Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Imiona rzeki tylko u nas
Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Imiona rzeki

Te obrazy pokazują, czym może być kontemplacja. Nie kontemplacja, która jest „techniką jogina”, zabiegiem samym w sobie, lecz która prowadzi do zrozumienia naszego miejsca w świecie.

Wiadomości
Cienie PRL-u wciąż obecne? Prof. Polak odkrywa mechanizmy opresji w nowej książce

W najnowszej publikacji prof. Wojciecha Polaka, zatytułowanej „Opresja. Ilustrowana historia PRL” (wyd. Biały Kruk), autor z niezwykłą wnikliwością przedstawia kulisy funkcjonowania systemu totalitarnego w Polsce Ludowej. Książka ta jest czymś więcej niż tylko historycznym zapisem – to przestroga przed powtarzalnością mechanizmów, które mogą prowadzić do utraty wolności i godności człowieka.

Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Aż po horyzont tylko u nas
Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Aż po horyzont

Senna pastereczka usiłująca pochwycić pajęczą nitkę, z czarnym kundelkiem na drugim planie, jest znajoma od dziecka, opatrzona do bólu.

W Nowym Jorku odkryto nieznany rękopis walca Fryderyka Chopina Wiadomości
W Nowym Jorku odkryto nieznany rękopis walca Fryderyka Chopina

Sensacyjne odkrycie w nowojorskim Morgan Library & Museum. Kurator tej instytucji przypadkiem natrafił w zbiorach na nieznany wcześniej rękopis walca Fryderyka Chopina. To pierwsze od 1930 roku odkrycie nieznanego rękopisu utworu polskiego kompozytora.

Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Wielkie barwy Wiadomości
Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Wielkie barwy

Mówimy: Gierowski, i od razu onieśmielenie. Bo przecież to „klasyka awangardy”, bez wątpienia jedno z wielkich nazwisk polskiej sztuki XX wieku, płótna w Desie (jeśli się jakimś cudem tam pokażą) za pół miliona. Wychowawca malarzy, którzy w międzyczasie sami stali się klasykami, jak choćby Jarosław Modzelewski, niedoszły – władze stanu wojennego oprotestowały wybór akademików – rektor Akademii Sztuk Pięknych. Jakże pisać o nim, ot tak, w nocie na trzy tysiące znaków?

Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Miasteczko w dolinie Raby Wiadomości
Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Miasteczko w dolinie Raby

Chomątowska wyjątkowo uważnie obserwuje relacje na osi władzy i podległości, stosunki między rządzącymi a rządzonymi, silniejszymi a słabszymi – i nieodmiennie staje po stronie tych drugich.

Dryllka: Nie idę na kompromisy Wiadomości
Dryllka: Nie idę na kompromisy

– Żyję wyłącznie z muzyki. Musiałam postawić wszystko w swoim życiu na jedną kartę. Bardzo ciężko pracowałam, żeby być teraz w tym miejscu. Nie muszę przyjmować zleceń, które mnie nie satysfakcjonują – mówi Dryllka, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Grafzero: O czym jest Dziewczyna z igłą Magnusa von Horna? z ostatniej chwili
Grafzero: O czym jest "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna?

Duński kandydat do Oscara za rok 2024, czyli "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, to moim zdaniem jeden z najbardziej skrzywdzonych filmów podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grafzero vlog literacki przedstawia fabułę tego arcyciekawego obrazu i zastanawia się, która interpretacja jest najbliższa temu, co na ekranie.

Wiadomości
Od ciemności do światła! „Potęga nawrócenia” prof. Wojciecha Roszkowskiego – 81 poruszających historii nawróceń z całego świata!

Czy potrafisz sobie wyobrazić, że nawet najgłębsze rany duszy mogą się zabliźnić, a mroki przeszłości – ustąpić miejsca światłu? Czy wierzysz, że każdy z nas, bez względu na popełnione błędy, zasługuje na drugą szansę? „Potęga nawrócenia” – najnowsza, wstrząsająca książka prof. Wojciecha Roszkowskiego, wybitnego pisarza i naukowca, to lektura, która porusza do głębi, opowiadając o niezwykłych losach ludzi, którzy odważyli się zacząć wszystko od nowa. To podróż przez serca tych, którzy potknęli się czy upadli, ale powstali i podjęli decyzję o zmianie

wideo
[TRANSMISJA NA ŻYWO] Nawrócenia, ks. Jerzy Popiełuszko oraz Jan Paweł II. Trwa Dzień Papieża w Krakowie. Andrzej Nowak, Wojciech Roszkowski, Jolanta Sosnowska i inni.

„Jan Paweł II, oprócz tego, że urósł do rangi tego, który rusza swoim słowem, starał się poruszyć swoim przykładem świat w stronę Chrystusa i nigdy nie przestał być prorokiem polskiego narodu”, mówi o Ojcu Świętym prof. Andrzej Nowak, który jest jednym z prelegentów podczas Dnia Papieskiego organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Wykłady wygłoszą ponadto prof. Wojciech Roszkowski, Anna Popek, Jolanta Sosnowska czy Adam Bujak. Zapraszamy na transmisję z wydarzenia!

