tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Dary odkładane na półkę

„Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30).

Kard. Parolin o Franciszku: przedstawiamy mu tylko najważniejsze kwestie, by go nie męczyć Wiadomości
Kard. Parolin o Franciszku: przedstawiamy mu tylko najważniejsze kwestie, by go nie męczyć

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, w rozmowie z dziennikarzami podzielił się planami Stolicy Apostolskiej co do czasu rekonwalescencji Franciszka zaleconego mu przez lekarzy z Kliniki Gemelli.

[wywiad]  Podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia o 30. rocznicy encykliki Evangelium Vitae i Janie Pawle II Wiadomości
[wywiad] Podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia o 30. rocznicy encykliki "Evangelium Vitae" i Janie Pawle II

- Św. Jan Paweł II dostrzegał, że poważne formy naruszania życia najsłabszych są w rzeczywistości wyrazem perwersyjnej idei wolności, która zamienia zbrodnię w prawo – mówi Gabriella Gambino, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Podkreśla, że nadszedł czas, by Kościół zbudował prawdziwe duszpasterstwo życia ludzkiego.

Prof. Alfieri z kliniki Gemelli: papież Franciszek mógł umrzeć Wiadomości
Prof. Alfieri z kliniki Gemelli: papież Franciszek mógł umrzeć

Szef zespołu medycznego, który leczył papieża Franciszka w rzymskiej klinice Gemelli, ujawnił szczegóły walki 88-letniego Ojca Świętego o przetrwanie. Najgorszym momentem było to, gdy 28 lutego papież nie mógł już oddychać 28, powiedział chirurg Sergio Alfieri w wywiadzie dla włoskiej gazety „Corriere della Sera”.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. Jak podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego? Wiadomości
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. Jak podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego?

25 marca przeżywany jest Dzień Świętości Życia. To okazja do przyjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jak to zrobić i z czym wiąże się takie zobowiązanie?

Problem molestowania duchownych? Parafianka skazana za nękanie proboszcza Wiadomości
Problem molestowania duchownych? Parafianka skazana za nękanie proboszcza

Parafianka została skazana za prześladowanie proboszcza. Portal „Tribune chrétienne” pisze o szerszym problemie w tej materii.

Ramadanowy iftar w katolickim kościele w Molenbeek Wiadomości
Ramadanowy iftar w katolickim kościele w Molenbeek

Iftar, czyli pierwszy posiłek, którzy muzułmanie spożywają w czasie ramadanu, mający miejsce po zachodzie słońca, był celebrowany w katolickim kościele w Molenbeek w Belgii.

KUL przybliża przemilczane historie Polaków ratujących Żydów Wiadomości
KUL przybliża przemilczane historie Polaków ratujących Żydów

- Bardzo niewiele się mówi za granicą o Polakach ratujących Żydów – stwierdziła Manuela Tulli, watykanistka, dziennikarka agencji informacyjnej Ansa podczas briefingu w Lublinie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który został zorganizowany przez Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wiadomości
Największy z rodu Polaków – świadectwo świętości, które przetrwa próbę czasu

Święty Jan Paweł II – człowiek, którego życie i pontyfikat zmieniły bieg historii, wciąż pozostaje symbolem nadziei, pokoju i jedności. Był papieżem niezwykłym, nie tylko ze względu na swoją funkcję, ale przede wszystkim przez charyzmat, który przyciągał miliony ludzi. Jego świętość i wielkość wyczuwało się instynktownie – padając na kolana przed nim, ludzie okazywali mu szacunek i wdzięczność. Dziś, gdy jego postać jest atakowana, tym bardziej warto przypominać, kim naprawdę był.

Prymas zatwierdził Litanię do św. Radzyma Gaudentego. Kim był pierwszy arcybiskup gnieźnieński? Wiadomości
Prymas zatwierdził Litanię do św. Radzyma Gaudentego. Kim był pierwszy arcybiskup gnieźnieński?

Prymas Polski abp Wojciech Polak zatwierdził Litanię do św. Radzyma Gaudentego. W obecnym roku ma to szczególną wymowę, przypada bowiem 1025. rocznica powstania archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, których Radzym Gaudenty był pierwszym pasterzem.

Rekolekcje wielkopostne Ostatni tydzień życia. Odcinek 3 - Czy Jezus wybaczył Judaszowi? [video] wideo
Rekolekcje wielkopostne "Ostatni tydzień życia". Odcinek 3 - Czy Jezus wybaczył Judaszowi? [video]

W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.

