Zwierzchnik prawosławia stara się o przywrócenie wspólnego terminu Wielkanocy dla wszystkich  chrześcijan Wiadomości
Zwierzchnik prawosławia stara się o przywrócenie wspólnego terminu Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan

Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej nie ustaje w staraniach, by Wielkanoc była obchodzona przez wszystkich chrześcijan w tym samym terminie.

Umieranie. Czy istnieją granice poświęcenia? - CMJPII w 19. rocznicę śmierci Jana Pawła II Wiadomości
"Umieranie. Czy istnieją granice poświęcenia?" - CMJPII w 19. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Podobnie jak w ostatnich latach, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II, w miejsce symbolicznych form upamiętnienia papieża, zaprasza do pogłębionej rozmowy o najtrudniejszych wymiarach ludzkiej egzystencji poprzez tematyczne artykuły i podcast. Dziś, 2 kwietnia, mija 19. rocznica śmierci papieża Wojtyły.

Książka papieża Franciszka o Benedykcie XVI: „Był dla mnie ojcem” Wiadomości
Książka papieża Franciszka o Benedykcie XVI: „Był dla mnie ojcem”

„El Sucesor” (Następca), książkowy wywiad z Papieżem Franciszkiem przeprowadzony przez dziennikarza Javiera Martíneza-Brocala: „Zawsze mnie bronił, nigdy się nie wtrącał”.

Wiadomości
Niemiecka agencja o Janie Pawle II: Jego pontyfikat zmienił świat

Życie i dzieło św. Jana Pawła II zmieniło świat. Jego niezachwiana wiara, nadzieja i miłość pozostają świetlanym przykładem dla chrześcijan – stwierdza w 19. rocznicę śmierci wielkiego papieża z Polski agencja CNA Deutsch.

[wywiad] Abp Kulbokas spędził Wielkanoc w bombardowanym Zaporożu: Poruszający moment to Jezus świecący w ciemności Wiadomości
[wywiad] Abp Kulbokas spędził Wielkanoc w bombardowanym Zaporożu: Poruszający moment to Jezus świecący w ciemności

Apel Ojca Świętego o powszechną wymianę wszystkich jeńców między Rosją a Ukrainą: wszyscy za wszystkich wystosowany w Niedzielę Wielkanocną, jest sposobem bycia blisko, prawdziwego zainteresowania się tymi, którzy cierpią najbardziej, a tymi, którzy cierpią najbardziej, są oni: jeńcy, ranni i ci, którzy tracą życie w tej strasznej wojnie - uważa abp Visvaldas Kulbokas. Nuncjusz apostolski na Ukrainie, w rozmowie z portalem Vatican News opowiada o Świętach Wielkanocnych, które spędził w Zaporożu, mieście dotkniętym nieustannymi rosyjskimi atakami.

Celebryci pielgrzymują szlakiem chrześcijańskich świętych Wiadomości
Celebryci pielgrzymują szlakiem chrześcijańskich świętych

Szlakiem Pielgrzyma Północnej Walii ponownie podążyło siedmiu brytyjskich celebrytów, w ramach szóstej edycji dokumentalnego serialu BBC „Pielgrzymka”. Ludzie różnych wyznań i przekonań kroczą trasą upamiętniającą celtyckich świętych sprzed wieków.

Przedtem śledził i donosił na chrześcijan, teraz przyjął chrzest. Historia współczesnego Pawła z Tarsu Wiadomości
Przedtem śledził i donosił na chrześcijan, teraz przyjął chrzest. Historia współczesnego Pawła z Tarsu

„Współczesny św. Paweł” – doprowadził do aresztowania pięciorga chrześcijan pod zarzutem zagrażania bezpieczeństwu publicznemu, a po ukończeniu katechumenatu, tj. 30 kwietnia br., przyjął chrzest. Mowa o Ho Ca Dau, 27-letnim Wietnamczyku pochodzącym z centralnej części kraju, którego zdobyła dobroć lokalnych wyznawców Chrystusa.

