Młodzi wyznawcy różnych religii i przedstawiciele Kościoła z 30 krajów chcą w tym tygodniu ułożyć „mozaikę nadziei” we francuskim mieście portowym Marsylia. Papież Franciszek zakończy III Spotkanie Śródziemnomorskie Mszą Świętą w ramach dwudniowej wizyty duszpasterskiej w najbliższy piątek i sobotę. „Nadzieja i braterstwo” – oto istota dni Les Rencontres Méditerranéennes (MED23) w Marsylii, które odbywają się w dniach 16-24 września 2023 r.
„Biskupie Bätzing, wzywam Ekscelencję do zaprzestania, w imię lepszej wiedzy, głoszenia fałszywych twierdzeń na temat Benedykta XVI i do przeproszenia za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat papieża Niemca” – zaapelował Peter Seewald. Biograf papieża Josepha Ratznigera/Benedykta XVI skomentował dla niemieckojęzycznego portalu kath.net krytykę pod adresem papieża-seniora Benedykta XVI ze strony przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Bp Georg Bätzing powiedział kilka dni temu w wywiadzie, że Benedykt XVI powinien był przeprosić ofiary nadużyć seksualnych ze strony księży. W komentarzu Seewald zaznaczył: „Bp Bätzing jest skłonny naginać prawdę”.
W Marsylii trwa szczyt śródziemnomorski. W piątek do jego uczestników dołączy Papież Franciszek. W spotkaniu biorą udział biskupi i burmistrzowie z 20 krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, a także przedstawiciele Afryki Subsaharyjskiej, której trudna sytuacja generuje śmiercionośny kryzys migracyjny w regionie. Kard. Jean-Marc Aveline, który jest gospodarzem spotkania, podkreśla, że obecna sytuacja jest wielkim wyzwaniem nie tylko dla społeczeństwa, ale i dla Kościoła.
Rosyjski ostrzał magazynu Caritas-Spes Ukraina we Lwowie zniszczył 300 ton materiałów i pojazdów humanitarnych. Budynek z całym wyposażeniem spłonął doszczętnie. Do zdarzenia doszło we wtorek 19 września około 5:00 rano.
Święty, który nie może doczekać się zmartwychwstania – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 19 września wspominamy św. Januarego (zm. 305), biskupa i męczennika, z którym związany jest tzw. „cud krwi”. Jego relikwie znajdują się w katedrze Wniebowzięcia NMP w Neapolu, nazywanej także katedrą św. Januarego. Jest patronem Neapolu, chroni przed głodem, wojną, zarazą i wybuchami wulkanu.
„Nakłońcie wasze ucho i przyjdźcie do Mnie, posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie” (Iz 55, 3).
Kluczem do zrozumienia odpowiedzi Jezusa na pytanie Piotra o limit przebaczenia jest przypowieść o litościwym królu i nielitościwym dłużniku. Jezus ukazuje zupełnie nowy wymiar podejścia do prawa, rzeczywistość, w której doświadczając bezgranicznego miłosierdzia Boga i naśladując je wobec braci, stajemy się do Niego podobni – pisze ks. Benedetto Di Bitonto z Wikariatu św. Jakuba katolików języka hebrajskiego w Izraelu, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 17 września.
„Bez przebaczenia nie ma bowiem nadziei, bez przebaczenia nie ma pokoju. Przebaczenie jest tlenem, który oczyszcza powietrze skażone nienawiścią, jest środkiem zaradczym leczącym trucizny urazy, jest sposobem na rozładowanie gniewu i uleczenie wielu chorób serca, które zanieczyszczają społeczeństwo” – powiedział Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie.
"Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy". Komentarz - o. Dominik Zarychta OP.
W jednej z zewnętrznych nisz Bazyliki św. Piotra pojawiła się nowa figura. Przestawia ona św. Andrzeja Kim, pierwszego koreańskiego kapłana. Poniósł on śmierć w czasie prześladowań Kościoła w połowie XIX w. Szacuje się, że za wiarę zginęło wówczas ponad 10 tys. koreańskich katolików. 103 z nich zostało zaliczonych w poczet świętych przez Jana Pawła II w 1984 r.
Watykańska misja cieszy się dużym zainteresowaniem chińskiego rządu - zapewnił kard. Matto Zuppi w wywiadzie dla programu informacyjnego włoskiej telewizji katolickiej Tg2000, 15 września, po powrocie do Włoch jako papieski wysłannik do Pekinu. "Czy istnieje zaangażowanie ze strony Pekinu? Wszyscy muszą dążyć w tym samym kierunku, którym musi być znalezienie klucza do sprawiedliwego i bezpiecznego pokoju" - zaznaczył.
