Koniec pierwszej wojny światowej – koniec gorsetu Wiadomości
Koniec pierwszej wojny światowej – koniec gorsetu

Pierwsza wojna światowa okazała się być katalizatorem wielkich zmian społecznych w skali całego świata. Jedną z nich było masowe pójście kobiet do pracy, które na stanowiskach pracy zastąpiły mężczyzn służących w armiach świata.

Postulatem pierwszego rządu II RP był ośmiogodzinny dzień pracy. Postulat został zrealizowany. Wiadomości
Postulatem pierwszego rządu II RP był ośmiogodzinny dzień pracy. Postulat został zrealizowany.

Na jesieni 1918 roku, gdy stało się oczywiste, że Austro-Węgry i Niemcy przegrały wojnę, Polacy rozpoczęli przejmowanie władzy w okupowanej przez państwa centralne części Królestwa Polskiego. W nocy z 6 na 7 listopada w oswobodzonym Lublinie powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, którego premierem został szef galicyjskich socjalistów Ignacy Daszyński.

Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały Wiadomości
Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały

„Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup Dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród żołnierzy polskich panować. Niech Strzelcy przypną do czapek blachy Drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami” – mówił Józef Piłsudski do żołnierzy „Pierwszej Kadrowej”.

Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie Wiadomości
Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie

7 listopada 1867 roku, czyli dokładnie 149 lat temu, urodziła się wybitna polska fizyczka i chemiczka Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka nagrody Nobla.

Całkiem nowy świat. Ci, którzy przeżyli I wojnę światową wracali do innej rzeczywistości Wiadomości
Całkiem nowy świat. Ci, którzy przeżyli I wojnę światową wracali do innej rzeczywistości

W roku 1914 wyruszyło na fronty pierwszej wojny światowej 10 milionów żołnierzy. Ci, którym udało się przeżyć, i którzy po czterech latach wrócili do swych domów, zobaczyli całkiem nowy świat.

Kanał Augustowski – największa inwestycja Królestwa Kongresowego Wiadomości
Kanał Augustowski – największa inwestycja Królestwa Kongresowego

Przyczyną podjęcia w 1822 roku decyzji o budowie Kanału była chęć ominięcia pruskich komór celnych przy tranzycie zboża do Gdańska. Projekt powstał w rekordowym tempie, a zaawansowaniem technologicznym do dziś wzbudza uznanie wśród inżynierów.

Janusz Smaza dla Tysol.pl: Przy konserwacji zabytków staram się uciec od polityki Wiadomości
Janusz Smaza dla Tysol.pl: Przy konserwacji zabytków staram się uciec od polityki

Z wybitnym konserwatorem polskich grobów rozsianych po całym świecie rozmawia Andrzej Berezowski.

Adam Chmielecki dla "TS": Solidarność i patriotyzm Wiadomości
Adam Chmielecki dla "TS": Solidarność i patriotyzm

Członkowie Solidarności są szczególnie zobowiązani do pielęgnowania postaw patriotycznych. Już sama nazwa związku jest esencją tego pojęcia. Z kolei solidarnościowe dziedzictwo stanowi ważną część polskiej tożsamości, czyli fundamentów patriotyzmu. Jak dziś być patriotą – w związku, ale i poprzez związek?

60. rocznica węgierskiej rewolucji 1956 roku. Jej skutki były widoczne przez dziesięciolecia Wiadomości
60. rocznica węgierskiej rewolucji 1956 roku. Jej skutki były widoczne przez dziesięciolecia

60 lat temu, 23 października 1956 roku, budapesztańscy studenci rozpoczęli antykomunistyczną rewolucję. Trwała zaledwie kilkanaście dni – została krwawo stłumiona przez Armię Radziecką. Lecz jej skutki były widoczne przez dziesięciolecia, a pamięć o niej trwa do dziś.

W epoce napoleońskiej chirurg musiał mieć sprawne dwie ręce i uszy zamknięte na krzyki pacjenta Wiadomości
W epoce napoleońskiej chirurg musiał mieć sprawne dwie ręce i uszy zamknięte na krzyki pacjenta

Na pole bitwy wyrusza z apteczką i dużym mantelzakiem. W środku - piła, pęsety, szczypce. Amputację wykonuje w niecałe dwie minuty. Ranny wrzeszczy? No to wrzeszczy, pod ostrzałem nie ma czasu na sentymenty. „Chirurg musi mieć sprawne dwie ręce, ostre oczy i uszy zamknięte na krzyki pacjenta” – mówi dr n. med. Maria Joanna Turos, zajmująca się naukową rekonstrukcją chirurgii z okresu wojen napoleońskich.

26 października 1981. Najdłuższy strajk w historii PRL-u Wiadomości
26 października 1981. Najdłuższy strajk w historii PRL-u

26 października 1981 roku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu rozpoczął się strajk okupacyjny i trwał aż do 13 grudnia, czyli do wprowadzenia stanu wojennego. Ten 49-dniowy protest był najdłuższym ze wszystkich strajków w całej historii PRL.

