Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
23 marca 1660 r. – rozpoczęcie oblężenia Lachowicz podczas wojny polsko-rosyjskiej Wiadomości
23 marca 1660 r. – rozpoczęcie oblężenia Lachowicz podczas wojny polsko-rosyjskiej

Historia wojny polsko-szwedzkiej 1655-60 (Potopu) jednoznacznie wiąże się z obroną klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Mało kto wie, że pięć lat później, podczas wojny polsko-rosyjskiej, miało miejsce podobne wydarzenie. 357 lat temu, 23 marca 1660 r., wojska moskiewskie rozpoczęły oblężenie twierdzy Lachowicze na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Udana, trzymiesięczna obrona tej warowni stała się punktem zwrotnym kampanii na Litwie i przez współczesnych była stawiana na równi z obroną Częstochowy przed Szwedami. Podobnie jak na Jasnej Górze, w Lachowiczach znajdował się wizerunek Maryi Panny - obraz Matki Bożej Białynickiej, której wstawiennictwu przypisywano sukces. Przy okazji opisuję historię zapomnianego sanktuarium maryjnego na dalekich Kresach - w Białyniczach pod Mohylewem, którego ranga była porównywalna z Jasną Górą i Ostrą Bramą, a które było najdalej wysuniętym na wschód katolickim i polskim miejscem kultu maryjnego.

Rosemann: Pop-polityka czyli pięćset plus Platforma Wiadomości
Rosemann: Pop-polityka czyli pięćset plus Platforma

Akurat minął rok od wprowadzenia programu „500+”. Tu taka dygresja, że dziś wszyscy mądrale, którzy wieścili rychły upadek ekonomii w związku z wprowadzeniem tego programu przypominają mi bohatera dowcipu, który w szkole postanowił zostać menelem na utrzymaniu służb socjalnych a teraz, w swym 1000-metrowym apartamencie w Dubaju zastanawia się, co poszło nie tak.

Dwieście słów o futbolu. Żarłoczne rybki Wiadomości
Dwieście słów o futbolu. Żarłoczne rybki

Wczoraj komentatorzy piłkarscy uczcili pamięć Pawła Zarzecznego krotką pogadanką i minutą ciszy. Bardzo szlachetnie. Osobiście wolałbym, by w ramach kultywowania pamięci o zmarłym koledze, przyłożyli się do pracy.

GrzechG: Tajfun minął, Prawo i Sprawiedliwość wytrzymało atak Wiadomości
GrzechG: Tajfun minął, Prawo i Sprawiedliwość wytrzymało atak

Polska, nie od zamachu w Łucku, ale od zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości, poddawana jest wojnie hybrydowej, bo stoi na drodze do stworzenia nowego porządku w Europie.

Niezależności intelektualnej brakuje tam, gdzie panuje poprawność polityczna Wiadomości
Niezależności intelektualnej brakuje tam, gdzie panuje poprawność polityczna

Nadzieja na lepsze życie pojawia się kiedy rodzą się legendy. Znika kiedy legendy umierają – usłyszałam od jednego z moich rozmówców. To zdanie pewnie dlatego zwróciło moją szczególną uwagę, że chwilę wcześniej przeczytałam w Internecie cytat z wypowiedzi „upadłej legendy” czyli redaktora Adama Michnika z niedawnego  spotkania  z działaczami KOD:

Elżbieta Połomska: Tulipany życia Wiadomości
Elżbieta Połomska: Tulipany życia

Tulipany życia

Marcin Kacprzak: Pokolenie odsłoniętych kostek siada na traktory Wiadomości
Marcin Kacprzak: Pokolenie odsłoniętych kostek siada na traktory

Kornel Morawiecki powiedział, że „każdy ma prawo strajkować”. Pozwolę jednak sobie coś do tej wypowiedzi dodać od siebie, mam nadzieję, że się Pan Kornel nie obrazi. Rzekłbym raczej: każdy ma prawo strajkować w czasach rządów PiS-u. Tak będzie moim zdaniem bardziej precyzyjnie.

Zbigniew Kuźmiuk: Prezydent USA Donald Trump zrywa z polityką klimatyczną swego poprzednika Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Prezydent USA Donald Trump zrywa z polityką klimatyczną swego poprzednika

W ostatnich dniach prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał dekret o tzw. niezależności energetycznej, który wycofuje regulacje zawarte w Planie Czystej Energii wprowadzonego przez poprzedniego prezydenta Baraka Obamę.

Paweł Janowski: Bo książka była za tania Wiadomości
Paweł Janowski: Bo książka była za tania

Zmroziła mnie odmrożona wiadomość umieszczona na stronie Polskiej Izby Książki: „Od stycznia 2016 roku Izba prowadzi - w porozumieniu z wydawcami i organizacjami księgarskimi - dalsze starania o wdrożenie ustawy o jednolitej cenie książki. Prowadzone są rozmowy z nowym kierownictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wyniku tych rozmów i wskazówek „świadomych wydawców” tekst projektu ustawy został dopracowany. Aktualna wersja dokumentu pochodzi z dnia 20 lutego 2017 roku”.

Rafał Górski: Rada pracowników… i nie kombinuj! Wiadomości
Rafał Górski: Rada pracowników… i nie kombinuj!

Zachęceni sukcesami akcji „13 zł… i nie kombinuj!” realizowanej przez NSZZ „Solidarność”, Państwową Inspekcję Pracy i Tygodnik Solidarność wystosowaliśmy apel do szefa PIP, Romana Giedrojcia. Zwróciliśmy się w nim z prośbą o przeprowadzenia przez PIP celowej kontroli przestrzegania przez pracodawców ustawy o informowaniu i konsultowaniu pracowników.