W dniach 12-14 września obradowała w Santa Cruz w środkowo-wschodniej Boliwii komisja ds. obrządku amazońskiego, powołana w ub.r. przez Konferencję Kościelną dla Amazonii (CEAMA), która sama jest młodą strukturą, powstałą formalnie 29 czerwca 2020.
“Izrael znalazł się w bardzo trudnej sytuacji i jest bardzo głęboko podzielony w różnych grupach społecznych. Często się też mówi teraz o podziale na różne plemiona. Napięcia, które pojawiły się również wobec chrześcijan wpisują w logikę wykluczenia. Muszę przyznać, że wobec tego rząd izraelski nie reagował. Zdecydowana większość społeczeństwa izraelskiego, instytucje, prezydent, przewodniczący Knesetu, szef policji zajęli bardzo jasne stanowisko w tej sprawie, udzielając poparcia, chęci włączenia się w pomoc, żeby zrozumieć to zjawisko i spróbować je ograniczyć” - powiedział w rozmowie z KAI kardynał-nominat Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy.
Marzy mi się komunikacja kościelna, która „w centrum stawiałaby relację z Bogiem i z bliźnim, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym, i która umiałaby raczej rozpalać płomień wiary, niż chronić popioły autoreferencyjnej tożsamości” – napisał papież Franciszek w orędziu z okazji 57. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. W dokumencie, zatytułowanym „Mówić z sercem. «Prawdziwie w miłości»”, wskazał, że „nie powinniśmy obawiać się głoszenia prawdy, nawet jeśli jest czasem niewygodna, ale czynienia tego bez miłości, bez serca”. W Kościele w Polsce ten Dzień jest obchodzony w trzecią niedzielę września.
– Ten krzyż będzie mówił wszystkim zdążającym na szczyt o miłości Chrystusa do nas. Będzie mówił, kim jest człowiek w oczach Bożych. Będzie wzywał do tego, abyśmy stawali się rzeczywiście dobrymi, Bożymi dziećmi, które z ufnością za Chrystusem zdążają i każdego dnia odczuwają błogosławioną obecność Matki Najświętszej – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie poświęcenia krzyża pod Gubałówką w Zakopanem.
Prezydent Francji Emmanuel Macron broni swej decyzji o udziale w Mszy św., którą papież Franciszek odprawi 23 września w Marsylii. Zapowiedź jego obecności wywołała falę krytyki ze strony polityków lewicy, którzy powoływali się na świecki charakter francuskiego państwa i jego neutralność wobec religii.
Na włoskiej Lampedusie rozgrywa się kolejny dramat. Nigdy wcześniej tak wielu migrantów nie przybyło na wyspę w tak krótkim czasie. Obecnie jest ich dwa razy więcej niż mieszkańców. „Jesteśmy świadkami prawdziwej apokalipsy, migranci z Afryki nie mają nawet gdzie przyłożyć głowy, sytuacja sanitarna staje się dramatyczna” – mówi Radiu Watykańskiemu miejscowy proboszcz. Ks. Carmelo Rizzo podkreśla, że miejscowa ludność nie ma już sił, by ten nierozwiązany od lat problem cały czas brać na siebie.
Abp Michel Aupetit, były arcybiskup Paryża, zostały oczyszczony z zarzutów o agresję seksualną. Prokuratura zamknęła dochodzenie, ponieważ nie stwierdzono popełnienia przestępstwa.
Rosz Haszana, czyli dosłownie „głowa roku”, jest pierwszym dniem nowego żydowskiego roku. Żydzi tego dnia podczas uroczystej kolacji chałkę i jabłka maczają w miodzie, co jest symbolem Bożego błogosławieństwa oraz pragnienia, by nadchodzący rok był również wypełniony słodyczą – o żydowskich tradycjach noworocznych w pierwszym dniu 5784 roku opowiada Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektorka starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie.
To, co jawi się jako zagrożenie, może być szansą. Trudności w komunikacji rodziców z dziećmi przepracowane mogą prowadzić do pogłębienia ich relacji i świadomego budowania więzi rodzinnych – podkreśliła w rozmowie z Family News Service dr Renata Pomarańska, nauczyciel akademicki i ekspert KUL ds. rodziny, która poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży podczas Kongresu Rodzin Polskich i Polonijnych w Gdańsku, który odbędzie się w dniach 15-17 września br.