Kard. Koch: Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli

Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli - zaznaczył kard. Kurt Koch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Dzisiaj w Kościele powszechnym rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który uroczyście zakończy 25 stycznia papież Franciszek nabożeństwem nieszporów w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Hasłem Tygodnia są słowa: "Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego" (Łk 10,27)".
kard. Kurt Koch Kard. Koch: Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli
kard. Kurt Koch / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Andreas Faessler - Own work

Dwie twarze ekumenizmu

W rozmowie z portalem Vatican News kard. Koch przypomniał, że w ekumenizmie rozróżniamy dwie formy: ekumenizm miłości i ekumenizm prawdy.

- Ekumenizm prawdy to teologiczne przewartościowanie problemów, które doprowadziły do podziałów w Kościele; ekumenizm miłości to pielęgnowanie przyjaznych relacji z innymi Kościołami. W tym sensie miłość jest podstawowym motywem ekumenizmu, ponieważ jeśli naprawdę kocham daną osobę, to chcę ją również poznać - a kiedy pielęgnujemy przyjazne relacje z innym Kościołem, chodzi również o poznanie go w jego charyzmatach. W tym sensie ekumenizm miłości jest warunkiem wstępnym, aby w ogóle móc prowadzić dialog teologiczny - wyjaśnił szwajcarski purpurat kurialny.

Przypomniał, że w tym roku mija 60 lat, gdy papież Paweł VI i patriarcha ekumeniczny Atenagoras I spotkali się w Jerozolimie, przełamując mur niemożności porozumienia, który przez wieki oddzielał prawosławnych i katolików. - Wierzę, że ten znak miłości i przyjaźni stał się punktem wyjścia dla wielkiego ekumenizmu - zaznaczył kard. Koch.

1700. rocznica

Pytany jakich ekumenicznych “kamieni milowych” można oczekiwać w tym roku kard. Koch powiedział: - Myślę, że przede wszystkim przygotowujemy się na przyszły rok. W 2025 roku będziemy obchodzić 1700-lecie pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei, który odbył się w 325 roku. Przygotowujemy się, również z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem, w jaki sposób możemy to wspólnie świętować, ponieważ sobór ten odbył się w czasie, gdy Kościół nie był jeszcze zniszczony przez tak wiele podziałów, a zatem upamiętnienie to nie może być tak naprawdę nie docenione ekumenicznie. Jest to dobra okazja dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich i wspólnot kościelnych, aby upamiętnić ten sobór w ekumenicznej wspólnocie i odnowić wyznanie chrystologiczne - ponieważ arianizm nie tylko należy do przeszłości, ale jest również obecny dzisiaj! - stwierdził. Kardynał zwrócił również uwagę, że te obchody łączą się z Rokiem Świętym.

Kościoły prawosławne

- Myślę, że w ekumenizmie z Kościołami prawosławnymi naturalnie cierpimy również z powodu wielkich napięć i podziałów wewnątrz prawosławia. Na przykład w czerwcu ubiegłego roku odbyło się spotkanie plenarne wspólnej komisji w Aleksandrii, z wielką gościnnością ze strony patriarchy, ale cztery Kościoły prawosławne nie były obecne: Rosja, Serbia, Bułgaria i Antiochia. To oczywiście utrudnia sprawę...Oczywiście kontynuujemy dialog; udało nam się również przyjąć dobry dokument na temat synodalności i prymatu w drugim tysiącleciu i dzisiaj. Ale jest to dla nas wielkie wyzwanie. Z jednej strony nie chcemy i nie możemy ingerować w wewnątrzprawosławne napięcia. Z drugiej strony neutralność nie oznacza obojętności, ale oczywiście jesteśmy nią dotknięci - zauważył kard. Koch pytany o co szczególnie powinniśmy się modlić podczas tegorocznego Tygodnia.

Kościoły protestanckie

Mówiąc o ekumenizmie z Kościołami, które wyłoniły się z Reformacji, kardynał wskazał na potrzebę pogłębienia wymiaru duchowego. - W końcu ruch ekumeniczny rozpoczął się od ruchu modlitewnego. Papież Benedykt XVI wyraził to kiedyś pięknym obrazem, że ekumeniczny statek nigdy nie wypłynąłby na pełne morze, gdyby nie był napędzany prądem modlitwy... Ruch ekumeniczny był pierwotnie ruchem modlitewnym i musi nim pozostać, ponieważ fundamentem ekumenizmu jest Modlitwa Arcykapłańska Pana z 17. rozdziału Ewangelii Jana, a interesujące jest to, co następuje: Jezus nie nakazuje jedności, modli się o jedność. A jeśli Jezus modlił się o jedność swoich uczniów, cóż lepszego możemy zrobić? - powiedział hierarcha.

tom


 

POLECANE
Szydło: Czekam na przeprosiny dla polskich służb z ostatniej chwili
Szydło: Czekam na przeprosiny dla polskich służb

- Jeżeli rozmawiamy dzisiaj o dezinformacji, o prowokacjach to ja czekam, aż ktoś przeprosi wreszcie polskie służby, które zamknęły ruskiego szpiega Gonzaleza - powiedziała na forum Parlamentu Europejskiego była premier Beata Szydło.

