Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – mówił dziś podczas uroczystej gali konkursu, prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności
Prezydent Andrzej Duda / Fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala 17. edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, którego głównym organizatorem jest Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Patronat honorowy nad inicjatywą "S" objął Prezydent RP.

W trakcie swojego wystąpienia, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że patronuje i uczestniczy w Konkursie już po raz dziesiąty. Zaznaczył, że Pracodawca Przyjazny Pracownikom to wydarzenie, które ma dla niego szczególne znacznie z kilku powodów.

– Jednym z najważniejszym jest to, że tym pierwszym, który ten konkurs honorowym prezydenckim patronatem objął, prowadził i wręczał statuetki w styczniu 2008 roku był prezydent prof. Lech Kaczyński. Byłem wtedy już podsekretarzem stanu w Jego kancelarii. Było to wydarzenie, które nie tylko pamiętam jako wydarzenie znaczące, ale przede wszystkim bardzo dla mnie symboliczne z uwagi na Tego, który ten patronat rozpoczął. Z jednej strony Prezydenta RP, a z drugiej strony także człowieka Solidarności, prawnika Solidarności, potem wiceprzewodniczącego Solidarności, tak naprawdę faktycznego Przewodniczącego Komisji Krajowej. Ale przede wszystkim człowieka, który bardzo głęboko sercem, umysłem i swoją wiedza oddany był sprawie działalności związkowej, partnerstwa społecznego, dialogu społecznego i pracy – mówił Andrzej Duda.

"To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego"

Prezydent podziękował w szczególności Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", komisji certyfikacyjnej, laureatom oraz wszystkim organizacjom związkowym, które na szczeblu poszczególnych firm i instytucji typowały swoich kandydatów do konkursu.

– To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego. To nie tylko kwestia sentymentu, moich osobistych przyjaźni czy osobistych uczuć przyjacielskich. To także kwestia bardzo żywotnego interesu Rzeczypospolitej Polskiej, który w istocie był motorem do tego, by ten konkurs powstał i był realizowany. I motorem też dlaczego nie kto inny, tylko właśnie Prezydent RP, Głowa Państwa, najwyższy przedstawiciel naszego kraju był tym honorowym patronem, a zarazem gościł ten finał i galę w Pałacu Prezydenckim – stwierdził prezydent Duda.

– To ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania tego ustroju gospodarczego jakim jest społeczna gospodarka rynkowa, którego tak bardzo pragniemy w Polsce i który jest zapisany expressis verbis w naszej Konstytucji, a do którego cały czas dążymy – dodał.

"Przedsiębiorcy są godni szacunku"

Prezydent mówił też o konieczności zachowania balansu pomiędzy interesami pracowników a przedsiębiorców, którzy "mają inwencję i odwagę stanąć do walki konkurencyjnej na rynku gospodarczym: produkować, świadczyć usługi, zmagać się, szukać nowych możliwości rozwoju dla swoich firm i zarazem dawać pracę".

– Przedsiębiorcy są godni szacunku przez to, że dają pracę. Dzięki tej pracy ludzie utrzymują swoje rodziny, podatki mogą być płacone, dzięki tej pracy rozwija się państwo i jest w stanie zrealizować ogromną część swoich niezwykle ważnych, również i społecznie zadań. Dlatego wielki szacunek dla wszystkich przedsiębiorców, a najwyższy szacunek dla tych, którzy przestrzegają tych zasad i którzy są doceniani przez samych swoich pracowników. Pracowników, którzy w jakimś sensie im podlegają, ale zarazem z którymi mają przede wszystkim współdziałać w celu osiągnięcia wspólnego interesu jakim jest uzyskanie jak najlepszych wyników gospodarczych – zaznaczył.

Andrzej Duda zaznaczył, że w interesie pracowników nigdy nie jest to, żeby firma, w której są zatrudnieni upadła. Prezydent mówił, że pracownicy powinni wykonywać swoje obowiązki z zaangażowaniem i oddaniem, aby firma stawała się jak najbardziej konkurencyjna na rynku. Z kolei pracodawca powinien dzielić się wypracowanym dobrem z pracownikami, doceniać ich wkład i zaangażowanie, a także zapewniać im odpowiednie warunki pracy. – I to jest w istocie społeczna gospodarka rynkowa, która opiera się na wzajemnym uznaniu, szacunku i przestrzeganiu praw i zasad – skonkludował.

"Wielki wkład w rozwój RP"

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – zakończył Andrzej Duda.

ZOBACZ TAKŻE: W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się gala wręczenia certyfikatów XVII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” [WIDEO]

ZOBACZ TAKŻE: Zwolnienia grupowe w styczniu i lutym niemal trzykrotnie większe przed rokiem


 

POLECANE
Informacja ws. sprzedaży TVN była żartem. Przepraszamy, prima aprilis gorące
Informacja ws. sprzedaży TVN była żartem. Przepraszamy, prima aprilis

Opinię publiczną w Polsce rozgrzewa sprawa sprzedaży TVN przez amerykański koncern Warner Bros. Discovery. Dziś, 1 kwietnia, obchodziliśmy prima aprilis, w z związku z czym pozwoliliśmy sobie zażartować.