24 października 1980 r.: Rejestracja NSZZ "S", ale kierowanego przez PZPR i bez prawa do strajku Wiadomości
24 października 1980 r.: Rejestracja NSZZ "S", ale kierowanego przez PZPR i bez prawa do strajku

24 września 1980 roku w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie zostaje złożony wniosek o rejestrację NSZZ „Solidarność”.

Polacy wsparli Węgrów w potrzebie w 1956 roku Wiadomości
Polacy wsparli Węgrów w potrzebie w 1956 roku

Na wieść o wybuchu na Węgrzech powstania Polacy, jak żaden inny naród, przystąpili do organizacji pomocy potrzebującym. Zgłosiło się 11 196 honorowych krwiodawców, którzy oddawali krew na potrzeby węgierskich szpitali, leczących powstańców. Węgrom przekazano też 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Wartość pomocy szacowana jest na 2 miliony dolarów amerykańskich. Było to znacznie więcej niż zdecydował się przekazać rząd USA.

Imre Nagy – pierwszy wolny premier komunistycznego rządu Wiadomości
Imre Nagy – pierwszy wolny premier komunistycznego rządu

Dziś prezydent Polski Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie premiera Węgier z czasu Powstania 1956 roku Imre Nagy’a. Kim był polityk, który za ideały komunizmu zapłacił życiem?

53 lata temu zginął Józef Franczak, ps. Lalek - ostatni Żołnierz Wyklęty Wiadomości
53 lata temu zginął Józef Franczak, ps. Lalek - ostatni Żołnierz Wyklęty

Dzisiaj mija 53 rocznica śmierci Józefa Franczaka (ps. Lalek, Laluś), ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia niepodległościowego na terenie Polski.

Archeolodzy odkryli "drugą Wieliczkę" na Podkarpaciu Wiadomości
Archeolodzy odkryli "drugą Wieliczkę" na Podkarpaciu

Tysiące fragmentów naczyń, które służyły do produkcji soli ok. 2,5-3 tys. lat temu, odkryli archeolodzy w Tyrawie Solnej (woj. podkarpackie). "To unikatowe miejsce. Najbliższe ślady pozyskiwania soli w pradziejach pochodzą z rejonu Wieliczki" - poinformował PAP dr Maciej Dębiec.

Azteckie historie krwią i łzami pisane Wiadomości
Azteckie historie krwią i łzami pisane

W testamencie Anny Juany jest więcej żalu do męża, niż rozporządzeń majątkowych. Z kolei żona zamordowanego Indianina szuka u władz pomocy w odnalezieniu mordercy ukochanego męża. Petycje i dokumenty urzędowe mogą być fascynujące, podobnie jak azteckie mity spisane w czasach przedhiszpańskich. Rozszyfrowuje je etnohistoryk dr Agnieszka Brylak z Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni języka Indian Nahua, popularnie zwanych Aztekami.

dr Joanna Wawrzeniuk: magia ochronna była powszechna w życiu Słowian Wiadomości
dr Joanna Wawrzeniuk: magia ochronna była powszechna w życiu Słowian

Magia ochronna towarzyszyła naszym przodkom w każdej dziedzinie życia, od narodzenia aż do śmierci. Świadczą o tym odkrywane przez archeologów amulety, kości i inne przedmioty, znajdowane w fundamentach domów, wałów czy na cmentarzach słowiańskich - przekonuje archeolog, dr Joanna Wawrzeniuk. "Dawny, +magiczny sposób myślenia+ ma wiele wspólnego ze zjawiskiem określanym przez jako religijność typu ludowego. Mimo postępów chrystianizacji ślady dawnych wierzeń Słowian, wplecione zostały trwale w religijny cykl obrzędowy, które obecne były jeszcze do niedawna w społecznościach wiejskich, obecne są również w zjawisku określanym jako urok" - wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Joanna Wawrzeniuk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która przyjrzała się duchowości Słowian zamieszkujących obecnie tereny Polski od VII do XIII w.

Adam Chmielecki dla "TS": Trudna jesień 1980 Wiadomości
Adam Chmielecki dla "TS": Trudna jesień 1980

W październiku 1980 r., zaledwie kilkadziesiąt dni od święta wolności podczas strajków sierpniowych, kształtująca się wciąż Solidarność doświadczyła całego przekroju wydarzeń. Z jednej strony tworzenie nowych struktur i strajki wymuszające realizację porozumień, z drugiej mniejsze lub większe gierki i oszustwa władzy, a nawet zapowiedź siłowego rozprawienia się ze związkiem.

Jubileusz "Błyskotki". Najstarszy na świecie zachowany niszczyciel skończył 80 lat Wiadomości
Jubileusz "Błyskotki". Najstarszy na świecie zachowany niszczyciel skończył 80 lat

Najstarszy na świecie zachowany niszczyciel skończył 80 lat. 1 października 1936 roku w stoczni w Cowes na brytyjskiej wyspie Wight zwodowano okręt, który otrzymał imię „Błyskawica”. Dziś jest ikoną Polskiej Marynarki Wojennej.

Emerytury
Stażowe