Polski dominikanin, o. Dominik Jurczak OP, pełniący funkcję Dziekana Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu Angelicum, został wybrany Przewodniczącym Rady Dziekanów i Rektorów Papieskich Rzymskich Wydziałów Teologicznych.
14 czerwca papież spotkał się z ponad setką znanych komików, którzy przyjechali do Watykanu z różnych stron świata. Wśród gości Franciszka znalazły się prawdziwe gwiazdy. Spotkanie zorganizowane zostało przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji i Dykasterię ds. Komunikacji.
Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii doznają coraz częściej nękania i dyskryminacji - wynika z nowego raportu chrześcijańskiej organizacji zaangażowanej w sprawiedliwość społeczną Voice for Justice UK. Opracowano go na podstawie odpowiedzi 1562 osób i wynika z niego, że ludzie wyznający prawomyślne poglądy chrześcijańskie są marginalizowani i traktowani z pogardą. Zjawisko to jest szczególnie dotkliwe wśród osób młodszych.
"Prymat musi być sprawowany synodalnie, a synodalność wymaga prymatu". Tak kardynał Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan w wywiadzie dla Radia Watykańskiego (RW) i portalu Vatican News (VN) podsumowuje jeden z najważniejszych punktów ekumenicznego dokumentu zatytułowanego "Biskup Rzymu", który został opublikowany w czwartek 13 czerwca. Tekst, który podsumowuje rozwój dialogu ekumenicznego na temat prymatu i synodalności.
W Watykanie opublikowano papieskie przesłanie na VIII Światowy Dzień Ubogich. Wydarzenie tradycyjnie już obchodzone jest w XXXIII Niedzielę Zwykłą, która w bieżącym roku przypada 17 listopada. Święto ustanowiono z inicjatywy papieża Franciszka z 2016 roku.
Żona sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Samuela Alito, Martha-Ann Alito, skrytykowała przesadne wywieszanie flag LGBT+, zwłaszcza w pobliżu jej domostwa.
Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan przedstawiła 13 czerwca nowy dokument, który podsumowuje dialog ekumeniczny na temat roli papieża i sprawowania prymatu Piotra. List Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, zatytułowany "Biskup Rzymu", podsumowuje owoce dialogów ekumenicznych na temat urzędu papieża. Są to dialogi, które rozpoczęły się prawie trzydzieści lat temu i zostały zainicjowane przez Jana Pawła II w odpowiedzi na debaty ekumeniczne po Soborze Watykańskim II.
Podobno głosił kazania, siedząc w konarach orzechowego drzewa w pobliżu Padwy, gdzie dziś znajduje się niewielki kościółek Sant’Antonio di Noce. Kościół katolicki wspomina 13 czerwca w liturgii św. Antoniego Padewskiego – Doktora Kościoła, jednego z najpopularniejszych świętych, patrona „od zagubionych osób i rzeczy” oraz ludzi ubogich. Dla franciszkanów jest to drugi co do ważności święty – po ich założycielu św. Franciszku z Asyżu.
- To nie jest tak, że bez Piotra nie mamy odpowiedzi na pytania, które nas nurtują, tylko że mamy ich za dużo. Dlatego jest potrzebny Piotr. I to jest Jezusowy wybór – mówi kard. Grzegorz Ryś w rozmowie z Jackiem Dziedziną w najnowszym numerze magazynu „Historia Kościoła”. Publikujemy fragment rozmowy "Grób św. Piotra i prymat Biskupa Rzymu".
W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, szczególną uwagę poświęcił papież Trzeciej Osobie Trójcy Świętej. Franciszek zwrócił się także do obecnych na audiencji Polaków.
Lekcje religii w szkołach i katecheza parafialna, ochrona życia ludzkiego, kwestie dotyczące rodziny, standardy ochrony małoletnich w Kościele oraz wybory Sekretarza Generalnego KEP – to główne tematy 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 10-12 czerwca br. w Warszawie.
Komisja Nauki Wiary KEP wydała dokument „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”, który ukazuje poprawne jej rozumienie i zarazem ostrzega przed wieloma jej wypaczeniami. Wśród nich wymienia się „chrześcijaństwo zsekularyzowane”, polegające na redukowaniu Kościoła do wymiaru horyzontalnego, a także religijność zabobonną, która związana jest z tendencją do odrzucania roli rozumu w akcie wiary, manichejską wizją świata owocującą przekonaniem, że stworzony świat jest zły ze swej natury czy błędną interpretacją objawień prywatnych.
- Ks. Michał Rapacz był jak Dobry Pasterz, który na pustyni zostawia 99 owiec i idzie za tą jedną, zagubioną - zauważa w rozmowie z KAI ks. dr Andrzej Scąber, delegat arcybiskupa krakowskiego do spraw kanonizacyjnych. Jak dodaje, ks. Michał nie angażował się w żadne układy polityczne i był dla wszystkich, dlatego mógłby stać się patronem pojednania między Polakami. W sobotę, 15 czerwca, w Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja duchownego zamordowanego w 1946 roku w Płokach przez komunistyczną bojówkę. Zdaniem ks. Scąbera, ta beatyfikacje będzie trudna dla mieszkańców Płok, bo chociaż śledztwo nie wykryło sprawców, to mieszkańcy wiedzą, kto był mordercą.
„Opowiadamy się za zachowaniem aktualnej ustawy o handlu w niedzielę z 2018 roku. Podkreślamy, że nie oznacza ona całkowitego zakazu handlu w te dni i nie powoduje braku dostępu do produktów pierwszej potrzeby” – czytamy w Stanowisku Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski w sprawie planowanych zmian ustawy o handlu w niedzielę.
9 czerwca 1987 roku, podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny, papież Jan Paweł II odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
„Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich»” (J 17, 20-26).
Ewangelia Markowa opisująca egzorcyzmy Jezusa pełna jest odniesień do tradycji żydowskiej. Widzimy, jak ogromny problem z nauczaniem i cudami Mistrza z Nazaretu miały żydowskie autorytety religijne Jego czasów. Polemika, która toczyła się między Panem a uczonymi w Piśmie była ostra i dotyczyła najważniejszego roszczenia Jezusa, który nazywał siebie Synem Bożym, nosił w sobie moc i autorytet Boga Ojca - pisze w komentarzu do Ewangelii X Niedzieli Zwykłej 9 czerwca dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.
W czasie gdy 9 czerwca przeżywamy wybory do Parlamentu Europejskiego, tego samego dnia miną dokładnie 34 lata od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana. To właśnie on dał impuls do powstania zjednoczonej Europy, mimo, iż zaraz po II wojnie światowej taki projekt wydawał się czysto utopijny. - Dokonania i siła przekonywania Schumana bardzo imponują, jednocześnie pozostaje on wzorem chrześcijańskiego życia – zaznacza Piotr Tarnogórski, członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Do uczenia się od Jezusa wolności dzieci Bożych zachęcał Papież w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański. Franciszek przypomniał, że łatwo można stać się niewolnikami przyjemności, władzy, pieniędzy czy pochwał. Zauważył zarazem, że człowiek wolny ma w sobie pokój i pogodę ducha.
«Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką». Komentarz - o. Mieczysław Łusiak SJ.