapacza – zamordowanego 12 maja 1946 r. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

W Izraelu wzrasta przemoc wobec chrześcijan Wiadomości
W Izraelu wzrasta przemoc wobec chrześcijan

W ubiegłym roku niepokojąco wzrosła liczba antychrześcijańskich aktów w Izraelu i Jerozolimie Wschodniej , wynika z najnowszego raportu Centrum Edukacji i Dialogu Rossinga w Jerozolimie. Swój raport za 2023 rok dotyczący „ataków na chrześcijan w Izraelu i Jerozolimie” międzynarodowa organizacja przedstawiła 5 czerwca w centrum ekumenicznym „Tantur” w Jerozolimie. Wzywa w nim do pilnych działań, ale także do lepszych mechanizmów gromadzenia odpowiednich danych. Zgłoszone przypadki to dopiero wierzchołek góry lodowej – stwierdzili przedstawiciele Centrum Rossinga podczas prezentacji raportu. Aby rozwiązać ten problem, potrzebne jest całościowe podejście obejmujące edukację, wyjaśnianie i egzekwowanie prawa.

Dni bł. kard. Wyszyńskiego w Rzymie: To miasto było dla niego oknem na świat Wiadomości
Dni bł. kard. Wyszyńskiego w Rzymie: To miasto było dla niego oknem na świat

Modlitwa o kanonizację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz cykl spotkań przybliżających jego życie i nauczanie miały miejsce w Rzymie. Swym świadectwem dzieliła się Anna Rastawicka, wieloletnia współpracowniczka błogosławionego kardynała. Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego spotkała się m.in. z prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, ambasadorem Polski przy Stolicy Apostolskiej, dziećmi ze szkoły polskiej, kapłanami studiującymi w Rzymie oraz z rzymską Polonią.

W kierunku beatyfikacji – kalendarium najważniejszych wydarzeń po męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki Wiadomości
W kierunku beatyfikacji – kalendarium najważniejszych wydarzeń po męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się 6 czerwca 2010 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie. O tym, że ks. Popiełuszko jest męczennikiem zaczęto mówić już w dniu jego pogrzebu. Pierwszą pisemną prośbę o beatyfikację złożyła do kard. Józefa Glempa grupa lekarzy, pielęgniarek i personelu administracyjnego ze Szpitala Ginekologicznego w Warszawie, gdzie ks. Popiełuszko był kapelanem.

Młodzi Brytyjczycy chcą mówić o swojej wierze Wiadomości
Młodzi Brytyjczycy chcą mówić o swojej wierze

Blisko 40 proc. brytyjskich chrześcijan nie lubi mówić o swojej wierze. Nadal jednak większość wyznawców Chrystusa na Wyspach nie ukrywa swojej przynależności religijnej, nawet jeśli wynika ona wyłącznie z kulturowego przyzwyczajenia. Chętnie do swojej religijności przyznają się młodzi Brytyjczycy.

[wywiad] Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: Każdego roku mamy coraz więcej chrześcijan na całym świecie Wiadomości
[wywiad] Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: Każdego roku mamy coraz więcej chrześcijan na całym świecie

„Każdego roku mamy coraz więcej chrześcijan na całym świecie. Pojawiają się nowe dyrekcje krajowe Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM). Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że w tym roku albo w przyszłym zainaugurujemy Dyrekcję Krajową (PDM) w Ukrainie” – mówi ks. Maciej Będziński. Dyrektor PDM w Polsce w rozmowie z KAI mówi m. in. o niedawnym zebraniu dyrektorów krajowych w Rzymie, inicjatywach i zmianach w statucie PDM, a także o wojnach i konfliktach, o których mało się mówi, a których świadkami są misjonarze.

Wiadomości
Biografia bł. ks. Jerzego Popiełuszki - inspiracja do życia w prawdzie i wolności

6 czerwca 2024 roku przypada 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłana, który stał się duchowym przewodnikiem i legendarną postacią „Solidarności”, a w najtrudniejszych latach stanu wojennego okazał wielką siłę ducha. Sam wolny, uczył innych, jak w świecie kłamstwa i zniewolenia żyć w prawdzie i wewnętrznej wolności, bez lęku i nienawiści. Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła opublikowało wyjątkową biografię ks. Jerzego Popiełuszki autorstwa Ewy K. Czaczkowskiej i Tomasza Wiścickiego.

Międzyreliginy marsz pokoju w Jerozolimie Wiadomości
Międzyreliginy marsz pokoju w Jerozolimie

Kilkaset osób różnych wyznań przemaszerowało w poniedziałek po południu przez Jerozolimę, opowiadając się za pokojem i prawami człowieka - w samym środku trwającego w Strefie Gazy konfliktu między Izraelem a palestyńskim islamistycznym ugrupowaniem Hamas. Procesją przez miasto, „z którego świat został stworzony i które powinno być miastem sprawiedliwości i pokoju”, jej uczestnicy chcieli „głosić słowa Boga donośnym i zdecydowanym głosem w tym bolesnym czasie”, powiedziała rabin Leah Shakdiel na zakończenie marszu przed Bramą Jaffa na Starym Mieście w Jerozolimie.

