Upamiętnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Wybrzeżu Gdańskim Wiadomości
Upamiętnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Wybrzeżu Gdańskim

W parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dębkach, odbyły się wczoraj kolejne wydarzenia związane z 40. rocznicą śmierci męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ewangelia na XXI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego". Komentarz - o. Mateusz Paluch OP.

Wiadomości
„Tam skarb twój, gdzie serce twoje” – parafie, dekanaty i rodziny przybywają na Jasną Górę

O odnowienie wiary dla siebie i innych, jedność w rodzinach i zgodę w Polskim Domu, modlą się uczestnicy pielgrzymek, które docierają na Jasną Górę na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne pielgrzymowanie to też szczególne „rekolekcje w drodze” o wspólnocie Kościoła. Pielgrzymi na nowo odkrywają sens osobistego zawierzenia się Matce Bożej Królowej Polski. - To jest właśnie ta miłość do Maryi, która przyciąga i pociąga, Jej powierzamy nasze wielkie i małe sprawy – podkreślają pątnicy.

Chambois: Msza św. w 80. rocznicę bitwy o Normandię. Bp Lechowicz o idei solidarności i mitach nt. wolności Wiadomości
Chambois: Msza św. w 80. rocznicę bitwy o Normandię. Bp Lechowicz o idei solidarności i mitach nt. wolności

W kościele św. Marcina w Chambois odprawiona została Msza św. w 80. rocznicę zakończenia bitwy o Normandię. Eucharystii przewodniczył bp Bruno Feillet, ordynariusz diecezji Séez, a homilię wygłosił bp Wiesław Lechowicz. Po zakończeniu Eucharystii pod pomnikiem upamiętniającym zamknięcie pierścienia wokół jednostek niemieckich oraz w Memoriale Montormel odbyła się ceremonia złożenia wieńców i upamiętnienie żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej.

Czy wiesz, jakie są najbardziej religijne i rozmodlone regiony świata? Pew Research opublikowało wyniki badań Wiadomości
Czy wiesz, jakie są najbardziej religijne i rozmodlone regiony świata? Pew Research opublikowało wyniki badań

Amerykański Ośrodek Badawczy Pew opublikował wyniki zakrojonych na szeroką skalę badań, przeprowadzonych w latach 2008-23 w 102. państwach. Kilka państw Afryki Subsaharyjskiej, Bliski Wschód z Afryką Północną oraz niektóre kraje Azji Południowo-Wschodniej to najbardziej religijne i rozmodlone części świata. Na przeciwległym biegunie znalazly się Europa, zwłaszcza jej część zachodnia, a także Azja Wschodnia.

Święcenia abp. Dubiela. Kard. Parolin: Pan wzywa cię, abyś przylgnął do Niego Wiadomości
Święcenia abp. Dubiela. Kard. Parolin: Pan wzywa cię, abyś przylgnął do Niego

- Pan, który zna twoją przeszłość, wzywa cię, abyś przylgnął do Niego z jeszcze większą intensywnością – powiedział kard. Pietro Parolin do nowego arcybiskupa i nuncjusza apostolskiego w Angoli ks. Kryspina Dubiela podczas jego święceń biskupich. Uroczystość odbyła się w bazylice mniejszej pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku. Głównym konsekratorem jest kard. Parolin, a współkonsekratorami: abp Salvatore Pennacchio – rektor Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie i metropolita przemyski abp Adam Szal.

Wiadomości
[wywiad] Kard. Suharyo o wizycie Franciszka w Indonezji: Panuje wielkie oczekiwanie

W katolickiej katedrze w Dżakarcie pod wizerunkiem papieża Franciszka znajduje się zegar odliczający godziny do papieskiej pielgrzymki w tym kraju. Indonezja będzie pierwszym etapem tej najdłuższej i zarazem najbardziej niebezpiecznej podróży obecnego pontyfikatu. W stołecznej Dżakarcie Ojciec Święty będzie przebywał w dniach 3-6 września. W rozmowie z misyjną agencją FIDES kard. Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo mówi o oczekiwaniach związanych z papieską wizytą w tym najliczniejszym islamskim państwie świata, o codziennym życiu katolików, a także o wierze, braterstwie i współczuciu, które stanowią motto pielgrzymki papieża Franciszka do Indonezji, a zarazem wyznaczają codzienność katolickich wspólnot w tym kraju.

