20 stycznia ma się ukazać we Włoszech zbiór kilkunastu tekstów, w tym niektórych dotąd niepublikowanych, w którym zebrano ostatnie refleksje teologiczne Benedykta XVI na temat celibatu kapłańskiego, dialogu islamsko-chrześcijańskiego czy nietolerancji wobec religii katolickiej – poinformowało wydawnictwo Mondadori. Większość tekstów powstała ok. 2018 r., ostatni w 2022 r. Książka nosi tytuł „Che cos'è il cristianesimo. Quasi un testamento spirituale” – „Duchowy prawie-testament”.
Przywykliśmy kojarzyć środowisko polskiego show-biznesu ze światopoglądem lewicowym, nie zawsze jest to jednak zgodne z prawdą. Członek i współzałożyciel znanego w całej Polsce Kabaretu Młodych Panów otwarcie przyznaje się do wiary, przyznaje także, iż u początków dorosłego życia był zakonnikiem.
Komunistyczna Korea Północna na pierwszym i Indie na ostatnim a między nimi osiem krajów muzułmańskich – oto pierwsza dziesiątka państw najbardziej wrogich chrześcijanom. Takie dane przynosi najnowszy Światowy Indeks Prześladowań, ogłaszany od 30 lat przez międzynarodową organizację obrony prześladowanych chrześcijan „Open Doors”. W sumie w 50 krajach, które uwzględnia raport, mieszka, według wyliczeń organizacji, ok. 760 mln chrześcijan, z których pond 360 mln pada ofiarami skrajnych bądź co najmniej bardzo poważnych prześladowań. Tylko w okresie od 1 października 2021 do 30 września 2022 zostało zamordowanych co najmniej 5.621 wyznawców Chrystusa z powodu ich wiary.
- Chodzi dosłownie o to, by życie uratować, by uratować człowieka, przywrócić to, co zostało w nim podeptane i zniszczone, co padło ofiarą przestępcy - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do szkolących się w Gnieźnie delegatów i delegatek zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Jeśli najmłodsi nie dostaną od nas do ręki książki, to ktoś inny poda im karabin - mówi ks. prof. Waldemar Cisło dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przypomina papieską intencję modlitewną na styczeń 2023 roku, która mówi o roli wychowawców.
W poniedziałek wieczorem w domu spokojnej starości w Tulonie, na południu Francji zmarła w wieku 118 lat siostra André. Była nauczycielką i pielęgniarką, urodziła się w 1904 roku w regionie Gard we Francji. Była najstarszą kobietą we Francji i zarazem najstarszą odnotowaną osobą żyjącą na świecie.
Do pasterskiej gorliwości kapłanów i troski o osoby oddalające się od Kościoła zachęcił papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
„Nasz Ojciec w niebie tylko o to prosi, żebyśmy się nawzajem kochali i przyjaźnili” - mówił w Siedlcach rabin Boaz Pash z Jerozolimy, gość specjalny centralnych obchodów XXVI Dnia Judaizmu. Wykład rabina skierowany był zwłaszcza do katechetów i liderów wspólnot.
Pod hasłem "Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości" (por. Iz 1,17) w dniach od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zgodnie z tradycją, wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów. Nabożeństwo centralne tegorocznego Tygodnia odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia, o godz. 15.00 w archikatedrze lubelskiej.
„Jedynym sposobem na pokonanie mafii jest odebranie jej gruntu, którym jest oferowanie pracy młodym ludziom” - uważa biskup Giuseppe Marciante z Cefalù na Sycylii.
Dokument roboczy fazy kontynentalnej Synodu Biskupów zatytułowany „Rozszerz przestrzeń twego namiotu” wymaga od biskupów sporej pracy w obronie wiary Kościoła – stwierdził zmarły 10 stycznia kardynał George Pell. Jego napisany krótko przed śmiercią artykuł został opublikowany 11 stycznia przez brytyjski tygodnik „Spectator”.
Wspólna modlitwa w miejscu, gdzie stała synagoga spalona przez Niemców w 1939 r., przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 tys. siedleckich Żydów w czasie II wojny światowej, była pierwszym punktem XXVI Dnia Judaizmu. Tegoroczne wydarzenia odbywa się w Siedlcach, a jego hasłem są słowa: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14).
Co najmniej 17 osób zginęło, a około dwudziestu odniosło poważne ranny w dzisiejszą niedzielę, 15 stycznia, kiedy domowej roboty bomba eksplodowała w kościele zielonoświątkowców w gminie Kasindi-Lubirigha (Północne Kiwu), mieście położony w pobliżu granicy Demokratycznej Republiki Konga z Ugandą położonym 90 kilometrów na północny wschód od miasta Beni.
„Ty zaś, Panie, znasz mnie, patrzysz na mnie, badasz moje serce, ono jest z Tobą” (Jr 12, 3).
Na potrzebę uwolnienie się od przywiązań własnego ego i umiejętności ustąpienia w odpowiednim momencie wskazał 15 stycznia papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Ojciec Święty nawiązał do czytanego w II niedzielę zwykłą roku A fragmentu Ewangelii (J 1, 29-34), ukazującego Jana Chrzciciela, który odsyła swoich uczniów do Jezusa.
Duchowieństwo Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego; UKP) skierowało do swojego Świętego Synodu "Dziesięć pytań" dotyczących statusu ich Kościoła i jego wystąpienia z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Rozpoczęto zbieranie podpisów pod tym dokumentem, zamieszczonym na Facebooku "Głos duchowieństwa UKP".
"Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata". Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik, kazanie - o. Adam Szustak OP.
Dzisiaj rozpoczyna się tegoroczna edycja międzynarodowego spotkania biskupów w Ziemi Świętej. W tym roku delegacje odwiedzą Kościół w Jordanii.
Podczas uroczystego Requiem w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie tysiące wiernych pożegnało Benedykta XVI.
W Bazylice Watykańskiej odbył się pogrzeb kard. George’a Pella. Mszy przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego. Papież uczestniczył w końcowej części obrzędów. „Człowiek głębokiej wiary i niezłomnej wierności nauczaniu Kościoła, którego zawsze odważnie bronił. (…) Zależało mu tylko na tym, by być wiernym Chrystusowi” – mówił o nim w homilii kard. Giovanni Battista Re.