Europejskie kontyngenty wojskowe na Ukrainie. Nowe informacje Wiadomości
Europejskie kontyngenty wojskowe na Ukrainie. Nowe informacje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział we wtorek, że w najbliższy piątek w Kijowie odbędzie się spotkanie zespołów wojskowych państw, które gotowe są do rozmieszczenia w jego kraju kontyngentów wojskowych. Wymienił Wielką Brytanię i Francję.

Wielu ludziom anioł wówczas podniósł głowy. Premiera dokumentu 21.37 Mariusza Pilisa tylko u nas
"Wielu ludziom anioł wówczas podniósł głowy". Premiera dokumentu "21.37" Mariusza Pilisa

„Wspominanie dobrych chwil sprawia, że jesteśmy lepsi” – tą refleksją podzielił się w swoim filmie pt. „21.37” jego reżyser Mariusz Pilis. Premiera dokumentu odbyła się 1 kwietnia wieczorem, w przeddzień 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, w krakowskim kinie "Kijów".

Dlatego Rosji nie zależy na zakończeniu wojny tylko u nas
Dlatego Rosji nie zależy na zakończeniu wojny

Tego można było się spodziewać. Putin wcale nie przebiera nogami do wstrzymania działań wojennych na Ukrainie. I gra na czas, czego dowodem wysłanie na ostatnią rundę rozmów z Amerykanami starych wyjadaczy: byłego wiceministra spraw zagranicznych i generała FSB. Dlaczego Kremlowi nie zależy na zakończeniu wojny? Nie tylko dlatego, że to Rosja ma przewagę na froncie.

Śmieje nam się pani w twarz. Ostre spięcie Patryka Jakiego z włoską dziennikarką w PE [WIDEO] polityka
"Śmieje nam się pani w twarz". Ostre spięcie Patryka Jakiego z włoską dziennikarką w PE [WIDEO]

We wtorek w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Patryk Jaki wdał się w burzliwą dyskusję z włoską dziennikarką Federicą Bianchi. Spór dotyczył decyzji francuskiego Trybunału Konstytucyjnego, na skutek której lider francuskiej prawicy Marine Le Pen została pozbawiona możliwości startu w wyborach prezydenckich i piastowania funkcji publicznych na najbliższe 5 lat.

Rafał Brzoska po spotkaniu z Piotrem Dudą: Świetna rozmowa Wiadomości
Rafał Brzoska po spotkaniu z Piotrem Dudą: Świetna rozmowa

"Świetna rozmowa z Radą Dialogu Społecznego i Przewodniczącym @DudaSolidarnosc o deregulacji. Prawa pracownicze i dialog społeczny są dla nas równie ważne jak wolność gospodarcza" – pisze na platformie X Rafał Brzoska, prezes InPost i przewodniczący rządowego zespołu deregulacyjnego.

Niemiecki dziennik: Rafineria PCK w Schwedt liczy na wznowienie dostaw rosyjskiej ropy Wiadomości
Niemiecki dziennik: Rafineria PCK w Schwedt liczy na wznowienie dostaw rosyjskiej ropy

Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz nałożenia przez Zachód sankcji, rafineria PCK w Schwedt w Brandenburgii nie otrzymuje ropy z Rosji. Niemieckie media sugerują jednak, że sytuacja może się zmienić. Jak donosi „Sueddeutsche Zeitung”, w związku z próbami Donalda Trumpa dot. zakończenia wojny w Ukrainie, w Niemczech rosną głosy opowiadające się za zniesieniem sankcji na rosyjską ropę.

Biały Dom: Prezydent jest sfrustrowany postawą obydwu stron wojny na Ukrainie z ostatniej chwili
Biały Dom: Prezydent jest sfrustrowany postawą obydwu stron wojny na Ukrainie

Prezydent Donald Trump jest sfrustrowany postawą przywódców po obu stronach tej wojny, bo chce, by ona się zakończyła - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Stwierdziła jednak, że Trump każdego dnia jest mocno zaangażowany w rozmowy z Rosją i Ukrainą.

Litwa: Znaleziono zwłoki czwartego zaginionego żołnierza z ostatniej chwili
Litwa: Znaleziono zwłoki czwartego zaginionego żołnierza

Ciało czwartego żołnierza USA zaginionego na Litwie zostało we wtorek odnalezione w pobliżu Podbrodzia na Litwie - poinformowało dowództwo US Army w Europie i Afryce (USAREUR-AF). Dzień wcześniej potwierdzono śmierć pozostałych trzech jego towarzyszy.

