W epoce napoleońskiej chirurg musiał mieć sprawne dwie ręce i uszy zamknięte na krzyki pacjenta Wiadomości
W epoce napoleońskiej chirurg musiał mieć sprawne dwie ręce i uszy zamknięte na krzyki pacjenta

Na pole bitwy wyrusza z apteczką i dużym mantelzakiem. W środku - piła, pęsety, szczypce. Amputację wykonuje w niecałe dwie minuty. Ranny wrzeszczy? No to wrzeszczy, pod ostrzałem nie ma czasu na sentymenty. „Chirurg musi mieć sprawne dwie ręce, ostre oczy i uszy zamknięte na krzyki pacjenta” – mówi dr n. med. Maria Joanna Turos, zajmująca się naukową rekonstrukcją chirurgii z okresu wojen napoleońskich.

26 października 1981. Najdłuższy strajk w historii PRL-u Wiadomości
26 października 1981. Najdłuższy strajk w historii PRL-u

26 października 1981 roku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu rozpoczął się strajk okupacyjny i trwał aż do 13 grudnia, czyli do wprowadzenia stanu wojennego. Ten 49-dniowy protest był najdłuższym ze wszystkich strajków w całej historii PRL.

24 października 1980 r.: Rejestracja NSZZ "S", ale kierowanego przez PZPR i bez prawa do strajku Wiadomości
24 października 1980 r.: Rejestracja NSZZ "S", ale kierowanego przez PZPR i bez prawa do strajku

24 września 1980 roku w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie zostaje złożony wniosek o rejestrację NSZZ „Solidarność”.

Polacy wsparli Węgrów w potrzebie w 1956 roku Wiadomości
Polacy wsparli Węgrów w potrzebie w 1956 roku

Na wieść o wybuchu na Węgrzech powstania Polacy, jak żaden inny naród, przystąpili do organizacji pomocy potrzebującym. Zgłosiło się 11 196 honorowych krwiodawców, którzy oddawali krew na potrzeby węgierskich szpitali, leczących powstańców. Węgrom przekazano też 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Wartość pomocy szacowana jest na 2 miliony dolarów amerykańskich. Było to znacznie więcej niż zdecydował się przekazać rząd USA.

Imre Nagy – pierwszy wolny premier komunistycznego rządu Wiadomości
Imre Nagy – pierwszy wolny premier komunistycznego rządu

Dziś prezydent Polski Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie premiera Węgier z czasu Powstania 1956 roku Imre Nagy’a. Kim był polityk, który za ideały komunizmu zapłacił życiem?

53 lata temu zginął Józef Franczak, ps. Lalek - ostatni Żołnierz Wyklęty Wiadomości
53 lata temu zginął Józef Franczak, ps. Lalek - ostatni Żołnierz Wyklęty

Dzisiaj mija 53 rocznica śmierci Józefa Franczaka (ps. Lalek, Laluś), ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia niepodległościowego na terenie Polski.

Archeolodzy odkryli "drugą Wieliczkę" na Podkarpaciu Wiadomości
Archeolodzy odkryli "drugą Wieliczkę" na Podkarpaciu

Tysiące fragmentów naczyń, które służyły do produkcji soli ok. 2,5-3 tys. lat temu, odkryli archeolodzy w Tyrawie Solnej (woj. podkarpackie). "To unikatowe miejsce. Najbliższe ślady pozyskiwania soli w pradziejach pochodzą z rejonu Wieliczki" - poinformował PAP dr Maciej Dębiec.

Azteckie historie krwią i łzami pisane Wiadomości
Azteckie historie krwią i łzami pisane

W testamencie Anny Juany jest więcej żalu do męża, niż rozporządzeń majątkowych. Z kolei żona zamordowanego Indianina szuka u władz pomocy w odnalezieniu mordercy ukochanego męża. Petycje i dokumenty urzędowe mogą być fascynujące, podobnie jak azteckie mity spisane w czasach przedhiszpańskich. Rozszyfrowuje je etnohistoryk dr Agnieszka Brylak z Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni języka Indian Nahua, popularnie zwanych Aztekami.

dr Joanna Wawrzeniuk: magia ochronna była powszechna w życiu Słowian Wiadomości
dr Joanna Wawrzeniuk: magia ochronna była powszechna w życiu Słowian

Magia ochronna towarzyszyła naszym przodkom w każdej dziedzinie życia, od narodzenia aż do śmierci. Świadczą o tym odkrywane przez archeologów amulety, kości i inne przedmioty, znajdowane w fundamentach domów, wałów czy na cmentarzach słowiańskich - przekonuje archeolog, dr Joanna Wawrzeniuk. "Dawny, +magiczny sposób myślenia+ ma wiele wspólnego ze zjawiskiem określanym przez jako religijność typu ludowego. Mimo postępów chrystianizacji ślady dawnych wierzeń Słowian, wplecione zostały trwale w religijny cykl obrzędowy, które obecne były jeszcze do niedawna w społecznościach wiejskich, obecne są również w zjawisku określanym jako urok" - wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Joanna Wawrzeniuk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która przyjrzała się duchowości Słowian zamieszkujących obecnie tereny Polski od VII do XIII w.

Adam Chmielecki dla "TS": Trudna jesień 1980 Wiadomości
Adam Chmielecki dla "TS": Trudna jesień 1980

W październiku 1980 r., zaledwie kilkadziesiąt dni od święta wolności podczas strajków sierpniowych, kształtująca się wciąż Solidarność doświadczyła całego przekroju wydarzeń. Z jednej strony tworzenie nowych struktur i strajki wymuszające realizację porozumień, z drugiej mniejsze lub większe gierki i oszustwa władzy, a nawet zapowiedź siłowego rozprawienia się ze związkiem.

