Papież do Polaków: Odzyskaliście wolność. Nie zapominajcie, że wolność jest zobowiązaniem wideo
Papież do Polaków: Odzyskaliście wolność. Nie zapominajcie, że wolność jest zobowiązaniem

W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, szczególną uwagę poświęcił papież Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, przypominając o 350. rocznicy pierwszego objawienia. Franciszek zwrócił się także do obecnych na audiencji Polaków, przypominając o znamiennej w skutki pielgrzymce Jana Pawła II do Polski.

Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Stefanii Łąckiej - „Anioła z Auschwitz” Wiadomości
Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Stefanii Łąckiej - „Anioła z Auschwitz”

W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się sesja kończąca etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stefanii Łąckiej. Więźniarka Auschwitz narażała swoje życie dla innych, była także gotowa oddać życie za współwięźniarkę. Była także dziennikarką w czasopiśmie diecezjalnym „Nasza Sprawa”, gdzie odpowiadała za wydawanie specjalnego dodatku dla dzieci „Króluj nam Chryste”. Zmarła w opinii świętości 7 listopada 1946 r., w wieku 33 lat. Nazywana jest „Aniołem z Auschwitz”.

We Francji trwa modlitwa za olimpijczyków Wiadomości
We Francji trwa modlitwa za olimpijczyków

We Francji trwają przygotowania do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich, które trwać będą od piątku 26 lipca do niedzieli 11 sierpnia br. Kościół wykorzystuje to wielkie wydarzenie sportowe w celach ewangelizacyjnych.

Wiadomości
W Pakistanie zmarł chrześcijanin zlinczowany wcześniej przez rozszalały tłum

Wczoraj, 3 czerwca, z rana zmarła ofiara niedawnego linczu dokonanego przez tłum w Sargodzie w pakistańskiej prowincji Pendżab. Ponad tydzień wcześniej, 25 maja, napadnięto na lokalnego starszego już szewca, Nazira Masiha, i innych chrześcijan, motywując to doniesieniami o znieważeniu Koranu. Interweniowała policja, a ranionego mężczyznę po 70 przewieziono do szpitala. Wczoraj po doniesieniu o śmierci odbył się również jego pogrzeb.

Wyrażamy stanowczy protest. Ormiańscy chrześcijanie żądają sprostowania ws. wystawy w Warszawie Wiadomości
"Wyrażamy stanowczy protest". Ormiańscy chrześcijanie żądają sprostowania ws. wystawy w Warszawie

"Wyrażamy stanowczy protest wobec propagandowej wystawy plenerowej zorganizowanej na przełomie maja i czerwca 2024 roku przed kościołem sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Lansuje ona fałszywe treści na temat armeńskiej historii i kultury chrześcijańskiej, dlatego domagamy się zaprzestania propagowania tej ekspozycji oraz zamieszczenia przez jej organizatorów sprostowania w mediach", czytamy w przesłanym KAI proteście, którego autorzy domagają się zaprzestania propagowania tej wystawy i przeproszenia Ormian za tę ekspozycję. Publikujemy treść protestu.

Bp Stepnowski: Jesteśmy Europejczykami, ale powinniśmy być dumni z polskości [wywiad] Wiadomości
Bp Stepnowski: Jesteśmy Europejczykami, ale powinniśmy być dumni z polskości [wywiad]

W Europie istnieją różne tożsamości, ale wszyscy żyjemy na jednym kontynencie. Polska jest częścią tego organizmu, który nazywamy wspólnotą europejską. Będąc Europejczykami, powinniśmy być dumni z polskości - mówi w rozmowie z KAI bp Janusz Stepnowski, biskup łomżyński i delegat KEP ds. kontaktów z COMECE, czyli Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. W wywiadzie porusza kwestię zbliżających się eurowyborów, przypomina zarówno o chrześcijańskim dziedzictwie, jak i kryzysach Starego Kontynentu, podkreśla też rolę Kościoła w integracji europejskiej.

XVII Święto Dziękczynienia: Największym dramatem jest, gdy w Kościele przestajemy patrzeć sercem Wiadomości
XVII Święto Dziękczynienia: "Największym dramatem jest, gdy w Kościele przestajemy patrzeć sercem"

- Największym dramatem jest, gdy w Kościele przestajemy patrzeć sercem - powiedział kard. Grzegorz Ryś, który poprowadził Mszę Świętą dziękczynną z wprowadzeniem relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystia jest elementem obchodów XVII Święta Dziękczynienia - dnia modlitwy, ale także koncertów i zabawy.