Papież spotkał się z mężczyzną uniewinnionym po 33 latach więzienia Wiadomości
Papież spotkał się z mężczyzną uniewinnionym po 33 latach więzienia

W Watykanie miała miejsce poruszająca audiencja. Papież Franciszek spotkał się Beniamino Zuncheddu, który przez 33 lata był przetrzymywany w więzieniu, a następnie został oczyszczony z zarzutów i uniewinniony.

Wiadomości
Ogłoszono wyniki badań nienaruszonych szczątków s. Wilhelminy Lancaster

W Kansas City ogłoszono wyniki badań zwłok zmarłej w 2019 roku siostry Wilhelminy Lancaster. Mimo upływu lat nie noszą one śladów rozkładu.

Kochać pośród horroru. Historia rodziny Ulmów na 45. Meetingu w Rimini Wiadomości
Kochać pośród horroru. Historia rodziny Ulmów na 45. Meetingu w Rimini

W Rimini trwa 45. Meeting ruchu Comunione e Liberazione na rzecz Przyjaźni między Narodami. Hasło wydarzenia brzmi: „Jeśli nie szukamy tego, co najważniejsze, to czego szukamy?”. W ramach spotkania odbyła się prezentacja poświęcona książce o rodzinie Ulmów.

Dykasteria ds. Nauki Wiary wyraża zgodę na kult Matki Bożej Bolesnej z Chandavila Wiadomości
Dykasteria ds. Nauki Wiary wyraża zgodę na kult Matki Bożej Bolesnej z Chandavila

Dykasteria wyraża zgodę na „nihil obstat” zaproponowane przez arcybiskupa Mérida-Badajoz w odniesieniu do nabożeństwa związanego z Sanktuarium w Chandavila w Hiszpanii. W miejscu tym 1945 roku, dwie młode osoby, Marcelina i Afra miały ujrzeć Matkę Bożą jako Matkę Bożą Bolesną.

Kultura i religia żydowska oraz dialog chrześcijańsko-żydowski - roczny kurs KUL Wiadomości
Kultura i religia żydowska oraz dialog chrześcijańsko-żydowski - roczny kurs KUL

Kurs dokształcający, który proponuje Centrum Heschela KUL w ramach uniwersyteckiej oferty podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to okazja do tego, abyśmy poznali lepiej judaizm, jego bogaty świat religijny i kulturowy - powiedział ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, kierownik kursu.

Dyrektor ISKK o „środowiskach forsujących ograniczenie katechezy szkolnej do minimum” Wiadomości
Dyrektor ISKK o „środowiskach forsujących ograniczenie katechezy szkolnej do minimum”

– Według statystyk większość uczniów w skali ogólnopolskiej uczęszcza na lekcje religii – powiedział dr hab. Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. W przypadku uczniów szkół podstawowych odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii wynosi aż 88,9 procent, wśród przedszkolaków średnia również przekracza tę ogólną i wynosi 83,7 proc. Spadek można zauważyć dopiero u starszych uczniów z liceum ogólnokształcącym, to 60,1 proc., techników – 65,7 proc., i szkół branżowych I stopnia – 63,7 proc.

Trump kontra Harris: Na kogo zagłosują amerykańscy chrześcijanie? Wiadomości
Trump kontra Harris: Na kogo zagłosują amerykańscy chrześcijanie?

Amerykańscy chrześcijanie są mocno podzieleni w kwestii oddania głosu w listopadowych wyborach na prezydenta USA. Kandydatka Demokratów Kamala Harris i kandydat Republikanów Donald Trump mają większe lub mniejsze poparcie w zależności od wyznania i koloru skóry wyborców.