Regina Caeli. Papież: Radość zmartwychwstania nie jest czymś odległym Wiadomości
Regina Caeli. Papież: Radość zmartwychwstania nie jest czymś odległym

Pośpieszmy, aby szukać Zmartwychwstałego Pana w Eucharystii, w Jego przebaczeniu, w modlitwie i w przeżywanym miłosierdziu! – zaapelował papież w rozważaniu przed wielkanocną modlitwą Regina Caeli 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny.

Nie żyje bp Tadeusz Kusy OFM, polski misjonarz, ordynariusz diecezji Kaga-Bandoro Wiadomości
Nie żyje bp Tadeusz Kusy OFM, polski misjonarz, ordynariusz diecezji Kaga-Bandoro

31 marca br., w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w Kaga-Bangoro, w Republice Środkowej Afryki, zmarł bp Zbigniew Tadeusz Kusy OFM. Pochodził z Cieszyna. Przeżył 72 lata.

Rosyjska Cerkiew: Ruski świat wykracza daleko poza dzisiejsze granice Federacji Rosyjskiej Wiadomości
Rosyjska Cerkiew: "Ruski świat" wykracza daleko poza dzisiejsze granice Federacji Rosyjskiej

Rosja jest twórczynia, ostoją i obrończynią "ruskiego świata", którego granice jako zjawiska duchowego i kulturalno-cywilizacyjnego wykraczają daleko poza obecne granice państwowe zarówno dzisiejszej Federacji Rosyjskiej, jak i wielkiej historycznej Rusi. Takie stwierdzenia znalazły się w dokumencie końcowym Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego (ŚRSL), który 27 marca obradował w Moskwie pod przewodnictwem patriarchy Cyryla z udziałem 500 osób, w tym 289 delegatów-członków Soboru. Uchwalony dokument wywołał ostry sprzeciw związanego z Patriarchatem Moskiewskim Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), który uznał, iż treści w nim zawarte są sprzeczne z nauczaniem chrześcijańskim. Swój sprzeciw wyraziła takżeWszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych.

Oktawa Wielkiej Nocy. Wielkanocny Poniedziałek i jego obyczaje - śmigus oraz dyngus Wiadomości
Oktawa Wielkiej Nocy. Wielkanocny Poniedziałek i jego obyczaje - śmigus oraz dyngus

Czy wiesz, że Śmigus i Dyngus to dwa różne zwyczaje? Czym się charakteryzują? Jaka jest ich historia? Dlaczego obchodzone są akurat w Wielkanocny Poniedziałek?

tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Stacja XV - Pan Jezus powstaje z martwych

„Kłaniamy Ci się, Panie, Jezu Chryste i błogosławiony Tobie, żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył”.

Obchody Wielkanocy w Hiszpanii. Wiele może nas zaskoczyć i zaciekawić Wiadomości
Obchody Wielkanocy w Hiszpanii. Wiele może nas zaskoczyć i zaciekawić

Wielki Tydzień w Hiszpanii kończy procesja El Encuentro, czyli spotkania Zmartwychwstałego Jezusa z Maryją. W Madrycie ostatnim punktem tygodnia jest bicie w bębny, czyli tamborrada.

Wielkanoc - opowieść o szczególnym biegu do grobu [video] wideo
Wielkanoc - opowieść o szczególnym biegu do grobu [video]

Ewangelia odczytywana w Niedzielę Zmartwychwstania opowiada o szczególnym biegu do grobu. Bieg ten rozpoczyna Maria Magdalena, która skoro świt, jako pierwsza wyrusza w drogę. Panuje jeszcze ciemność, symbolizująca niewiarę i rozpacz, w której pogrążeni są uczniowie po śmierci Pana. Przewodnikiem w wędrówce Marii jest jej serce, serce kochające i tęskniące, które nie przestaje szukać Pana - pisze w komentarzu do Ewangelii Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego 31 marca dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.