Papież opuścił szpital i powrócił do Watykanu Wiadomości
Papież opuścił szpital i powrócił do Watykanu

O 12.02 papież Franciszek wyjrzał z małego balkonu na drugim piętrze szpitala Gemelli, gdzie z powodu zapalenia płuc był hospitalizowany przez prawie 40 dni. Na wózku inwalidzkim podwieziono go do otwartego okna, skąd gestami dłoni i uniesionym palcem pozdrowił tłum. W drodze do Watykanu Franciszek zatrzymał się przy bazylice Santa Maria Maggiore.

Franciszek z balkonu Kliniki Gemelli: dziękuję! Wiadomości
Franciszek z balkonu Kliniki Gemelli: dziękuję!

W niedzielne południe Ojciec Święty z balkonu szpitala podziękował wszystkim za wsparcie i modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa.

Ewangelia na III Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video]

Przypowieść o nieurodzajnym figowcu. Komentarz - o. Radosław Więcławek OP.

Plac św. Piotra symbolem otwartych ramion Kościoła [video] Wiadomości
Plac św. Piotra symbolem otwartych ramion Kościoła [video]

Plac, który dziś jest główną i jedyną swobodnie dostępną przestrzenią Państwa Watykańskiego, nawiązuje do tradycji atriów wczesnochrześcijańskich bazylik. Bernini zaprojektował go we współpracy z papieżem Aleksandrem VII. Od początku miał być symbolem otwartych ramion Kościoła matki.

„Pozbawione skrupułów pogwałcenie zawieszenia broni”. Pax Christi potępia działania Izraela Wiadomości
„Pozbawione skrupułów pogwałcenie zawieszenia broni”. Pax Christi potępia działania Izraela

Międzynarodowy ruch pokojowy Pax Christi stanowczo potępił ofensywę lądową i powietrzną armii izraelskiej w Strefie Gazy. Jak głosi oświadczenie Pax Christi International opublikowane 21 marca, ataki te stanowiły naruszenie i „pozbawione skrupułów pogwałcenie zawieszenia broni”.

Wiadomości
Kard. Parolin: trzeba pilnie chronić dzieci przed zagrożeniami sztucznej inteligencji

Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin wystąpił podczas międzynarodowej konferencji nt. sztucznej inteligencji i dzieci, który trwa w Watykanie. Zaapelował do instytucji państwowych, społecznych i religijnych o współpracę „w celu zastanowienia się nad regulacjami etycznymi i strukturami zarządzania, a także nad przejrzystością danych oraz polityką, skupiającą się na dzieciach”.

Wiadomości
Bp Mendyk wygrał z Gazetą Wyborczą w procesie o zniesławienie. Wyrok jest prawomocny

Bp Marek Mendyk wygrał proces z Gazetą Wyborczą o zniesławienie. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji, w którym stwierdzono, że publikacje na temat duchownego, w którym zarzucano mu molestowanie seksualne małoletniego, naruszyły dobra osobiste biskupa.

Watykańskie medytacje na Wielki Post: Jezus daje pierwszeństwo tym, którzy są słabi, cierpią lub grzeszą Wiadomości
Watykańskie medytacje na Wielki Post: Jezus daje pierwszeństwo tym, którzy są słabi, cierpią lub grzeszą

Rozpoczynając swoją posługę uzdrawiania i zbawienia od dołu, w wodach naszego kruchego człowieczeństwa, Jezus chciał uczynić współczucie kamieniem węgielnym radykalnie nowej ludzkości - wskazał o. Roberto Pasolini OFMCap, w pierwszej nauce wielkopostnej. - Serdecznie pozdrawiamy Ojca Świętego, który nie może być jeszcze z nami – mamy nadzieję, że wkrótce będzie – i nadal zapewniamy go o naszych modlitwach - powiedział na rozpoczęcie kaznodzieja Domu Papieskiego.

Bóg patrzy na świat oczami osób z zespołem Downa. Bp Włodarczyk na Światowy Dzień Zespołu Downa Wiadomości
"Bóg patrzy na świat oczami osób z zespołem Downa". Bp Włodarczyk na Światowy Dzień Zespołu Downa

- Osoby z dodatkowym chromosomem otwierają nam oczy na inny świat. Na to, że miłość może być bezgraniczna i bezinteresowna. Pokazują, jak spotykać się z ludźmi, przełamywać dystans – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa.

Emerytury
Stażowe