Kryptonim Lato 79 - komunistyczne władze przed pierwszą pielgrzymką Papieża do Polski Wiadomości
Kryptonim "Lato 79" - komunistyczne władze przed pierwszą pielgrzymką Papieża do Polski

Dziś, 2 czerwca, mija 45. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w Polsce, wizyty, która "odmieniła oblicze" nie tylko polskiej ziemi. Dla rządzących w Polsce komunistów pierwsza wizyta polskiego papieża w jego Ojczyźnie oznaczała niespotykaną mobilizację aparatu bezpieczeństwa i propagandy. Zagrożenie wydawało się bowiem bezprecedensowe: oto do państwa bloku komunistycznego przybywa głowa Kościoła katolickiego, w dodatku osoba z własnego doświadczenia doskonale znająca polskie realia.

Polskie dzieci w krainie ognia i lodu Wiadomości
Polskie dzieci w krainie ognia i lodu

Na co dzień chodzą do szkół islandzkich, w soboty uczą się języka polskiego w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Reykjavíku. Placówka umożliwia prawie 200 polskim dzieciom w Islandii udział w różnorodnych inicjatywach poświęconych kulturze i historii Polski. „Dzieci są wszędzie takie same, zawsze ciekawe wszystkiego” - mówi Family News Service dyrektor Szkoły Polskiej s. Beata Ciszewska MChR. 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka.

Ewangelia na IX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na IX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Syn Człowieczy jest Panem szabatu". Komentarz - o. Dominik Jarczyński OP.

Bp Ważny do młodych na Lednicy: Dlaczego uciekasz z domu? Dlaczego odchodzisz z Kościoła? [video] Wiadomości
Bp Ważny do młodych na Lednicy: Dlaczego uciekasz z domu? Dlaczego odchodzisz z Kościoła? [video]

O odchodzeniu z Kościoła, smutku i pustce, a zarazem ogromnej tęsknocie za miłością, przebaczeniem, pokojem serca mówił bp Artur Ważny do młodych modlących się 1 czerwca na Polach Lednickich k. Gniezna. Kościół jest jak gliniane naczynie, delikatny często popękany, dotknięty cierpieniem i niedostatkiem. - Wracajcie do domu i odbudowujcie Kościół - prosił duchowny.

Dziś Święto Dziękczynienia i wprowadzenie relikwii św. Królowej Jadwigi do Świątyni Opatrzności Bożej Wiadomości
Dziś Święto Dziękczynienia i wprowadzenie relikwii św. Królowej Jadwigi do Świątyni Opatrzności Bożej

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodzonego dziś XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku towarzyszy mu hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Święto Dziękczynienia będzie dniem modlitwy, ale także koncertów i zabawy. Wydarzenie rozpocznie się 10-kilometrową pielgrzymką, która wyruszy rano z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.

Wiadomości
Jan Paweł II o dzieciach: To dorośli jutra

Jan Paweł II powtarzał, że człowiek jest pierwszą i główną drogą Kościoła, a dziecko stanowi „drogę wyjątkową”, nadzieję i przyszłość świata. - Troska o dziecko jest podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka - podkreślał Papież Polak.

Uobecniajcie Chrystusa w środowisku robotniczym. Papież spotkał się ze związkowcami Wiadomości
"Uobecniajcie Chrystusa w środowisku robotniczym". Papież spotkał się ze związkowcami

Chrześcijańscy związkowcy to często święci z sąsiedztwa. Ludzie, którzy nie trafiają na pierwsze strony gazet, ale potrafią zmienić rzeczy na lepsze – powiedział Papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskich Chrześcijańskich Stowarzyszeń Robotniczych (ACLI). W tym roku obchodzą one 80-lecie istnienia.