Orędzie „Urbi et Orbi”: Pamiętajmy o nieskończonej miłości Boga do każdego z nas Wiadomości
Orędzie „Urbi et Orbi”: Pamiętajmy o nieskończonej miłości Boga do każdego z nas

„Tylko Jezus jest zdolny do odsunięcia głazów wojen, kryzysów humanitarnych, łamania praw człowieka i handlu ludźmi. On jest drogą życia, pokoju, pojednania i braterstwa” – Ojciec Święty mówił o tym w wielkanocnym orędziu. Papież Franciszek wygłosił je na zakończenie Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra. Watykańskie obchody Niedzieli Wielkanocnej, w których wzięło udział 60 tys. wiernych z całego świata zakończyło uroczyste błogosławieństwo Urbi et Orbi (Miastu i Światu).

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - największe święto chrześcijan Wiadomości
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - największe święto chrześcijan

"Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał" - od takiego okrzyku Kościół rozpoczyna świętowanie niedzieli wielkanocnej. Chrystus umęczony i zabity pokonał śmierć, grzech i szatana, a równocześnie wszystkim ludziom dał nadzieję zmartwychwstania. Dzień ten czasami nazywa się Wielką Niedzielą, a każda niedziela w roku liturgicznym jest celebracją tego najważniejszego święta chrześcijan jakim jest Wielkanoc.

Prymas: „On jest żywy! On jest naszą nadzieją! On jest naszym życiem! Wiadomości
Prymas: „On jest żywy! On jest naszą nadzieją! On jest naszym życiem!"

- Zmartwychwstały jest naszą nadzieją, która uzdrawia nas z lęku i niepewności, która ma moc podźwignąć nasze zbolałe serca, wlać w nie pokój i miłość - mówił w czasie Wigilii Paschalnej w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak przypominając, że jak uczniowie, i my wezwani jesteśmy, by „iść do Galilei” czyli powracać do naszego chrztu, który wciąż uzdalnia nas i wzywa do życia i świadectwa wiary.

Proboszcz parafii w Gazie: Wśród grobów wielu czeka na dzień ostatecznego zmartwychwstania Wiadomości
Proboszcz parafii w Gazie: Wśród grobów wielu czeka na dzień ostatecznego zmartwychwstania

"Jerozolima. Trzy dni po masakrze. Kalwaria pozostała miejscem zagłady: krzyże, młoty, gwoździe, sznury. Poranna rosa pokrywa polne kwiaty rosnące wśród kamieni. Cisza. Połamane kamienie. Niekończąca się samotność. Wszystko wydaje się skończone. Stamtąd Bóg „odszedł” z Ziemi, choć nigdy jej nie opuścił. Najświętsza Dusza Odkupiciela odłączyła się od Jego Ciała właśnie tam, na Kalwarii, tego dnia ciemności, około trzeciej po południu" – pisze ks. Gabriel Romanelli, proboszcz ze Strefy Gazy.

Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego Wiadomości
Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego

Nie wiesz, czym jest Wigilia Paschalna, jak przebiegają jej etapy, jakie jest znaczenie zawartych w niej symboli? Postaramy się krótko to wyjaśnić.

Wiadomości
Ks. prof. Marcin Wysocki: Tam, gdzie Polacy, tam tradycja Grobów Pańskich

Tam, gdzie byli i są Polacy, tam są tradycje budowania Grobów Pańskich. Emigranci zabierali z sobą zwyczaje. To był nasz wkład w rozszerzanie tradycji Grobów Jezusa - ważny i godny podtrzymywania, bo to część naszej polskiej kultury - powiedział Family News Service ks. dr hab. Marcin Wysocki, prof. KUL, pracownik Katedry Patrologii Greckiej i Łacińskiej tej uczelni. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę już od XVIII w. miliony Polaków odwiedzają Groby Chrystusa.

Emerytury
Stażowe