XII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin Wiadomości
XII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

Pod hasłem „Miłość, szczęście, bezpieczeństwo - Rodzina TO MA” rozpoczyna się trzydniowe święto radości, koncertów i spotkań, w których co roku uczestniczy ponad 1000 osób z rodzin wielodzietnych z całej Polski. Zjazd potrwa od dziś do niedzieli 2 czerwca. Jego organizatorem jest Związek Dużych Rodzin 3 Plus, a gospodarzem Tomaszów Mazowiecki. Gośćmi zjazdu będą m. in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i b. prezydent Bronisław Komorowski.

Wiadomości
Kard. Parolin: Z bronią NATO w Rosji eskalacja byłaby niekontrolowana

Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin odpowiada dziennikarzom na temat możliwości użycia zachodniej broni na terytorium Rosji: „Niepokojąca perspektywa, która powinna martwić każdą osobę, która troszczy się o losy świata”. Kardynał potwierdza humanitarne zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w powrót ukraińskich dzieci. Na temat finansów Watykanu mówi: „Wiele się w tej kwestii przesadza. Ze strony Papieża jest wielki wysiłek, aby uporządkować sprawy”.

Kard. Nycz: Nasza obecność na ulicach Warszawy z Najświętszym Sakramentem jest wyrazem normalności Wiadomości
Kard. Nycz: Nasza obecność na ulicach Warszawy z Najświętszym Sakramentem jest wyrazem normalności

Po Mszy św. sprawowanej w archikatedrze św. Jana w Warszawie ulicami stolicy wyruszyła centralna procesja Bożego Ciała. Jej motywem przewodnim były słowa wypowiedziana przez Jezusa w Wieczerniku: „To jest Ciało Moje, które za was będzie wydane na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na Moją pamiątkę”. Słowa te rozważał też kard. Kazimierz Nycz w kazaniu wygłoszonym przy czwartym ołtarzu, na pl. Piłsudskiego. Mówił też o tym, że procesja Bożego Ciała na ulicach Warszawy jest wyrazem normalności. - Choć dyskusja o świeckości państwa pewnie będzie nas czekała, jesteśmy przekonani, że świeckości nie przekreślają znaki religijne. Nie potrzeba też nowych wojenek i podziałów. Są o wiele poważniejsze problemy – mówił.

Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek Wiadomości
Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek

W czasie procesji eucharystycznej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwrócił się do wiernych. – Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości – mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Papież do młodych kapłanów: Z kryzysu nie wychodzi się samemu Wiadomości
Papież do młodych kapłanów: Z kryzysu nie wychodzi się samemu

Z kryzysu nie wychodzi się samemu – mówił wczoraj Papież do najmłodszych księży diecezji rzymskiej. W spotkaniu z Ojcem Świętym uczestniczyło ok. 90 prezbiterów wyświęconych w ostatnich 10 latach. Podjęto nie tylko temat wyzwań, ale i piękna posługi kapłańskiej.

Abp Galbas: Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność Wiadomości
Abp Galbas: Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność

Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność ‒ mówił w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Po liturgii wziął udział w procesji teoforycznej ulicami Śródmieścia Katowic.

Cuda eucharystyczne w Polsce i na świecie Wiadomości
Cuda eucharystyczne w Polsce i na świecie

Na całym świecie doszło do około 130 cudów eucharystycznych, z czego w Polsce wydarzyło się osiem, w tym najsłynniejsze w naszym kraju przeistoczenia w Sokółce i Legnicy. Dziś Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną „Bożym Ciałem” na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii przez Jezusa Chrystusa i ku czci Jego obecności w Najświętszym Sakramencie.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Wiadomości
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało to jedno z głównych świąt w Kościele katolickim. Od samego początku obchodzone jest w sposób wyjątkowy, w formie publicznej procesji ulicami miast i wsi. Ustanowione zostało na prośbę samego Jezusa, wyrażoną w jednym z objawień. Data Bożego Ciała nie jest stała. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej, który w tym roku przypada jutro, 30 maja.

Wiadomości
Kwietne dywany na procesję Bożego Ciała znalazły się na liście Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

W Rzymie odbyła się modlitwa o kanonizację kard. Wyszyńskiego Wiadomości
W Rzymie odbyła się modlitwa o kanonizację kard. Wyszyńskiego

- Źródłem świętości bł. kard. Stefana Wyszyńskiego było Słowo Boże i Eucharystia – podkreślił abp Salvatore Penacchio w czasie liturgii sprawowanej w intencji kanonizacji Prymasa Tysiąclecia. Na wspólnej modlitwie w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, która była jego kościołem tytularnym, licznie zgromadziła się miejscowa Polonia oraz rzymianie.

ABC obchodów uroczystości Bożego Ciała – rozmowa z liturgistą Wiadomości
ABC obchodów uroczystości Bożego Ciała – rozmowa z liturgistą

Skąd wzięła się uroczystość Bożego Ciała? Dlaczego procesja w tym dniu prowadzi do 4 ołtarzy? Jakich błędów należy unikać obchodząc to święto? – na te i inne pytania odpowiada o. Mikołaj Walczak OP, duszpasterz i liturgista w klasztorze Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu, współpracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W rozmowie z KAI dominikanin zwraca uwagę, że obchodzenie Bożego Ciała to wyraz wspólnej wiary i uwielbienia wobec Eucharystii. Ma ono również wymiar świadectwa.