Dziwne zachowanie Rafała Trzaskowskiego po pytaniu Moniki Rutke [VIDEO] tylko u nas
Dziwne zachowanie Rafała Trzaskowskiego po pytaniu Moniki Rutke [VIDEO]

Dziś kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania dziennikarzy. Odpowiedział również na pytania dziennikarki Tygodnika Solidarność Moniki Rutke. Po jednym z pytań zachował się w sposób, który można uznać za dziwny

REKLAMA

Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – mówił dziś podczas uroczystej gali konkursu, prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności
Prezydent Andrzej Duda / Fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala 17. edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, którego głównym organizatorem jest Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Patronat honorowy nad inicjatywą "S" objął Prezydent RP.

W trakcie swojego wystąpienia, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że patronuje i uczestniczy w Konkursie już po raz dziesiąty. Zaznaczył, że Pracodawca Przyjazny Pracownikom to wydarzenie, które ma dla niego szczególne znacznie z kilku powodów.

– Jednym z najważniejszym jest to, że tym pierwszym, który ten konkurs honorowym prezydenckim patronatem objął, prowadził i wręczał statuetki w styczniu 2008 roku był prezydent prof. Lech Kaczyński. Byłem wtedy już podsekretarzem stanu w Jego kancelarii. Było to wydarzenie, które nie tylko pamiętam jako wydarzenie znaczące, ale przede wszystkim bardzo dla mnie symboliczne z uwagi na Tego, który ten patronat rozpoczął. Z jednej strony Prezydenta RP, a z drugiej strony także człowieka Solidarności, prawnika Solidarności, potem wiceprzewodniczącego Solidarności, tak naprawdę faktycznego Przewodniczącego Komisji Krajowej. Ale przede wszystkim człowieka, który bardzo głęboko sercem, umysłem i swoją wiedza oddany był sprawie działalności związkowej, partnerstwa społecznego, dialogu społecznego i pracy – mówił Andrzej Duda.

"To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego"

Prezydent podziękował w szczególności Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", komisji certyfikacyjnej, laureatom oraz wszystkim organizacjom związkowym, które na szczeblu poszczególnych firm i instytucji typowały swoich kandydatów do konkursu.

– To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego. To nie tylko kwestia sentymentu, moich osobistych przyjaźni czy osobistych uczuć przyjacielskich. To także kwestia bardzo żywotnego interesu Rzeczypospolitej Polskiej, który w istocie był motorem do tego, by ten konkurs powstał i był realizowany. I motorem też dlaczego nie kto inny, tylko właśnie Prezydent RP, Głowa Państwa, najwyższy przedstawiciel naszego kraju był tym honorowym patronem, a zarazem gościł ten finał i galę w Pałacu Prezydenckim – stwierdził prezydent Duda.

– To ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania tego ustroju gospodarczego jakim jest społeczna gospodarka rynkowa, którego tak bardzo pragniemy w Polsce i który jest zapisany expressis verbis w naszej Konstytucji, a do którego cały czas dążymy – dodał.

"Przedsiębiorcy są godni szacunku"

Prezydent mówił też o konieczności zachowania balansu pomiędzy interesami pracowników a przedsiębiorców, którzy "mają inwencję i odwagę stanąć do walki konkurencyjnej na rynku gospodarczym: produkować, świadczyć usługi, zmagać się, szukać nowych możliwości rozwoju dla swoich firm i zarazem dawać pracę".

– Przedsiębiorcy są godni szacunku przez to, że dają pracę. Dzięki tej pracy ludzie utrzymują swoje rodziny, podatki mogą być płacone, dzięki tej pracy rozwija się państwo i jest w stanie zrealizować ogromną część swoich niezwykle ważnych, również i społecznie zadań. Dlatego wielki szacunek dla wszystkich przedsiębiorców, a najwyższy szacunek dla tych, którzy przestrzegają tych zasad i którzy są doceniani przez samych swoich pracowników. Pracowników, którzy w jakimś sensie im podlegają, ale zarazem z którymi mają przede wszystkim współdziałać w celu osiągnięcia wspólnego interesu jakim jest uzyskanie jak najlepszych wyników gospodarczych – zaznaczył.

Andrzej Duda zaznaczył, że w interesie pracowników nigdy nie jest to, żeby firma, w której są zatrudnieni upadła. Prezydent mówił, że pracownicy powinni wykonywać swoje obowiązki z zaangażowaniem i oddaniem, aby firma stawała się jak najbardziej konkurencyjna na rynku. Z kolei pracodawca powinien dzielić się wypracowanym dobrem z pracownikami, doceniać ich wkład i zaangażowanie, a także zapewniać im odpowiednie warunki pracy. – I to jest w istocie społeczna gospodarka rynkowa, która opiera się na wzajemnym uznaniu, szacunku i przestrzeganiu praw i zasad – skonkludował.

"Wielki wkład w rozwój RP"

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – zakończył Andrzej Duda.

ZOBACZ TAKŻE: W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się gala wręczenia certyfikatów XVII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” [WIDEO]

ZOBACZ TAKŻE: Zwolnienia grupowe w styczniu i lutym niemal trzykrotnie większe przed rokiem



 

Polecane
Emerytury
Stażowe