Grafzero: Katar duszy Joanna Bartoń | Recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Katar duszy" Joanna Bartoń | Recenzja

Grafzero vlog literacki sięga po książkę "Katar duszy" Joanny Bartoń (Wydawnictwo JanKa) i próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy powieść o życiu seksualnym i religii może znaleźć swoich odbiorców w Polsce? Gdzie jest granica między literaturą gatunkową, a literaturą piękną i gdzie należy usytuować "Katar duszy"?

Wiadomości
[FILM] „Orędownik Polski” o życiu, świętości i kulcie św. Andrzeja Boboli już dostępny!

Św. Andrzej Bobola, patron Polski, na przestrzeni wieków wielokrotnie skutecznie wstawiał się za naszą Ojczyzną. Dziś Polacy ponownie zwracają się ku niemu, a miejscem szczególnej czci jest sanktuarium w Strachocinie. Zapraszamy na film poświęcony temu niezwykłemu miejscu i historii kultu św. Andrzeja Boboli, dostępny już w serwisie YouTube.

tylko u nas
[FILM] Ronald Reagan – amerykański mąż stanu i przyjaciel Polski

27 września do polskich kin wchodzi amerykański film biograficzny „Reagan”. To świetnie nakręcona fabuła o prezydencie, który pokonał imperium zła, jak nazywano Związek Sowiecki.

Wiadomości
Kino opowiadające o drogach do Wolności

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w Gdyni w dniach 4-7 października 2024 roku. Można będzie zobaczyć 60 filmów konkursowych z całego świata. Wstęp wolny.

Wiadomości
Klucz do zrozumienia świata w nowej książce Wojciecha Reszczyńskiego „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego”

W czasach, gdy z każdej strony słyszymy o niesłychanym postępie – w medycynie, technice, czy eksploracji kosmosu – równocześnie doświadczamy narastającej fali fałszywego postępu, który zamiast prowadzić ku lepszej przyszłości, cofa nas do epoki pogaństwa, odrzuca Boga, niszczy sumienia i wyśmiewa moralne zasady. Dechrystianizacja idzie w parze z naciskami wszechmocnych mediów, ograniczających edukację i wynarodowienie. W konsekwencji stajemy się niewolnikami korporacji, członkami utopijnych systemów, które degradują człowieka do roli beznarodowego niewolnika, zawsze podłączonego do małego ekraniku, z którego płyną nakazy bezbożników i cyników.

Wiadomości
Wojciech Reszczyński: Żyjemy między IV Rzeszą a zaborczą Rosją

– Katolicyzm i patriotyzm to fundamenty, na których możemy ocalić naszą tożsamość i niepodległość – przekonuje w interesującym wywiadzie Wojciech Reszczyński, autor znakomitej książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego”.

Grafzero: Ten obcy Jurgielewiczowej wobec heterotopii Michela Foucaulta z ostatniej chwili
Grafzero: "Ten obcy" Jurgielewiczowej wobec heterotopii Michela Foucaulta

"Ten obcy" Ireny Jurgielewiczowej to znana i lubiana powieść dla młodzieży, ale co by było gdyby spróbować spojrzeć na nią przez postmodernistyczną filozofię Michela Foucaulta? Grafzero vlog literacki wskazuje na misterną konstrukcję, która bez wątpienia zasługuje na uznanie.

Grafzero: Widoki Marta Kwaśnicka - recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Widoki" Marta Kwaśnicka - recenzja

Marta Kwaśnicka powraca z nową książką. "Widoki" to powieść będąca intrygującą krytyką polskiej inteligencji. Czy w dzisiejszym świecie ma ona coś jeszcze do zrobienia? Jak uformowała kolejne pokolenie i jakie płyną z tego wnioski? O tym Grafzero vlog literacki.

Wiadomości
Święci 1944. „Będziesz miłował ”– książka o zapomnianych bohaterach Powstania Warszawskiego

Agata Puścikowska w 80. rocznicę powstania warszawskiego wraca do zapomnianych bohaterów tamtych dni: sióstr zakonnych, księży, zakonników. Niewiele mówi się o roli duchownych podczas powstania, a przecież ich heroiczna postawa i oddanie sprawie zasługuje na najwyższe uznanie. Książka Agaty Puścikowskiej przypomina ich historie i przywraca należną im pamięć.

Wiadomości
III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę w Strachocinie. Sympozjum o św. Andrzeju Boboli 19-20 lipca br.

W sobotę 20 lipca 2024 r. na Bobolówce w Strachocinie odbędzie się III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę. W uroczystości weźmie udział również wydawnictwo Biały Kruk, na które serdecznie zapraszamy.

Emerytury
Stażowe