Papież: Niech Prymas Tysiąclecia będzie dla Kościoła w Polsce i świecie wzorem wierności [wideo] wideo
Papież: Niech Prymas Tysiąclecia będzie dla Kościoła w Polsce i świecie wzorem wierności [wideo]

W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, szczególną uwagę poświęcił papież Duchowi Świętemu, rozpoczynając tym samym nowy cykl katechez. Franciszek zwrócił się także do obecnych na audiencji Polaków, przypominając o wczorajszym wspomnieniu liturgicznym bł. kard. Wyszyńskiego.

Kościół wspomina dziś św. Urszulę Ledóchowską, apostołkę uśmiechu Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Urszulę Ledóchowską, apostołkę uśmiechu

Apostołka uśmiechu, pierwsza Polka beatyfikowana na ojczystej ziemi – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 29 maja wspominamy św. Urszulę Ledóchowską, dziewicę. Beatyfikował i kanonizował ją św. Jan Paweł II. Jej relikwie znajdują się w Pniewach w Wielkopolsce. Jest patronką Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Papież nigdy nie zamierzał obrażać. „W Kościele jest miejsce dla wszystkich” Wiadomości
Papież nigdy nie zamierzał obrażać. „W Kościele jest miejsce dla wszystkich”

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, wydał dziś oświadczenie związane z zarzutami wobec rzekomo homofobicznych wypowiedzi papieża Franciszka.

Ofiary obsunięcia się ziemi w Papui-Nowej Gwinei otrzymują kościelną pomoc Wiadomości
Ofiary obsunięcia się ziemi w Papui-Nowej Gwinei otrzymują kościelną pomoc

W operacji usuwania skutków katastrofy na obszarze osuwiska na wyżynach Papui-Nowej Gwinei uczestniczą również pracownicy kościelnych organizacji pomocowych.

[wywiad] Ks. Waldemar Graczyk: Mamy do czynienia z kryzysem osób powołanych, a nie kryzysem powołań Wiadomości
[wywiad] Ks. Waldemar Graczyk: Mamy do czynienia z kryzysem osób powołanych, a nie kryzysem powołań

O przyczynach zmniejszającej się liczby kandydatów do wyboru drogi kapłańskiej, codziennym życiu kleryków, o tym jakiego księdza Kościół dzisiaj potrzebuje opowiada w rozmowie z KAI ks. dr Waldemar Graczyk, wicerektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu i referent ds. powołań w diecezji kaliskiej.

83. rocznica deportacji św. Maksymiliana do KL Auschwitz Wiadomości
83. rocznica deportacji św. Maksymiliana do KL Auschwitz

28 maja 2024 r. przypada 83. rocznica deportacji św. Maksymiliana Kolbego do niemieckiego obozu Auschwitz. Dwa miesiące po tym, jak trafił do obozu, o. Kolbe ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową.

Zamordowano czternastu chrześcijan - odmówili przejścia na islam Wiadomości
Zamordowano czternastu chrześcijan - odmówili przejścia na islam

Region Północnego Kiwu w Demokratycznej Republice Konga kolejny raz spłynął krwią chrześcijan. Rebelianci związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili piętnastu wyznawców Chrystusa i postawili im ultimatum – przejście na islam albo śmierć. Czternaście osób, w tym kilku zaledwie nastolatków, odmówiło wyrzeczenia się Chrystusa. W brutalny sposób zostali zamordowani maczetami i strzałami z kałasznikowa.

O. Augustyn SJ: Czy Trzaskowski nie ma nic ważniejszego do roboty niż czyszczenie urzędów z krzyży? [wywiad] Wiadomości
O. Augustyn SJ: Czy Trzaskowski nie ma nic ważniejszego do roboty niż czyszczenie urzędów z krzyży? [wywiad]

- Decyzja prezydenta Trzaskowskiego o zdejmowaniu krzyży z sal urzędów miejskich to przejaw braku wyczucia społecznego, braku kultury współżycia międzyludzkiego, a nawet braku fundamentalnego wyczucia politycznego – mówi jezuita o. Józef Augustyn, znany i ceniony rekolekcjonista, mistrz życia duchowego. Dodaje, że jest to „bezzasadne otwieranie kolejnego ideologicznego frontu i podgrzewanie napięcia społecznego”.

Wiadomości
Jan Paweł II: Matki rodzącej, karmiącej, wychowującej nikt nie zastąpi

Jan Paweł II był pierwszym papieżem w historii, który poświęcił tak wiele uwagi roli kobiety i matki w Kościele katolickim. Papież w swoim nauczaniu zwracał uwagę na wciąż aktualny problem niedocenienia kobiecej roli macierzyństwa i wielokrotnie wyrażał „Dziękujemy Ci, kobieto-matko”

Emerytury
Stażowe