Rodzice i nauczyciele nie chcą w szkołach tzw. edukacji zdrowotnej – petycja do MEN Wiadomości
Rodzice i nauczyciele nie chcą w szkołach tzw. edukacji zdrowotnej – petycja do MEN

Kilkadziesiąt organizacji społecznych reprezentujących interesy rodziców i nauczycieli, wychowawców – zrzeszonych w Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, a także Koalicji dla Życia i Rodziny oraz Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – złożyło dziś w Ministerstwie Edukacji Narodowej skierowaną do minister Barbary Nowackiej petycję, która dotyczy ogłoszonych przez MEN planów wprowadzenia do szkół edukacji zdrowotnej. Autorzy petycji domagają się: pozostawienia w podstawie programowej kształcenia ogólnego przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, w którym edukacja seksualna osadzona jest w kontekście małżeństwa i rodziny; niewprowadzania do szkół nowego przedmiotu „edukacja zdrowotna”, obejmującego edukację seksualną osadzoną w kontekście zdrowia oraz poszanowania konstytucyjnej zasady pierwszeństwa wychowawczego rodziców poprzez pozostawienie dobrowolnymi tych zajęć w szkołach, które obejmują tematykę wychowania w dziedzinie życia seksualnego (edukacji seksualnej).

W obronie lekcji religii Kościoły w Polsce składają petycje do Sądu Najwyższego Wiadomości
W obronie lekcji religii Kościoły w Polsce składają petycje do Sądu Najwyższego

Kościół katolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej złożyły petycje do Sądu Najwyższego. – Kościół będzie bronił lekcji religii w szkole. Zrobiliśmy pewien krok. Kościół nie chce wojny, chcemy rozmawiać – powiedział podczas briefingu prasowego 22 sierpnia w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski, rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak SJ. Spotkanie odbyło się w związku z kontrowersyjnymi decyzjami Ministerstwa Edukacji Narodowej w kwestii zmian organizacji lekcji religii w szkole. W briefingu wziął także udział dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Grzegorz Giemza.

W Europie odnotowuje się ogromny wzrost przestępstw z nienawiści do chrześcijaństwa Wiadomości
W Europie odnotowuje się ogromny wzrost przestępstw z nienawiści do chrześcijaństwa

Z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ 22 sierpnia obchodzony jest od 2019 roku jako Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Wiedeńskie Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC) informuje w swoim raporcie, że o 44 proc. wzrosła liczba antychrześcijańskich przestępstw motywowanych nienawiścią.

[wywiad] Bp Ozga: Kościół w Kamerunie jest nadal bardzo tradycyjny i odznacza się wielką wiarą Wiadomości
[wywiad] Bp Ozga: Kościół w Kamerunie jest nadal bardzo tradycyjny i odznacza się wielką wiarą

Kościół nasz żyje dzisiaj tak, jak kiedyś i to nadaje mu siłę, która przyciąga do niego ludzi i uczy, jak żyć lepiej na co dzień – powiedział KAI polski biskup misyjny Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w środkowym Kamerunie. Podczas swego krótkiego pobytu w Polsce zgodził się na rozmowę z naszą agencją, przedstawiając różne, niekiedy zaskakujące dla Europejczyków przejawy miejscowych zwyczajów i sposobów myślenia.

Polak nuncjuszem apostolskim w Botswanie Wiadomości
Polak nuncjuszem apostolskim w Botswanie

Abp Henryk Jagodziński, wcześniej mianowany przez papieża na stanowisko nuncjusza apostolskiego w RPA, Lesotho, Namibii i Eswatini został dziś nominowany także na papieskiego przedstawiciela w Botswanie.

„Nic o nas bez nas”. Katecheci protestują w Warszawie w obronie lekcji religii Wiadomości
„Nic o nas bez nas”. Katecheci protestują w Warszawie w obronie lekcji religii

Dziś, 21 sierpnia odbył się protest w obronie lekcji religii na Placu Zamkowym w Warszawie. W wyniku prac Ministerstwa Edukacji Narodowej za dwa tygodnie wejdzie w życie rozporządzenie o możliwości łączenia na lekcjach religii grup różnych wiekowo. Od września przyszłego roku ma odbywać się tylko jedna lekcja tego przedmiotu. – To już nie tylko promowanie braku tolerancji religijnej, ale próba legalizowania przez MEN dyskryminacji ze względu na przynależność religijną, czyli jawne uderzenie w prawa i wolności obywatelskie zagwarantowane w Konstytucji – mówił przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, Piotr Janowicz. Stowarzyszenie złożyło list do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowych regulacji.

Emerytury
Stażowe