Samuel Pereira: Ukryta agenda Donalda Tuska ws. paktu migracyjnego tylko u nas
Samuel Pereira: Ukryta agenda Donalda Tuska ws. paktu migracyjnego

„Nikt w Polsce nie dyskutuje o zgodzie na przymusową relokację migrantów. Nie ma tego problemu, ale ja będę pierwszy, który powie, ja dostanę dodatkowe miliardy euro, za to, że my przyjęliśmy tylu uchodźców z Ukrainy, ale jeśli Włochy powiedzą „pomóż nam z Lampedusą, daj trochę pieniędzy na to”, to będę pierwszy, który powie: tak. Wy nam pomagacie w tej sprawie, my wam pomożemy w tej sprawie. Będę budował prawdziwą solidarność w Europie” – te słowa Donalda Tuska sprzed roku brzmią dziś jak ponury żart.

Znany muzyk odwołał koncerty. Konieczna była operacja z ostatniej chwili
Znany muzyk odwołał koncerty. Konieczna była operacja

Igor Herbut, lider zespołu LemON, wyznał, że od pewnego czasu zmaga się z problemem zdrowotnym, który wpłynął na jego plany koncertowe. Choć artysta z trudem radził sobie z narastającym bólem, nie chciał zawieść swoich fanów i przez kilka miesięcy występował z towarzyszącym mu dyskomfortem. Dopiero gdy przepuklina, z którą walczył, zaczęła poważnie utrudniać mu życie, podjął decyzję o operacji.

Sytuacja jest dynamiczna. Groźny incydent w Mierzynie z ostatniej chwili
"Sytuacja jest dynamiczna". Groźny incydent w Mierzynie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie poinformowała o podejrzeniu zatrucia pokarmowego w jednej z firm z Mierzyna (powiat policki), gdzie pracownicy spożywali posiłki dostarczane przez firmę cateringową. Zgłoszenie wpłynęło do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we wtorek (22 października), kiedy symptomy zatrucia zauważono u 16 osób, z czego 8 wymagało hospitalizacji.

Polityk PO zatrzymany przez CBA z ostatniej chwili
Polityk PO zatrzymany przez CBA

Na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w środę wicemarszałka woj. śląskiego Bartłomieja S. (PO). Zarówno CBA, jak i prokuratura nie podają na razie, jaki jest powód zatrzymania. Trwają czynności z udziałem samorządowca.

GIS wydał ostrzeżenie. Na ten produkt trzeba uważać z ostatniej chwili
GIS wydał ostrzeżenie. Na ten produkt trzeba uważać

GIS wydał nowe ostrzeżenie. Popularny produkt został wycofany ze sprzedaży. Wszystkie informacje podano na stronie internetowej dystrybutora.

Nastąpił wyraźny wzrost. Niepokojące doniesienia z Niemiec z ostatniej chwili
"Nastąpił wyraźny wzrost". Niepokojące doniesienia z Niemiec

Pandemia koronawirusa pozostawiła trwały ślad na zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Systemów Opieki Zdrowotnej (BIFG) przy kasie chorych Barmer, liczba przypadków depresji wśród dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 24 lat dramatycznie wzrosła. W 2023 roku w Niemczech chorowało na depresję 409 tysięcy młodych osób, co stanowi wzrost o prawie 30% w porównaniu z rokiem 2018, gdy zdiagnozowano 316 tysięcy przypadków.

Strzały na budowie linii tramwajowej na Wilanów. Sprawca nieznany z ostatniej chwili
Strzały na budowie linii tramwajowej na Wilanów. Sprawca nieznany

W nocy z wtorku na środę nieznani sprawcy ostrzelali koparkę na budowie linii tramwajowej na Wilanów. Do zdarzenia doszło w rejonie pętli na Bonifacego na warszawskim Mokotowie.

Karambol na trasie S7. Ten wpis łamie serce z ostatniej chwili
Karambol na trasie S7. Ten wpis łamie serce

Piątkowy wypadek na trasie S7 w Borkowie pod Gdańskiem wstrząsnął całą Polską. W katastrofie, która miała miejsce w piątek po godz. 23, uczestniczyło 21 pojazdów – 18 osobowych i trzy ciężarowe, którymi łącznie podróżowało 56 osób. Cztery osoby nie żyją (w tym dwóch chłopców w wieku 7 i 10 lat), dane pozostałych dwóch osób będą potwierdzone po badaniach DNA. W związku z wypadkiem hospitalizowano piętnaście osób, pięć nadal pozostaje w szpitalach, a stan dwóch osób jest ciężki.

Atak terrorystyczny w Ankarze. Słychać wybuchy i strzały z ostatniej chwili
Atak terrorystyczny w Ankarze. Słychać wybuchy i strzały

Turecki minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya poinformował, że w siedzibie tureckiej firmy lotniczej i obronnej TUSAS w Ankarze doszło w środę do ataku terrorystycznego. Są ofiary śmiertelne oraz ranni.

