Niedawno zakład Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie ogłosił zamiar zwolnienia 230 pracowników. To przeszło 80 procent zatrudnionych w firmie produkującej samochodowe wiązki elektryczne. 7 czerwca odbyła się kolejna tura rozmów pomiędzy Zarządem spółki a przedstawicielami związków zawodowych na temat zwolnień grupowych. Solidarność zwróciła się do pracodawcy z wnioskiem o wstrzymanie zwolnień grupowych.
W czasie ostatniego WZD Regionu Jeleniogórskiego, związkowcy dyskutowali na temat akcji referendalnej w sprawie Zielonego Ładu, a także bardzo trudnej sytuacji pracowników PKP Cargo.
W niedzielę, 9 czerwca, w kościele pw. św. Rodziny w Parszowicach koło Lubina, mieszkańcy i członkowie Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "Solidarność" modlili się wspólnie za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Projekt ustawy o ochronie sygnalistów implementuje do polskiego prawa dyrektywę unijną 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Polska dotychczas nie wprowadziła w tym zakresie rozwiązań, a termin implementacji dyrektywy upłynął 17 grudnia 2021 r.
We wtorek 4 czerwca w pobliżu placu budowy na skraju Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej spotkało się kilkanaście osób, które 35 lata temu brały aktywny udział w organizacji w województwie bielskim wyborów do sejmu i senatu.
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” wystosował list do wszystkich kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące akcji referendalnej prowadzonej przez Związek, a także samej polityki klimatycznej UE. Chciał poznać i przedstawić opinii publicznej odpowiedzi kandydatów na europosłów jeszcze przed wyborami, które odbędą się 9 czerwca. Odzew polityków nie napawa optymizmem.
Ostatni panel Forum Młodych NSZZ „Solidarność” 2024 dotyczył aktualnych wyzwań stojących przed młodymi pracownikami. W dyskusji udział wzięli: Mateusz Szymański, Izabella Kotas z działu zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Łukasz Żuchowicz z Krajowej Sekcji Młodych „S”, a debatę prowadziła Anna Ziętek, także z Sekcji Młodych.
Drugi dzień Forum Młodych NSZZ „Solidarność” 2024 rozpoczął się od panelu dotyczącego Krajowej Administracji Skarbowej, która jest bardzo ciekawym przykładem służb mundurowych. Debata była skupiona na służbie celno-skarbowej, która mierzy się z przemytem, hazardem, a więc ochroną granicy w bardzo niespokojnych czasach. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele KAS aktywni w NSZZ "Solidarność": Krzysztof Małaszewski, Adam Obrycki i Dominik Lach, a dyskusję prowadziła Barbara Michałowska z Biura Komunikacji NSZZ "Solidarność".
- W związku z zaistniałą i nieakceptowalną sytuacją, która spotyka funkcjonariuszy polskich służb mundurowych pełniących służbę w obronie granicy przed hybrydową agresją, którzy zamiast otrzymania pomocy ze strony przełożonych, są wyprowadzani w kajdankach jak pospolici przestępcy, jako przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych deklaruję, że wszyscy funkcjonariusze i żołnierze, którzy będą mieli problemy prawne w związku z obroną naszej Ojczyzny, otrzymają bezpłatną pomoc prawną - poinformował Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność".
Panel inaugurujący Forum Młodych NSZZ „Solidarność” dotyczył służb mundurowych, w szczególności Państwowej Straży Pożarnej i Policji, których przedstawiciele byli uczestnikami pierwszej debaty. Nie zabrakło odniesień do aktualnych wydarzeń związanych z polskimi mundurowymi, w tym tych tragicznych, które wydarzyły się na wschodniej granicy.
Drugi panel Forum Młodych NSZZ „Solidarność” został poświęcony służbie więziennej, której przedstawiciele szczelnie zapełnili salę konferencyjną hotelu „Hyrny” w Zakopanem. W dyskusji udział wzięli: Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, Iwona Mróz z Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” oraz Krzysztof Sajdak z Regionalnej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, a panel poprowadził Grzegorz Sadecki z Krajowej Sekcji Młodych „S”.
Służby mundurowe - to temat przewodni Forum Młodych NSZZ "Solidarność" 2024. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w 6-7 czerwca w Hotelu "HYRNY" w Zakopanem. Podczas Forum Młodych odbędą się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli służb mundurowych zrzeszonych w związku zawodowe.
Służby mundurowe to temat przewodni Forum Młodych NSZZ „Solidarność” 2024. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w dniach 6–7 czerwca w Hotelu Hyrny w Zakopanem. Podczas Forum Młodych odbędą się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli służb mundurowych zrzeszonych w związki zawodowe.
Związki zawodowe, w tym NSZZ „Solidarność” działające w JSW Koks, zamierzały 6 czerwca przeprowadzić strajk ostrzegawczy. Protest został jednak zawieszony, bo zarząd spółki wystąpił z nową propozycją rozwiązania sporu.
– Jeśli państwo metodami administracyjnymi wyeliminuje z rynku polskie paliwo kwalifikowane (kostkę, orzech, groszki), to poza tym, że narobi kłopotu posiadaczom pieców węglowych klasy 5 i Ecodesign, doprowadzi też do znaczącego pogorszenia się sytuacji finansowej spółek wydobywających węgiel – zwraca uwagę Bogusław Hutek, szef górniczej „S”.
Imprezę na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie zorganizował Region Środkowo-Wschodni NSZZ "Solidarność" wraz z Fundacją "Ruchu Solidarności Rodzin" i Gminą Lublin.
Największa sportowa impreza związkowa na Dolnym Śląsku odbędzie się 7 września.
230 osób ma stracić pracę w ramach zwolnień grupowych w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie. To niemal cała załoga. Obecnie w firmie trwają negocjacje dotyczące odpraw dla pracowników. – Przez lata byliśmy mamieni obietnicami, godziliśmy się na kolejne wyrzeczenia, żeby ratować zakład. Ludzie czują się oszukani – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca „Solidarności”w YAPP.
Aż 68 procent wyborców Trzeciej Drogi chce utrzymania obecnych przepisów dotyczących handlu w niedziele. To odmienne stanowisko od posłów Polski 2050, którzy domagają się dwóch niedziel handlowych w miesiącu.
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku dr Marek Szymaniak, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. kanonik Ludwik Kowalski mają zaszczyt zaprosić na wydarzenie organizowane w ramach upamiętnienia 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.