Najbardziej poszukiwany na świecie rosyjski szpieg

Po jego ucieczce z Monachium przez Wiedeń do Rosji w 2020 roku okazało się, że jest on rosyjskim szpiegiem i agentem. Wiele wskazuje na to, że Marsalek ukrywał się dotychczas w Rosji. Zdjęcia pokazywały nawet mnicha w klasztorze ortodoksyjnym o wyglądzie Marsalka.
W toczącym się śledztwie w sprawie Wirecard okazało się między innymi, że byli pracownicy austriackiego Urzędu Ochrony Konstytucji (BVT) pomagali Marsalkowi przy jego ucieczce, ale także świadomie czy nieświadomie wcześniej w ramach jego działań szpiegowskich w Austrii i Niemczech.
- "Jesteśmy w szoku". Książę Harry rezygnuje
- Kazik Staszewski chory. Koncerty odwołane
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy. Sparaliżowane będzie pięć dzielnic
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Dariusz Matecki został pilnie przewieziony do szpitala onkologicznego
- "To ważny problem". Szczere wyznanie gwiazdy "Klanu"
Sieć szpiegowska Marsalka
Aktywność Marsalka powiązana jest ściśle ze sprawą sądową w Londynie, która zakończyła się w lutym 2025 roku. W Londynie skazano trzech Bułgarów za szpiegostwo na rzecz Rosji. Mieli oni działać właśnie na zlecenie Marsalka w latach 2020–2023. Bułgarzy rozpracowywali amerykańską bazę wojskową w Stuttgarcie oraz śledzili osoby krytyczne wobec Kremla. Był wśród nich m.in. dziennikarz śledczy Christo Grozev z platformy Bellingcat. Grozev zajmował się sprawami zamachu na Skripala i Nawalnego. Ujawnione podczas procesu w Londynie dowody pokazują, że Marsalek koordynował nawet plany zamachu na Grozeva.
Niedawno, w marcu, austriackie czasopismo "Falter" potwierdziło, że Marsalek prowadził w Austrii aktywną siatkę szpiegowską, do której należał były oficer wywiadu Egisto Ott aresztowany w kwietniu 2024 roku. Ott częściowo przyznał się do pracy dla Marsalka.
Cenny szpieg czy zbędny element
Najnowsza informacja o losach feralnego Austriaka pojawiła się w marcu 2025 roku w Libya Press, która poinformowała, że Marsalek może przebywać w Libii jako szef prywatnej firmy wojskowej o nazwie RSB Group (Russkie Sistemy Bezopasnosti). RSB w imieniu Rosji organizuje prywatną armię dla generała Chalify Haftara. Tę informację trudno jest jednak potwierdzić. Niepotwierdzone źródła podają, że Marsalek wspiera rosyjskie interesy w północnej Afryce, takie jak kontrolowanie przepływów migracyjnych czy zabezpieczanie zasobów. Nie przytoczono jednak żadnych bezpośrednich dowodów ani oficjalnego oświadczenia libijskich władz w tej sprawie.
Rola Marsalka, który w opinii publicznej krajów zachodnich jest postrzegany nadal jako znany menedżer, w kontekście rosyjskich służb staje się coraz bardziej konkretna, czego dowodem są śledztwa oraz wyroki w Londynie i Wiedniu. Jego rzekoma działalność w Libii pozostaje niepotwierdzona, lecz nasuwa pytanie, dlaczego Rosja nadal ma interes w zachowaniu go przy życiu.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]