Bóg musi być cierpliwy. Oj musi (śmiech). W ubiegłym roku troszkę chorowałam. Jako dziecko też mnie nie oszczędzał w problemach zdrowotnych. Ale może to mnie właśnie umocniło? I nauczyło pokory. Teraz nie przejmuję się głupotami i cieszę, każdą fajną sytuacją, która mi się przytrafia na co dzień. Uśmiecham się często do samej siebie, to pomaga. Każda zmiana jest po coś – mówi Karina Opyrchał, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka w rozmowie z Bartoszem Boruciak
13 września w kinach będzie można zobaczyć film Michała Rosy „Piłsudski”. W tytułowej roli Borys Szyc.
18 czerwca 1999 roku na ekrany kin wszedł film "Ajlawju" w reżyserii Marka Koterskiego. Produkcja była zaklasyfikowana jako komediodramat i romans. Chociaż wiadomo nie od dziś, że filmy twórcy "Dnia Świra" ciężko jest przyporządkować do konkretnej kategorii.
Środowisko jazzowe w naszym kraju bardzo prężnie się rozwija. Jest wielu wspaniałych, kreatywnych artystów, którzy prą do przodu. Uważam, że nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów w stosunku do tego, co w jazzie i muzyce improwizowanej dzieje się na świecie – mówi Dariusz Petera, muzyk, pianista, kompozytor w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie 4 czerwca br. zorganizowano uroczysty koncert z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Wydarzenie rozpoczęły przemówienia Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu RP, i Stanisława Karczewskiego, marszałka Senatu RP. Prowadzący koncert odczytał list Mateusza Morawieckiego, premiera RP, który podkreślił, że wielkie starania Polaków doprowadziły do upadku komunizmu w kraju nad Wisłą.
Sceny batalistyczne jakich w polskim kinie jeszcze nie było! W 104. rocznicę bohaterskiej szarży pod Rokitną udostępniono zdjęcia z superprodukcji „Legiony”.
Najnowsza płyta ShataQS jest wyjątkowa, niesie w sobie bardzo dużo szczerości. Powstawała zgodnie z przemianami jakie przechodziłam. Tworząc tę płytę zamykałam się w pustelni, spędziłam mnóstwo czasu w ciszy aby móc obserwować i analizować siebie jako człowieka. Dostrzegać swoje potrzeby i oddzielać to co jest nam w życiu zbędne. Dlatego płyta powstawała etapami. Bywały tygodnie gdzie spędzałam nad nią każdą chwilę, by później przez 3-4 miesiące nie wracać do niej w ogóle – mówi Małgorzata Kuś, liderka zespołu ShataQS w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Amerykański aktor filmowy i telewizyjny obchodzi dziś urodziny. Labeouf urodził się 11 czerwca 1986 roku w Los Angeles. Widzom znany jest z ról w takich filmach jak "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, seria "Transformers". Amerykanin stał się rozpoznawalny dzięki serialowi "Świat nonsensów u Stevensów. Poza graniem w filmach Shia w wolnych chwilach rapuje. Aktor kryje się pod pseudonim Rap Pi.
Może zabrzmi to nieco staroświecko, ale mamy poczucie misji jako muzycy i artyści która poprzez muzykę docierają do ludzi. To jest nasz sposób wpływania na słuchacza. Dlatego staramy się zawsze, aby muzyka, którą tworzymy miała wartość dodaną. Poza aspektem, że jest ładna i przyjemna ma pobudzić pewną wrażliwość u słuchaczy – mówią Ola Bilińska i Konrad Kucz w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
– To są żarty, które nas śmieszą. Na każdej płycie używamy nowych środków wyrazu do opowiedzenia naszych muzycznych kawałów. Okazuje się, że wielu ludzi dzieli z nami zamiłowanie do heavy metalu podanego w takiej formie. Cieszymy się, że nasze audytorium jest coraz większe – mówią Krzysiek Sokołowski i Robert Kazanowski, muzycy zespołu Nocny Kochanek, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Zdobywca sześciu nagród Grammy zmarł w Nowym Orleanie w USA. Artysta miał atak serca.
Amerykański muzyk urodził się 6 czerwca 1946 w Bostonie. Levin jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych gitarzystów basowych XX wieku. Niekwestionowany wirtuoz gitary basowej i chapman sticka, którego jest propagatorem i jednocześnie najbardziej znamy twórcą, który gra na tym instrumencie.
Nie tworzę stuprocentowego industrialu, głównie czerpię z poszczególnych jego elementów. Chciałam, żeby moje piosenki były piosenkami, miały zwrotki i refreny. Zależało mi na melodii. W prawdziwym industrialu nie jest to powszechne. Artyści, których najbardziej lubię, tworzą piosenki. Nie chciałam się zamykać wyłącznie na industrial – mówi Shagreen, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
3 czerwca 2018 roku zmarł Robert Brylewski, muzyk, kompozytor autor tekstów. Był współzałożycielem takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael czy Armia. Na początku 2018 roku na warszawskiej Pradze pobito artystę, w wyniku czego poddano go skomplikowanemu leczeniu szpitalnego. Po kompleksowych badaniach wrócił do domu, ale okazało się, ze Brylewski musi trafić na stół operacyjny. Muzyka przewieziono do szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie. Przez kilka tygodni był w stanie śpiączki, z której już się nie wybudził. Przyczyną śmierci były problemy z krążeniem i zatrzymanie akcji serca. Czytelnikom przypominamy tekst z ubiegłego roku opublikowany w "Tygodniku Solidarność" autorstwa Bartosza Boruciaka.
W niedzielę wieku 72 lata odszedł Maciej Parowski, wieloletni redaktor naczelny "Nowej Fantastyki". Dla wielu czytelników był ojcem polskiej literatury fantastycznej.
Walcząc z komuną, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że wolny rynek potrafi mieć też mroczne oblicze, który powoduje zaniżenie poziomu kultury. I taka niska kultura zaczyna dominować w Polsce, prawdopodobnie dlatego że jest łatwo przyswajalna – mówi Olaf Deriglasoff – lider zespołu Cyrk Deriglasoff, muzyk, autor tekstów, producent w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Skład tegorocznej Męskie Granie Orkiestry utrzymywany był w wielkiej tajemnicy, stanowiąc przedmiot licznych spekulacji i olbrzymiego zainteresowania fanów. Czas odkryć karty! Na czele orkiestry staną: Nosowska, Igo, Organek i Zalewski.
Sun Ra, właśc. Herman Poole Blunt oszedł 30 maja 1993 roku w Brimingham w stanie Alabama. Artysta był znany ze swoich oryginalnych koncepcji i występów w swoim zespole The Arkestra.
Chcemy się podpisywać własnym nazwiskiem pod tym, co robimy. Nie chcemy na siłę być sławni, ale też nie chcemy być anonimowi muzykami będącymi ciągle za „gwiazdą” – mówią Sylwia Biernat i Paweł Piotrowicz, członkowie zespołu Łysa Góra w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Powielanie powszechnych trendów nas nie interesuje. Od muzyki wymagam przekazu wartości, a nie tylko rytmu do stukania nóżką – mówią Arbuz Arbuziński i Masznik członkowie zespołu Menippe w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.