Postać Prymasa Tysiąclecia fascynuje współczesną młodzież Wiadomości
Postać Prymasa Tysiąclecia fascynuje współczesną młodzież

W siedzibie Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego rozstrzygnięto konkurs o kard. Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia pod hasłem: „Nie chciejcie łatwego życia”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej województwa mazowieckiego Wyłoniono 26 laureatów, z czego 5 osiągnęło maksymalną ilość punktów. Nagrody dla laureatów ufundowała Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

Papież do Polaków: Odzyskaliście wolność. Nie zapominajcie, że wolność jest zobowiązaniem wideo
Papież do Polaków: Odzyskaliście wolność. Nie zapominajcie, że wolność jest zobowiązaniem

W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, szczególną uwagę poświęcił papież Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, przypominając o 350. rocznicy pierwszego objawienia. Franciszek zwrócił się także do obecnych na audiencji Polaków, przypominając o znamiennej w skutki pielgrzymce Jana Pawła II do Polski.

Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Stefanii Łąckiej - „Anioła z Auschwitz” Wiadomości
Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Stefanii Łąckiej - „Anioła z Auschwitz”

W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się sesja kończąca etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stefanii Łąckiej. Więźniarka Auschwitz narażała swoje życie dla innych, była także gotowa oddać życie za współwięźniarkę. Była także dziennikarką w czasopiśmie diecezjalnym „Nasza Sprawa”, gdzie odpowiadała za wydawanie specjalnego dodatku dla dzieci „Króluj nam Chryste”. Zmarła w opinii świętości 7 listopada 1946 r., w wieku 33 lat. Nazywana jest „Aniołem z Auschwitz”.

We Francji trwa modlitwa za olimpijczyków Wiadomości
We Francji trwa modlitwa za olimpijczyków

We Francji trwają przygotowania do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich, które trwać będą od piątku 26 lipca do niedzieli 11 sierpnia br. Kościół wykorzystuje to wielkie wydarzenie sportowe w celach ewangelizacyjnych.

Wiadomości
W Pakistanie zmarł chrześcijanin zlinczowany wcześniej przez rozszalały tłum

Wczoraj, 3 czerwca, z rana zmarła ofiara niedawnego linczu dokonanego przez tłum w Sargodzie w pakistańskiej prowincji Pendżab. Ponad tydzień wcześniej, 25 maja, napadnięto na lokalnego starszego już szewca, Nazira Masiha, i innych chrześcijan, motywując to doniesieniami o znieważeniu Koranu. Interweniowała policja, a ranionego mężczyznę po 70 przewieziono do szpitala. Wczoraj po doniesieniu o śmierci odbył się również jego pogrzeb.

Wyrażamy stanowczy protest. Ormiańscy chrześcijanie żądają sprostowania ws. wystawy w Warszawie Wiadomości
"Wyrażamy stanowczy protest". Ormiańscy chrześcijanie żądają sprostowania ws. wystawy w Warszawie

"Wyrażamy stanowczy protest wobec propagandowej wystawy plenerowej zorganizowanej na przełomie maja i czerwca 2024 roku przed kościołem sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Lansuje ona fałszywe treści na temat armeńskiej historii i kultury chrześcijańskiej, dlatego domagamy się zaprzestania propagowania tej ekspozycji oraz zamieszczenia przez jej organizatorów sprostowania w mediach", czytamy w przesłanym KAI proteście, którego autorzy domagają się zaprzestania propagowania tej wystawy i przeproszenia Ormian za tę ekspozycję. Publikujemy treść protestu.

Bp Stepnowski: Jesteśmy Europejczykami, ale powinniśmy być dumni z polskości [wywiad] Wiadomości
Bp Stepnowski: Jesteśmy Europejczykami, ale powinniśmy być dumni z polskości [wywiad]

W Europie istnieją różne tożsamości, ale wszyscy żyjemy na jednym kontynencie. Polska jest częścią tego organizmu, który nazywamy wspólnotą europejską. Będąc Europejczykami, powinniśmy być dumni z polskości - mówi w rozmowie z KAI bp Janusz Stepnowski, biskup łomżyński i delegat KEP ds. kontaktów z COMECE, czyli Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. W wywiadzie porusza kwestię zbliżających się eurowyborów, przypomina zarówno o chrześcijańskim dziedzictwie, jak i kryzysach Starego Kontynentu, podkreśla też rolę Kościoła w integracji europejskiej.

XVII Święto Dziękczynienia: Największym dramatem jest, gdy w Kościele przestajemy patrzeć sercem Wiadomości
XVII Święto Dziękczynienia: "Największym dramatem jest, gdy w Kościele przestajemy patrzeć sercem"

- Największym dramatem jest, gdy w Kościele przestajemy patrzeć sercem - powiedział kard. Grzegorz Ryś, który poprowadził Mszę Świętą dziękczynną z wprowadzeniem relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystia jest elementem obchodów XVII Święta Dziękczynienia - dnia modlitwy, ale także koncertów i zabawy.

Kryptonim Lato 79 - komunistyczne władze przed pierwszą pielgrzymką Papieża do Polski Wiadomości
Kryptonim "Lato 79" - komunistyczne władze przed pierwszą pielgrzymką Papieża do Polski

Dziś, 2 czerwca, mija 45. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w Polsce, wizyty, która "odmieniła oblicze" nie tylko polskiej ziemi. Dla rządzących w Polsce komunistów pierwsza wizyta polskiego papieża w jego Ojczyźnie oznaczała niespotykaną mobilizację aparatu bezpieczeństwa i propagandy. Zagrożenie wydawało się bowiem bezprecedensowe: oto do państwa bloku komunistycznego przybywa głowa Kościoła katolickiego, w dodatku osoba z własnego doświadczenia doskonale znająca polskie realia.

Emerytury
Stażowe