Wiadomości
Abp Galbas w Sejmie: Kościół powinien z pasją angażować się w politykę

Kościół powinien angażować się w politykę, bo ma prawo być w niej obecny. Mało tego, powinien to robić z wielką pasją, nie tyle poprzez biskupów, a poprzez Was, aktywnych, świeckich członków Kościoła, o których poglądach wiedzieli wasi wyborcy - powiedział metropolita warszawski abp Adrian Galbas do posłów i senatorów w czasie Mszy św. sprawowanej w kaplicy sejmowej przed spotkaniem opłatkowym parlamentarzystów.

Wiadomości
"Modlitwa robieniem miejsca dla Jezusa". Prezydium KEP na Mszy św. przy grobie Jana Pawła II

Jesteśmy tutaj przy ołtarzu św. Jana Pawła II, który uczył o wielkości i godności człowieka, nie tylko naturalnej, ale też mówił o wielkości człowieka w tym wymiarze wiary, odniesienia do Pana Boga, wymiarze nadprzyrodzonym – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun w czasie Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Eucharystii przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Kard. Ryś: cieszę się, że znam ludzi, których życie można przeczytać z Ewangelią w ręku Wiadomości
Kard. Ryś: cieszę się, że znam ludzi, których życie można "przeczytać" z Ewangelią w ręku

Cieszę się, że znam ludzi, których życie można "przeczytać" z Ewangelią w ręku. Ewangelia nie tylko uzasadnia to, co oni robią, ale i rozjaśnia sens ich działania. Wtedy widzimy, że to ich działanie jest i nam jakoś zadane - powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas zorganizowanej w środę przez KAI i Wydawnictwo Święty Wojciech Dom Medialny prezentacji książki „Drogi współczucia" autorstwa Małgorzaty Bilskiej i metropolity łódzkiego.

Droga - rekolekcje adwentowe głoszone przez ks. Olszewskiego. Odcinek 4 wideo
"Droga" - rekolekcje adwentowe głoszone przez ks. Olszewskiego. Odcinek 4

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w tym roku, gdy ks. Michał Olszewski SCJ przez wiele miesięcy przebywał w areszcie, postanowiliśmy przypomnieć rekolekcje adwentowe głoszone przez tego kapłana w 2020 roku. Objęte były one wówczas naszym patronatem medialnym i głoszone w okresie pandemii koronawirusa, odwołują się więc do kwestii odosobnienia i tęsknoty za drugim człowiekiem. Sądzimy jednak, że nauka ta jest aktualna w odniesieniu do izolacji, w jaką potrafią popadać nasze serca, a także w pewnym sensie prorocza w stosunku do odbytego przez duchownego aresztu.

Dokument Końcowy Synodu dostępny już po polsku Wiadomości
Dokument Końcowy Synodu dostępny już po polsku

Oficjalne polskie tłumaczenie Dokumentu Końcowego Synodu zostało opublikowane na stronie www.synod.va. Wraz z dokumentem jest także Nota towarzysząca Ojca Świętego Franciszka z 24 listopada br. Dotąd dokument został przetłumaczony z oryginału włoskiego także na angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, portugalski i węgierski.

Episkopat do wiernych: niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia Wiadomości
Episkopat do wiernych: niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia

„Rodzina miejscem uczenia się nadziei” - to tytuł listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji święta Świętej Rodziny, które przypada w tym roku 29 grudnia. Biskupi życzą w nim, aby Rok Jubileuszowy 2025 był dla wszystkich czasem łaski, nadziei i przebaczenia.

„Jezus Chrystus naszą nadzieją”. Papież rozpoczął dziś katechezy na Jubileusz 2025 Wiadomości
„Jezus Chrystus naszą nadzieją”. Papież rozpoczął dziś katechezy na Jubileusz 2025

Papież rozpoczął nowy cykl katechez środowych, które będą trwały przez cały Rok Jubileuszowy. Ich tematem jest: „Jezus Chrystus naszą nadzieją”, bo jak podkreślił Franciszek, to On jest celem naszego pielgrzymowania i On sam jest drogą, szlakiem, który trzeba przebyć. Dzisiejsza katecheza była poświęcona rodowodowi Jezusa.

Bp Zieliński o aferze wokół Domu Miłosierdzia: Mnie na tym ringu nie ma wideo
Bp Zieliński o aferze wokół Domu Miłosierdzia: Mnie na tym ringu nie ma

- Jest ring, na którym chce się postawić dwie walczące ze sobą strony. Proszę Państwa, mnie na tym ringu nie ma. Ja, jako biskup, postawiłem po prostu pewne warunki. Reszta, to są narracje – powiedział bp Zbigniew Zieliński dziennikarzom w sprawie Domu Miłosierdzia.

Modlitwa przed Bramą Stoczni w rocznicę szczecińskiego Grudnia ‘70 Wiadomości
Modlitwa przed Bramą Stoczni w rocznicę szczecińskiego Grudnia ‘70

Obchody 54. rocznicy robotniczych protestów w Szczecinie z 1970 r. odbyły się we wtorek 17 grudnia. W wyniku starć na ulicach miasta zginęło 16 osób. Tradycyjnie, rocznicowe obchody zgromadziły świadków tamtych wydarzeń, rodziny ofiar oraz mieszkańców Szczecina na wspólnej modlitwie. Mszy św. w parafii św. Stanisława Kostki przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.

