Dania: Kontrole na granicy z Niemcami. Jest komunikat rządu

Jest decyzja duńskiego rządu ws. granicy z Niemcami
W piątek wieczorem Duńskie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że kontrole na granicy z Niemcami zostają przedłużone o kolejne 6 miesięcy.
Zagrożenie terrorystyczne dla Danii pozostaje poważne. Zagrożenie pochodzi między innymi ze strony wojujących islamistów i jest konsekwencją konfliktu na Bliskim Wschodzie
– głosi komunikat duńskiego ministerstwa sprawiedliwości. Szef resortu Peter Hummelgaard podkreślił, że "zagrożenie terrorystyczne dla Danii jest poważne".
To pokazuje mi, że musimy nadal myśleć o tym, dla kogo otwieramy granice naszego kraju
– wskazał minister.
- "Wdzierają się do domów". Niemcy w kłopocie
- Decyzja sądu ws. koncesji dla Telewizji Republika i wPolsce24. Jest reakcja KRRiT
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Wybuch w miejskim autobusie w Warszawie. Trwa akcja ratunkowa
- Wieloryb zaskoczył turystów w Zatoce Gdańskiej. Nagranie podbija sieć
Kontrole graniczne na duńskiej granicy
Dania wprowadziła kontrole na granicy z Niemcami już na początku 2016 r. w następstwie kryzysu uchodźczego i wielokrotnie je przedłużała, uzasadniając swoje decyzje w różny sposób. Duńskie władze wielokrotnie łagodziły i zaostrzały te środki.
W kwietniu 2023 r. większy nacisk położono na walkę z przestępczością, a siły policyjne zostały rozmieszczone bardziej w głębi lądu niż wyłącznie na samych przejściach granicznych. Według Ministerstwa Sprawiedliwości w Kopenhadze miało to zauważalnie pozytywny wpływ na walkę z przestępczością transgraniczną
– kwituje "Der Spiegel".
Niemcy zawrócili do Polski ponad 10 tys. migrantów
W ciągu 14 miesięcy Niemcy zawróciły do Polski ponad 10 tysięcy migrantów. To oficjalne dane na podstawie informacji od Policji Federalnej.
Migranci mogą być przekazywani Polsce na podstawie obowiązującej od 10 lat procedury dublińskiej lub procedury readmisji. Ta pierwsza obejmuje migrantów, którzy złożyli wniosek azylowy w Polsce i następnie wyjechali do Niemiec. W tym przypadku cały proces zwrócenia imigranta do naszego kraju jest czasochłonny i wymaga udziału polskiego Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Szybszym rozwiązaniem jest jednak procedura readmisji. Dotyczy migrantów, którzy przebywają w Niemczech nielegalnie, a wcześniej byli w Polsce. Readmisja odbywa się na podstawie porozumienia polsko-niemieckiego. Jest również trzecia możliwość zawrócenia migranta do Polski, bez wiedzy naszych służb. Chodzi o cofnięcie migranta w wyniku kontroli, która wcale nie musi odbywać się w pasie granicznym.
Włochy, Hiszpania i Grecja nie przyjmują imigrantów z powrotem. A Polska?
W „Porozumieniu Dublin III” kraje UE zgodziły się, że procedury azylowe odbywają się w kraju, do którego migrant dociera do Europy. W przypadku, gdy znajdzie się na terenie innego kraju, ten ma prawo odesłać go do kraju, w którym przekroczył granicę UE. Jednak niemieckie media donoszą, że Włochy, Hiszpania i Grecja zazwyczaj pozwalają przybyszom podróżować bez przeszkód, a następnie nie przyjmują ich z powrotem. Co innego Polska.
„Włochy przyjęły w 2024 r. tylko czterech z kilku tysięcy uchodźców. Polska jest zupełnie inna: sąsiedni kraj przyjmuje każdego złapanego „dublińskiego” uchodźcę. Jednak większość deportowanych szybko wraca do Niemiec – często z pomocą przemytników.
– chwalił Polaków sędzia administracyjny cytowany przez portal B.Z-Berlin.
Bądzmy jak Dania i kontrolujmy granice z Niemcami!
— Aleksandra Fedorska (@a_fedorska) April 12, 2025
Dänemark verlängert Kontrollen an deutscher Grenze
Quelle: Spiegel
https://t.co/EYIkNG1UTZ
Über die Google App geteilt