[wywiad] Bp Michel Dubost: Kościół we Francji żyje dzięki imigrantom Wiadomości
[wywiad] Bp Michel Dubost: Kościół we Francji żyje dzięki imigrantom

Kościół we Francji żyje dzięki imigrantom – mówi bp Michel Dubost. W rozmowie z KAI 82-letni francuski hierarcha tłumaczy m.in. jak w praktyce wygląda francuski model rozdziału Kościoła od państwa, dlaczego Kościół stracił wieś, jakie są przyczyny popularności nurtu tradycjonalistycznego w tamtejszym Kościele, dlaczego kandydaci do kapłaństwa pochodzą głównie z zamożnych warstw społecznych, a także na czym polega dialog z muzułmanami.

Kard. Parolin w  legendarnym kościele św. Mikołaja w Kijowie Wiadomości
Kard. Parolin w legendarnym kościele św. Mikołaja w Kijowie

W czasie swego pobytu w Kijowie kard. Pietro Parolin odwiedził 22 lipca kościół św. Mikołaja. Jego zwrotu od ponad 20 lat domagają się wierni, jednak mimo obietnic władz Ukrainy kościół nadal pozostaje w rękach państwa. Watykański sekretarz stanu zapewnił parafian, że papież wie o ich problemach i ma nadzieję, że wkrótce będą znowu u siebie w tym pięknym kościele

Kościół wspomina dziś św. Brygidę Szwedzką, patronkę Europy Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Brygidę Szwedzką, patronkę Europy

23 lipca przypada liturgiczne święto św. Brygidy Szwedzkiej. W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją patronką Europy wraz ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Benedyktą od Krzyża (Edytą Stein). Za swoją patronkę uważa św. Brygidę także Szwecja.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wołanie o wytchnienie tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wołanie o wytchnienie

"Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was - wyrocznia Pana - zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie. Będziecie Mnie wzywać, zanosząc do Mnie swe modlitwy, a Ja was wysłucham. Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca" (Jr 29, 11-13).

Jezus przychodzi z „Ewangelią empatii” wideo
Jezus przychodzi z „Ewangelią empatii”

Wiele dawnych pewników jawi się w oczach dzisiejszego człowieka jako relatywne. I właśnie do takiego człowieka przychodzi Jezus ze swoją „Ewangelią empatii”. Wywraca stolik skostniałych ujęć teologicznych i ustami papieża Franciszka woła, by „wstać z kanapy”, wyruszyć w drogę, szukać Go – pisze ks. prof. Krzysztof Bardski, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 21 lipca.

Abp Galbas w Czernej: Nie musimy do Boga doskakiwać Wiadomości
Abp Galbas w Czernej: Nie musimy do Boga doskakiwać

‒ Weźmy Maryję nie tylko do swoich domów, ale bardziej do swojego życia ‒ mówił w Czernej abp Adrian Galbas, metropolita katowicki podczas XXVI Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej.

Papież na Anioł Pański: Strzeżmy się dyktatury działania! Wiadomości
Papież na Anioł Pański: Strzeżmy się dyktatury działania!

Nadmierny aktywizm może być wrogiem naszego życia i apostolstwa. Papież Franciszek przypomniał o tym w rozważaniu na Anioł Pański. Przestrzegł, by nie ulegać dyktaturze działania i zachęcił do zatrzymania się oraz szukania pośród codzienności wewnętrznej pustyni.

Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza.". Komentarz - o. Grzegorz Kluz OP.

Dzielę wasz ból i modlę o sprawiedliwy pokój. Kard. Parolin z wizytą w Odessie Wiadomości
"Dzielę wasz ból i modlę o sprawiedliwy pokój". Kard. Parolin z wizytą w Odessie

W drugim dniu swej wizyty na Ukrainie kard. Pietro Parolin odwiedził Odessę, leżącą nad Morzem Czarnym. Watykański sekretarz stanu spotkał się ze wspólnotą rzymskokatolicką, prawosławną i greckokatolicką. Odwiedził także port, o który trwały zaciekłe walki. „Dzielę wasz ból i waszą nadzieję; modlę się o sprawiedliwy pokój” - powiedział najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

Bp Skomarowski: kard. Parolin na Ukrainie to znak, że papież jest blisko nas Wiadomości
Bp Skomarowski: kard. Parolin na Ukrainie to znak, że papież jest blisko nas

Pięć dni, aby przynieść błogosławieństwo papieża i modlić się do Matki Bożej o zakończenie tragedii wojny. Wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina na Ukrainie, która rozpoczęła się wczoraj, a miejscowy Kościół katolicki obrządku łacińskiego świętuje, ponieważ, jak wyjaśnia przewodniczący Konferencji Biskupów Ukrainy, bp Witalij Skomarowski, obecność sekretarza stanu wyraża całą miłość, jaką papież darzy kraj Europy Wschodniej, który zawsze jest określany jako "męczennik", i całą nadzieję, że modlitwa złożona u stóp Matki Bożej w sanktuarium w Berdyczowie przyniesie łaskę pokoju.