Jubileusz "Błyskotki". Najstarszy na świecie zachowany niszczyciel skończył 80 lat Wiadomości
Jubileusz "Błyskotki". Najstarszy na świecie zachowany niszczyciel skończył 80 lat

Najstarszy na świecie zachowany niszczyciel skończył 80 lat. 1 października 1936 roku w stoczni w Cowes na brytyjskiej wyspie Wight zwodowano okręt, który otrzymał imię „Błyskawica”. Dziś jest ikoną Polskiej Marynarki Wojennej.

Adam Chmielecki dla "TS": Czym byłaby Solidarność bez wsparcia Kościoła katolickiego? Wiadomości
Adam Chmielecki dla "TS": Czym byłaby Solidarność bez wsparcia Kościoła katolickiego?

Czym byłaby Solidarność bez wsparcia Kościoła katolickiego, które najpiękniej reprezentują św. Jan Paweł II i bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko? Idących ich śladem odważnych kapłanów było więcej. W Gdyni Związek wspierali prałat Hilary Jastak i ojciec Edward Ryba CSsR.

Polskie Państwo Podziemne - fenomen na skalę światową Wiadomości
Polskie Państwo Podziemne - fenomen na skalę światową

77 lat temu, dokładnie 27 września 1939 roku, powstała Służba Zwycięstwu Polski (SZP) będąca podwaliną do Polskiego Państwa Podziemnego - organizacji, która w swojej strukturze i działalności była fenomenem na skalę światową, a szczególnie w okupowanej Europie. Uroczystości rocznicowe odbyły się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Zabytki okręgu staropolskiego, symbol budowy polskiego przemysłu w XIX w. Wiadomości
Zabytki okręgu staropolskiego, symbol budowy polskiego przemysłu w XIX w.

Jest w Polsce wiele miejsc do których warto dotrzeć, zbaczając z głównych dróg, chociażby z drogi krajowej nr 7 łączącej Gdańsk z Krakowem. Tuż za Radomiem jadąc od Warszawy zaczyna się Staropolski Okręg Przemysłowy pełny zabytków techniki. Oto subiektywny wybór najbardziej ciekawych i najlepiej zachowanych.

KOR odpowiedzią na bezduszność PRL-u Wiadomości
KOR odpowiedzią na bezduszność PRL-u

Pomoc w najdrobniejszych pracach domowych, wsparcie prawne i finansowe – na to mogli liczyć robotnicy, którzy 25 czerwca 1976 roku w Radomiu, Ursusie i Płocku sprzeciwili się władzy. 40 lat temu, 23 września 1976 r., powstał Komitet Obrony Robotników – jedna z najważniejszych organizacji opozycyjnych w PRL-u.

Gdynia – miasto symboliczne, kluczowe dla polskiej wolności i niepodległości, często niezauważone Wiadomości
Gdynia – miasto symboliczne, kluczowe dla polskiej wolności i niepodległości, często niezauważone

W opisie historii Solidarności Gdynia – od czasów II RP miasto symboliczne, ale też realnie kluczowe dla polskiej wolności i niepodległości – najczęściej pozostaje niezauważona, jak młodsza siostra większego Gdańska. Niesłusznie.

Puławy i Arkadia to najlepiej zachowane ogrody w stylu angielskim na kontynencie Wiadomości
Puławy i Arkadia to najlepiej zachowane ogrody w stylu angielskim na kontynencie

Są w Polsce dwa parki, do których warto zajrzeć zbaczając z głównych tras drogowych. Pierwszy znajduje się w Arkadii obok Łowicza, nieopodal autostrady A2. Drugi mieści się w Puławach, przez które przebiega droga krajowa nr 12. To najlepiej zachowane parki w stylu angielskim na kontynencie europejskim. Park w Puławach to również symbol polskiej tradycji. To tu, w świątyni Sybilli oraz w Domu Gotyckim Izabela Czartoryska założyła pierwsze w Polsce muzeum.

To uderzenie to był nóż w plecy [video] Wiadomości
To uderzenie to był nóż w plecy [video]

- Dzisiaj trudno określić, jak by się ta wojna polsko-niemiecka dalej potoczyła, ile byśmy mogli jeszcze stawiać opór. Na pewno byłby to opór dużo dłuższy, niż ten, który się załamał 17 września 1939 roku. Na froncie znajdowało się jeszcze ponad 650 tys. żołnierzy. Impet nieniecki zaczął słabnąc na wszystkich kierunkach ich natarcia – mówił prof.dr płk. Czesław Grzelak w filmie dokumentalnym „Portret jednego dnia”

"Armia Czerwona wypełniła swoje wyzwoleńcze zadanie" - Sowiecka kronika filmowa z 1939 roku [video] Wiadomości
"Armia Czerwona wypełniła swoje wyzwoleńcze zadanie" - Sowiecka kronika filmowa z 1939 roku [video]

Sowiecka kronika filmowa, dokumentująca atak wojsk ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku

Jacek Kaczmarski: "To chłopcy Mołotowa i sojusznicy Ribbentropa" [video] Wiadomości
Jacek Kaczmarski: "To chłopcy Mołotowa i sojusznicy Ribbentropa" [video]

Ballada Jacka Kaczmarskiego o ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku

Emerytury
Stażowe