Siedem rad wyjątkowych Mam wybitnych Polaków Wiadomości
Siedem rad wyjątkowych Mam wybitnych Polaków

Rady mamy są bardzo ważne w życiu człowieka, chociaż czasami bywają niedoceniane przez dzieci za jej życia. A co radziły mamy siedmiorga wybitnych Polaków? Warto je nieco poznać, skoro ich dzieci wyrosły na porządnych ludzi.

Dzień Matki: Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci Wiadomości
Dzień Matki: Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Caritas nie zapomina o potrzebach matek znajdujących się w trudnej sytuacji – obecnie w 20 Domach Samotnej Matki w całej Polsce 132 kobiety wraz z dziećmi otrzymują schronienie, wyżywienie, wsparcie socjalne, pomoc w podjęciu pracy. Organizacja wspiera także matki-uchodźczynie z Ukrainy oraz ich dzieci, m.in. przygotowując dla nich zabawy i wydarzenia integracyjne.

Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video] wideo
Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]

Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – mówił prof. Błażej Kmieciak, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk w czasie wykładu w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.

Abp Gänswein: Lata spędzone u boku Benedykta XVI były prawdziwą szkołą życia [wywiad] Wiadomości
Abp Gänswein: "Lata spędzone u boku Benedykta XVI były prawdziwą szkołą życia" [wywiad]

„Lata spędzone u boku Benedykta XVI były dla mnie prawdziwą szkołą życia. Pełniłem posługę dla jednej z najważniejszych osobistości Kościoła i w ten sposób byłem świadkiem niełatwego etapu w historii Kościoła” - mówi abp Georg Gänswein. W rozmowie z KAI były sekretarz papieża Benedykta XVI i prefekt Domu Papieskiego mówi m. in. o kulisach powstania książki „Tylko prawda: moje życie z Benedyktem XVI”, co najcenniejszego pozostawił nam Benedykt XVI, relacjach papieża Ratzingera z Janem Pawłem II, papieżem Franciszkiem oraz niemieckiej „drodze synodalnej”.

Szawuot – święto otrzymania Tory i dziękczynienia za Bożą wierność [video] Wiadomości
Szawuot – święto otrzymania Tory i dziękczynienia za Bożą wierność [video]

Święto Szawuot to czas dziękczynienia za pierwsze wiosenne żniwa. To czas wielkiej wdzięczności Bogu za Jego pełne miłości Przymierze, za otrzymaną Torę i Dekalog. To również czas duchowego odrodzenia i rozbudzenia pragnienia, by usłyszeć głos Boga, który przemawia do nas w Swoim Słowie – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektor starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie. Obchodzone 6 dnia miesiąca siwan Szawuot jest jednym z trzech żydowskich Świąt Pielgrzymkowych.

Gisotti: wciąż odkrywamy świadectwa świętości Jana Pawła II Wiadomości
Gisotti: wciąż odkrywamy świadectwa świętości Jana Pawła II

Ta książka jest nie tylko wyjątkowym spojrzeniem za kulisy codziennego życia Jana Pawła II, ale przede wszystkim osobistym świadectwem o jego świętości. W tym duchu zapiski byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej, Joaquína Navarro-Vallsa komentuje Alessandro Gisotti, który był dyrektorem ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. W Madrycie odbyła się właśnie dyskusja nt. tej książki zatytułowanej „Moje lata z Janem Pawłem II”.

Papież: Niech nasz wspólny dom znów obfituje w życie Wiadomości
Papież: Niech nasz wspólny dom znów obfituje w życie

Żyjmy, pracujmy i módlmy się, aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie – zachęca papież w Orędziu na obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Przypada on 1 września i rozpoczyna trwający do 4 października Czas dla Stworzenia.

Zatrzymano podejrzaną o podpalenie Sanktuarium MB z Guadalupe. Część obiektu doszczętnie zniszczona [video] Wiadomości
Zatrzymano podejrzaną o podpalenie Sanktuarium MB z Guadalupe. Część obiektu doszczętnie zniszczona [video]

Policja z Des Plaines w stanie Illinois zatrzymała kobietę, która odpowiedzialna ma być za podpalenie Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe należącego do archidiecezji Chicago. Celowe wywołanie pożaru zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu.

Duchowni ofiarami ataków w Meksyku i na Kubie. Zatrważające statystyki Wiadomości
Duchowni ofiarami ataków w Meksyku i na Kubie. Zatrważające statystyki

Tylko w tym tygodniu w Meksyku zamordowano jednego z kapłanów, usiłowano również zasztyletować arcybiskupa,. Z kolei na Kubie ksiądz został zaatakowany przez napastnika uzbrojonego w maczetę.

Wiadomości
Polski misjonarz, który ochrzcił chińskiego cesarza

Dziś, 24 maja, w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Współpracę między Kościołem w Chinach i w Polsce wspiera Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ. Publikujemy tekst o. Jacka Gniadka SVD, prezesa Stowarzyszenia, przybliżający sylwetkę o. Boyma, polskiego jezuity - misjonarza w Chinach, przyrodnika, kartografa, pisarza, podróżnika i jednego z ojców sinologii.