Abp Marek Jędraszewski nadal będzie pełnił urząd metropolity krakowskiego Wiadomości
Abp Marek Jędraszewski nadal będzie pełnił urząd metropolity krakowskiego

Mając ufność, że Opatrzność Boża pozwoli nam się cieszyć darem jedności w dziele krzewienia wiary i wzajemnej miłości, zachęcam do modlitwy w intencji Papieża Franciszka i Kościoła Krakowskiego i serca Wam wszystkim błogosławię - napisał arcybiskup Marek Jędraszewski w liście do diecezjan, w którym poinformował, że mimo złożonej na ręce papieża rezygnacji, Franciszek poprosił obecnego krakowskiego arcybiskupa o dalsze pełnienie urzędu.

Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia Wiadomości
Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

W oknie życia przy Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże” w Mikołowie-Borowej Wsi zostawiono kilkudniową dziewczynkę. O wydarzeniu 18 lipca poinformowała Caritas Archidiecezji Katowickiej, która prowadzi placówkę.

Nieprzemijający fenomen pielgrzymowania na Jasną Górę Wiadomości
Nieprzemijający fenomen pielgrzymowania na Jasną Górę

Jedni wkładają dobre buty, a inni wybierają rower. Cel jeden – odbyć pielgrzymkę na Jasną Górę. Niektórzy wprost przyznają, że pielgrzymek unikali, ale „dali się namówić” Bogu i przyjaciołom. Są i tacy, którzy wybierają „duchową wędrówkę”. We wszystkich diecezjach w Polsce organizacja dużych pieszych pielgrzymek jest „dopięta na ostatni guzik”.

Wspólnoty Jerozolimskie potwierdziły zasadność oskarżeń wobec o. Delfieux Wiadomości
Wspólnoty Jerozolimskie potwierdziły zasadność oskarżeń wobec o. Delfieux

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie potwierdziły prawdziwość oskarżeń, jakie wobec ich założyciela o. Pierre’a-Marie Delfieux wysunęła Anne Mardon, która przed laty była w niej mniszką-eremitką.

Trudno odmówić takiej prośbie. Kard. Ryś wygłosił rekolekcje dla synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Wiadomości
"Trudno odmówić takiej prośbie". Kard. Ryś wygłosił rekolekcje dla synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Od 2 do 4 lipca br. kardynał Grzegorz Ryś przebywał na Ukrainie, gdzie poprowadził rekolekcje dla biskupów należących do Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Na spotkanie na Ukrainie zjechali biskupi z całego świata należący do Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, by nie tylko omówić sprawy związane z działalnością Kościoła, ale wspólnie się modlić i wysłuchać nauk rekolekcyjnych metropolity łódzkiego.

„Niech igrzyska olimpijskie będą czasem pokoju”. Papież pisze do arcybiskupa Paryża Wiadomości
„Niech igrzyska olimpijskie będą czasem pokoju”. Papież pisze do arcybiskupa Paryża

"Igrzyska Olimpijskie ze swej natury niosą pokój, a nie wojnę", stwierdza Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym na ręce arcybiskupa Paryża, Laurenta Urlicha. Arcybiskup przewodniczył dziś rano Mszy św. w paryskim kościele św. Magdaleny. W Mszy uczestniczyli przedstawiciele władz i świata sportu na tydzień przed uroczystym otwarciem Igrzysk Olimpijskich.

Odpust zupełny na Światowy Dzień Dziadków Wiadomości
Odpust zupełny na Światowy Dzień Dziadków

Penitencjaria Apostolska przyznała przywilej odpustu zupełnego osobom, które aktywnie włączą się w obchody IV Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka i odbywa się w ostatnią niedzielę lipca, blisko wspomnienia liturgicznego dziadków Jezusa Chrystusa - św. Anny i św. Joachima. W tym roku towarzyszą mu słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”.

KEP: Miesiąc abstynencji jest dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie Wiadomości
KEP: Miesiąc abstynencji jest dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie

W duchu odpowiedzialności za swoje życie, za szczęście bliskich i pomyślność naszej Ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji. Niech ten czas będzie sprawdzianem naszej wolności wewnętrznej i okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości – napisał przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski w Apelu na sierpień – miesiąc abstynencji 2024.

Niemiecki sąd uniewinnił farmaceutę, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” Wiadomości
Niemiecki sąd uniewinnił farmaceutę, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po”

Berliński farmaceuta, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” ze względu na przekonania religijne, został uznany za niewinnego. Andreas Kersten nie zgodził się na magazynowanie i handel tabletkami ze względu na wolność sumienia. Od 2018 r. Berlińska Izba Aptekarska prowadziła postępowanie przeciwko farmaceucie i ówczesnemu właścicielowi apteki Undine. W 2020 r. Berliński Sąd Administracyjny uniewinnił aptekarza, stwierdzając, że miał on prawo kierować się własnym sumieniem. Wyrok ten został zaskarżony przez Izbę. W 2024 r. sąd utrzymał jednak w mocy uniewinnienie Kerstena. W Niemczech jest to pierwszy wyrok, w którym sąd potwierdził prawo farmaceuty do wolności sumienia.

Jak podróżuje papież? Wiadomości
Jak podróżuje papież?

Papież Franciszek ma już na swoim koncie 44 podróże zagraniczne. We wrześniu odbędzie najdłuższą z dotychczasowym w czasie swego pontyfikatu. Chociaż cele się zmieniają, procedury podróży pozostają prawie niezmienione. Na pokładzie papieskiego samolotu jest zwykle m.in. grupa dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.

Emerytury
Stażowe