W czasie wojny nietrudno o rozpacz. Sam nie wiem, jak ludzie, których bliscy przechodzą przez piekło rosyjskiej niewoli mogą spać w nocy. Ja też jestem sfrustrowany, kiedy widzę, jak mało udaje nam się osiągnąć w sprawie uwolnienia ukraińskich więźniów i dzieci – przyznaje nuncjusz apostolski na Ukrainie. Podkreśla, że w takiej sytuacji zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii, wnoszenie światła pośród ciemności.
Jeden z profesorów Katolickiego Uniwersytetu w Leuven w Belgii twierdzi, że uczelnia celowo umniejsza zbliżającą się wizytę papieża Franciszka – podaje portal the Crux. Papież Franciszek ma odwiedzić uniwersytet 27 września, aby uczcić jego 600-lecie, w ramach szerszej trzydniowej podróży do Luksemburga i Belgii.
Nad kurortem turystycznym w indonezyjskiej prowincji Sumatra Północna wkrótce będzie górował najwyższy na świecie posąg Jezusa.
– Przyjmowanie migrantów i uchodźców powinno być mądre i roztropne. To mówią dokumenty Kościoła – podkreślił bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek omówił problem migracji w kontekście nauczania Kościoła podczas XXIV międzynarodowej konferencji z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy”.
W Pakistanie doszło do kolejnego w ostatnich latach aresztowania chrześcijanki za rzekomą obrazę Mahometa. 40-letnia kobieta została skazana na karę śmierci.
- Naszym ideałem jest Królestwo nie z tego świata, a równocześnie jest ono tym jedynym, które może sie oprzeć tym wszystkim utopiom – mówiła prof. Chantal Delsol. Francuska filozof wzięła udział w XXIV międzynarodowej konferencji z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy”.
- Status Medziugorie nadal będzie taki, jak do tej pory: parafia w diecezji Mostar-Duvno – oświadczył biskup tej diecezji Petar Palić na konferencji prasowej dzień po ogłoszeniu „Noty na temat doświadczenia duchowego związanego z Medziugorie” przez Dykasterię Nauki Wiary. Wyjaśnił, że „w tej chwili nie ma mowy” o ustanowieniu tam sanktuarium, bo do tego potrzebne jest spełnienie określonych warunków, ale ta „kwestia pozostaje otwarta”.
Ukraińskie parafie pomagają Polakom poszkodowanym wskutek powodzi. Potwierdza to w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Pomimo trwającej wojny, zrzekają się na rzecz powodzian otrzymanego wsparcia, a nawet są gotowe wysłać na zalane tereny swoich wolontariuszy - mówi ks. Kryża.
- Nierówności są główną przyczyną chorób społecznych – powiedział papież do uczestników Spotkania Ruchów Ludowych, zorganizowanego przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Franciszek wezwał m.in. miliarderów do dzielenia się swym bogactwem z biednymi.
- Czasem w Kościele jest wiele sprzeczności, problemów, przeciwności, a nawet trucizn i nienawiści. Jedną z moich modlitw jest to, aby była jedność wewnętrzna w Kościele w Polsce, która przełoży się na zgodę w społeczeństwie w Polsce - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi podczas inauguracji VIII Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Trzydniowe spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbywa się w Hotelu Sound Garden w Warszawie.
Papież udzielił audiencji Międzynarodowemu Ruchowi Studentów Katolickich Pax Romana. W czasie spotkania Franciszek zapowiedział rychłą kanonizację bł. Piera Giorgia Frassatiego. Podjęto także tematy zbliżającego się Roku Jubileuszowego, Synodu oraz roli katolickich intelektualistów w świecie.
Obrońcy życia będą mieli zakaz przebywania a nawet cichej modlitwy w okolicy klinik aborcyjnych w Wielkiej Brytanii. Nowe prawo zacznie obowiązywać 31 października. Od ubiegłego roku obowiązuje ono już w Irlandii Północnej a końcem września wejdzie w życie w Szkocji.
Do hojności na rzecz poszkodowanych przez powódź wezwał kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że wobec ogromnych strat zbiórka, która odbędzie się w polskich kościołach w najbliższą niedzielę, może być dużą pomocą dla wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku kataklizmu.
Obchody 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki trwają cały rok. Ich kulminacyjnym momentem będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, sprawowana 19 października w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wierni zaproszeni są też do nowenny za wstawiennictwem błogosławionego – w intencji Ojczyzny. O wielu innych wydarzeniach, które już się odbyły oraz inicjatywach, które planowane są w związku z kulminacyjnym momentem obchodów, mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. - Proszę, by ta okazja, jaką jest 40. rocznica śmierci bł. ks. Popiełuszki, była wykorzystana jak najlepiej, a ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym – powiedział podczas konferencji kard. Nycz. Na 29 września przewidziany jest list biskupów polskich poświęcony bł. ks. Popiełuszce.
W czasie watykańskiej prezentacji ogłoszonej dziś przez Dykasterię ds. Nauki Wiary „Noty na temat doświadczenia duchowego związanego z Medziugorie” kard. Víctor Manuel Fernández zwrócił uwagę odbiorców na ważny element dokumentu, który zezwala na kult publiczny w Medziugoriu, nie wypowiadając się na temat nadprzyrodzonego charakteru domniemanych objawień i orędzi Matki Bożej.
„Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”- to tytuł wystawy biograficznej, którą można oglądać na Jasnej Górze. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Solidarności z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.
Dokument Dykasterii Nauki Wiary, zatwierdzony przez papieża Franciszka, nie rozstrzyga kwestii nadprzyrodzonego charakteru zjawisk, ale uznaje liczne owoce duchowe związane z parafią i sanktuarium Królowej Pokoju, wydając ogólnie pozytywną ocenę przekazów, choć z kilkoma dodatkowymi wyjaśnieniami.
- W czasie, gdy relatywizm i permisywizm moralny zbierają wielkie żniwa, szczególnie wśród młodych, Stanisław z Rostkowa może stać się patronem troski o prawdę, którą podaje Kościół w katechezie parafialnej i na lekcjach religii w szkole – wskazuje ks. Wojciech Kućko, redaktor książki „Śladami św. Stanisława Kostki w Rzymie” – w rozmowie z Radiem Watykańskim–Vatican News. 18 września, obchodzimy święto św. Stanisława Kostki, który do połowy XX w. był jednym z najmłodszych świętych wyznawców.
Prokuratura Rejonowa Warszawa - Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy służb na szkodę ks. Michała Olszewskiego - poinformowano w komunikacie Prokuratury.
- Jako duszpasterze i pasterze winniśmy głośno wyrazić nasz ból, żal, skruchę, wstyd i szczerą wolę nawrócenia. Wszystkie ciężkie grzechy zamiatane pod dywan, nabrzmiewają, są jak rana ukrywana pod brudnym opatrunkiem – ostrzega znany rekolekcjonista i przewodnik życia duchowego w tekście będącym reakcją na gorszące skandale w Kościele, z których kolejną falą dziś się spotykamy. Dalej o. Augustyn analizuje jakie patologie życia wspólnotowego są źródłami gorszących i przestępczych ekscesów, i wreszcie wskazuje na radykalne, zgodne z Ewangelią drogi uzdrowienia, których dziś potrzebuje Kościół w Polsce.