Przewodniczący KEP: Niech chrześcijańska nadzieja ożywia wspólnotę Kościoła w Polsce i naszą wspólnotę narodową wideo
Przewodniczący KEP: Niech chrześcijańska nadzieja ożywia wspólnotę Kościoła w Polsce i naszą wspólnotę narodową

- Niech chrześcijańska nadzieja ożywia każdego dnia zarówno wspólnotę Kościoła w Polsce, jak i naszą wspólnotę narodową w kraju i na emigracji, pomimo złożonej sytuacji i wyzwań, przed którymi stoi Kościół nad Wisłą – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Jasna Góra: Wielkanocna Święconka - symbol jedności i rodziny Wiadomości
Jasna Góra: Wielkanocna Święconka - symbol jedności i rodziny

- Wielkanocna Święconka jest symbolem jedności rodziny i wdzięczność za chleb - podkreślają Paulini. Na Jasnej Górze tradycyjne poświęcenie pokarmów odbywa się na dziedzińcu od godz. 9.00 do 16.00. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w Bazylice o godz. 19.00.

Profeto: Założyciel naszej Fundacji został aresztowany na trzy miesiące Wiadomości
Profeto: "Założyciel naszej Fundacji został aresztowany na trzy miesiące"

Dziś ukazało się oświadczenie Fundacji Profeto dotyczące działań prokuratury wobec jej prezesa i założyciela, który w ostatnich dniach miał być zatrzymany przez ABW. W tle sprawy znajduje się budowa ośrodka dla ofiar przemocy i dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Ponad 85 tys. pątników wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej Wiadomości
Ponad 85 tys. pątników wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

W wielkopiątkowym Misterium Męki Pańskiej wzięło udział ponad 85 tys. pątników – poinformował rzecznik sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Tarsycjusz Bukowski OFM. Misterium zakończyło się na górze Ukrzyżowania a wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył bp Robert Chrząszcz.

Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania Wiadomości
Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania

Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.

Liturgia Męki Pańskiej w Watykanie: Prawdziwą wszechmocą Boga jest całkowita niemoc Kalwarii Wiadomości
Liturgia Męki Pańskiej w Watykanie: "Prawdziwą wszechmocą Boga jest całkowita niemoc Kalwarii"

- Prawdziwą wszechmocą Boga jest całkowita niemoc Kalwarii – powiedział kard. Raniero Cantalamessa w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył papież Franciszek

Wiadomości
"Przy kalwariach nie ma spadku liczby wiernych". Fenomen polskich Golgot

– Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma – o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. – To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce – podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Droga Krzyżowa w Koloseum: „Modlitwa z Jezusem na drodze krzyża” Wiadomości
Droga Krzyżowa w Koloseum: „Modlitwa z Jezusem na drodze krzyża”

Po raz pierwszy Papież Franciszek napisał rozważania Drogi Krzyżowej, której będzie przewodniczył wieczorem w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Rozważania te wpisują się w kontekst ogłoszonego przez Papieża Roku Modlitwy.

W Jerozolimie celebrowano liturgię Wielkiego Piątku Wiadomości
W Jerozolimie celebrowano liturgię Wielkiego Piątku

Lokalni wierni i pielgrzymi zgromadzili się rano na wielkopiątkowej liturgii w Bazylice Bożego Grobu, na Kalwarii. Licznie uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej ulicami Starego Miasta. Katolickie liturgie w Triduum odbywają się w godzinach porannych ze względu na Status Quo, regulujące porządek nabożeństw wspólnot chrześcijańskich wewnątrz Bazyliki Bożego Grobu.

Rzymskie Drogi krzyżowe Jana Pawła II Wiadomości
Rzymskie Drogi krzyżowe Jana Pawła II

W Wielki Piątek, 25 marca 2005 roku w Koloseum odbyła się ostatnia Droga krzyżowa, w której, za pośrednictwem transmisji telewizyjnej uczestniczył Jan Paweł II. Obraz, gdy podczas XIV stacji Drogi Krzyżowej Jan Paweł II obejmuje krzyż, a znajdującego się na nim Chrystusa przywiera do swojej twarzy, zobaczyli uczestnicy zgromadzeni w Koloseum i widzowie telewizji na całym świecie. Nie potrzeba było już żadnych słów.

