„Największa postać charyzmatyczna naszych czasów” – pisze o św. Ojcu Pio ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego, cytując kard. Giuseppe Siri. 23 września przypada wspomnienie św. Pio z Pietrelciny (1887-1968). Został beatyfikowany 2 maja 1999 r., a 16 czerwca 2002 r. kanonizowany przez św. Jana Pawła II. Jego relikwie znajdują się w kościele Santa Maria delle Grazie w San Giovanni Rotondo.
„Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana” – zachęcił papież Franciszek duchowieństwo, osoby konsekrowane i seminarzystów, z którymi spotkał się na modlitwie maryjnej w bazylice Notre Dame de la Garde (Matki Bożej Strażniczki) w Marsylii.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz metropolita warszawski podpisali dziś umowę o współprowadzeniu przez kolejne 10 lat Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczystość odbyła się w siedzibie muzeum na terenie Świątyni Opatrzności Bożej.
Papież Franciszek rozpoczął wizytę do Marsylii. Na lotnisku powitała go premier Francji Élisabeth Borne.
W nocy z 21 na 22 września zapaleniu uległy drzwi bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. – Drzwi uległy poważnym uszkodzeniom, a straty są szacowane na 60 tys. zł. Policja nie wyklucza podpalenia, czego oczywiście trudno nie łączyć z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zdarzenia na terenie tej parafii – powiedział dla KAI ks. Przemysław Lech, dyrektor Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej.
30 września br. papież Franciszek nadać ma godność kardynalską dwudziestu jeden duchownym, tymczasem krawcy w Rzymie, szyjący ubrania dla duchowieństwa, mają problemy związane z terminowym otrzymaniem czerwonego jedwabiu na szaty kardynalskie.
W imieniu Papieża Franciszka kard. Konrad Krajewski poświęci dziś we Lwowie dom dla matek z dziećmi oraz wielką jadłodajnię dla ubogich. „Ten dom jest symbolem tego, że można być dobrym nawet w czasach wojny! Możliwe jest budowanie dzieł Ewangelii dla ludzi w potrzebie, tak jak czynił to Jezus” - powiedział serwisowi Vatican News Jałmużnik Papieski. Po otwarciu domu, wraz z Nuncjuszem Apostolskim na Ukrainie, odwiedzi on żołnierzy przywiezionych z linii frontu i leczonych we Lwowie.
Jak odnajdują się katecheci we współpracy z parafią? Jak powinna wyglądać dobra homilia? Jakie jest miejsce liturgii w parafii? W jaki sposób poprzez parafię pokazywać ludziom, że Bóg jest blisko? – na te pytania odpowiadali uczestnicy sesji pt. „Parafia w perspektywie badań teologicznych”. Sesja odbyła się w ramach II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra” w Licheniu.
„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy (Instrumentum laboris) zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku.
W ostatnich dniach media obiegły informacje o skandalu obyczajowym, do którego dojść miało w jednej z dąbrowskich parafii. Na doniesienia zareagowała diecezja sosnowiecka, która opublikowała w tej sprawie oficjalny komunikat.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki skrytykował stanowisko Watykanu w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Równe traktowanie agresora i ofiary jest błędem - powiedział abp Gądecki w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego "Die Tagespost". "Wydaje się, że jest to powtórzenie błędów watykańskiej tzw. Ostpolitik z czasów komunizmu" - zaznaczył.
Autor pierwszej Ewangelii, zanim został apostołem był celnikiem i pobierał podatki na rzecz Rzymian – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 21 września obchodzimy święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty. Zginął śmiercią męczeńską około 60 roku prawdopodobnie w Etiopii lub Persji. Jego relikwie znajdują się we włoskim Salerno. Jest patronem celników, urzędników skarbowych, policji finansowej oraz bankierów.
Opowiadanie się po stronie życia, zabieganie o ochronę praw rodziny i zaangażowanie na rzecz pokoju to niektóre z zasad zawartych w „Vademecum wyborczym katolika”. Dokument Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski został opublikowany 21 września, w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych.
Mimo że od silnego trzęsienia ziemi w Maroku minęło już 12 dni, nadal z wielkim zaangażowaniem pracują służby mundurowe, miejscowe władze i organizacje humanitarne. Wiele osób straciło wszystko - powiedział katolicki arcybiskup Rabatu kard. Cristóbal López Romero w wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego "Avvenire". Jako przykład wymienił mężczyznę, który stracił pod gruzami żonę i pięcioro dzieci. Purpurat, będący zarazem przewodniczącym Caritas Maroka, podziękował za okazywaną solidarność, dodając, że potrzebna jest jeszcze ogromna pomoc, by dotknięty kataklizmem region został odbudowany.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego "Die Tagespost" ponownie krytycznie odniósł się do niemieckiej „drogi synodalnej”.
Dokument w formie vademecum na temat zasad, jakimi powinni kierować się katolicy, zarówno jako wyborcy, jak i kandydujący politycy, przygotuje w najbliższych dniach w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych Rada Episkopatu Polski ds. Społecznych. Rada poświęciła temu zagadnieniu środowe spotkanie w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.
W 60 lat po kryzysie kubańskim z 1962 roku świat znajduje się ponownie na krawędzi wojny atomowej, uważa papież Franciszek.
Św. Andrzej Kim Taegon – pierwszy koreański kapłan, oraz towarzysze – pierwsi od czasów średniowiecza święci kanonizowani poza Rzymem – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 20 września przypada wspomnienie męczenników koreańskich. Zostali kanonizowani 6 maja 1984 r. przez św. Jana Pawła II. Relikwie św. Andrzeja Kim Taegona znajdują się w sanktuarium Mirinae w diecezji Suwon, zaś pozostałych męczenników w innych miejscach. Św. Andrzej Kim Taegon jest patronem kleru koreańskiego.
Spotkanie w Gdańsku było bardzo wartościowe. Prelegenci pokazali, że warto czynić dobro dla swojej rodziny i innych. Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować – powiedział Family News Service delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, jeden z prelegentów VI Światowego Kongresu Rodzin Polskich i Polonijnych. Wydarzenie odbyło się w Gdańsku w dniach 15-17 września i zgromadziło ok. 500 Polaków z 28 krajów świata.
W dniach 12–13 września w Sieradzu odbył się I Kongres Ducha Pracy Ludzkiej. Wydarzenie inspirowane życiem, działalnością, a przede wszystkim słowem błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, które są aktualne po dziś dzień w kontekście świata pracy i spraw społecznych. Jego dzieło „Duch pracy ludzkiej” było punktem odniesienia do dyskusji prowadzonych podczas Kongresu.