Suio: Polacy i Włosi odkrywają nieznaną kartę historii Wiadomości
Suio: Polacy i Włosi odkrywają nieznaną kartę historii

Przedstawicielom Polonii włoskiej zawdzięczamy otwarcie nowej karty w historii naszej ojczyzny, bo niewielu Polaków słyszało o miejscowości Suio i o tym, że tam nasi rodacy oddali życie kilka miesięcy przed główną bitwą o Monte Cassino - powiedział Family News Service ks. prał. Waldemar Turek z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W sobotę 20 stycznia w Suio (stołeczny region Lacjum) Polacy i Włosi odsłonili tablicę poświęconą pamięci czterech polskich komandosów.

Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim wideo
Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest – o przykładach nieoczekiwanych Bożych powołań w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim mówi Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 21 stycznia.

Papież ogłosił Rok Modlitwy przed Jubileuszem 2025 Wiadomości
Papież ogłosił Rok Modlitwy przed Jubileuszem 2025

Dziś w Kościele po raz szósty obchodzone jest Niedziela Słowa Bożego. W czasie spotkania z wiernymi na "Anioł Pański" Franciszek ogłosił rozpoczęcie Roku Modlitwy.

Ewangelia na III Niedzielę Zwykłą (Niedziela Słowa Bożego) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Zwykłą (Niedziela Słowa Bożego) z komentarzem [video]

"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Komentarz o. Norbert Oczkowski OP.

Papież: Przylgnijmy do łagodności Słowa, które zbawia Wiadomości
Papież: Przylgnijmy do łagodności Słowa, które zbawia

„Powróćmy do źródeł, aby dać światu żywą wodę, której on nie znajduje; i podczas gdy społeczeństwo i media społecznościowe podkreślają przemoc słów, przylgnijmy do łagodności Słowa, które zbawia” – zachęcił Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w watykańskiej Bazylice św. Piotra w Niedzielę Słowa Bożego. Papież zaapelował o odkrycie na nowo Słowa życia, które rozbrzmiewa w Kościele.

W Kościele obchodzona jest dziś Niedziela Słowa Bożego Wiadomości
W Kościele obchodzona jest dziś Niedziela Słowa Bożego

Dziś w całym Kościele obchodzona jest Niedziela Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka ma służyć temu, aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Co najmniej sześć zakonnic porwano na Haiti Wiadomości
Co najmniej sześć zakonnic porwano na Haiti

Przemoc w stolicy Haiti narasta do tego stopnia, że w ostatnich dniach niektóre dzielnice zostały zamknięte. Według lokalnych źródeł, sześć zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Anny zostało uprowadzonych wraz z innymi pasażerami pojazdu, w tym kierowcą. W drodze na uniwersytet pojazd został zatrzymany przez uzbrojonych mężczyzn, którzy weszli do minibusa, wzięli wszystkich pasażerów jako zakładników i odjechali w nieznanym kierunku. Porwanie miało miejsce w biały dzień w piątek 19 stycznia w centrum stolicy kraju, Port-au-Prince.

Kard. Ouellet: Era chrześcijaństwa dobiegła końca Wiadomości
Kard. Ouellet: Era chrześcijaństwa dobiegła końca

Era chrześcijaństwa dobiegła końca. Rozpoczęła się nowa era, w której chrześcijanie muszą zmienić swoje stanowisko wobec środowiska, w którym żyją jeśli chcą przekazać kulturowe i duchowe dziedzictwo chrześcijaństwa – uważa kardynał Marc Ouellet, były prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Kanadyjski purpurat kurialny w artykule dla portalu „communio.de”. wskazuje także nowe zadania dla chrześcijan.

Marsz dla Życia w Waszyngtonie. Uczestnicy modlili się przed relikwiami rodziny Ulmów Wiadomości
Marsz dla Życia w Waszyngtonie. Uczestnicy modlili się przed relikwiami rodziny Ulmów

Dziesiątki tysięcy Amerykanów zgromadziło się na 51. dorocznym Marszu dla Życia w Waszyngtonie. Wydarzenie, które jest inicjatywą Rycerzy Kolumba i Sióstr Życia rozpoczął poranny Life Fest, na który składały się świadectwa, muzyka, adoracja oraz Msza Święta. Uczestnicy Marszu modlili się przez relikwiami rodziny Ulmów, które będą przynajmniej do 24 marca w Narodowym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Wiadomości
[wywiad] Bp Jazłowiecki: Przeżywamy trudny okres przygnębienia i depresji

Najpierw był wielki strach że Rosja nas zniszczy a my jesteśmy bezbronni, potem, gdy zaczęliśmy ich wypędzać z naszej ziemi i Kijów się obronił, zapanował entuzjazm i nadzieja, że wygramy, ale teraz, gdy wojna ciągle trwa i jest dużo ofiar, panuje przygnębienie a wiele osób doświadcza depresji. Tak obecną sytuację na Ukrainie ocenia w rozmowie z KAI biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Aleksander Jazłowiecki.