Dziś na Wawelu wierni uczczą relikwię Pańską. Władysław Jagiełło otrzymał ją od papieża Wiadomości
Dziś na Wawelu wierni uczczą relikwię Pańską. Władysław Jagiełło otrzymał ją od papieża

Już dzisiaj w katedrze wawelskiej odprawione zostanie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z uczczeniem relikwii Gwoździa Pańskiego. To jedyna taka relikwia Pańska w Polsce.

W naszych wspólnotach pojawiło się ABW. Sercanie zaniepokojeni sposobem prowadzenia sprawy przez prokuraturę Wiadomości
"W naszych wspólnotach pojawiło się ABW". Sercanie zaniepokojeni sposobem prowadzenia sprawy przez prokuraturę

Księża Sercanie reagują na sprawę działań prokuratury wobec prezesa Fundacji Profeto, który w ostatnich dniach miał być zatrzymany przez ABW. W tle sprawy znajduje się budowa ośrodka dla ofiar przemocy i dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Wielki Piątek Męki Pańskiej Wiadomości
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Dziś w liturgii Kościół przeżywa kolejne wydarzenia Misterium Paschalnego Jezusa Chrystusa - Jego mękę i śmierć.

Franciszek skierował przesłanie do księży Kościoła radomskiego Wiadomości
Franciszek skierował przesłanie do księży Kościoła radomskiego

- Przezwyciężajcie ludzkie podziały, aby pracować razem w Winnicy Pańskiej – tymi słowami papież Franciszek zwrócił się do kapłanów diecezji radomskiej. Papieskie przesłanie zostało odczytane w trakcie Mszy Krzyżma w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Liturgii przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński i ok. 300 księży.

Papież umył nogi dwunastu więźniarkom Wiadomości
Papież umył nogi dwunastu więźniarkom

Papież Franciszek przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w zakładzie karnym dla kobiet Rebibbia na przedmieściach Rzymu. Wzorem Chrystusa, który w Wieczerniku umył nogi dwunastu Apostołom, papież umył nogi dwunastu więźniarkom.

Msza Wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla kobiet: Obecność Papieża wnosi nadzieję Wiadomości
Msza Wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla kobiet: Obecność Papieża wnosi nadzieję

Obchody Triduum Paschalnego Franciszek rozpoczyna w tym roku w więzieniu kobiecym, gdzie będzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Dyrektor rzymskiej placówki podkreśla, że zarówno dla osadzonych, jak i pracowników zakładu karnego będzie to znak nadziei na przyszłość.

Jak Polacy obchodzą Wielki Post i Wielkanoc?  CBOS: Zatrzymanie tendencji spadkowych Wiadomości
Jak Polacy obchodzą Wielki Post i Wielkanoc? CBOS: Zatrzymanie tendencji spadkowych

Niemal dziewięć na dziesięć osób dzieli się z najbliższymi święconym jajkiem (89%), podobny odsetek deklaruje, że w ich rodzinach święci się pokarm w Wielką Sobotę (86%), prawie trzy czwarte dorosłych Polaków zachowuje post w Wielki Piątek (72%), a ponad połowa przystępuje do spowiedzi wielkanocnej (53%) - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS - „Wielki Post i Wielkanoc 2024 r.”. Celem analizy jest zobrazowanie zmian jakie zachodzą w kultywowaniu tradycyjnych zwyczajów świątecznych przez Polaków.

Papież w czasie Mszy Krzyżma: Od swoich pasterzy Pan wymaga miłości i łez dla tych, którzy są daleko Wiadomości
Papież w czasie Mszy Krzyżma: Od swoich pasterzy Pan wymaga miłości i łez dla tych, którzy są daleko

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca – zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Wielki Czwartek. Kościół wchodzi dziś w Triduum Paschalne Wiadomości
Wielki Czwartek. Kościół wchodzi dziś w Triduum Paschalne

Dziś wieczorem Kościół kończy okres Wielkiego Postu i wchodzi w Święte Triduum Paschalne, czyli czas przeżywania centralnych wydarzeń zbawczych: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wiadomości
Irlandczycy bronią macierzyństwa i rodziny. Referendum w Irlandii mocno zdziwiło lewicę

Zdecydowana większość Irlandczyków opowiedziała się przeciw poszerzeniu definicji rodziny i usunięciu z irlandzkiej konstytucji istotnego zapisu o powadze macierzyństwa. Tamtejsi katolicy mówią o „wielkim zwycięstwie zdrowego rozsądku”.

Emerytury
Stażowe