Wiadomości
Azerbejdżan: Abp Gallager na poświęceniu kamienia węgielnego pod kościół Jana Pawła II

W Baku, stolicy Azerbejdżanu, poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła. W uroczystości uczestniczył abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi.

wideo
[Nasz patronat] „Zadbaj o dziś”. Rekolekcje adwentowe na podstawie słowa ks. Pawlukiewicza. Odc. 3

Wraz z początkiem Adwentu objęliśmy patronatem rekolekcje głoszone przez przyjaciela ks. Piotra Pawlukiewicza, w których ks. Jerzy Jastrzębski czerpie inspiracje z bogatego dorobku kaznodziejskiego i publicystycznego zmarłego przed czterema laty legendarnego kapłana.

Udaremniono dwie próby zamachów na Franciszka. Papież opisuje to w swojej nowej autobiografii Wiadomości
Udaremniono dwie próby zamachów na Franciszka. Papież opisuje to w swojej nowej autobiografii

W mającej się niedługo ukazać autobiografii papieża, Franciszek opisuje m.in. kwestie dwóch udaremnionych przez iracką policję prób zamachów na jego życie.

Wiadomości
Urodziny Franciszka. Papież kończy dziś 88 lat

17 grudnia przypada rocznica urodzin papieża Franciszka. Zwierzchnik Kościoła katolickiego kończy dziś 88 lat. Od października br. Franciszek jest drugim najstarszym papieżem w historii Kościoła.

Na uroczystości Matki Bożej z Guadalupe do sanktuarium przybyło 13 mln pielgrzymów Wiadomości
Na uroczystości Matki Bożej z Guadalupe do sanktuarium przybyło 13 mln pielgrzymów

Stolica Meksyku ustanowiła nowy rekord pielgrzymkowy podczas obchodów święta Matki Bożej z Guadalupe, które zakończyły się w niedzielę 15 grudnia. Jak wynika z opublikowanego dziś raportu władz miejskich na temat operacji bezpieczeństwa „Operativo Basilica 2024”, w dniach 6-15 grudnia do bazyliki w Mieście Meksyk przybyło około 13 milionów wiernych.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Zmysły w służbie wiary tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Zmysły w służbie wiary

„Znamy już wymowę tej woskowej kolumny, którą na chwałę Boga zapalił jasny płomień. Chociaż dzieli się on użyczając światła, nie doznaje jednak uszczerbku, żywi się bowiem strugami wosku, który dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła” (Exsultet).

Dobroczynność i życzliwość - zasady ważne dla chrześcijan i żydów [video] wideo
Dobroczynność i życzliwość - zasady ważne dla chrześcijan i żydów [video]

Jan odpowiada, dając praktyczne porady, które podkreślają podstawowe żydowskie zasady tzedakah [dobroczynność] i Chesed [życzliwość], które postrzegają dzielenie się nie tylko jako możliwą działalność charytatywną, ale raczej jako moralny obowiązek – pisze Oded Peles, rabin konserwatywnej kongregacji Shevet Achim w Jerozolimie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 15 grudnia.

[wywiad] Abp Guzdek: Synodalność to nic innego jak normalność! Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół Wiadomości
[wywiad] Abp Guzdek: Synodalność to nic innego jak normalność! Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół

- Synodalność to nic innego jak normalność – tłumaczy w rozmowie z KAI abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. Podkreśla, że wszyscy, bez wyjątku, księża i świeccy, od chrztu świętego jesteśmy odpowiedzialni za Kościół w każdym jego wymiarze, a zwłaszcza za dzieło ewangelizacji. Kreśli przyszłość Kościoła w Polsce w sytuacji nacisku prądów sekularyzacyjnych i spadających powołań kapłańskich. - Podkreśla, że Podlasie jest miejscem współistnienia różnych kultur i religii. Żyją tutaj razem katolicy, grekokatolicy, prawosławni, grupy przedstawicieli Kościoła reformowanego oraz islamu. A współpraca, pomimo różnic, jest bardzo dobra. - Pytany o relacje miedzy wiarą a polityką, deklaruje, że „ci, którzy uwierzyli i praktykowali związek tronu z ołtarzem, powinni zrobić sobie dokładny rachunek sumienia i uznać, że zbłądzili”. Mówi też o niełatwej roli jaką Kościół odgrywa przy granicy polsko-białoruskiej., stwierdzając, że "Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej był i jest sprawdzianem autentyczności naszej wiary".

Ewangelia na III Niedzielę Adwentu (Niedziela Gaudete) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Adwentu (Niedziela Gaudete) z komentarzem [video]

Niedziela Gaudete - radujcie się!. Komentarz - ks. Marek Studenski.

Papież na Korsyce. Kongres pobożności ludowej: odkrywanie korzeni wiary i zaangażowania Wiadomości
Papież na Korsyce. Kongres pobożności ludowej: odkrywanie korzeni wiary i zaangażowania

- Mam nadzieję, że ten Kongres o pobożności ludowej pomoże wam odkryć na nowo korzenie waszej wiary i pobudzi was do odnowionego zaangażowania w Kościele i społeczeństwie obywatelskim, w służbie Ewangelii i dla dobra wspólnego wszystkich obywateli – powiedział papież na zakończenie tego wydarzenia odbywającego się w Ajaccio na Korsyce.

Kościół wspomina dziś św. Jana od Krzyża, mistyka i doktora Kościoła Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Jana od Krzyża, mistyka i doktora Kościoła

Dziś Kościół obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła, mistyka, karmelity, jednego z największych poetów lirycznych literatury hiszpańskiej. Łączyła go przyjaźń ze świętą Teresą z Ávili, z którą otworzył pierwszy dom karmelitów bosych.

Emerytury
Stażowe