Piotr Duda: Dość antypracowniczej polityki rządu Donalda Tuska. Cieszę się, że Pan Prezydent stanął dziś po stronie ludzi pracy

Przpomnijmy, prezydent Andrzej Duda zawetował dziś ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Do sprawy odniósł się Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
"Czasy się zmieniają, ale polityka Donalda Tuska wciąż jest taka sama"
Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zawetowanie skrajnie niesprawiedliwej i szkodliwej ustawy obiżającej składkę zdrowotną przedsiębiorcom, a także za to, że podczas wczorajszych konsultacji w Pałacu Prezydenckim wsłuchał się w głos strony społecznej, w głos pracowników, również w głos Solidarności. Od początku alarmowaliśmy, że nie godzimy się na przerzucanie ciężaru utrzymania systemu ochrony zdrowia na pracowników etatowych
- przekazał Przewodniczący.
Zawetowana dziś ustawa jest przede wszystkim niesprawiedliwa społecznie. Zakłada, że ci, którzy zarabiają mniej musieliby utrzymywać tych, którzy zarabiają więcej. Gdyby weszła w życie, z i tak już niewydolnego systemu ochrony zdrowia ubyłoby kolejne 5 miliardów złotych. Co więcej, zawarte w niej rozwiązania promują wypychanie ludzi z etatów na samozatrudnienie. Do tego tych istotnich zmian nie przedstawiono Radzie Dialogu Społecznego do konsultacji. O zdanie w tej sprawie zapytał dopiero Pan Prezydent
- zaznaczył Piotr Duda.
Ta ustawa to dowód na to, że czasy się zmieniają, ale polityka Donalda Tuska wciąż jest taka sama – antypracownicza i niesprawiedliwa. Dość tego. Cieszę się, że Pan Prezydent stanął dziś po stronie ludzi pracy
- dodał.
"Rażąca dysproporcja pomiędzy pracownikami a przedsiębiorcami"
Przypomnijmy, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, uzasadniając dzisiejszą decyzję prezydenta, przekazała m.in., że ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej oraz jest sprzeczna z zasadami konstytucyjnymi.
"Wsłuchując się wczoraj w głosy strony społecznej w ramach Rady Dialogu Społecznego, biorąc pod uwagę wszystkie te argumenty, które wskazała, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Duda, zdecydował (...) skierować ustawę z wnioskiem o jej ponowne rozpatrzenie przez Sejm, czyli mówiąc wprost, pan prezydent zdecydował o zawetowaniu tej ustawy" - poinformowała Paprocka.
"Rażąca dysproporcja pomiędzy pracownikami a przedsiębiorcami wzrasta wraz z wysokością dochodu, aby na poziomie ośmiu tysięcy zł wynagrodzenia za pracę i dochodu przedsiębiorcy dojść do sytuacji, w której pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę płaciłby składkę zdrowotną w wysokości dwukrotnie wyższej od przedsiębiorców" - stwierdziła.
Szefowa kancelarii prezydenta odniosła się do sytuacji finansowej ochrony zdrowia. "Wielomiliardowy deficyt, niezatwierdzony plan finansowy NFZ–u na bieżący rok, niezapłacone nadwykonania za ostatni kwartał ubiegłego roku, eksperci wskazujący na potencjalny brak płynności w drugim półroczu bieżącego roku – brak możliwości finansowania na bieżąco świadczeń opieki zdrowotnej" – powiedziała. Dodała, że w obecnej sytuacji demograficznej, kiedy polskie społeczeństwo się starzeje, nakłady na świadczenia zdrowotne powinny być zwiększane. "Ta ustawa jest krokiem w drugą stronę" - dodała.
Paprocka podkreśliła też, że podczas konsultacji wszyscy zwracali uwagę, że ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. "To w demokratycznym państwie prawnym absolutnie kwestia niedopuszczalna. Nie można wprowadzać tak istotnych zmian, skutkujących tak poważnymi skutkami finansowymi, dla każdego obywatela, dla każdego z nas, bez skonsultowania ze stroną społeczną" - podkreśliła.
- "Tak wyssane z palca informacje". Burza w sieci po emisji programu TVN
- Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen
- "Zostały odłowione". Ważny komunikat poznańskiego zoo
- Ukraińskie drony nad Moskwą. Wstrzymano ruch na lotniskach
- Najważniejsze, to nie drażnić Niemców