Spodziewaliście się? Holenderscy biskupi przeciwni błogosławieniu „par nieregularnych” Wiadomości
Spodziewaliście się? Holenderscy biskupi przeciwni błogosławieniu „par nieregularnych”

W związku z ukazaniem się instrukcji Dykasterii ds. Nauki Wiary zatytułowanej "Fiducia supplicans" biskupi w Holandii zabrali głos w sprawie błogosławienia tzw. par nieregularnych, czyli np. par osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach oraz par jednopłciowych.

Wiadomości
Rektorzy polskich uczelni po spotkaniu z Franciszkiem: Przypominał o ludzkim wymiarze pracy naukowej

Papież Franciszek spotkał się dziś z delegatami katolickich uczelni. Byli to przedstawiciele szkół wyższych posiadających członkostwo w Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich. W słowie skierowanym do zebranych papież zaznaczył, że katolickie uniwersytety powinny kierować się w swojej misji inną logiką i wartościami niż uczelnie komercyjne.

„Pomimo ostrzeżeń nie zmienił retoryki”. Estonia wydala zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej Wiadomości
„Pomimo ostrzeżeń nie zmienił retoryki”. Estonia wydala zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej

Estońskie władze postanowiły nie przedłużać pozwolenia na pobyt zwierzchnikowi Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego metropolity Eugeniusza (Walerija Reszetnikowa). Będzie on musiał wyjechać z kraju – podaje belsat.eu.

Kard. Grzegorz Ryś uhonorowany Menorą Dialogu Wiadomości
Kard. Grzegorz Ryś uhonorowany Menorą Dialogu

18 stycznia br. łódzki metropolita kard. Grzegorz Ryś otrzymał Menorę Dialogu w uznaniu zasług „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum. W uroczystości wręczenia nagrody w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu wzięli udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz rabin Dawid Szychowski z Łodzi.

Ks. Arseniy Rewtow: Boli, że prawosławni w Polsce modlą się tak samo, jak w Moskwie Wiadomości
Ks. Arseniy Rewtow: Boli, że prawosławni w Polsce modlą się tak samo, jak w Moskwie

– Wydaje mi się, że duchowni w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym nie rozumieją, że to boli, kiedy przychodzisz na liturgię do miejsca, które ma kontakt z tymi, którzy zabijają twoich rodaków i niszczą twoje miasta – mówi ks. Arseniy Rewtow, duszpasterz Służby Kapelańskiej ds. Uchodźców Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego we Wrocławiu. W rozmowie z KAI wyjaśnia skomplikowane relacje prawosławia w Ukrainie oraz w Polsce.

[wywiad] Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej: Na ile ekumenizm jest częścią tożsamości Kościoła? Wiadomości
[wywiad] Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej: Na ile ekumenizm jest częścią tożsamości Kościoła?

- Odmienność, czasem bardzo duża, co do niektórych doktryn czy tradycji nie jest przeszkodą w tym, żeby być razem i widzieć w drugim brata i siostrę w Chrystusie – mówi w rozmowie z KAI dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza. „Na ile ekumenia jest częścią tożsamości danego Kościoła?” – pyta luterański duchowny z okazji rozpoczynającego się dziś Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Setny jubileusz Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie: „Ta uczelnia jest naszą perłą” Wiadomości
Setny jubileusz Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie: „Ta uczelnia jest naszą perłą”

Zakończyły się obchody 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego z Jerozolimy, które miały miejsce w Rzymie w dniach 15–16 stycznia. Pierwszego dnia odbyła się audiencja z Papieżem Franciszkiem, a drugiego była konferencja historyczna. Otwarto wystawę ukazującą dzieje Franciszkańskiego Studium Biblijnego, która będzie czynna do 27 stycznia. Jest to jedyna uczelnia katolicka w Ziemi Świętej, która oferuje regularne studia biblijne od licencjatu po doktorat. Prowadzi także kursy z archeologii.

Uroczystości pogrzebowe ks. Isakowicza-Zaleskiego. Bp Muskus: Wybrał trudną drogę dotykania ran Wiadomości
Uroczystości pogrzebowe ks. Isakowicza-Zaleskiego. Bp Muskus: Wybrał trudną drogę dotykania ran

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wybrał trudną drogę życia. Była to droga dotykania ran – podkreślał bp Damian Muskus OFM w homilii pogrzebowej na pożegnanie prezesa Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Dziś odbyły się główne uroczystości żałobne i pochówek zmarłego 9 stycznia kapłana.

Kard. Koch: Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli Wiadomości
Kard. Koch: Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli

Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli - zaznaczył kard. Kurt Koch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Dzisiaj w Kościele powszechnym rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który uroczyście zakończy 25 stycznia papież Franciszek nabożeństwem nieszporów w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Hasłem Tygodnia są słowa: "Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego" (Łk 10,27)".

Dziś początek Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2024 Wiadomości
Dziś początek Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2024

Pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego" (Łk 10,27) będziemy przeżywać w dniach 18-25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2024. - Z tej przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie płynie wezwanie, abyśmy i my czynili podobnie: nie tyle się pytali, kto jest moim bliźnim, ale sami stawali się bliźnimi dla innych - wskazuje ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu.

Emerytury
Stażowe