Janusz Szewczak: Ostrzegali, że "reżimowi" PiS nic się nie uda, że agencje ratingowe nas zmasakrują Wiadomości
Janusz Szewczak: Ostrzegali, że "reżimowi" PiS nic się nie uda, że agencje ratingowe nas zmasakrują

Nie jest to żadna sensacja, że jakiś polityk, nawet z rządzącego ugrupowania coś tam powiedział bez głębszego zastanowienia. Z tego powodu Polacy nie będą ani biedniejsi ani bogatsi.

Alexander Degrejt: Podróż w czasie i przestrzeni Wiadomości
Alexander Degrejt: Podróż w czasie i przestrzeni

Zanim na Śląsku zatruły powietrze hutnicze kominy, zanim zalano ziemię betonem, postawiono pierwsze familoki i klocki z wielkiej płyty, zanim wreszcie kopalnie ryjąc pod  miastami zaczęły powodować szkody górnicze ludzie żyli sobie tutaj sielsko, anielsko i ekologicznie. Ptaszki za oknami ćwierkały, drzewa szumiały a człowiek rano wychodził przed chałupę z miejsca oddychając powietrzem świeżym jak sok jednodniowy. Nie wierzycie? To spakujcie plecak i wpadajcie do chorzowskiego skansenu czyli Górnośląskiego Parku Etnograficznego.

Głosujcie na PiS - dostaniecie 10 koła. Za osiem lat... Wiadomości
Głosujcie na PiS - dostaniecie 10 koła. Za osiem lat...

Mam ten problem, że jako uparty i najprawdopodobniej nieuleczalny grafoman czuję nieustanną wewnętrzną potrzebę dzielenia się ze światem swoimi przemyśleniami za pomocą tekstów pisanych do internetu. Mówię o problemie, bo często czuję przymus napisania tekstu, ale nic mnie nie jest w stanie zainspirować, choć przecież dzieje się tak wiele. Miałem tak przez kilka ostatnich dni, i nie było to przyjemne. Aż tu nagle słyszę z ust ministra Kowalczyka: przyjmiemy euro, jak przeciętny Polak będzie dostawał – uwaga, uwaga – dziesięć tysięcy złotych miesięcznie. Dziękuję, panie ministrze. Za inspirację.

Marian Panic: Jak działa niemiecka propaganda na przykładzie Deutschlandfunk Wiadomości
Marian Panic: Jak działa niemiecka propaganda na przykładzie Deutschlandfunk

Zobaczmy jak działa niemiecka propaganda na przykładzie niemieckiego odpowiednika Echa Moskwy czyli Deutschlandfunk.

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Andrzeja Fajdy: Film drogi Wiadomości
[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Andrzeja Fajdy: Film drogi

Autostrada (do nieba?) i parking

GrzechG: Platformie wolno wszystko, Prawu i Sprawiedliwości prawie nic Wiadomości
GrzechG: Platformie wolno wszystko, Prawu i Sprawiedliwości prawie nic

W przeciwieństwie do PO, rząd premier Beaty Szydło nie może sobie pozwolić nawet na ułamek tych błędów jakie popełniała Platforma, nie mówiąc już o jakichś poważnych aferach czy korupcji.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Szyickie dynastie Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Szyickie dynastie

Zwykle najlepszym kluczem do zrozumienia rozmaitych szyickich podziałów jest znajomość genealogii. Potomkowie Alego zakładali własne sekty. Powoływano się na prawdziwe czy wydumane koligacje z rodziną proroka Mahometa, aby legitymizować swoją władzę doczesną bądź orientację religijną. Na przykład od drugiego imama Hasana (starszego syna Alego) wywiedli swój rodowód Idrysydzi z północnej Afryki. Oni również założyli pierwszą szyicką (sekty Piątaków – Zaidi) dynastię w historii (780-974). Pierwszym władcą był Idris I ibn Abdullah (745-791), prawnuk Hasana i praprawnuk Alego i Fatimy. Jego pochodzenie od samego Mohameta było najważniejszym czynnikiem legitymizującym Idrisidów u Berberów, pośród których osiedli jako imamowie.

Jan Pietrzak dla "TS": Newsy i fusy Wiadomości
Jan Pietrzak dla "TS": Newsy i fusy

Świat wstrzymał oddech. Merkel i Trump nie podali sobie rąk. Co gorzej, nie poklepali się po plecach. W Unii Europejskiej bez poklepania ani rusz. Np. Tusk został wybrany na szefa przez poklepanie. Taka odmiana demokracji.

Zbigniew Kuźmiuk: Dobre spotkanie minister Elżbiety Rafalskiej z klubem polskim w PE Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Dobre spotkanie minister Elżbiety Rafalskiej z klubem polskim w PE

Wczoraj w Parlamencie Europejskim miało miejsce spotkanie kolejnego ministra rządu premier Beaty Szydło z europosłami z klubu polskiego, czyli posłami do PE ze wszystkich partii politycznych, które mają swoją reprezentację w Brukseli.

Jacek Jarecki: Dwieście słów o futbolu. Mecz się odbył Wiadomości
Jacek Jarecki: Dwieście słów o futbolu. Mecz się odbył

Zapamiętamy dwie piękne bramki i tyle naszego. Napisałem w nieszczęsną sobotę, że faworytem być, to nie w kij dmuchał i tego się trzymam.

Emerytury
Stażowe