Kard. Eijk: potrzeba refleksji Kościoła wobec sztucznej inteligencji Wiadomości
Kard. Eijk: potrzeba refleksji Kościoła wobec sztucznej inteligencji

W epoce błyskawicznego rozwoju sztucznej inteligencji arcybiskup Utrechtu kard. Wilhelm Eijk apeluje o etyczny namysł w tej sprawie.

24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach Wiadomości
24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Dziś w całym Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W inicjatywę co roku włącza się Kościół w Polsce. Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża 24 maja o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chińskich katolików.

Udaremniono zamach na arcybiskupa Wiadomości
Udaremniono zamach na arcybiskupa

Do groźnego incydentu doszło w ostatnią niedzielę w katolickiej katedrze w Meksyku, gdzie po zakończonej Mszy św. mężczyzna rzucił się z nożem na arcybiskupa.

Jasna Góra: dziecięce „białe pielgrzymki” Wiadomości
Jasna Góra: dziecięce „białe pielgrzymki”

Na Jasną Górę przyjeżdżają obecnie szczególnie mali pielgrzymi. To dzieci pierwszokomunijne. Tradycyjnie maj i czerwiec to czas najliczniejszych „białych pielgrzymek”. Stały się one już zwyczajem wielu parafii w Polsce.

Wiadomości
CBOS: "Polityczno-medialna burza nie naruszyła autorytetu Jana Pawła II w polskim społeczeństwie"

Tak jak rok temu ponad cztery piąte Polaków deklaruje, że polski papież jest dla nich autorytetem moralnym - wynika z najnowszego komunikatu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). "Polityczno-medialna burza związana z doniesieniami dotyczącymi tuszowania przez kardynała Karola Wojtyłę przypadków pedofilii wśród księży nie naruszyła autorytetu Jana Pawła II w polskim społeczeństwie" - stwierdza CBOS.

Ambasador Ukrainy przy Watykanie: Wierzę że papież Franciszek do nas przyjedzie [wywiad] Wiadomości
Ambasador Ukrainy przy Watykanie: Wierzę że papież Franciszek do nas przyjedzie [wywiad]

O niedawnej wizycie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego w Watykanie i aktualnym stanie relacji swej ojczyzny ze Stolicą Apostolską powiedział w wywiadzie udzielonym Bohdanowi Bodnarukowi z ukraińskiego dziennika „Glavcom” ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz. Przy okazji wyjaśnił, że "stanowisko Ukrainy musi zostać uwzględnione w realizowanej papieskiej inicjatywie pokojowej".

Abp Guzdek do Straży Granicznej: zamęt to jedno z kluczowych, bardzo niebezpiecznych zjawisk obecnego czasu Wiadomości
Abp Guzdek do Straży Granicznej: zamęt to jedno z kluczowych, bardzo niebezpiecznych zjawisk obecnego czasu

O niebezpieczeństwach związanych z sianiem zamętu na temat obrony polskich granic, z zacieraniem granicy między krajem wolnym a krajem, w którym panuje reżim, ale także z rozmywaniem granic miedzy dobrem a złem - mówił abp Józef Guzdek do kadry kierowniczej, funkcjonariuszy, funkcjonariuszek i pracowników cywilnych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku podczas uroczystej Mszy św. w białostockiej archikatedrze. Podlascy pogranicznicy świętowali 32. rocznicę powstania formacji i służby na granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawa mody w Krypcie u Pijarów. Rektor kolegium przeprasza za zgorszenie Wiadomości
Wystawa mody w Krypcie u Pijarów. Rektor kolegium przeprasza za zgorszenie

W Galerii Krypta u Pijarów zaprezentowano wystawę mody damskiej jednego z krakowskich projektantów. Sprzeciw wyraziła Monika Bogdanowska, była małopolska konserwator zabytków. Pijarzy przepraszają, ale zwracają uwagę, że warunkiem otrzymania dotacji na renowację zabytku było „udostępnienie obiektu na wydarzenia nie tylko o charakterze religijnym”.

[Tylko u nas]  Aleksandra Jakubiak OV: Co ty wiesz o samotności? tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Co ty wiesz o samotności?

„[Panie], stworzyłeś nas jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie” św. Augustyn.

Centrum Heschela: Zakończenie, które jest nowym początkiem, o Bogu nieustannie obecnym Wiadomości
Centrum Heschela: Zakończenie, które jest nowym początkiem, o Bogu nieustannie obecnym

W dzisiejszej Ewangelii, przed Swoim wniebowstąpieniem Jezus posyła uczniów, aby chrzcili (dosł. zanurzali) w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Chrystus zapewnia, że właśnie Ruach Ha-Kodesz, i tak jak Emmanuel – Bóg z nami, z początku Ewangelii św. Mateusza, będzie im stale towarzyszyć i będzie ich wsparciem i obroną – o Bogu nieustannie obecnym pośród swojego ludu na przestrzeni historii zbawienia opowiada w komentarzu Centrum Heschela KUL biblista ks. dr Mariusz Świder, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.

Emerytury
Stażowe