REKLAMA

Kard. Koch: Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli

Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli - zaznaczył kard. Kurt Koch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Dzisiaj w Kościele powszechnym rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który uroczyście zakończy 25 stycznia papież Franciszek nabożeństwem nieszporów w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Hasłem Tygodnia są słowa: "Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego" (Łk 10,27)".
kard. Kurt Koch Kard. Koch: Jezus nie nakazuje jedności, On się o nią modli
kard. Kurt Koch / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Andreas Faessler - Own work

Dwie twarze ekumenizmu

W rozmowie z portalem Vatican News kard. Koch przypomniał, że w ekumenizmie rozróżniamy dwie formy: ekumenizm miłości i ekumenizm prawdy.

- Ekumenizm prawdy to teologiczne przewartościowanie problemów, które doprowadziły do podziałów w Kościele; ekumenizm miłości to pielęgnowanie przyjaznych relacji z innymi Kościołami. W tym sensie miłość jest podstawowym motywem ekumenizmu, ponieważ jeśli naprawdę kocham daną osobę, to chcę ją również poznać - a kiedy pielęgnujemy przyjazne relacje z innym Kościołem, chodzi również o poznanie go w jego charyzmatach. W tym sensie ekumenizm miłości jest warunkiem wstępnym, aby w ogóle móc prowadzić dialog teologiczny - wyjaśnił szwajcarski purpurat kurialny.

Przypomniał, że w tym roku mija 60 lat, gdy papież Paweł VI i patriarcha ekumeniczny Atenagoras I spotkali się w Jerozolimie, przełamując mur niemożności porozumienia, który przez wieki oddzielał prawosławnych i katolików. - Wierzę, że ten znak miłości i przyjaźni stał się punktem wyjścia dla wielkiego ekumenizmu - zaznaczył kard. Koch.

1700. rocznica

Pytany jakich ekumenicznych “kamieni milowych” można oczekiwać w tym roku kard. Koch powiedział: - Myślę, że przede wszystkim przygotowujemy się na przyszły rok. W 2025 roku będziemy obchodzić 1700-lecie pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei, który odbył się w 325 roku. Przygotowujemy się, również z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem, w jaki sposób możemy to wspólnie świętować, ponieważ sobór ten odbył się w czasie, gdy Kościół nie był jeszcze zniszczony przez tak wiele podziałów, a zatem upamiętnienie to nie może być tak naprawdę nie docenione ekumenicznie. Jest to dobra okazja dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich i wspólnot kościelnych, aby upamiętnić ten sobór w ekumenicznej wspólnocie i odnowić wyznanie chrystologiczne - ponieważ arianizm nie tylko należy do przeszłości, ale jest również obecny dzisiaj! - stwierdził. Kardynał zwrócił również uwagę, że te obchody łączą się z Rokiem Świętym.

Kościoły prawosławne

- Myślę, że w ekumenizmie z Kościołami prawosławnymi naturalnie cierpimy również z powodu wielkich napięć i podziałów wewnątrz prawosławia. Na przykład w czerwcu ubiegłego roku odbyło się spotkanie plenarne wspólnej komisji w Aleksandrii, z wielką gościnnością ze strony patriarchy, ale cztery Kościoły prawosławne nie były obecne: Rosja, Serbia, Bułgaria i Antiochia. To oczywiście utrudnia sprawę...Oczywiście kontynuujemy dialog; udało nam się również przyjąć dobry dokument na temat synodalności i prymatu w drugim tysiącleciu i dzisiaj. Ale jest to dla nas wielkie wyzwanie. Z jednej strony nie chcemy i nie możemy ingerować w wewnątrzprawosławne napięcia. Z drugiej strony neutralność nie oznacza obojętności, ale oczywiście jesteśmy nią dotknięci - zauważył kard. Koch pytany o co szczególnie powinniśmy się modlić podczas tegorocznego Tygodnia.

Kościoły protestanckie

Mówiąc o ekumenizmie z Kościołami, które wyłoniły się z Reformacji, kardynał wskazał na potrzebę pogłębienia wymiaru duchowego. - W końcu ruch ekumeniczny rozpoczął się od ruchu modlitewnego. Papież Benedykt XVI wyraził to kiedyś pięknym obrazem, że ekumeniczny statek nigdy nie wypłynąłby na pełne morze, gdyby nie był napędzany prądem modlitwy... Ruch ekumeniczny był pierwotnie ruchem modlitewnym i musi nim pozostać, ponieważ fundamentem ekumenizmu jest Modlitwa Arcykapłańska Pana z 17. rozdziału Ewangelii Jana, a interesujące jest to, co następuje: Jezus nie nakazuje jedności, modli się o jedność. A jeśli Jezus modlił się o jedność swoich uczniów, cóż lepszego możemy zrobić? - powiedział hierarcha.

tom



 

Polecane
Emerytury
Stażowe