Pozytywne i negatywne strony wiary Polaków. Rozmowa z abp. Budzikiem Wiadomości
Pozytywne i negatywne strony wiary Polaków. Rozmowa z abp. Budzikiem

O tym jakie są kryteria uznawania danych wspólnot czy ruchów za katolickie, jak również o pozytywnych stronach wiary Polaków oraz o grożących jej deformacjach mówi w rozmowie z KAI abp Stanisław Budzik, stojący na czele Komisji Nauki Wiary KEP, której zadaniem jest troska o integralny przekaz wiary w Kościele w Polsce. Duchowny ocenia też stan polskiej teologii, która, jak podkreśla, „wyróżniała się wśród innych krajów wiernością wobec depozytu wiary i szacunkiem wobec Urzędu Nauczycielskiego Kościoła”. Niedawno „pojawił się jednak problem księży i teologów, którzy zerwali z Kościołem i z kapłaństwem, i zajęli pozycje dalekie od nauki Kościoła”. Rozmowa jest swego rodzaju mini „raportem o stanie wiary” Polaków.

Kościół wspomina dziś świętego Justyna, pierwszego chrześcijańskiego filozofa Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Justyna, pierwszego chrześcijańskiego filozofa

Pierwszy chrześcijański filozof, najwybitniejszy obrońca wiary w II wieku, autor najstarszego przekazu o celebracji Eucharystii – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 1 czerwca przypada wspomnienie św. Justyna (ok. 100 - ok. 165), męczennika. Jego relikwie znajdują się w kościele św. Justyna w Rzymie i w kościele św. Anny w Mosarzu na Białorusi. Jest patronem filozofów.

[wywiad] Mama dziecka z niepełnosprawnością: Do decyzji o aborcji prowadzi poczucie osamotnienia, beznadziei, braku wsparcia Wiadomości
[wywiad] Mama dziecka z niepełnosprawnością: Do decyzji o aborcji prowadzi poczucie osamotnienia, beznadziei, braku wsparcia

Czasem wydaje mi się, że jesteśmy jedną z najszczęśliwszych rodzin. Szykowaliśmy się na najgorsze, które nie nastąpiło, więc cieszy nas obecna rzeczywistość. Każda zwykła chwila codzienności, radość z bycia razem- wyznała Alicja Zyznarska, mama Tomka, u którego w czasie ciąży wykryto wady letalne. W rozmowie z KAI podzieliła się swoją historią, opowiedziała też o tym, jakie wsparcie w tym trudnym czasie otrzymała od Fundacji Evangelium Vitae, a także ze strony wrocławskiego hospicjum perinatalnego. - Myślę że kobiet, które rozważają aborcję z wygody i zupełnie egoistycznych pobudek, nie ma. Do tej decyzji prowadzi je poczucie osamotnienia, beznadziei, braku wsparcia i wizji, że mimo trudów, można być szczęśliwym – stwierdziła.

Papież upamiętni spotkanie pokojowe z prezydentami Izraela i Palestyny Wiadomości
Papież upamiętni spotkanie pokojowe z prezydentami Izraela i Palestyny

W przyszłą sobotę papież Franciszek upamiętni w Ogrodach Watykańskich swoje spotkanie sprzed 10 lat z prezydentami Izraela i Palestyny, kiedy to posadzono wspólnie drzewko oliwne oraz oddano modlitwie.

Tysiące osób na koncertach uwielbienia w Boże Ciało Wiadomości
Tysiące osób na koncertach uwielbienia w Boże Ciało

W Polsce rozwija się nowy fenomen przeżywania Bożego Ciała. Wieczorem tego dnia tysiące osób, głównie młodych, gromadzi się na koncertach uwielbienia. Przykładowo, w Rzeszowie na koncercie było ponad 25 tysięcy osób, w innych miastach również wiele osób wzięło udział w koncertach. Relacja w mediach dotarła do milionów osób w Polsce i na świecie.

[wywiad] O. Tomasz Nowak OP o Lednicy: Można być z Bogiem wszędzie, tak zwyczajnie Wiadomości
[wywiad] O. Tomasz Nowak OP o Lednicy: Można być z Bogiem wszędzie, tak zwyczajnie

Młodych na Lednicę przyciąga spotkanie z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem, a jako organizatorzy bardzo staramy się o dobrą jakość tego co robimy Chodzi też o to, by młodzi mogli czuć radość i dumę z tego co dzieje się w Kościele – powiedział O. Tomasz Nowak OP. Duszpasterze Lednicy w rozmowie z KAI opowiedzieli m.in. o tegorocznym 27. Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które odbędzie się już jutro, 1 czerwca, pod hasłem „Wracaj do domu”.

Emerytury
Stażowe